Konu fotoğraf ise post-process işlemi olmazsa olmazlardan. Pek çok kişi Photoshop ‘a kötü gözle bakarken benim için kesinlikle harika bir araç ve her zaman daha fazlasını öğrenmek için çabalayacağım. Bunun sonucunun fotoğraf olup olmaması tartışıladursun, önemli olan sonuç ve bu güzel sonucu almak için her yol mübah.

Öncelikle her zaman son sürümü kullanırım, şu an için Adobe Photoshop CS6 kullanıyorum. Ben fotoğrafa başladığımda CS2 sürümü vardı ama ben Photoshop’u CS3 sürümü ile öğrendim. Temeli aynı olduğu için hangisini kullandığınız önemli değil aslında. Sürekli soruluyor hangi sürümü kullandığım ama eğer bilgisayarınız iyiyse en son sürümü kullanmanızı tavsiye ederim, sonuçta özellikler her seferinde daha iyileştirilmiş hale getiriliyor. Özellikle CS2’yi görmüş ve tecrübe etmiş biri olarak “Patch tool” gibi araçların müthiş geliştiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Evde MacOS Mountain Lion, işyerinde Win8 kullanıyorum daha önce de bahsettiğim gibi. Genel olarak da konuşulduğu gibi MacOS’te grafik ve ses uygulamaları daha hızlı çalışıyor. Eğer fotoğraf işi ile ciddi derecede ilgileniyorsanız ve ilgilenmeye devam edecekseniz kesinlikle Mac tercih edin, en azından monitörünüz Apple olsun, renkleri baskıya çok yakın veriyor. Hiç bir PC monitöründe bu kadar yakınlık göremedim ne yazık ki.

MacOS Konfigurasyonum
MacOS Konfigurasyonum

Photoshop Temel Ayarlarım:

Photoshop’u kurar kurmaz düzenlediğim bir kaç ayar var, bunlar kişisel tercihlerim tabii ki ama size de öneririm.

1- Zoom with scroll wheel:

Windows’ta Edit / Preferences, Mac’te Photoshop / Preferences altından ulaşabileceğiniz General menüsü altında bulabilirsiniz bu ayarı. Yüklendiğinde tiklenmemiş olarak geliyor ve eğer tiklerseniz mouse’unuzun scrollü ile fotoğrafa yakınlaşabilir veya uzaklaşabilirsiniz. Normal şartlarda (CTRL ve +) veya (CTRLve -) komutu ile zoom yaptığınızı düşünürseniz bu oldukça güzel ve kolay bir kısayol haline geliyor.

Zoom with Scroll Wheel
Zoom with Scroll Wheel

2- Let Photoshop Use …. MB:

Yine aynı Preferences menüsünde, “Performance” sekmesinde bu ayarı bulabilirsiniz. Eğer raminiz elveriyorsa Photoshop’un kullanması için daha fazla sanal bellek ayırabilir, bu sayede daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin bilgisayar konfigürasyonunuza bağlı.

Photoshop Performance Ayar
Photoshop Performance Ayar

3- Fırça Boyutlarını Değiştirmeye Kısayollar Atama:

Windows ‘ta Edit / Keyboard Shortcuts, MacOS’ te Edit / Keyboard Shortcuts kullanarak oluşabileceğiniz menüden Shortcuts for: Tool kısmına tıkladığınızda altlara inin, “Decrease Brush Size” ve “Increase Brush Size” fırça boyutunu küçültüp büyütmeye yarıyor ve fabrika ayarı olarak [ ve ] geliyor. Ama bence bunlar kolay kısayollar değiller, eğer Q klavye Türkçe klavye kullanıyorsanız Ö ve Ç veya İngilizce klavye kullanıyorsanız da M ve N kullanabilirsiniz. Photoshop’un temeli seçim araçlarıdır. Daha iyi ve sorunsuz kullanmak için de bu kısayollara çok ihtiyacınız olacak.

Fırça boyutu
Fırça boyutu

 

Temel olarak kullandığım ve değiştirdiğim 3 tane ayar var, bu ayarları artık gözü kapalı yapıyorum. Siz de bunları kullanırsanız çok daha hızlı şekilde Photoshop kullanabilirsiniz, malum Photoshop uzun ve sıkıcı olabiliyor, bu zamanı kısaltmak sizin elinizde, zamanla zaten daha hızlı kullanacaksınız…

Son olarak şunu söylemek istiyorum, Photoshop ‘ta ne yaparsanız yapın, manuel kullanmayı öğrenin, action veya pluginler eliniz ayağınız olmasın…