Selfie Çekerken Nelere Dikkat Etmeli

Bundan yıllar evvel kuzenim gittiği konserlerde vb ortamlarda kendi kendisinin fotoğrafını çeker ve baskısını alırdı. Bilgisayarın sınırlı evlerde olduğu, sosyal medyada yer alan yalnızlık odalarının aktif olmadığı zamanlardan bahsediyorum. Altta yer alan fotoğrafı görünce aklıma ilk o fotoğraflar geldi. Bundan yıllar evvel kendi eli ile çektiği fotoğrafı insanlara göstermek ayıpken, şimdi çekmeyeni “fotoğrafçı” yerine koymuyorlar.

ellen-degeneres-s-oscar-selfie

Sayfa İçeriği

Selfie Akımı

Dünya toz ve gaz bulutuydu ve ilk insanlar birlikte fotoğraf çektirmenin (!) bir yolunu buldu.

Neyse efenim biz konumuza dönelim. Selfie akımı yukarıda görünen Oscar töreninde çekilen bu fotoğraf ile başladı,sanki daha önce hiç kimse kendi kendisinin fotoğrafını çekip sosyal medya da paylaşılmıyormuş gibi…

Selfie bu fotoğraf ile akım oldu fakat bu fotoğraftan önce tarihine inersek “özçekimi” ilk sosyal medyada ağzını-yüzünü yamultarak fotoğraf paylaşan kızlar bulmuştur. Hatta daha eskilerde ayna karşısına geçip kendi giyim-kuşam yada giyimsizliğini paylaşan “ayna kızlar” vardı.

Miranda Kerr
Miranda Kerr

Türkçesi Özçekim

Türkçesi özçekim olarak telaffuz edilen selfie nin düzgün olması, dikkat çekmesi ve bol bol like-kalp vs alması  için neler yapılmalı reçetesi;

  • Tek kendiniz karede bulunuyorsanız amacınıza göre kadrajınızı ayarlamanızı öneririm.
  • İşte çalışırken selfie yapacaksanız mesela PC nizde facebook ekranı açık olmamalı :) Kadrajda çalışan insanlar veya çalışma ortamınız olmalı. İş yerinin manzarası güzel ise onuda kadraja katarak çekim yapabilirsiniz.
  • Tatil selfie lerinde arkada havuz-deniz-gün batımı manzarası olması etkileyiciliği arttırır. İşyeri selfie lerinde topluca olmak pek bir anlam ifade etmese de ben sizin yerinizde olsam tek gittiğim tatillerde bile selfie çekerken etrafta bulunan hoş bayan ya da erkeklerden selfie nize girmelerini rica ederim. Tatilde çok görünmek ilgiyi arttırır.

Selfie Pozisyonu

Tamamen fotoğraftan bahsediyorum lütfen yanlış anlaşılmasın :p

Bir elinize telefonunuzu veya fotoğraf makinenizi alıyorsunuz. Yüzünüzü makinenin merceğine dönüyorsunuz. Kadrajın %60-%70 ini siz kapsıyorsunuz. Kalan kısımlarda bulunduğunuz ortam yada dostlarınız, eşiniz vs yer alıyor. Deklanşöre basıp fotoğrafı çekiyor. Sosyal medya üstünden gerekli #tag lamaları yapıp yayınlıyorsunuz. Hangi mecrada hangi fotoğraf paylaşılır diye düşünüyorsanız alttaki yazmız size yardımcı olacaktır.

https://tahiryildiz.com/sosyal-medyada-fotograf-paylasimi/

Özçekim poz örneği;o-SELFIE-facebook

“LG G3 Model telefonun hiçbir yerine dokunmadan, mükemmel bir selfie çekebilmek artık mümkün.” diye boy boy her mecraya ilan veren markalar olduğu düşünülürse selfie kavramını küçümsemek hata olur. Hiç deneme şansım olmadı umalım bir gün LG G3 ün fotoğraf özelliklerini test etmemiz için bize bir tane numune yollar.

LG-G3-3-624x351

Makine veya Telefon Ayarları

“Basıyorsun ve çıkıyor be yaaa” diye düşünenlerdenseniz o zaman neden fotoğraflarım hep flu yada kötü çıkıyor diye dert yanmayın çünkü bu tamamen sizin suçunuz. Her fotoğrafta olduğu gibi selfie çekerkende bir çok şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Samsung vb birçok başta kompakt ve aynasızlar olmak üzere selfie çekmenize yardımcı olan makineler çıkarttığını düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Bir hatırlatma Samsung aynasızı aldığınızda diğer Samsung NX Mini yi diğer Samsung aynasız lensler ile kullanabilmek için bir adaptör almanız gerekiyor. Sensör boyutu iki çarpanlı olduğu için bu kadar ufak yapılmış bir selfie-aynasız mekanesi ile karşı karşıyayız.

NX-MINI-9MM-Lens_026_Dynamic6_Mint-Green

Peki ayarlar nedir ?

  • Selfie çekmeden önce muhakkak bir şekilde kadrajı dışardan birine veya bir ayna vasıtasıyla kontrol ettirin. Öyle özel zamanlar olurki bir daha çekme şansınız olmayabilir.
  • Işık ne kadar varsa fotoğrafın iyi çıkma şansı o kadar artar. Özellikle cep telefonu ile karanlık ortamda çekilen selfie ler genelde net olmaz veya çok karanlık olur.
  • Aşırı karanlıkta flash kullanabilirsiniz. Yakın çevreyi çektiğiniz için flash hayat kurtaracak ve netsizliği ortadan kalkacaktır.
  • Cep telefonlarının ön kamerası ile selfie çekmek yerine arka kamera ile çekmenizi tavsiye ederim. Ne çektiğinizi göremezsiniz ama eğer arkanızda müthiş bir manzara varsa o da kadraja girecektir.
  • En güzel hile başkasına selfie(!) çektirip sanki kendiniz çekiyormuş gibi elinizi makinete doğru uzatmanız. Kötü çıkma riski sıfıra inecektir.

Selfie çektirmek sizi ünlü biri yapmaz ama ünlüymüş gibi yapmanızı sağlar.

selfie2

Yazıyı buraya kadar okuduysanız altta yer alan parçayıda dinlemenizi öneririm.

Son söz benden olsun

Selfie bir fotoğrafçı için ne ciddiye alınmalı ne de umursanmamalı.

Modaya uyun sizde benim gibi selfie çekin, durun…

#sakalfie

http://instagram.com/p/oWYVDEMu_6/?modal=true

0 Shares:
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

En Büyük 10 Fotoğrafçı Yalanı

Yazı İçeriği Hide 1- Çok fotojeniksin(iz)2- Orada daha önce çok fotoğraf çektik3- Bunlar fotoğraflarımın sadece bir bölümü4- Yağmur…