Takip edenleriniz bilir, zaman zaman fotoğraf makinelerinin geleceği hakkında yazılar ve videolar paylaşırım. Akıllı telefonların ve kullandıkları fotoğraf teknolojilerinin gelişmesiyle beraber fotoğraf makinesi sektörü de ciddi küçülme yaşamaya başladı. Peki fotoğraf makinelerinin sonu gelecek mi sizce?

Grafiğimize bakalım, maviler; yani kompakt fotoğraf makineleri 1999 yılında üretilmeye başlıyor, 2010 gibi en üst noktalarına ulaşıyor, günümüzde ise neredeyse bitmek üzere. Zaten artık etrafımızda hemen hemen hiç kompakt makine görmüyoruz farkındaysanız, DSLR’da da bir daralma söz konusu fakat bu daralma sanki son yıllarda sabitlenmiş gibi görünüyor, aynasızlar kendine yer açmaya çalışsa da sınırlı kalmışlar gibi görünüyor. Cep telefonları ise almış başını gitmiş, yakın gelecekte de azalmalarını beklemiyoruz.

Fotoğrafa olan ilginin son yıllarda özellikle Instagram ile beraber arttığı kesin ama bu fotoğraf, bizim kitaplarda okuduğumuz fotoğraf mı, tartışılır. 2016’da satılan fotoğraf çeken cihazların %98.4 ‘ü akıllı telefon, %0,8i kompakt fotoğraf makinesi, %0,5i DSLR ve %0,2’si aynasız fotoğraf makinesi. Düşündüğünüzden çok daha küçük değil mi? Neslimiz sona eriyor sevgili arkadaşlar :)