Pentax ‘ın Full Frame Gözbebeği: K-1 İncelemesi

Pentax uzun zamandır beklenen full frame gövdesini sonunda çıkardı. Pentax K-1 bütün eski hatıraları bünyesinde barındırıyor ve fotoğrafçılara tabiri caizse taş gibi bir makine sunuyor.

Sayfa İçeriği

Pentax K-1 İncelemesi

Pentax kullananlar her şeyden önce şunu bilirler ki bir makine aldılarsa piyasadaki en özellikli makine kendilerinde. Yağmur sensörü, far sensörü, ASR desem şaşırır mısınız? O kadar da değil :) Ama Pentax astro fotoğraf çekenler de dahil yine herkesi düşünmüş. Tank gibi bir gövde, full frame sensörle birleşmiş, sonuçlar da gayet güzel. Gelin birlikte bir göz atalım:

Pentax K-1 Teknik Özellikler

 • 36.4MP Full-Frame CMOS Sensör
 • PRIME IV Görüntü İşlemcisi
 • 3.2″ Cross-Tilt LCD Monitör
 • Full HD 1080p30 Video Kaydı
 • SAFOX 12 33-Nokta AF Sensörü
 • ISO 204800
 • Saniyede 4.5 kare fotoğraf çekimi
 • Dahili 5 yönlü titreşim engelleyici
 • Super Çözünürlük & AstroTracer Modları
 • Dahili Wi-Fi & GPS; Çift SD Card Slotu
 • Hava koşullarına dayanıklı magnezyum alaşım body

Pentax’ın ilk full frame makinesi, standart üstü 36 megapiksellik bir çözünürlükte geliyor. Tüm özelliklerine genel olarak baktığımızda Canon 5D Mark IV’ten veya Sony A7RII’den hiç eksik kalmadığınızı söyleyebiliriz, en azından fotoğraf tarafında. Videoya bakarsak 4K’nın olmayışı Pentax K-1 ‘i artık standart gerisine sokuyor. Ama gövdede titreşim engelleyici olması da stabilizer kullanmadan bir çekim yaptırabilir mi, bakacağız.

Gövde Yapısı ve Ergonomi

DSLR’ların bu konuda aynasızlara göre çok daha avantajlı olduğunu her zaman söylüyorum. Çok küçük makine elde çok rahat durmuyor, titreşiminizi artırıyor. Ama ele iyi oturan bir body, Pentax K-1 gibi, çok daha güvende hissettiriyor ve titreşiminizi azaltıyor. K-1 ‘de aynı zamanda 5 yönlü titreşim engelleyici olduğu için fotoğraflarınız kolay kolay da flu çıkmıyor. Gövde bolca tuşla donatılmış durumda.

Üst kısımda çekim modları solda, diğer ayarları sağda görüyoruz. Wi-Fi, HDR, ISO gibi bolca kullanılan ayarların yanına bazı ek özellikleri de çevirebileceğiniz dairesel bir kadran şeklinde yerleştirmiş Pentax. Üst LCD, ışık tuşu, deklanşör tuşu da hemen yan tarafta bulunuyor. Gayet kaslı ve büyük bir üst kısım var denilebilir.

Hayatımda gördüğüm en garip ama en sağlam LCD ekran da Pentax K-1 ‘de. 4 tarafından uzun ve çok ince olmayan metal bağlantılarla gövdeye bağlanan LCD monitörden tutup salladığım zaman bile çok sağlam. Pentax anlaşılan yine buna çok dikkat etmiş.

Pentax K-1 deki inanılmaz LCD ekran

Otomatik Netleme

Fotoğraftaki otomatik netleme sorunsuz görünüyor, istediğim yere istediğim zaman netlemeyi başardım ama netleme noktalarını değiştirmek bir problem. Canon, Nikon veya Sony’de bir tuşa bastıktan sonra joystick yardımıyla tuşu seçeriz ya, Pentax ‘ta öyle bir durum yok, menülerde kaybolabiliyorsunuz, dolayısıyla bu kısmı çok kullanışlı bulmadım. Ama makinenin genel netleme hızı başarılı, karanlıkta netlemesi de güzel. Ama AF-C için biraz karamsar konuşacağım. Normalde fotoğraf çekerken belki devamlı netlemeye ihtiyaç çok az duyuyoruz ama videoda AF-C modunu kullanıyorum ve makinenin bu konudaki performansını başarılı bulmadım. Çok yavaş netliyor, veya bazen netlemeyebiliyor.

Makinenin menüsü, ekranı her zamanki Pentax. Android telefon kullanıyormuşsunuz gibi parlak renkler, bol tuş, bol fonksiyon.

Pentax Lens Çeşitliliği

Benim bir makineyi tercih etmemdeki en büyük neden lens çeşitliliği. Makine istediği kadar uçsun kaçsın, lensler olmadan hiç bir şeyler. Dolayısıyla ben makineyi aldıktan sonra istediğim lensi bulamıyorsam o makineyi almak da anlamsız. Pentax ‘da Limited seri lensler var, bu lensler eski bodylerle harikalar yaratıyordu. Şimdi sensör büyüdü, yine Limited 31 ve 77 kullanarak fotoğraflar çektim. Bokeh etkisi, imaj kalitesi vs her şey güzel ama çok fazla C/A gördüğümüz söylemem gerek. Özellikle küçük yazıların etrafında mavi/mor hareler göreceksiniz, Photoshop’ta düzeltmek zor değil ama yine de hep iyi lensler kullanınca bunları unutmuştum.

Pentax Lens Serisi

Detaylar Detaylar…

 • Pentax flash sync hızı olarak 1/180 veya 1/160 tercih ediyordu, Pentax K-1 ‘de 1/200ü sonunda bulmuş görünüyor. Bu da özellikle harici ışıkla çalışanlar için çok büyük olmasa da avantaj. Nikon burada 1/250 ile hala birinci.
 • GPS sorunsuz çalışıyor. RAW dosyanın üzerine otomatik olarak koordinatlar yazılıyor. Sürekli açık bırakmamanızı öneririm, pilden çok yiyor.
 • Flaşımız yok, eksi olarak değerlendirebiliriz bunu.

Video Örnekleri

https://www.youtube.com/watch?v=IgQo-7YPjog

https://www.youtube.com/watch?v=66AfwHmvFyM

Örnek Fotoğraflar

Sonuç

DXOMark ‘da Pentax K-1’e 96 puanla çok ciddi bir oran verdi.

Pentax K-1 piyasadaki en sağlam full frame makine. Eğer zor şartlarda çekim yapıyorsanız, toz-hava şartları, sıcaklık gibi sizi zorlayan bir ortamdaysanız K1 ‘den başka da çok çareniz yok, hele ki savaş fotoğrafçısıysanız. Onun dışında amacınız sadece fotoğrafsa Pentax K-1 sizi çok mutlu edebilir, imajlar çok başarılı, bokeh kalitesi yüksek. Ama video ise çok başarılı değil. Daha çok lens üretilmeli diye de düşünüyorum. Makinenin 10bin TL üstünde fiyatı olduğunu da söyleyerek bitireyim…

Artılar:

 • Gövde, malzeme kalitesi, dayanıklılık
 • Dahili Wi-Fi
 • 5 Yönlü Görüntü Sabitleyici
 • Çok başarılı görüntü kalitesi
 • Bol fonksiyon
 • GPS, LCD.

Eksiler:

 • Flaş yok
 • Kontrollere ulaşmak biraz uzun sürüyor
 • Menü karışık
82%

Sağlam Full Frame Arayanlara

 • Malzeme Kalitesi 90%
 • Netleme Hızı 80%
 • ISO Performansı 80%
 • Tasarım 80%
 • Fiyat / Performans 80%
0 Shares:
9 comments
   1. Söylemek istediğim aslında limided lens de olsa o günkü teknoloji ile şimdiki arasında bayağı fark var.K-1 Yeni lenslerle uyumlu olduğu ve gerçek performansının ortaya çıktığı belirtiliyor..bunu görmek istemiştim..limited de olsa eski eski eskidir diye düşünüyorum..herkes bu fikrime katılmayabilir..

    1. Yoo bence haklısınız, limitedların yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum ama dünya çapında da Pentax ‘ta büyük bir gerileme söz konusu, o yüzden onlar sanırım bunu düşünmeyeceklerdir.

     1. Sadece fotoğraf çekimi olarak düşünürsek düğün -doğa çekimi vs.(video hariç) nikon d810 ile K-1 PENTAX kıyaslaması hakkında ne düşünürsünüz..sadece fotoğraf sonuçu yeni çıkardığı lenslerle

     2. Denemek lazım her ikisini de, ama ben Pentax’ın performansını gayet iyi buldum, o yüzden tahmin ediyorum -lense de bağlı ama- D810’dan iyidir.

 1. Sanırım yazım hatası olmuş Limitedlerden biri 75 değil 77mm olacak. yada 70… C/A malesef ”en iyilerin” kaderidir. Araştırın göreceksiniz 31mm paranın satın alabileceği en iyi 3 AF lensten biridir ve dünyada her yeri çelik olan tek AF lens Limited serileridir. Bokeh kalitesine dikkat edin ve şunu aklınızdan geçirin en iyi Zeiss larda C/A var malesef.. Ve Limitedler deki bokeh kalitesi dikkat ederseniz Zeiss gibi pudra kıvamında ve kusursuzdur. Çünkü lens budur.. İnceleme için teşekkürler. Eski Pentax günlerimi anımsadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

FuJi X100T Geniş İnceleme

Yazı İçeriği Hide X100TX100SX100İlk Görüşte Aşk (Retro)Kullanım Kolaylığı ve ErgonomiSensör Boyutu ve Fotoğraf KalitesiMakine Açılma ve Netleme HızıFiyat/PerformansKimler…
Devamını Oku

Fotoprofesyonel.com Röportajım

Fotoğraf sever genç Yunus, fotoprofesyonel.com adı altında bir web sitesi açmış ve Haluk’un da editörlüğünü yaptığı web sitesinde,…