d600_banner

Bu sabah Nikon D600 ‘üm geldi, tekrar yeni bir oyuncağa kavuşmanın zevkini yaşadım, sadece makine değil, lens de daha önce kullanmadığım bir lensti ve bu 2 kat fazla heyecana yol açtı. İş çıkışı biraz fotoğraf çekip test etme imkanı da buldum ve şimdi de sizlere ilk izlenimlerimi aktarıyorum.

Daha önceki “Hangi full frame? Neden Nikon D600’ü Seçtim?” yazımda neden Nikon D600’ü seçtiğimle ilgili geniş bir açıklama yapmıştım. Makine elime ulaşana kadar epey araştırdım ve şu pek takmadığım tozlanma, kirlenme, yağlanma problemini kafama takmaya başladım. Acaba D600’ü satıp D800 mü alsam diye düşünüyordum. Ama gece Fotografium.tv ‘de birlikte çalıştığımız çok yakın arkadaşım Gökhan’la konuştuktan sonra fikrim tekrar değişti. Canon 5D’de de böyle diyorlardı ama en iyi fotoğraflarımızı Canon 5D ile çekmiştik.

Sabah oldu ve Nikon D600, yeni 24-85 VR ve Nikon 16mm elimdeydi. Öğlen saat 15.00e kadar kutuyu bile açma imkanım olmadı işlerin yoğunluğundan ama o saat geldiğinde kutuyu açtım, kullanım kılavuzunu bir kenara koydum, body’e pili taktım ve 16mm’i de body’e taktım ve çekime hazırdım. Hangi makine olursa olsun, ne kadar tercrubeli olursam olayım, kullanım kılavuzunu mutlaka okurum, bilmediğim bir şeyler veya kısayollar olabilir diye. Herkese de tavsiye ederim, kafanızdaki soruların %80ini rahatlıkla çözebilirsiniz.

İşte D600'üm
İşte D600’üm

İlk defa bir fisheye lensim oldu; Nikon 16mm f/2.8, almamın sebebi aslında gelin-damat çekimleri ama yine de benim gibi dar açıya alışmış ve gözü artık 85mm gören biri için gerçekten bambaşka bir dünya. Lens her şeyden önce çok ufak ve bu zaten hafif olan body’i daha da hafif kılıyor. Çok hoşuma gitti açıkçası. Lensin efekti de abartılı değil, tam bir fisheye’dan beklenen şekilde davranıyor. Zaten full frame olarak çok fazla seçim yapma şansı yok, ya 10,5mm alıp DX modda kullanacaksınız ya da 16mm alıp FX olarak kullanacaksınız, ben tercihimi ikincisinden yana yaptım. f2.8 olması onu çok hızlı yapıyor.

Gelelim Nikon D600’e. Eski bir D700 kullanıcısı olarak beklentilerim aslında çok yüksek değildi. Sadece video özelliği olan ve daha iyi ISO’su olan bir body bekliyordum o kadar. Ama Nikon D600 beni çok şaşırttı ve heyecanlandırdı. Pozlaması i-na-nıl-maz iyi… Altta bugün Sirkeci-Üsküdar arasında çektiğim fotoğraflardaki kestaneci fotoğrafında bunu görebilirsiniz. Ben manuel pozlama yapıyorum her zaman, bunu makineye bırakmıyorum, belki alışkanlık, belki de kontrol sevdası ama bu sonuç beni şaşırttı, D700 her ne kadar çok iyi bir makine olsa da bu kadar iyi pozlamıyordu. Ayrıca netleme hızı bariz derecede daha iyi. Az ışıktaki performansı çok iyi. Lensin prime olmasının da elbette faydası büyük ama ben zaten %90 zamanda prime lens kullanıyorum ve bu eski lensle bile bu kadar iyi performans veriyorsa, yeni 50mm 1.8G veya 85mm 1.8G ‘ler kesin uçuyordur. ISO performansında da D700’den daha iyi olduğunü rahatlıkla söyleyebilirim. Hem de 24MP’e rağmen. Bunda yenilenen işlemcinin rolü büyük.

D7000’ de var olan U1 ve U2 butonlarını ben de ilk defa kullanmaya başladım. U1’e manzara, U2’ye de portre ayarlarımı kaydettim, artık ayrı ayrı ayar yapmama gerek kalmadan sadece mod kadranını çeviriyorum ve tüm ayarlar önümde!

Temel ayar olarak yaptığım bir kaç değişiklik var. Fotoğrafları NEF+Jpeg(temel) olarak çekiyorum, netleme noktamı 39 noktadan çıkarıp tek ve orta nokta yapıyorum ve fotoğraf beyaz ayarını 5200K civarında yapıyorum.

Şimdilik gördüğüm bir dezavantaj var, belki ben bulamadım belki de daha sonra firmware ile gelecek ama ISO tuşunun sağ el altında olmaması benim alışkanlıklarıma biraz ters, sol en alta konmuş ve ben her zaman iki elimi kullanarak fotoğraf çekmek istemeyebilirim, bu konu zaten çok tartışılmış ve bunu da vapura biner binmez araştırdım. Çok dert edilecek bir şey değil belki ama ön fn tuşuna ISO’yu atamayı çözüm olarak buldum. Ama Nikon D4 ‘te olduğu gibi fotoğraf modunda üstteki Record tuşunu ISO’ya atamak kesin çözüm bence.

Biraz fotoğraflarla konuşalım; alttaki fotoğraflarda sadece beyaz ayarında değişiklik var, hepsi direkt makine çıktısı…

D600 ilk fotoğrafım
D600 ilk fotoğrafım
Fisheye etkisi
Fisheye etkisi
Yüksek ISO'da bile keskin
Yüksek ISO’da bile keskin
Bahsettiğim harika pozlama
Bahsettiğim harika pozlama
İyi pozlamaya bir örnek daha
İyi pozlamaya bir örnek daha
ISO6400
ISO6400
Yine fisheye etkisi ve iyi dinamik aralık
Yine fisheye etkisi ve iyi dinamik aralık
Ortalama ölçüm alınmış fotoğraf - ISO tuşunu atamayı araştırıyorum
Ortalama ölçüm alınmış fotoğraf – ISO tuşunu atamayı araştırıyorum
Spot ölçüm ve başarısı
Spot ölçüm ve başarısı
Üsküdar III.Ahmet Çeşmesi
Üsküdar III.Ahmet Çeşmesi

Fotoğraflar ortada, Nikon D600 ‘ü herkese tavsiye ediyorum, zaman zaman yine benzer tecrubelerimi paylaşmaya devam edeceğim…