Mercedes A, BMW 1, Volvo V40, Audi A3 Karşılaştırması

Mercedes, BMW, Volvo ve Audi, hepsinin marka olarak algısı çok yüksek, tabii kişiden kişiye değişen öncelik sıraları var. Premium kompakt araç bakıyorsanız eminim ki siz de bu karşılaştırmaya gireceksiniz. Ben başımdan geçenleri, araştırmalarımı ve test sürüşlerim sonucunda hissettiklerimi bu yazımda yazarak aynı karmaşayı yaşayanlara destek olmaya çalışacağım.

Sayfa İçeriği

Neden Premium Kompakt?

Genelde bu segmentin bekar arabası olduğu söylenir, buna kısmen katılıyorum, araçların bagajları küçük, tipleri biraz daha spor ve hatchbackler. Zaten seçim nedenleri de bu genellikle, ben önceki aracım olan Hyundai i30’dan çok memnundum, onu tercih etme nedenlerimi de Hyundai i30 İncelemesi yazımda detaylı olarak yazmıştım. Biraz daha üst seviye bir araca binmek istedim ve başladım araştırmaya, bilenler bilir benim bir şeyi almak için kafaya koymamla almam arasında çok kısa bir zaman geçer. Bu ne yazık ki otomobil alırken bu kadar hızlı olamıyor çünkü dikkat edilmesi gereken çok fazla detay var. Belki arabalardan iyi anlayanlar bu süreci hızlı atlatıyor olabilirler ama ben genelde kullanıcı yorumları, markaların web siteleri, youtube inceleme videoları gibi hemen hemen webde olan her şeyi okuyarak, izleyerek araştırarak karar vermeye çalışıyorum, Hyundai ‘de yanıldığımı düşünmüyorum hala, çok araştırınca hata payı da çok azalıyor.

Biraz daha kaliteli bir araca binmek istiyorsanız bu segmente geliyorsunuz, ismine premium demişler çünkü kullanılan malzemeler biraz daha kaliteli, markalar biraz daha algı olarak üst seviye. Çocukluğumuzdan beri hayatımızın içinde olan Alman Mercedes, BMW ve Audi ve hatta Volkswagen, onlara rakip olmaya çalışan ve ciddi derecede rakip olan İsveçli Volvo. Önceki araç alımımda da ne olursa olsun Alman arabası olsuncularla çok karşılaşmıştım ama Hyundai ‘nin doluluğu beni çok etkilemişti, pişman da olmadım, dolayısıyla o tip bir önyargım yok. Ama tabii her zaman aklın bir köşesinde bu soru işareti kalmıyor da değil.

İlk Aklımdakiler

Benzer fiyat seviyelerindeki arabaları sıralayayım önce:

1- Mercedes A Serisi

2- BMW 1 Serisi

3- Volvo V40

4- Audi A3

5- Volkswagen Golf

Bu araçlar arasında fiyatını hiç bir zaman hak etmediğini düşündüğüm Golf’ü hemen eledim, bu kararımı da elbette tartışanlar olacaktır ama ben Golf’ün o paraları hak ettiğini düşünmüyorum. Dolayısıyla 5 seçimden elimde 4 tane kalmış oldu. Tüm kararlarımı da diğer 4ü üzerinden devam ederek vermeye çalıştım. Benim aklımdaki sıralama aslında şu şekildeydi:

Volvo V40 > Mercedes A > BMW 1 > Audi A3

Dış Görünüş

Benim için her ne kadar aracın motoru (ciğeri derler) en önemli kıstas olsa da dış görünüş çok çok önemli. Tabii ki kişiden kişiye değişen bir özellik olsa da benim için Volvo V40 bu konuda diğerlerinden öndeydi. Zaten ben bu araçları araştırmaya karar vermeden önce tamamen gönlüm V40 ‘taydı, yollarda çok fazla görmesem de aracın önü ve arkası Volvo için oldukça iddialıydı ve diğer rakiplerinden daha iyi görünüyordu. Mercedes A ve BMW 1 serisi de yeni kasalarıyla iddialıydı ama arkadan görünüşleri V40 ‘un gerisindeydi. Mercedes biraz daha yuvarlak hatlara sahip, BMW biraz daha kendi marka özelliklerini sergiliyor. BMW 1 serisi şimdi Nisan 2015 sonrasında makyajlanarak daha güzel bir görünüme sahip olacak ama fiyat olarak da ona göre artış oluyor tabii ki. Audi A3 ise dış görünüş olarak en zayıfı. Klasik Audi çizgisi ama spor görünümden uzak olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden aslında Audi A3 ‘ü dış görünüş kısmında eledim diyebilirim, elimde 3 model kaldı.

bmw_mercedes_volvo

İç Tasarım

Volvo V40

İçeriye girdiğimizde de benzer şekilde hoş tasarımlar bizi bekliyor. Geriye kalan üç adayı da showroomlara gidip gördüm. Öncelikle Volcar Altunizade ‘ye Volvo V40 ‘ı görmeye gittim, Volvo ‘nun R-Design modeli biraz daha sportif görünümlü, ben de R-Design ile ilgilendim, iç ve dış kısımda R-Design logoları oldukça güzel görünüyor. Her şeyden önce arabanın kapısını açar açmaz koltuklara oturduğumda gerçekten harika hissettim, koltukların rahatlığı, dikişlerinin özeni hemen dikkatimi çekti.

v40_ictasarim

 

Üstte resmini göstererek anlatmak istedim, direksiyon oldukça yumuşak hisli, sağ tarafta bence İsveç tasarımına biraz aykırı tuş takımı var, genelde sade tasarımlarıyla ünlü İskandinavlar burada nedense cömert davranmış o kısım benim çok hoşuma gitmedi, ama gösterge panellerinde temalar var. Bu temalarla renk değiştirebiliyor, hatta tüm göstergeleri dijital yapabiliyorsunuz, dijital göstergeler çok sportif duruyor. Araçların hepsinin premium hissi verdiğini söylesem de Volvo malzeme kalitesi olarak Mercedes ve BMW ‘nin önünde geliyor gibi, yani ben o şekilde hissettim, hiç bir şekilde kötü plastik kullanılmamış, dikişler, boşluklar çok özenli. Torpido gözü bile oldukça güzel dizayn edilmiş durumda. Tek gözüme çarpan büyük eksi el freni, dizaynda biraz abes durmuş açıkçası.

BMW 1

BMW’yi görmek için Bağdat Caddesi Kosifler ‘e gittim. Danışmadan karşılanıyorsunuz ve bir müşteri temsilcisine yönlendiriliyorsunuz. Bunu oldukça faydalı buldum ve kendilerine de söyledim. Herneyse; BMW 1 serisinin yanına geldiğinizde sanki Volvo’dan biraz daha alçakmış gibi hissediyorsunuz. Volvo’nun spor modeli olan R Design gibi BMW’de de M Paket bulunuyor. Bu yazıda yazacaklarım da M Paket üzerine olacak. İçeriye girdiğimde koltuklar hexagonal alcantara denilen bir kumaş döşeme mevcut, kadifemsi ama iz bırakmayan bir yapısı var. Spor görünümü bu şekilde vermek istemiş BMW ama bence kalite olarak Volvo burada daha önde. Koltuk rahatlığı konusunda hatta şu ana kadar bindiğim sanırım en iyi arabalardandı V40.

bmw_1_m_ictasarimBMW 1’in içine oturduğunuzda sizi üstteki şekilde bir kokpit karşılıyor. Volvo V40’a göre daha klasik gösterge panelleri, ama daha sportif vites topuzu diyebilirim. Direksiyon yine yumuşak, malzemeler V40’taki kadar olmasa da kaliteli. Arka koltukları çok kullanacaksanız, yolcu taşıyacaksanız vs bu araç size göre olmayabilir çünkü bence uzun boylular için dar bir hacme sahip. Boyu 180den uzun olanların rahat edeceğini düşünmüyorum, özellikle aracın arkadan çekişli olması sebebiyle şaft tam arka koltuğun ortasından geçiyor ve ortaya oturan kişinin bacaklarını açmasına sebep oluyor. Arkayı 2 kişilik düşünmek gerek. Zaten BMW’ye gittiğinizde 1 serisini genellikle bekarların veya en çok 1 çocukluluların tercih ettiğini söylüyorlar.

Mercedes A Serisi

BMW 1 serisinden sonra yine Bağdat Caddesi’nde bulunan Koluman Mercedes’e uğradım, burada da yine sizi bir danışma karşılıyor ve asansörle showroomun bulunduğu alt kata alıyor ama burada yoğunluktan olsa gerek bir müşteri temsilcisiyle konuşma şansı bulamadım, yaklaşık yarım saat A serisini inceledim ama ne yanıma gelen oldu ne de ben herhangi yetkili biriyle konuşabildim. Bu Mercedes gibi bir firma için bence büyük bir eksi, potansiyel satışları ciddi şekilde kaçırıyorlar ama belki de çok umursamıyorlardır bilemiyorum.

Araca gelecek olursak, Mercedes’in sportif serisi de AMG Paket olarak geçiyor. Bu arada bütün bu spor paketler, yani sırasıyla R Design, M Paket ve AMG Paket, standart paketten ciddi derecede farklılıklar içeriyor, tabii fiyat olarak da ortalama 10bin TL fark ediyor. Bunu da göz önüne almak lazım, web sitelerine girince araçların fiyatları uygun gibi gelse de bu paketler işin içine girince evdeki hesap çarşıya uymuyor.

mercedes_a_ictasarimMercedes A serisinin içine girip oturduğumda yine kalite bir iç dizayn beni karşılıyordu, ben sportif olarak A serisini diğerlerinin biraz daha önünde görüyordum açıkçası karşılaştırmaya başlamadan, yalnız iç tasarıma gelince ortadaki ekranın eğretiliği beni çok şaşırttı, sanki ebay’den satın almışsınızcasına bir ekran, pek de kaliteli olmayan bir çözünürlükle sunuluyor. Sonradan takılmış hissi ciddi şekilde var. Onun dışında aslında havalandırmaların görünümü, göstergeler gayet güzel. Direksiyondaki Mercedes logosu da insanı iyi hissettiriyor. Mercedes bu seride bana biraz konfordan çok sportifliğe önem vermiş gibi geldi, koltukların pozisyonu, agresif tasarım sanırım bana böyle hissettirdi.

İç Tasarım Sonuç

İç tasarımda kesin bir kazanan olmasa da bence V40 > BMW 1 > Mercedes A. Burada kararıma en büyük etken V40’ın koltuklarının rahatlığı, Mercedes A serisinin kötü ekranı. BMW de arada kalıyor.

v40_dis

Donanım

Donanım konusunda benim şanssızlığım Hyundai i30 gibi çok dolu bir arabadan gelmemdi. i30’da o kadar çok donanım var ki neredeyse 1,5 katı fiyatlı olan bu karşılaştırdığım araçlarda i30 kadar donanım yok, olması için bir dünya ekstra para vermek zorunda kalıyorsunuz. Benim en önemsediğim donanımlar şunlar aslında, bu herkese göre değişebilir tabii ki.

Xenon Farlar: Gözlerim bozuk olduğu için özellikle gece seyahatlerinde Xenon farklar görüşümü ciddi derecede artırıyor. Hyundai ‘de beraberinde gelmemesine rağmen garantiyi bozma uğruna da olsa taktırmıştım, eğer aracınızda yoksa Philips H7 4300K Xenon HID Conversion Kit isimli ürünü almıştım herkese tavsiye ederim. Bu 3 araçta da Xenon far mevcut dolayısıyla burada hepsi eşit oluyor.

Geri Görüş Kamerası: Hiç düşünmezdim bu kadar çok kullanacağımı ama Hyundai’den o kadar alışmışım ki yine bu özelliğin var olmasını istedim. Yine 3 araçta da bu özelliği elde edebiliyoruz o yüzden yine sıkıntı yok.

Cam Tavan, Sunroof: Volvo V40’ta cam tavan alabiliyorsunuz, ama bu cam tavan güvenlik nedeniyle açılmıyor, BMW 1’de de açılabilir sunroof alabiliyorsunuz. Mercedes A’da da cam tavan mevcut. Cam tavanın biraz ses yaptığını düşünürsek almayabilirsiniz ama özellikle arka koltukta oturanlar varsa ferah bir görünüm kazandırdığını söylemek lazım.

Karartılmış Dikiz Aynası: Belki çok basit bir özellik ama o kadar çok işe yarıyor ki. Türkiye’de arkanızdaki arabalar genelde tampona kadar girmeyi sevdiği için ışıkları gözünüze giriyor, bu uzun yolda özellikle rahatsız edici oluyor. Karartılmış dikiz aynasız sayesinde gözleriniz yorulmadan ilerleyebiliyorsunuz.

Hız Sabitleyici: Bu özellik yine uzun yolda çok işe yarıyor, hem yakıt ekonomisi için hem de ayak sağlığınız için faydalı :) Genellikle opsiyonel olarak bu özellik sunuluyor, bence almakta fayda var ama olmazsa olmaz değil.

Donanım Sonuç

Donanımlar konusunda R Design, M Paket ve AMG Paket aldığımızı varsayarsak araçlar oldukça dolu hale geliyor, ama en dolu hallerini ele alırsak V40 hepsinden daha iyi duruma geliyor, burada tam bir kazanan olmasa da V40 bir adım önde diyebilirim.

mercedes_a

Motor ve Sürüş Keyfi

Üstteki özellikler internet üzerinden araştırarak bulunabilir, aşağı yukarı bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ama araç alırken test sürüşü yapınca birdenbire tüm fikirleriniz değişebiliyor. Bu önceki aracı alırken de Toyota Auris ve Hyundai i30 arasındaydım ama test sürüşünden sonra fikrim netleşmişti.

Araçları İstanbul’da test etmek trafik nedeniyle oldukça zor oluyor, ben de İzmir ‘i seçtim bu nedenle. İzmir Gaziemir, Bornova bölgesinde 3 bayiyi de bulabiliyorsunuz.

Volvo V40 Test Sürüşü

Test ettiğim araç V40 R Design değildi, sanıyorum ara seviye bir donanımdaydı tam hatırlayamıyorum, aracı çok rahat kullandım, kullandığım araç bu arada D2 modeli yani dizel otomatik bir araç. Ben nedense ses olayına ciddi takıntılıyım, yakıt tüketimi illa ki önemli ama benim gibi çok fazla kilometre yapmıyorsanız bu önem biraz geri planda kalıyor. Yine de dizel bir motor için içeriye çok ses almadığını söylemem lazım, ben hiç rahatsızlık hissetmedim. Aracın hızlanması kullandığım i30’dan bana çok farklı gelmedi, vites geçişleri gayet güzel,  gösterge panelinde dijital göstergeye aldım ve gerçekten zevkli bir deneyim. Yaklaşık 15km boyunca şehir içi ve otobanda sürüş yapmış oldum, hız olarak yaklaşık 150km hıza çıktım, araç ağır olduğu için oldukça sağlam ve yol tutuşu iyi. Eksi olarak bahsedebileceğim şu var, yüksek hızlarda dahi direksiyon hafif geldi bana, belki alışkın olmadığım için ama biraz daha sert olması gerektiğini düşünüyorum hız arttıkça.

bmw_1

BMW 1 Test Sürüşü

Test aracı olarak BMW 1.16i vardı, koltuğun oturma pozisyonu biraz aşağıda ve geride olarak tasarlanmış, ben aslında biraz yüksekten kullanmayı seven biriyim ama bu pozisyondan rahatsızlık duymadım, hatta aracın ön kısmının biraz uzun olduğu için endişeliydim, şehir içi manevralarında zorluk çıkarır diye düşünüyordum ama bu endişenin yersiz olduğunu gördüm. Yine otobana çıktık ve burada arkadan itişli araç kendini gösterdi, araçta eco / konfor ve sport modları var ve bu modlar arasında çok ciddi hissedilir fark var. Aynı modlar Hyundai i30da da vardı, tamam belki karşılaştırması yanlış ama bu modların ilk defa bir araçta bu kadar karakter değiştirdiğini gördüm. Tabii test olunca satış temsilcisi bana sport modunu ayarladı. Gaz tepkileri çok iyiydi, sürüş keyfi de V40’ın çok çok önünde. Koltukların V40 kadar rahat olmadığını düşünsem de bu keyif bana BMW tarafından yana ciddi artı getirdi.

Mercedes A Test Sürüşü

Mercedes A180 test aracını aldığımda ve içine oturduğumda yine BMW’de olduğu gibi daha sportif bir oturma pozisyonunu hemen hissettim. Sürüşe çıktığımda aracı biraz daha alçak hissettiğimi söyleyebilirim, sürüş BMW kadar zevkli değil ama V40’tan daha iyi. Araç daha iyi yol tutuşu için sanıyorum süspansiyonları biraz sert, engebelerden geçerken 3 aracı arka arkaya kullanınca hissetmek zor değil. Sportif sürüş için tabii yol tutuşu şart ama bana biraz fazla sert geldi bu araç. Sürüş olarak en çok BMW 1 serisini beğendiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Güvenlik

Güvenlik konusunda bu markalardaki araçların hepsinin iyi olduğunu söylemek gerek. Zaten güvenlik sebebiyle tercih edilen Volvo ve Alman arabaları Mercedes ve BMW. Hepsinin de iyi olduğu bu konuda bir kazanan olduğunu düşünmüyorum. Hepsi oldukça sağlam hissettiren araçlar, yeter ki kurallara uyalım, öyle değil mi :)

karsilastirma

Sonuç

Tabii ki tamamen kişisel zevkler doğrultusunda bu yazıyı yazdım, herkese göre değişebilir bu düşünceler. Tasarım da sürüş zevki de, ses de kişiye göre değişken. Ama ben bu karşılaştırmaya başlarken gönlüm Volvo V40’tan yanaydı. İncelemeler süresince bu araçları kullanan insanlarla da konuşma şansım oldu, açıkçası hepsi de araçlarından memnundu, sonuçta araçlar iyi arabalar memnun olmamaları da beklenemezdi belki. Dizayn olarak gerçekten V40 hala çok sevdiğim bir araç ama test sürüşünden sonra araçtan inince çok etkilenmediğimi fark ettim. Konfor, güvenlik, tasarım evet çok iyi ama ben kararımı BMW 1 serisinden yana verdim. Her ne kadar BMW 3 serisinden başlar deseler de spor tasarım, kompakt yapısı ve sürüş zevkiyle BMW 1.18 ‘in beni mutlu edeceğini düşünüyorum. Umarım inceleme size de yardımcı olur.

0 Shares:
17 comments
 1. karşılaştırmalarınız güzel olmuş, hep üst sınıf araçlar. Karar değiştiririp sınıf değiştirirseniz skoda rapid spaceback ve skoda fabia ya bakmanızı tavsiye edebilirim :) pazartesi günü (13.04.2015) rapid spacebacki test sürüşü yapma imkanım oldu sizede tavsiye ederim. Sonuç olarak VW ve Audi ile aynı ortak üretim diyebilirim.

 2. incelendiğiniz araçlar sınıfının en iyileri kesinlikle … yorumlularınız tamamen kişisel olsa da iç tasarımda Mercedes'in diğerlerine göre kesinlikle çok daha elit ve kaliteli olduğunu düşünüyorum …. son olarak fiyat kalite endeksi en iyi olan kesinlikle Volvo ancak Premium araç alacaksanız Mercedes kesinlikle en iyisi özelliklede a200 amg süper seçenek bu da benim görüşüm :) farkındaysanız BMW den hiç bahsetmedim üzgünüm çok çirkin bir araç ….

  1. Tabii ki yorumlarımın hepsi kişisel, ama bir kere daha alsam yine BMW alırım..

  2. Arkadaş Mercedes inim kalitesinin hepsinden iyi olduğunu söylemiş fakat ben şuanda A 180 kullanıcısıyım aracın iç kalitesi kesinlikle berbat daha önceki aracım Audi a3 idi sline 2010 model onun yanında bile çok basit kalitesiz iç mekan var araçta şuan a180 aldığıma çok pişmanım bunu 5 yıldır a3 kullanan biri olarak söylüyorum aracın sadece armasında yıldızı var dış tasarımı var gerisi boş line golf bile bu araçtan çok ustun Bi araç arkadaş testte i30 kullanmış a3 ve golf elemiş direk eger Bi golf un içine oturup kullanmış olsaydı bu fikri olmazdı on yargılı davrandığını düşünüyorum

 3. Şu anda kullandığım aracımı almadan önce, ben de bu üç aracı detaylı inceledim. Tüm özellikleri, videolarını internetten günlerce inceledim. Belki şans ama ilk önce Mercedes'i görmüş olmam mı bilmiyorum, diğer iki araç bende hiç istek uyandırmadı. Mercedes'e binince, diğer markalar bana aynı hissi veremedi. Mercedes, arabaysa; diğerleri araba değil gibi hissettirdi bana. Şu anda da Mercedes A200 AMG kullanıyorum, inanın hiç pişmalık hissetmedim. İyiki bu aracı almışım. Tüm gözler sanki benim üzerimde. Mercedes her zaman, dünyada en önemli markaların en başında yer almıştır. Araç, gerçekten kendinizi daha prestijli hissetmenizi sağlıyor.

 4. Kullanılan motorlar beni tereddüte düşürüyo. Renault-ford motoru felan diyorlar. Bi de volvo v40in diğer volvolar kadar sağlam olmadığını söylüyorlar?

 5. Yani V40 ve mercedes ıcin motor bakımından bi sıkıntı yaşamayan mı söylüyorsunuz

 6. Bu arabaları test eden arkadaş zaten Volvo hayranligindan bahsetmiş baştan diyer lerine karşı 1sifir önde basliyor arti auto dergilerine avrupada ben aboneyim puanlama sistemi yapıyorlar o eledigi araba o sınıfta herzaman kuralları kendi koyar bu üç marka birbirlerine rakip Volvo bunların arasına giremez arkadaş premium modellerini karıştırmıs golf zaten bu sınıfta bir araba yapmıyor yalandan yere onu koyması na gerek yok arti beyenmedigi golf kendi katogorisinde herzaman 1 numara dikkat edin premium model değil kendi sınıfı Volvo ancak o katagoride Astra fiesta gibi modellerle yarışa bilir

  1. Volvo v40 ile astra ya da fiestayı karşılaştıran arkadaşın otomobil ile ilgisini sorgulamak lazım. Abone olunan bir kısım dergide yayımlanan testlere göre kuralları bu markalar koyuyormuş. Emniyet kemerinden tutun yayalar için hava yastığına kadar güvenlik kategorisinde kuralları koyan ve sektörü yönlendiren bir marka olmuştur Volvo. Her markanın öncü olduğu bir alan olur. Hiçbir marka her alanda en iyi değildir. Volvo ile audiyi ve mercedesi kıyaslayabilirsiniz. Hangi alanlarda kimin önde çıkacağı tartışılır. Mercedes marka değeri olarak diğerlerinden zaten öndedir. Ama kalkıp volvoyu fiestayla kıyaslamak sadece cahilliktir.

 7. nedense bende bmw daha genç bir ruh, asi bir yaramaz çocuk hissi veriyor. ve bu beni cezbediyor. o yüzden işimdede bmw marka araçları daha fazla bulunduruyorum.

 8. güzel ama sağlıklı karşılaştırma olmamış pek. yine de emeğinize sağlık.javascript: postComment(0);

 9. Öncelikle hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın. Araç karşılaştırmalarında herkesin görüşü farklı olacaktır, sonuçta kişisel zevkler öne çıkıyor. Ben Volvo, Bmw, Audi yi kullanabilmiş biri olarak Audi yi tercih ederdim mesela. Bmw daha agresif bir sürüş tarzı sunuyor, bu şekilde beklentisi olan onu övecektir. Volvo daha sakin, Audi ikisinin arasında. İç mekandaki malzeme kalitesi olarak kullandığım araçlarda Audi daha iyi lakin Bmw daha albenili duruyor. Mercedes kullanmadığımdan onu mukayese edemiyorum ama işçilik ve kalite olarak daha iyi olacağını düşünüyorum. Kısacası, kesenizin yetebildiği araçlar içinde sizin tarzınıza uygun araç en iyisidir. Dediğim gibi kişisel zevklerden dolayı farklı görüşler hep olacaktır. Tekrar hayırlı olsun.

  1. Teşekkürler Hasan Bey, söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız, çok kişisel seçimler, ama ben olsam yine BMW alırdım, sürüş keyfi gibisi yok :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara…