Kit Sonrası İlk Lens Hangisi Olmalı?

Tüm fotoğrafa yeni başlayanlar DSLR gövde (günümüzde bu durum aynasız makineler içinde geçerli ) genelde kit lensle alınır. Kit lens ile ne çekilir ?

Çekmek istedikten sonra-ekstrem hızlı sporlar ve uzaklık veye aşırı yakınlık gerektiren objeler hariç- her şey çekilebilir. Mesele burada çekmekten ziyade yeterli olup olmadığıdır. Ben makinelerin kit lensle alınması taraftarıyım çünkü fotoğrafı öğrenme süreci herkes için bir hayli trajik geçmekte. Bu süreçte kullanılan geniş aralıklı kit lensler hem giriş seviyesi için beklentinizi karşılayacak düzeyde olur hem de eğer fotoğraftan keyif almayı bırakırsanız makineyi satmanız daha kolay olur. O kadar para verip alıyorsanız geriye dönük satış işlemini de muhakkak göz önünde bulundurmak gerekiyor. Peki ya sonrası ? İşte bu yazıda kit lens sonrası ne alınması gerektiğini sizler için anlattım.

Fiyatı 500$/ 1.000 tl yi geçmeyen lensleri sizler için derledim. (Tüm tutarlar Amerika vergisiz satış fiyatlarıdır)

k-50-dslr

Sayfa İçeriği

Kit Lens Alternatifi:

Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical [IF] Autofocus Lens

ve

Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD Aspherical (IF) Lens

Tüm genç fotoğrafçıların rüyası her fokalde f:2.8 diyafram veren bir lense sahip olmaktır fakat  Canon ve Nikon nezrinde bu lensleri alabilmek için ciddi paralar ödemek gerekir. İşte bu duruma çareyi Tamron 17-50 f:2.8 e göz kırpmakta buluyoruz.

Bu lensin iki farklı versiyonu mevcut. Yeni modellerinde VC (Tamron ‘un lens sabitleme sistemine verdiği isim) sistemi bulunmakta. Bu sayede düşük enstantaneli çekimlerde sarsıntı azaltılması sağlanıyor. Eski versiyonunda VC motoru bulunmuyor. Fotoğrafçı halk arası söylemlerinde VC siz olan modelin VC liye nazaran daha keskin fotoğraf ürettiğine dair şehir efsaneleri dolaşsa da bunun bizlerin gözle görebileceği kadar bir fark olduğunu düşünmüyorum. Tamron lensin eski modeli  499$, yeni VC olanın ise 649$ fiyatları mevcut.

Tamron 17-50mm
Tamron 17-50mm f:2.8

 Avantajı:

 • Her mm de f:2.8 değeri verebilmesi.
 • Hesaplı fiyat.
 • İkinci elinin kuvvetli olması.
 • Fiyat/Performansın tatmin edici olması.
 • Fiyata parasoleyin dahil olması.

Dezavantajı:

 • Kontrastın veya ışığın olmadığı ortamlarda vasat netleme performansı.
 • Fiyatı sebebiyle düşük kalite malzeme kullanımı.

Eğer kit lensinizden memnun değilseniz ve hemen hemen aynı mm aralığında bir lens almayı planlıyorsanız fiyat/performans olarak alabileceğiniz en iyi lens Tamron 17-50 f:2.8 in iki modeli. Canon ve Nikon için versiyonları mevcut.

İlk Prime:

Nikon Normal AF Nikkor 50mm f/1.8D Autofocus Lens

ve

Canon EF 50mm f/1.8 II Lens

Tele lens ve Zoom lensleri kullanmaya alışkanlık haline getirenler için Prime Lensler (Sabit odaklı) alışması biraz zaman alabilir. Bu tamamen fotoğrafçı refleksi olarak en çok fotoğraf çekmekten keyif aldığınız aralığa yönelik bir yatırım. DSLR ınızda prime tadı almak ve bu işleme fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız hem Nikon hem de Canon için uygun fiyatlı ve diyaframı 1.8 seviyesinde olan 50mm ler mevcut.

Canon ve Nikon için hem uygun fiyatlı hemde f değeri 1.8 e tekabül eden 50mm lensler mevcut. Canon 125$ ken Nikon ise sadece 113$.

Karanlıkta, az ışıklı ortamda f:1.8 diyaframın avantajını en uygun fiyata bu iki lens ile sağlayabilirsiniz. Giriş seviyesi DSLR ların 1.5 ve 1.6 çarpanlı olduğu düşünülürse 35mm karşılığı yaklaşık 75-80mm aralığında fotoğraf çekimi için en uygun alternatif lensler 50mm lerdir.

Nikon 50mm f:1.8 AF
Nikon 50mm f:1.8 AF

Avantajı:

 • Çok uygun fiyatlı olmaları.
 • Fiyatına karşılık düşük -f:1.8- diyafram aralığına inebiliyor olması.
 • Kit lense nazaran daha hafif ve boyut avantajı.

Dezavantajı:

 • Düşük malzeme kalitesi. (Plastik aksam)
 • Yavaş oto-fokus performansı.
 • 50mm (35mm de 75-80mm) gibi dar açıya sahip olmaları.

Portre Lensleri:

Canon EF 85mm f/1.8 USM Lens

ve

Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G Lens

Portre fotoğrafı için 24mm den başlayıp 200mm e kadar birçok aralıkta  fotoğraf çekilebiliyor. Bir evvelki paragrafta bahsettiğim 50mm lensler ff karşılığı 75-80mm portre çekmek için gayet uygun olsa da amaç alan derinliği ve bolca arka alan netsizliği  (bokeh) için 85mm lensler (ff karşılığı yaklaşık 135mm) ile arka planı tabiri caizse uçurma şansına sahipsiniz.

p898028601-5

Etkileyici portreler için alan derinliğini kısıp arka planı yok etmek her şeyden önemlidir. Bu tarz fotoğrafları çekmek için 3 ana koşulu yerine getirmek gerekiyor.

 1. Kişiye ya da objeye yeteri kadar yakın olmak.
 2. Odak uzaklığının yüksek olması.(50mm-85mm-135mm gibi)
 3. Kısık diyafram değeri (f:1.8-1.4-1.2 gibi)

Portre için bu kıstasları en uygun fiyat/performans veren lensler Canon (419 $) ve Nikon (497 $) için 85mm f:1.8 lerdir.

Yaptığım tüm önerilerde 500$-1.000 tl nin altında olan lensleri seçiyorum. Elbette başka açılar ve farklı lüks lensler mevcut. Dediğim gibi amacım en uygun fiyata işinizi görebileceğiniz lensleri sizlere tanıtmak.

Avantajlı:

 • 85mm de f 1.8 e inen hızlı lensler.
 • Netleme performansları başarılı.
 • Arka planı yok etmek için en uygun fiyatlı lensler.

Dezavantajı:

 • Üst versiyonları çok daha yüksek fiyatlı ama f değeri daha düşük.
 • Giriş seviyesi bir DSLR için kit lensten daha fazla ağırlığa sahip.

Tele Lensler

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens

Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED Lens

ve

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Lens

Sigma_70-300mm-4-5.6_APO
Sigma_70-300mm-4-5.6_APO

Nedense her DSLR sahibi olanın en büyük hayali uzaktakileri yakına getiren tele lenslere sahip olmaktır. Bu duygu fotoğraf çekme alışkanlıkları farklılaşınca başka lenslere kaysa da ilk lens hayali genelde tele lensler için kurulur. İşin güzel yanı hem Nikon, hem Canon hemde üçüncü parti üreticilerinin uygun fiyatlı tele lensleri bulunmaktadır.

Canon ve Nikon ‘un tele lensleri 200mm e kadar çıkmasına karşın üstlerinde bulunan IS ve VR (hareket sabitleyici sistemler) motorları ile daha net fotoğraf çekmenizi sağlarken Sigma  300mm e çıkmakta ve macro olarak geçse de diğer lenslere nazaran daha yakından çekim yapma özelliği bulunmakta fakat bu lensin hareket sabitleme özelliği bulunmamaktadır. Bu yüzden Sigma fiyat olarak (154$) en cazip tele lens olarak gösterilebilir. Canon 250$ ve Nikon 247$ fiyatla satılmakta.

Avantaj:

 • Uygun fiyata göre uzun tele lens.
 • Canon ve Nikon da lens sabitleme sisteminin olması.
 • İkinci el alım-satımı kolay.

Dezavantaj:

 • Tele lensler için f değerinin yüksek olmasından dolayı gereken enstantaneye ulaşmanın zor olması.
 • Kullanılan malzeme kalitesinin düşük olması.
 • Tele lenslere göre hafif fakat kit lenslere göre ağır olmaları.

Makro Lensler:

Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro Autofocus Lens

Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM Lens

Sigma Telephoto 70mm f/2.8 EX DG Macro Autofocus Lens

ve

Tamron 90mm f/2.8 SP AF Di Macro Lens for Nikon AF

193_1

DSLR Makine kullananların yakaladığı en büyük avantaj insan gözü ile keşfedemediği mikro dünyayı lensler vasıtası ile keşfedebilmek. Bu görüş açısına kavuşmak için bir adet macro/mikro lens almak şart. Günümüzde macro eklentili zoom lensler olmasına karşın gerçek 1/1 makro fotoğrafı çekebilmek için alternatif olarak yukarda yazdığım lensler mevcut. Canon ve Sigma 469$, Nikon ve Tamron ise 499$ fiyatlara sahip. Canon ve Nikon 60mm iken Sigma 70mm ve Tamron 90mm ile daha fazla uzaktan fotoğraf çekme şansını size sunuyor. Fiyat yapıları ve özellikleri birbirine çok yakın olan bu lenslerde 90mm lik Tamron açısı itibari ile öne çıkmakta. Macro lenslerde genelde 100mm ve sonrası tercih edilir. Özellikle doğada böcek vb şekiller çekilirken uzaktan tripodla yapılan çekimler sizlere kolaylık sağlar. 100mm altı bu lensler macro için yeterlidir fakat mesafe gerektiren çekimlerde zorlanmanıza neden olabilir.

Avantaj:

 • Uygun fiyata göre 1/1 makro avantajı.
 • Ufak boyut-kolay taşınabilirlik.
 • Yeterli imaj kalitesine ulaşılabilir.

Dezavantaj:

 • Uzak mesafe makro çekimleri için yetersiz olmaları.

 Geniş Açı Lensler:

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X 116 Pro DX Autofocus Lens for APS-C DSLRs

ve

Sigma 10-20mm f/4-5.6D EX DC HSM Autofocus Zoom Lens for Nikon DSLRs

LCM_4816-2

Geniş açı lensler genelde manzara ve uzun pozlama için kullanılsa da sokak fotoğrafçılığı yapanlar arasında tercih edilebilmektedir. Geniş açı lenslerde diğer lensler gibi pahalı lens sınıfına girmektedir. Burada önemli olan geniş açıyı hangi amaç ile kullanacağınızdır. Eğer tripod üstünde manzara çekmeyi planlıyorsanız fiyat avantajını ve açı genişliğini baz alarak Sigma işinizi görecektir.

Eğer hem manzara hemde sokakta geniş açının avantajınu kullanmak istiyorsanız Tokina f:2.8 değerinin verdiği avantaj ile bu olanağı size sağlayacaktır. Tokinanın dez avantajı 11-16mm gibi dar bir geniş açı aralığına sahip olması.

Avantaj:

 • Uygun fiyat/Performans.
 • Tokina nın f:2.8 değeri.
 • Kolay kullanım.
 • Ufak tripodlara taşınma avantajı.

Dezavantaj:

 • Düşük malzeme kalitesi.
 • Kit lense nazaran aşırı ağır olmaları.
 • Çantada boyut sebebiyle yer kaplamaları.

815Yu5LSICL._SL1500_

Yeni DSLR almış ve hangi lensi almalıyım acaba diye düşünenlere yönelik bu yazımızın sonuna geldik. Amacım bu yazı sayesinde bütçesine uygun lens arayan tüm arkadaşlara bir nebzede yardımcı olmaktı.

Hepinizin bol miktarda ışık alan lenslere sahip olmanız dileğiyle.

reWalls.com-13334

0 Shares:
102 comments
 1. Sevgili Tahir Yıldız daha iki gün önce şöyle kallavi bir lens incelemesi yapsanız ne güzel olacak diye kafamdan geçiriyordum. Valla başka şey istesem olacakmış :) Bu arada Aydın dan yazıyorum bunları ve bu taraflarda bırakın birseyler bilen birilerini bulmak dslr makina satan marketler bile ne sattığının farkında diğiller. soru sormak hak getire haliyle. o yüzdendir ki sadık bir takipçin var 1 yıldır :) tahmin edebileceğinden çok işe yaradığını söyleyebilirim sitenin Yeni yazılarını da sabırsızlık ile bekliyoruz. Selamlar , Kolaylıklar dilerim

  1. Merhaba

   Yazımı beğendiğiniz için teşekkür ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Fotoğrafçılık konusunda başarılar ve kolaylıklar dilerim.

   Selamlar

 2. Merhaba. Sitedeki yazıların birçoğunu okudum. Denetim ve bilgilerinizi paylaşmanız çok güzel oluyor gerçekten. Ben Fujifilm kullanıcısıyım. Aynasiz model. Canon ve Nikon da böyle uygun lenslerin olması çok güzel. Ancak bu durumu fujide göremiyoruz malesef. Belki malzeme kalitesindendir ama yine de biraz yüksek gibi fiyatları. Fujinon hakkında biraz da olsa düşüncelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler

  1. Sitede bolca -benimde katkıda bulunduğum- fuji makine ve lens incelemesi mevcut. Onlara bakabilirsiniz.
   Ülkemizde Fuji çok ciddi işler yapmakta. Kendilerini takdir ediyoruz.
   Bir part-time fuji kullanıcısı olarak bende aynı dertten muzdaribim. Uygun fiyatlı prime lenslere ihtiyacı var fujinin.
   Selamlar

 3. Merhaba. Benim 18-55 kit lensim var.portre çekimi ve sokak fotoğrafçılığı için 50 mm 1.8 len almam elimdekinden daha iyi sonuç verir mi yoksa boşuna masraf mıdır sizce? Şimdiden teşekkürler.

  1. Sony var yazılarımızda epey de fazla, tek bir yazıya göre değerlendirmediğinize emin misiniz?

    1. Hiç yok değil yani gördüğünüz gibi, tecrubelerimize yer veriyoruz biz, Sony kullanıyor olsaydık daha çok yazardık…

  2. Merhaba
   Sony nin a7r modeli ile ilgili makalemiz mevcut ama diğer modelleri hakkında fazla bilgim yok. bilgim olmayan şey için ahkam kesmek istemem. birde sony zırt pırt makine çıkarttığı için takip etmesi zor. Belirttiğim tüm 3.parti lens üreticileri sony içinde lens üretiyor. Onlara bakabilirsiniz.
   Selamlar

 4. yakın zamanda ilk makinamı almayı düşünüyorum. body seçimim belli fakat lens konusunda hala kararsızım. kitlerden birisi yazınızdaki Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens, diğeri 18-55mm – 50mm f/1.8 lensleri içeriyor. kafam fena karışmış halde ve tavsiyeye ihtiyacım var. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. 17-50 almanız yeterli. Gerek görürseniz 50mm de sonra alırsınız. Zaten ucuz bir lens.

 5. Merhaba, halen Nikon D600 kullanmaktayım. Telefoto lens ihtiyacım nedeniyle Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO OS ile Tamron 70-300mm VC f/4-5.6 Di USD Lenslere bakmaktayım. Genellikle tamron hakkında yorum bulabilirken sigma hakkında net bir yorum bulamıyorum. Sizce bu ikisinden hangisini tercih etmeliyim. Teşekkürler…

  1. İki lensi de tavsiye etmem, full frame makineler için yetersiz lenslerdir…

 6. Yazı için teşekkürler, Sigma 17-50 f/2.8 OS tavsiye eder misiniz? Düşünceleriniz nelerdir?

 7. Elimde Canon Eos 1100d var portre cekimleri icin bi lens almayı düşünüyorum fakat kararsız kaldım 70-300mm alsam 50mm f1/8 lensindeki performansı alabilirmiyim :)

 8. manzara çekimi için 4 lens arasında kaldım
  tokina 11-16
  sigma 10-20
  tamron 12-24
  canon 10-22
  1 aydır karar veremiyorum

  1. Bir çok kişiden duyduğum ve benim de bir müddet araştırmam sonucunda F/P olarak Tokina 11-16 diyorum.

 9. Nikon d7100 satın aldım . Lens olarak tamron sp 24-70 ve 70-200 almayı düşünüyorum. Portre için bu lensler işimi görür mü? 50 veya 85 mm almalı mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Bahsettiğiniz lensler çok iyi lensler, yanına 50mm 1.4 de alırsanız seti tamamlamış olursunuz :)

 10. Merhaba Tahir Abi

  Biliyorum baya sıkılmışsındır bu tür sorulardan, ama gerçekten yardıma ihtiyacım var.

  Tamron 17-50 2.8 VC mi yoksa Sigma 17-50 2.8 OS mu

  Birde

  Tamron 18-270 Vc mi yoksa Sigma 18-250 Os mu F değerleri aynı

  Lütfen yardım et abi

  1. Selam Cafer,

   Her ikisinde de Sigma tarafındayım ben biraz, tavsiye ederim, fotopazar.com 'dan da verebilirim ;)

 11. Merhaba Tahir Abi ben fotografçılığa yeni başlıyorum bi sorum olucak uzak mesafeden bi objeyi net çekip arka planı flu yapmak için nasıl bi lense ihtiyacım var acaba :D

 12. Merhaba
  Portre lens için canon 85 mm f 1.8 mi yoksa 70-200 mm f4L mi önerirsiniz. 2 söylediğim lense o kadar para değer mi sizce? yada bu fiyatlara yakın önerdiğiniz başka lens varmı. yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 13. Merhabalar. Fuji 14mm' yi hiç denediniz mi? Geniş açı almak niyetindeyim ama prime olsun dusuncesindeyim. 10-24'de var yoksa. X-e2 malum ff değil. Ve 14mm 2.8 güzel geniş açılı fotoğraf verir mi sizce? Simdiden teşekkür ederim.

 14. Herkese merhaba. Verdiğiniz bilgiler çok yararlı teşekkür ediyorum. Aynasiz konusunda da birkaç yorum yapsanız fena olmaz gibi. Örneğin bende 18-55 kit lens var. Ayrıca be de size 14mm fujinonu soracaktım. iyi bir genis aci Lensi diyebilir miyiz? Düşünceleriniz gerçekten önemli.

  1. Prime olan yani zoom lens olmayan tüm ürünler kalitelidir Tülay Hanım, rahatlıkla alabilirsiniz.

 15. Anladım. Tahir bey. 14mm sanırım fujide 21' tekabül ediyo. Geniş açıda nasıl bir görüş açısı sunar sizce. Inceleme şansım yok da bu lensi. Çok Sağolun.

 16. Slm Tahir bey canon 50mm ef nin micro lensteki karşılığı kaç mm oluyor acaba? Canon 50mm 1,8 görüntüsü çok tatmin edici şimdi panasonic gh2 aldım 14-42mm lens li hangi lensi almalıyım 50mm kalitesini yakalamak için yada çevirici adaptörle aynı kaliteyi yakalamak mümkün olurmu sizce?

 17. Tahir Bey Mrb. Sizi ilgiyle takip ediyorum. Nikon d7100 18-140mm ve 50mm 1.8 lenslerim var. Tavsiye edebileceğiniz başka lens varmıdır.

 18. iyi geceler Tahir bey. Napıcam bilemiyorum. fotopazarda 12mm samyang lensi inceledim f2. Bir de 14mm fujinin kendi lensi var. f2.8. 12mm daha geniş ve fujinin kendi lensi gibi performans verir mi sizce? Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz) teşekkür ederim

  1. Samyanglar her şeyden önce manuel ve ben manuel lens tercih etmem :) gerisi için karar sizin :)

 19. Merhaba d7100 makinam var.Genişaçı lens almayı düşünüyorum.
  Tokina 11-16mm ye karar vermistim. Arastirirken yurtdisinda yeni tokina 11-20mm çıktığını farkettim.
  Türkiyeye gelmediği için 11-20 hakkında fazla bilgi bulamadım. Bu lens hakkında bilginiz varmi?
  Sadece mm farkımı vardır 11-16 ya göre yoksa optik Kalite olarakta farkliliklar varmidir.
  Teşekkürler.

  1. 11-20 Haziran'da Türkiye'de olacak, geldiginde inceleyecegim zaten ama tahmin ediyorum 11-16'dan daha iyi. Genel izlenim o sekilde su anda…

 20. Merhaba Nikon D5300 kullanıcısıyım ve geniş açılı bir lens almak istiyorum. Tamron 10-24mm F/3.5 4.5 sizce iyi mi? Diğer geniş açılı lensler ile arasındaki farklar tam olarak nedir?

  1. Geniş açı da olsa diyaframı 2.8 gibi sabit diyaframlı lensleri öneriyorum, Tokina 11-16 veya 11-20 gibi.

 21. Merhaba Tahir Bey ben ilk dslr mi almak istiyorum amacım bu işi hobi olarak yapmak canon 70d ve nıkon d7100 arasındayım hangısını tavsıye edersınız ?

  1. Merhaba Akın Bey, Nikon D7100ü öneriyorum ben bu segmentte, pişman olmazsınız.

 22. Merhaba. Canon 600d kullanıcıyım. yaklaşık 1 yıldır tamron 17-50 VC siz modelini kullanmaktayım. Canon 50 mm. f1.4 var aklımda. Genelde sokak fotoğrafçılığı yapıyorum. Portre ,bina ,hayvan fotoğrafları. Elimdeki tamronu satıp 50 mm f1.4 almak mantıklı olur mu? İleriye de yatırım yapmak istiyorum FF bir body almayı düşünerek. Bu arada ikinci lensim de 70-200 f4 L bulunmakta. Size göre sete nasıl devam etmeliyim? Başka önerilere de açığım =) Şimdiden teşekkürler =)

  1. Sadece 50mm ile çalışmak sıkıcı gelebilir, 17-50ye alışmışsanız, 70-200 bambaşka bir lens ben olsam 17-50 yerine 50mm almam açıkçası. 17-40mm + 50mm 1.4 e gidilebilir.

 23. Merhaba Tahir Bey,

  Nikon 7100 Makine kullanıyorum.
  Geniş açı lense ihtiyacım var.
  Tokina 11-20 Lensi inceleme fırsatınız oldu mu?
  Bilgi verireniz memnun olurum.

  1. Merhaba Ertan Bey,

   11-20 şu anda alabileceğiniz en iyi crop lens, tabii ki geldiği gibi inceledim, tavsiye ederim…

 24. Merhaba tabir bey;

  Makinam Canon 650d lens olarak elimde
  50mm 1.8
  24-105mm f4 l lens var.

  Fakat 24-105 lensten istediğim kareleri yani o övülen lensten keskin fotoğraflar alamıyorum. Yani fotoğraflara baktığımda lens bu şekilde çekmemeli diyorum kendi kendime hatta bazen 50mm 1.8 DEN daha iyi sonuçlar almaktayım. L lensi 2. El aldım. Ama bi sorun yok iyi çalışmakta bilemiyorum istediğim keskinliği istediğim netliği elde edemiyorum.yani bu foto evet 24-105 ile çekilmiş diyemiyorum. Tavsiyeniz nedir.

  1. Görmeden bir şey demek mümkün değil, sorun sizden de kaynaklanıyor olabilir, enstantane az olabilir vs vs… Lenste de sorun olabilir bakmak lazım

 25. yeni makine alıcam lens olarak
  tamron 17-50 mi
  canon 18-135 ve 50mm mi
  sigma 18-200mi almalayım
  üçü arasında çok kararsız kaldım tavsiyeniz ne olur

 26. canon 650d 18-55 ve tamron 70-300
  conon 550d 18-135 ve 50mm
  fiyatları aynı hangisini almalaıyım

 27. Arka planin bulanik olmasi icin hangi lens daha iyidir
  Canon 55-250
  Tamron 17-50
  Sigma 18-200

  1. Fotoğrafçılığın temellerini okumanızı öneririm, birbiriyle ilgisi olmayan lensleri yazmışsınız, sabit odaklı olsa neyse de Tamronu kaç mm'de kullanacaksınız, Canon'u kaçta kullanacaksınız nasıl bilebilirim?

 28. elimde tamron 70-300VC lens var kısa mesafelerde onla çekim yapamıyorum yeni lens almayı düşünüyüorum ve 2 lens araında kaldımm canon 18-135 ve tamron 17-50 lenslerden hangisini tercih etmeliyim

 29. D7100 kullanıcısıyım. sigma 105mm f2.8 mi yoksa Nikon 85mm 1.8 mi almak daha mantıklı acaba?

 30. Merhaba, Elimde yıllardır kullandığım bir D70 var. Bütçemi aşmamak için şu iki seçenek arasında kaldım. Ya bir 7100'ü kit lens ile (örn. 17-105 VR) alacağım ya da 7200 body alıp, şimdilik elimdeki eski 18-70 DX (D70'in kit lensi) ile kullanıp, zaman içinde daha iyi bir lens alacağım. %80 geniş açı ile çektiğimi de belirtmeliyim. Görüşünüzü öğrenmeyi çok isterim. Saygılar.

 31. merhaba hocam. d5300 makina 18-55+55-300 lenslerim var. 18-55 i beğenmediğim için hiç kullanmıyorum. portre için 55-300 kullanıyorum. 50mm 1.8g ye niyetlendim, ağırlıklı olarak portre çekiyorum. fakat manzara da avantajından dolayı aklım sigma 17-50 ye gidiyor. sonuçta elimde geniş açı yok. 50mm alıp daha sonra geniş açı mı almalıyım sizce, 17-50 2.8 yeterli olur mu? 50mm de portre için sigma 17-50 f2.8, nikon a yakın keskinlik, netlik, bokeh sağlayabilir mi? saygılar…

 32. Tahir Bey merhabalar,
  Sizi yakından takip ediyorum. Takipciliğiniz ve yenilikleri incelemeniz, fotoğraf tekniklerinde çalışmalarınız izleyicilere son derece faydalı olduğundan eminim. Ben diyorum dijital icad edildi mertlik bozuldu. Artık her şeyi makineye yüklenmiş programlara bıraqkıyoruz ve sonra da olmuyor diye yaygarayı basıyoruz. valla Nikon F3 günlerimden sonra zevki bitti kendi adıma. Sonra F4 iyi bir oyuncaktı. Şimdi D810 kullanıyorum ama hakkını da veremediğim kesin. Sigma 24 105, 50 mm, 70 200 ve bundan daha iyisi olamaz dediğim Sigma 120 300 ile oynayıp duruyorum.Tele objektifleri pek kullandığım yok aslında. Şimdi “adam akılllı” bir geniş açı alayım ama öyle yüksek paralar da vermeyeyim istiyorum. Hoby olarak yapsam da çok fazla vaktim olmuyor bu işe. İşte burada Tahir Yıldız’ın fikri devreye girecek. 14 24 pahalı ve filtre sistemi taşınabilir değil. Tokina 16 28 gene filtre sorunu var ama bir nebze uyuyor. Sigma 12 24 2. seri güzel aralık ama diyafram ve gene filtre sorunu. şaşkınım. Sigma 12 24 1. seriyi alsam acaba d810 ile uyumu nasıl olur? Bu geniş açı işi ne çetrefilli bir işmiş. nikon 16 35 olabilirliği var. her lensin bir tarafı kasıyor. Tamron 15 30 da güzel gene filtre. Ne olacak bizim bu filtre sorunumuz? Şimdi siz söyleyin ben ne yapmalıyım? Her birisinden bi tane mi almalıyım yoksa? Kolay gelsin. başarılarınız daim olsun.

  1. Merhaba Veysel Bey, çok teşekkür ederim. Kafa karışıklığınızı anlıyorum, ben olsaydım Tamron 15-30 alırdım diye düşünüyorum, alıp kullanan çok memnun arkadaşlarım var. Size de tavsiye ederim, hatta elinizdeki telelerden birini elden çıkarabilirsiniz bence.

   1. Teşekkür ederim. Tavsiyenizi tuttum ve Arabistanda olmam nedeni ile medine Ahmed Abdulwahed’den (Nikon vekili) Tamron 15 30 aldım. Çokta hesaplı 940 USD yuvarlarsak. Filtre olarak Wonderpana alacağım. Dairesel filtre bu sistemde mevcut. Ancak siparişle getiriyorlar beklemem gerekecek. Umarım Türkiyede bulurum diye umut ediyorum. Ne çok tele hastası varmış. Daha söz ağzımdan çıktığı anda ofis arkadaşlarım yağmaladılar teleleri. Üstelik makineleri de kroplu ama bayıldılar. Lafımıza boğularak telesiz bıraktım kendimi. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Ağır ama oturaklı bir lens. keşke filtre takılabilir bir tasarım yapsalardı.

 33. Tahir Bey merhaba; filmli Canon EOS 5 makinamda kullandığım 24-85 mm ultrasonic ve 50 mm. 1:1,8 lensleri, almayı düşündüğüm Canon EOS M5’te kullanabilir miyim ? Uyum sağladığı konusunda bilgi sahibiyim lakin dslr makinaların objektiflerinde yeni ve farklı özellikler bulunduğu duydum. Bu konu hakkında bilginizi istirham ediyorum. Şimdiden teşekkürler..

 34. merhaba. gelin damat fotografları için dış mekanda , canon 70 D body almayı dusunuyorum lens olarak sizce ne tercih etmeliyim? sigma 17 50 uygun olur mu yoksa 18 135 kit lensle brlikte mi almalıyım?

 35. Tahir Bey merhaba, tüm yorumları okudum, kafam karışıktı daha çok karıştı. 1000 TL ye kadar lens için ayırdığım bütçem var fazlaya kaçmak istemiyorum. Ağırlıklı olarak manzara çekimleri için lens arıyorum. Şimdi sorum şu olacak, sigma-70-300mm-f4-56-dg-macro-canon-lens var fiyatı gayet iyi ancak sanırım bunda sabitleme yok ve 1LSD mercek kullanılmış aynı özelliklerde Apo lens var fiyatı 2 katı ve 2 LSD mercek kullanılmış. arlarında ki dezavantajım ne olur fikriniz varmı? Birde ben görüntü sabitleyici titreşim önleyici olsun istiyorum aslında.

 36. Merhabalar
  Fotografçılığa yeni başlayacam eğitimi aldım.Canon 60d yada 7D almayı düşünüyorum şimdilik.Tavsiyeniz hangi yönde ? Lens olarakta 18-200 ve 50mm lens almayı düşünüyorum. Yorumunuzu bekliyorum.

 37. Merhaba Tahir Bey
  Canon 450d 18 55mmlik kullanıyorum yaklasik 6senedir ve yetmemeye başladı. Hem arkaplan flulugu yakalamak hem genis aciyla sokak seyahat fotograflari cekmek ve renklerin gücünü netligi görmek istiyorum. Fiyat olarak 1000tlyi gecmemesi onemli. Dusuncelerinizi benimle paylasirsaniz çok sevinirim.

 38. Tahir Bey Merhaba,
  Sony A6000 kullanıyorum. Mevcutta 18-105 mm ve 55-210 mm lenslerim var. Portre çekmek için lens arıyorum. Detay ve keskinlik önemli. Sony uyumlu tavsiye edeceğiniz lens hangisi olur?

 39. Merhaba Tahir Bey, Nikon 55-200 lensin vr li olanıyla, vr siz arasında çok fark var mı?
  Nikon d7100 için kit lensten sonra, hangi lensi önerirsiniz?

 40. Merhaba Tahir bey. Kafası karışıklar için çok net önerileriniz oluyor. Teşekkür ederim. Benim de üç konuda kafam karışık. Nikon D5300 kameram var.
  1- Hem ürün çekimi (takı kutuları, seramik karo, 50×70 cm ebadında tablolar vs) hem de portre ve gezi fotoğrafçılığı amacıyla birkaç kombinasyon arasında kararsız kaldım. Ürün çekimi daha önemli benim için.
  a) Tamron 17-50 + Nikon 55-200 VR
  b) Tamron 17-50 + Nikon 50 mm 1.8G + Nikon 55-200 VR
  c) Nikon 50 mm 1.8G + Nikon 18-140 VR

  2- Ürün çekimi için Tamron 17-50 lens Nikon 50mm 1.8G’nin işini görür mü, ya da sizin başka öneriniz var mıdır?

  3- yaklaşık 30 yıllık ama kullanılmamış çok temiz Vivitar 75-300 mm f 4.5-5.6 makro MD/MC lens ve Minolta 50 mm f 2 MD lensim var. MD-Nikon adaptörü ile D5300’le performanslı olarak kullanabilir miyim sizce? Lenslerde sarsıntı önleyici yok. Bu lensler 1. soruda belirttiğim lenslerin yerini tutar mı?
  Umarım çok karışık anlatmamışımdır. Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hasan Bey,
   1- Ürün çekimi için pek bu lensler olmaz, bence Sigma veya Nikon 105mm alın.
   2- Bu kitler arasında kaldıysanız önerim b şıkkı olur.
   3- Manuel lensleri unutun bence, netlemesi vs imkansıza yakın, sonra bilgisayarda çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir fotoğrafı açıp net olmadığını görünce canınız sıkılmasın.

   1. Merhaba Tahir bey.
    Sorularıma cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.
    – Ürün çekimi için 105 mm. Tamam.
    – Yanında bir de genel kullanım (gezi, doğa, portre vs) için bir lens almak istiyorum. Bunların ayrı kategorilerde olduklarını biliyorum ama bütçe kısıtlaması ve çok sayıda lens taşımamak için tek lens daha pratik olur diye düşünüyorum (benim için). Bu konudaki öneriniz nedir? 18-50 ; 18-70 ; 18-105 ; 18-140 ; 18-200mm ya da başka öneriniz. Nikon mu Sigma mı?
    Teşekkür ederim.

     1. Merhaba Tahir bey.
      Ürün çekimi için 105mm’yi araştırdım fiyatı bütçemi aşıyor maalesef.
      Daha düşük fiyatlı lens öneriniz var mıdır?
      Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

   2. Merhaba Tahir bey.
    Ürün çekimi için 105mm lense alternatif olabilecek daha düşük fiyatlı lens önerileriniz nelerdir? 105mm lenslerin fiyatları maalesef biraz yüksek benim için.
    Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşımı

Yazı İçeriği Hide Facebook:Twitter:Foursquare:Instagram:500px ve Flickr: Gördüğümüz manzarayı, yediğimiz yemeği, sevdiğimiz kediyi (!), içtiğimiz içkiyi, beğendiğimiz kişiyi ve…