Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art İncelemesi

Sigma oldukça popüler olan Art serisini geliştirmeye devam ediyor, 24mm, 35mm, 50mm ve 85mm ‘den sonra sıra geldi bir diğer ilgi çekici açıya: 135mm. Portre severlerin ciddi şekilde ilgileneceği 135mm Art aynı zamanda f/1.8 diyaframa sahip olmasıyla da öne çıkıyor.

Sayfa İçeriği

Sigma 135mm Art İncelemesi

Genel Bakış

135mm portre severlerin en 85mm ile beraber en çok tercih ettiği açılardan. Şahsen omuz üstü portre için en sevdiğim açı diyebilirim, uzun yıllar Canon ‘un 135mm L ‘sini çok severek kullandım. Hala da Canon ‘un en iyi lenslerinden olarak görüyorum ki yenilemeyi düşünüyorlar gördüğüm kadarıyla. 135mm benim marka tercihim için de önemli yer teşkil ediyordu, çünkü Canon ve Nikon ‘da 135mm varken Sony’de E mount olarak bir 135mm yok, A mount olan var ama A99 II almak lazım, adaptör kullanmak hiç bana göre değil. Dolayısıyla Canon’da kalmam için önemli bir sebepti. Sony A mount olarak 135mm f/1.8 var, çok da güzel bir lens ama şimdi Sigma burada Canon ve Nikon uyumlu olarak 135mm Art ‘ı çıkarınca durum değişti, 135 sevdalılarının hepsini geri döndürebilir.

135mm alttaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, özellikle bokeh geçişleri konusunda çok başarılı bir açı, dar açı çalışmayı, detayları göstermeyi sevenlere göre…

Canon 135mm L ile çektiğim bir fotoğraf

Özellikler

ÜreticiSigma
ModelA 135mm f/1.8 DG HSM
Lens TipiSabit (Prime)
Odak Aralığı135mm
Maksimum Diyaframf/1,8
En Yakın Netleme Mesafesi87.5cm
Minimum Diyaframf/16
Diyafram Bıçakları9
Otomatik Netleme TipiHSM
Lens Yapısı13 element / 10 grup
Filtre Çapı82mm
Bayonet UyumuCanon EF, Nikon F, Sigma SA
Boyutlar91.4mm x 114.9mm
Ağırlık1,130g

Gövde Yapısı

Her zamanki Art serisi kaliteli malzeme, lensi elinize alır almaz sizi güvende hissettiriyor. Sol tarafta AF/MF sivici, hemen altında AF’nin ne kadar mesafede çalışacağını belirleyen her zamanki siviçlerimiz mevcut. Lensin üst tarafında da netleme skalası bulunuyor ki ben bunun şık bir detay olduğunu düşünüyorum. “Made in Japan” ibaresi de lensin görünür bir yerine eklenmiş durumda. 82mm filtre çapına sahip olan lens heybetli duruyor.

Lensi, dpreview üzerinden 3 alternatifiyle karşılaştırdım. Lensin yapısına baktığımızda 9 diyafram bıçağı olduğunu, 13 element ve 10 gruptan oluştuğunu görüyoruz. Bu rakamlar Canon ‘da biraz daha az. Buradan lensin daha fazla cam içerdiğini, dolayısıyla daha iyi bir bokeh kalitesine sahip olduğunu, ama daha ağır olduğunu varsayabiliriz ki zaten 1130grama 750gram gibi ciddi bir farklılık söz konusu. Body ile birlikte olduğunda ağırlığın yaklaşık 2,5kg ‘a yükselmesi işten bile değil. Özelliklerde çok da büyük farklılıklar yok gördüğünüz gibi, aynı açıdaki benzer lensler, hepsi sabit açı olduğu için hepsinin keskin olduğunu da söylemeliyim.

Pek Bilinmeyen Art Serisi Özellikleri

Alttaki özellikler Art serilerinin ortak özellikleri aslında ama çoğu kullanıcı bunları bilmiyor, oldukça iyi avantajlar sunan özelliklere bir kere daha bakalım:

 • AF yaptıktan sonra da manuel olarak netlemeye devam edebilirsiniz, motoru zorlamazsınız.
 • Sigma MC-11 adaptörüyle uyumludur, yani Sony E mount makinenizde adaptör yardımıyla kullanabilirsiniz.
 • Çamur, hava şartlarına karşı dayanıklıdır.
 • Sigma USB Dock ile mikro ayar yapılabilir.
 • Mount değiştirilebilir, yani yarın öbür gün diğer markaya geçerseniz bayoneti değiştirerek lensi kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Flare ve ghosting dediğimiz optik sorunlar düşünülerek üretilmiştir
 • Made in Japan

Sigma 135mm f/1.8 Performansı

Altta Canon 5D Mark III kullanarak yaptığım minik bir karşılaştırmayı bulacaksınız. Makineyi tripoda koyarak Sigma ve Canon 135mm’lerini karşılaştırma şansı yakaladım. Self timer kullanarak çekimleri gerçekleştirdim.

Sigma 135mm @F/1.8
Sigma 135mm @F/2.0
Sigma 135mm @F/2.8
Sigma 135mm @F/4.0
Sigma 135mm @F/5.6
Sigma 135mm @F/8.0
Canon 135mm @ f/2.0
Canon 135mm @ f/2.8
Canon 135mm @ f/4.0
Canon 135mm @ f/5.6
Canon 135mm @ f/8.0
Canon 135mm Farklı Diyafram Aralıklarında %100 crop
Sigma 135mm Farklı Diyafram Aralıklarında %100 crop

Son Söz ve Yorum

Sigma ve Canon 135mm muhteşem lensler. Prime lensler (hala) her zaman zoom lenslerden daha keskin oluyor, buna alışığız ama 135mm’ler bir başka. Eğer portre sevdalısıysanız, veya düğün, iç mekan, spor çalışıyorsanız bu lenslerden mutlaka alın, hem keskin hem de hızlılar. İkisinin arasında bir karşılaştırma yapmak gerekirse Sigma 135mm en açık diyaframında bile oldukça keskin görünüyor, sonraki diyafram değerlerinde de keskinliğinden kaybetmiyor. Canon 135mm ise f/2.0’da biraz yumuşak olmasına rağmen diğer değerlerde çok keskin. Fiyatlarına baktığımızda şu an için Canon 135mm yaklaşık 4500TL iken, Sigma 135mm ‘in Türkiye fiyatı 6000TL civarında. Tabii bir de f/2.0 ve f/1.8 arasındaki f-stop farkı var. Artık tercih sizin.

Artıları

 • Çok keskin, C/A yok
 • Çok kaliteli malzeme, optik yapı
 • Yakışıklı görünüm, profesyonel duruş

Eksileri

 • Ağır ve büyük
 • Fiyatı yüksek
90%

Bir Portre Klasiği

 • Keskinlik 90%
 • Optik Performans 100%
 • C/A 90%
 • Bokeh Kalitesi 90%
 • Fiyat/Performans 80%
0 Shares:
4 comments
 1. Tahir bey merhabalar,
  Uyari yazinizi sonradan gordum , yazinizi facebook ve fotograf grubumuz olan yap-poz da paylastim eger sorun oluyorsa hemen kaldirabilirim.sizin adinizla paylasmistim.

  Sigma 135 mm o fiyat bir os hak ediyordu.canoncu 1 stop bile olmayan fark icin tercih etmez ama nikoncular hucum eder. Tabi sigma yine backfocus ile gelmistir.art serisi diyorlar ama 10 atistan 6 si karavana olmasin yine.

 2. Merhaba Tahir bey, yukaridaki yazıda Art serisi lenslerin avantajlarından bahsederken “Mount degistirilebilir, marka değiştirdiğinizde bayonet değişimi ile art serisi lensinizi kullanmaya devam edebilirsiniz” anlamında bir konuya değinmişsiniz.

  Benim sorum şu; Ben sigma 135mm 1.8 art canon bayonetli lensimi Nikon’a geçtiğimde bayonet değişikliğini nasil ve nerede gerçekleştirebilirim?

  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir – Bölüm2

Yazı İçeriği Hide Manzara Fotoğrafçılığında TeknikManzara Çekerken Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Olmalı?Manzara Fotoğraflarında KompozisyonManzara Fotoğraflarında Photoshop Manzara fotoğrafçılığı…
Devamını Oku

Neden Fujifilm XE-2, Detaylı İnceleme

Yazı İçeriği Hide Genel Özellikler:Neden Fujifilm:Neden XE-2:Hangi Lens-ve-ler ? Blogumuzda aynasız makineler üstüne oldukça duruyoruz. Durmak ne kelime…