Manzara Fotoğrafı Nasıl Çekilir – Bölüm2

Manzara fotoğrafçılığı oldukça uzun bir konu. İlk yazımda manzara fotoğrafçılığı için gerekli ekipmanları görmüştük, şimdi de bu işi yapabilmek için nasıl teknik kullanmak gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Blogda olan her şey gibi bu da benim kişisel tecrübelerimden, tabii ki farklı teknikler de uygulanabilir.

İlk yazım için şuraya buyrun: https://tahiryildiz.com/manzara-fotografi-nasil-cekilir/

Sayfa İçeriği

Manzara Fotoğrafçılığında Teknik

Manzara fotoğraflarında doğal kadraj kullanımının güzel bir örneği - Claus Puhlmann
Manzara fotoğraflarında doğal kadraj kullanımının güzel bir örneği – Claus Puhlmann

Fotoğrafa yeni başladığımız dönemde her şeyi makine yapıyor zannederiz, bu işin içine girdikçe de olay derinleşir, ekipmanlar, kompozisyon ve post-production dediğimiz Photoshop kısmı gelir. Bu etmenler fotoğrafın her dalı için geçerlidir, hepsinden az az, gerçekten iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız hepsinden oldukça fazla bilmek durumundayız.

Bu arada bu makalede gelişmiş tekniklerden çok başlangıç tekniklerine yer veriyor olacağım, çokça sorulan sorulara cevap olacağını umuyorum.

Manzara Çekerken Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Olmalı?

ISO, diyafram ve enstantane sevimli üçlümüz :) Bu üçlü olmadan, buna üçgen de deniyor, fotoğraf çekemiyoruz. Daha doğrusu bunlara iyice hakim olursanız daha kontrollü fotoğraflar çekebilirsiniz. Normalde siz makineyi AV, TV ,P veya A modunda kullanırsanız, makine kendi ölçümlerine göre bir ISO, diyafram ve enstantane değeri belirler ve çekim yapar. Manzara modu dediğimiz ayarda ise makine diyaframı kısar, bu sayede alan derinliğine en aza indirgemiş olur, yani geniş bir alan net olur. Manzara fotoğraflarında ön plan, arka planda herhangi bir fluluk genellikle istenmez bu yüzden de diyafram kısılır, yani sayısal olarak büyütülür. Örnek vermek gerekirse klasik manzara fotoğrafları f/8 ve sonrasında çekilir; f/11… f/22 gibi. Hangi diyafram değerinde makinenizi kullanmanız gerektiğine fotoğrafçı olarak siz karar verirsiniz, bu da makineden makineye değişebilir. Örneğin Canon 5D f/11 ve sonrasında daha keskin sonuç veriyordu, ben de 5D kullandığım zamanlarda bunu bilerek hareket ediyordum. Eğer bu üçgene hakim değilseniz her şeyi bırakın ve makinenizin kullanım kılavuzunu okuyun, daha sonra bununla ilgili simülatörler var onları kullanarak hangisinin ne işe yaradığını iyice özümseyin; çünkü ne kadar dünya dijitalleşirse dijitalleşsin bu üçgene her zaman ihtiyacımız olacak.

Bu üçlünün yanında bir de ölçüm modları var. Bu yazıda tüm bunları çok detaylandırmak istemiyorum ama üstünden geçeceğim. Orta nokta ve her bölgeden alınan ölçüm en çok kullanılanlarıdır. Fotoğrafı çektiğiniz bölgeye göre ölçüm modunu da değiştirerek daha iyi pozlama elde edebilirsiniz.

Temel olarak bu tüm özellikleri şu değerlerde kullanmalısınız:

ISO: Mümkün olan en azda tutmalısınız.

Diyafram: f/8 ve sonrası.

Enstantane: ISO ve diyaframa göre uygun enstantane seçilir. 1/100 ‘ün altına inmemeye gayret edin (Geniş açı lens kullandığınızı öngörüyorum)

Kamera modu: Mümkünse manuelde kullanın, kullandıkça alışırsınız, pozlama değerine dikkat edin.

İmaj formatı: RAW + Jpeg  tavsiye ederim ama en azından RAW çekin, RAW çekin, RAW çekin. Buna ihtiyacınız olacak.

Beyaz ayarı: RAW çektiğiniz için beyaz ayarının hiç bir önemi yok, sonradan istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ama mutlaka bir ayar  belirlemek istiyorsanız otomatikte bırakın.

Ölçüm modu: Genellikle her bölgeden alan ölçümü seçin, noktasal geniş manzaralarda yanlış sonuç verir.

Manzara Fotoğraflarında Kompozisyon

Hem 1/3 kuralı hem de altın noktalara uygun oluşturulmuş bir kompozisyon
Hem 1/3 kuralı hem de altın noktalara uygun oluşturulmuş bir kompozisyon

O ünlü kuralları tekrar gözden geçirmenizi öneririm. 1/3 kuralı, altın noktalar, bakış ve hareket boşlukları, çizgilerin doğru kullanımı, denge gibi… Bu kurallar insan gözünün estetik algısına göre yerleşmiş olup fotoğraflarımızda uyguladığımızda bizi başarıya götürecek olan kurallardır. Kuralları bilin ama sonra yine yıkmak istiyorsanız yıkın, bu sizin fotoğraf gözünüze ve sanatınıza kalmış…

Manzara fotoğrafı çekmeden önce düşünmeniz ve yapmanız gereken temel şeyler şunlar:

Saati önemseyin: Hangi saatte çekim yaptığınız çok önemli, gün doğumu ve gün batımına yakın saatler değilse genellikle çekim yapmayın(gece çekimleri hariç)

Mekanı araştırın: Çekim yapılacak yere önceden gidin, çekim yapmadan önce kendinize ışık nereden gelirse gölgeler nereye düşüyor, kamerayı nereye koymalıyım, tripod getirmeli miyim gibi sorular sorun.

Tripodunuzu sağlam yerleştirin: Tripodunuzun ayağında demir çiviler varsa doğada bunları kullanın, makinenizi ve lensinizi zor taşıyan tripodlar kullanmayın, hem düşme riski sizi strese sokar hem de fotoğraf titrek çıkabilir.

Makinenizi dengeli oturttuğunuza emin olun: Kimse çok istisna olmadıkça yamuk bir ufuk çizgisi istemez, dolayısıyla çekimden önce kadrajınızı düzeltin.

Ana objeyi ortaya koymayın: En çok yapılan yanlış, yanlış demeyelim ama kompozsiyon kurallarını hiçe sayma diyelim, ana objeyi, göstermek istediğiniz nesneyi asla ortaya koymayın, altın noktalara koyun.

1/3 kuralını aklınızdan çıkarmayın: Gökyüzü 1x ise yeryüzü 2x veya tam tersini elde etmeye çalışın, hangi bölgede daha ilginç öğeler varsa o bölgeye daha çok yer verin, örneğin bulutlar yoksa gökyüzüne 2x vermenize gerek yok.

Kıvrımları yakalayın: Fotoğrafçılığın her dalında geçerli olan S kuralını aklınıza getirin, kıvrımları yakalamaya çalışın.

Dengeli bir kadraj oluşturun: Fotoğrafın sağında, solunda veya üstünde, altında büyük gereksiz boşluklar veya dengesizlikler olmasın. Sağdan 3cm bırakırken soldan 10cm bırakmayın, dengeli bir kadraj oluşturun.

Manzara Fotoğraflarında Photoshop

Sadece temel Photoshop bilgisiyle bir fotoğrafın önce ve sonrası
Sadece temel Photoshop bilgisiyle bir fotoğrafın önce ve sonrası

Fotoğrafı çekmek istediğiniz yere gittiniz, araştırdınız, doğru ışığın geldiği saati buldunuz, kadrajınızı dengelediniz, ayarlarınızı yaptınız ve elde etmek istediğiniz fotoğrafı çektiniz diyelim, elde ettiğinizden de daha iyi bir sonuç almak için fotoğraflarınızı dijital odada işlemelisiniz. Bunun da genel kullanılan yolu Photoshop veya Lightroom. Temelde iki programın da işleme stili aynı olduğu için yine kavramların üstünden geçeceğim. Fotoğraf işleme konusuna detaylıca başka bir yazıda girmeyi düşünüyorum.

Fotoğrafı RAW çekin: Üstte yazmıştım yine yazıyorum, RAW çektiğiniz fotoğrafların hemen her parametresine sonradan müdahale edebilirsiniz.

Kırpma: Oldu ki bir ağaçtan, bir evden, bir daldan kurtaramadınız, mecburen kırpma yoluyla üstesinden geleceksiniz.

Doygunluk artırma (Saturation): Renkler yeterince doygun(canlı) değilse, saturationı artırın.

Keskinlik ekleme (Sharpness): Manzara fotoğrafları genellikle çok keskin sevilir, sharpness değerini artırarak keskinliği de artırabilirsiniz.

0 Shares:
21 comments
 1. Merhabalar
  Son günlerde manuel modda manzara çekimleri yapmaya çalışıyorum. Canon 10-22 lens ve 70D makinam var.
  Diyaframı 11, iso 100 yapıyorum ancak enstantane ayarını makina yapıyor. İstediğim seviyeye 100 yada 125 çıkarmaya çalıştığımdada pozlama +1-1 şeklinde duruma göre kayıyor ve fotoğraf karanlık yada aydınlık çıkıyor.. Burada enstantane ayarı nasıl yapılmalı?

  1. Enstantane ayarını makine yapıyorsa manuel modda kullanmıyorsunuz zaten. TV ayarında olmanız lazım, manuelde olursanız her ayarı siz yaparsınız.

 2. Merhaba Tahir Bey,
  Canon 70D kullanıcısım ve genelde manzara çekimlerini 10-22 mm lensimle yapıyorum. Yazınızı okudum ve cevap bulamadığım bir şeyi sormak istiyorum.
  Diyorsunuzki iso en düşük olsun. Benim makinamda minimum 100 oluyor. Bu durumda f.11 iso 100 çekim yapacağımda enstane kendi ayarlıyor. Dediğiniz gibi 100 civarında nazıl tutacağım ?

 3. Merhaba, manuel ayar yaparsanız enstantaneyi de siz ayarlarsınız. Pozometreye göre hareket edin.

 4. Çok kaliteli ve keyifli bir yazı olmuş elinize sağlık. Tüm bo koşulların yerine getirilmesi dahi kaliteli bir manzara fotoğrafı için ne kadar yeterli o kısmı tartışılır. Zira luminosity vb. ileri seviye alfa kanal mask teknikleri, color grading ile raw pixellerde sınırları zorlayan ve bambaşka bir görünüme kavuşan fotoğraflar için bu anlatılanlar yeterli kalmıyor. Elbette fotoğrafın atmosferik gerçekliğini kaybetmeden yapılması gerekiyor. pırıl pırıl bir manzara fotoğrafının arka bahçesi gerçektende anlatıklarınızda dahil olmak üzere çok meşakatli bir iş..

 5. merhaba,
  Yazı gerçekten çok iyi özellikle photoshop kısmını çok sade ve güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık, sadece bir kaç sorum olacak, cevaplarsanız çok sevinirim.
  1. Elde edeceğimiz keskinlik için ihtiyacımız olan düşük iso ve f/11 üstü diyafram değeri ise diyafram öncelikli mod ile çekim yapıp isoyu manuele alıp düşük tutarsak enstantaneyi makineye bırakırsak bu bizim için daha pratik olmaz mı ?
  2. Canon 5D için f/11 ve sonrası için daha keskin sonuçlar veriyor demişsiniz. Kendi makinelerimiz için bu bilgiye ulaşabileceğimiz bir yazı var mı ? Yoksa bunun için deneme mi yapmalıyız ?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba, teşekkür ederim.
   1- Yapabilirsiniz ama enstantane çok düşük kalırsa fotoğrafınız flu olur.
   2- Yazı yok, bu tamamen tecrübe edebileceğiniz bir bilgi.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkürler, peki enstantane için tavsiye edebileceğiniz bir aralık var mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sigma 135mm Art İncelemesi
Devamını Oku

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Sigma 135mm Art İncelemesiGenel BakışÖzelliklerGövde YapısıSigma 135mm f/1.8 PerformansıSon Söz ve Yorum Sigma oldukça popüler…