Tüm fotoğrafa yeni başlayanlar DSLR gövde (günümüzde bu durum aynasız makineler içinde geçerli ) genelde kit lensle alınır. Kit lens ile ne çekilir ?

Çekmek istedikten sonra-ekstrem hızlı sporlar ve uzaklık veye aşırı yakınlık gerektiren objeler hariç- her şey çekilebilir. Mesele burada çekmekten ziyade yeterli olup olmadığıdır. Ben makinelerin kit lensle alınması taraftarıyım çünkü fotoğrafı öğrenme süreci herkes için bir hayli trajik geçmekte. Bu süreçte kullanılan geniş aralıklı kit lensler hem giriş seviyesi için beklentinizi karşılayacak düzeyde olur hem de eğer fotoğraftan keyif almayı bırakırsanız makineyi satmanız daha kolay olur. O kadar para verip alıyorsanız geriye dönük satış işlemini de muhakkak göz önünde bulundurmak gerekiyor. Peki ya sonrası ? İşte bu yazıda kit lens sonrası ne alınması gerektiğini sizler için anlattım.

Fiyatı 500$/ 1.000 tl yi geçmeyen lensleri sizler için derledim. (Tüm tutarlar Amerika vergisiz satış fiyatlarıdır)

k-50-dslr

Kit Lens Alternatifi:

Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD Aspherical [IF] Autofocus Lens

ve

Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD Aspherical (IF) Lens

Tüm genç fotoğrafçıların rüyası her fokalde f:2.8 diyafram veren bir lense sahip olmaktır fakat  Canon ve Nikon nezrinde bu lensleri alabilmek için ciddi paralar ödemek gerekir. İşte bu duruma çareyi Tamron 17-50 f:2.8 e göz kırpmakta buluyoruz.

Bu lensin iki farklı versiyonu mevcut. Yeni modellerinde VC (Tamron ‘un lens sabitleme sistemine verdiği isim) sistemi bulunmakta. Bu sayede düşük enstantaneli çekimlerde sarsıntı azaltılması sağlanıyor. Eski versiyonunda VC motoru bulunmuyor. Fotoğrafçı halk arası söylemlerinde VC siz olan modelin VC liye nazaran daha keskin fotoğraf ürettiğine dair şehir efsaneleri dolaşsa da bunun bizlerin gözle görebileceği kadar bir fark olduğunu düşünmüyorum. Tamron lensin eski modeli  499$, yeni VC olanın ise 649$ fiyatları mevcut.

Tamron 17-50mm
Tamron 17-50mm f:2.8

 Avantajı:

 • Her mm de f:2.8 değeri verebilmesi.
 • Hesaplı fiyat.
 • İkinci elinin kuvvetli olması.
 • Fiyat/Performansın tatmin edici olması.
 • Fiyata parasoleyin dahil olması.

Dezavantajı:

 • Kontrastın veya ışığın olmadığı ortamlarda vasat netleme performansı.
 • Fiyatı sebebiyle düşük kalite malzeme kullanımı.

Eğer kit lensinizden memnun değilseniz ve hemen hemen aynı mm aralığında bir lens almayı planlıyorsanız fiyat/performans olarak alabileceğiniz en iyi lens Tamron 17-50 f:2.8 in iki modeli. Canon ve Nikon için versiyonları mevcut.

İlk Prime:

Nikon Normal AF Nikkor 50mm f/1.8D Autofocus Lens

ve

Canon EF 50mm f/1.8 II Lens

Tele lens ve Zoom lensleri kullanmaya alışkanlık haline getirenler için Prime Lensler (Sabit odaklı) alışması biraz zaman alabilir. Bu tamamen fotoğrafçı refleksi olarak en çok fotoğraf çekmekten keyif aldığınız aralığa yönelik bir yatırım. DSLR ınızda prime tadı almak ve bu işleme fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız hem Nikon hem de Canon için uygun fiyatlı ve diyaframı 1.8 seviyesinde olan 50mm ler mevcut.

Canon ve Nikon için hem uygun fiyatlı hemde f değeri 1.8 e tekabül eden 50mm lensler mevcut. Canon 125$ ken Nikon ise sadece 113$.

Karanlıkta, az ışıklı ortamda f:1.8 diyaframın avantajını en uygun fiyata bu iki lens ile sağlayabilirsiniz. Giriş seviyesi DSLR ların 1.5 ve 1.6 çarpanlı olduğu düşünülürse 35mm karşılığı yaklaşık 75-80mm aralığında fotoğraf çekimi için en uygun alternatif lensler 50mm lerdir.

Nikon 50mm f:1.8 AF
Nikon 50mm f:1.8 AF

Avantajı:

 • Çok uygun fiyatlı olmaları.
 • Fiyatına karşılık düşük -f:1.8- diyafram aralığına inebiliyor olması.
 • Kit lense nazaran daha hafif ve boyut avantajı.

Dezavantajı:

 • Düşük malzeme kalitesi. (Plastik aksam)
 • Yavaş oto-fokus performansı.
 • 50mm (35mm de 75-80mm) gibi dar açıya sahip olmaları.

Portre Lensleri:

Canon EF 85mm f/1.8 USM Lens

ve

Nikon AF-S NIKKOR 85mm f/1.8G Lens

Portre fotoğrafı için 24mm den başlayıp 200mm e kadar birçok aralıkta  fotoğraf çekilebiliyor. Bir evvelki paragrafta bahsettiğim 50mm lensler ff karşılığı 75-80mm portre çekmek için gayet uygun olsa da amaç alan derinliği ve bolca arka alan netsizliği  (bokeh) için 85mm lensler (ff karşılığı yaklaşık 135mm) ile arka planı tabiri caizse uçurma şansına sahipsiniz.

p898028601-5

Etkileyici portreler için alan derinliğini kısıp arka planı yok etmek her şeyden önemlidir. Bu tarz fotoğrafları çekmek için 3 ana koşulu yerine getirmek gerekiyor.

 1. Kişiye ya da objeye yeteri kadar yakın olmak.
 2. Odak uzaklığının yüksek olması.(50mm-85mm-135mm gibi)
 3. Kısık diyafram değeri (f:1.8-1.4-1.2 gibi)

Portre için bu kıstasları en uygun fiyat/performans veren lensler Canon (419 $) ve Nikon (497 $) için 85mm f:1.8 lerdir.

Yaptığım tüm önerilerde 500$-1.000 tl nin altında olan lensleri seçiyorum. Elbette başka açılar ve farklı lüks lensler mevcut. Dediğim gibi amacım en uygun fiyata işinizi görebileceğiniz lensleri sizlere tanıtmak.

Avantajlı:

 • 85mm de f 1.8 e inen hızlı lensler.
 • Netleme performansları başarılı.
 • Arka planı yok etmek için en uygun fiyatlı lensler.

Dezavantajı:

 • Üst versiyonları çok daha yüksek fiyatlı ama f değeri daha düşük.
 • Giriş seviyesi bir DSLR için kit lensten daha fazla ağırlığa sahip.

Tele Lensler

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens

Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED Lens

ve

Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Lens

Sigma_70-300mm-4-5.6_APO
Sigma_70-300mm-4-5.6_APO

Nedense her DSLR sahibi olanın en büyük hayali uzaktakileri yakına getiren tele lenslere sahip olmaktır. Bu duygu fotoğraf çekme alışkanlıkları farklılaşınca başka lenslere kaysa da ilk lens hayali genelde tele lensler için kurulur. İşin güzel yanı hem Nikon, hem Canon hemde üçüncü parti üreticilerinin uygun fiyatlı tele lensleri bulunmaktadır.

Canon ve Nikon ‘un tele lensleri 200mm e kadar çıkmasına karşın üstlerinde bulunan IS ve VR (hareket sabitleyici sistemler) motorları ile daha net fotoğraf çekmenizi sağlarken Sigma  300mm e çıkmakta ve macro olarak geçse de diğer lenslere nazaran daha yakından çekim yapma özelliği bulunmakta fakat bu lensin hareket sabitleme özelliği bulunmamaktadır. Bu yüzden Sigma fiyat olarak (154$) en cazip tele lens olarak gösterilebilir. Canon 250$ ve Nikon 247$ fiyatla satılmakta.

Avantaj:

 • Uygun fiyata göre uzun tele lens.
 • Canon ve Nikon da lens sabitleme sisteminin olması.
 • İkinci el alım-satımı kolay.

Dezavantaj:

 • Tele lensler için f değerinin yüksek olmasından dolayı gereken enstantaneye ulaşmanın zor olması.
 • Kullanılan malzeme kalitesinin düşük olması.
 • Tele lenslere göre hafif fakat kit lenslere göre ağır olmaları.

Makro Lensler:

Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro Autofocus Lens

Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM Lens

Sigma Telephoto 70mm f/2.8 EX DG Macro Autofocus Lens

ve

Tamron 90mm f/2.8 SP AF Di Macro Lens for Nikon AF

193_1

DSLR Makine kullananların yakaladığı en büyük avantaj insan gözü ile keşfedemediği mikro dünyayı lensler vasıtası ile keşfedebilmek. Bu görüş açısına kavuşmak için bir adet macro/mikro lens almak şart. Günümüzde macro eklentili zoom lensler olmasına karşın gerçek 1/1 makro fotoğrafı çekebilmek için alternatif olarak yukarda yazdığım lensler mevcut. Canon ve Sigma 469$, Nikon ve Tamron ise 499$ fiyatlara sahip. Canon ve Nikon 60mm iken Sigma 70mm ve Tamron 90mm ile daha fazla uzaktan fotoğraf çekme şansını size sunuyor. Fiyat yapıları ve özellikleri birbirine çok yakın olan bu lenslerde 90mm lik Tamron açısı itibari ile öne çıkmakta. Macro lenslerde genelde 100mm ve sonrası tercih edilir. Özellikle doğada böcek vb şekiller çekilirken uzaktan tripodla yapılan çekimler sizlere kolaylık sağlar. 100mm altı bu lensler macro için yeterlidir fakat mesafe gerektiren çekimlerde zorlanmanıza neden olabilir.

Avantaj:

 • Uygun fiyata göre 1/1 makro avantajı.
 • Ufak boyut-kolay taşınabilirlik.
 • Yeterli imaj kalitesine ulaşılabilir.

Dezavantaj:

 • Uzak mesafe makro çekimleri için yetersiz olmaları.

 Geniş Açı Lensler:

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X 116 Pro DX Autofocus Lens for APS-C DSLRs

ve

Sigma 10-20mm f/4-5.6D EX DC HSM Autofocus Zoom Lens for Nikon DSLRs

LCM_4816-2

Geniş açı lensler genelde manzara ve uzun pozlama için kullanılsa da sokak fotoğrafçılığı yapanlar arasında tercih edilebilmektedir. Geniş açı lenslerde diğer lensler gibi pahalı lens sınıfına girmektedir. Burada önemli olan geniş açıyı hangi amaç ile kullanacağınızdır. Eğer tripod üstünde manzara çekmeyi planlıyorsanız fiyat avantajını ve açı genişliğini baz alarak Sigma işinizi görecektir.

Eğer hem manzara hemde sokakta geniş açının avantajınu kullanmak istiyorsanız Tokina f:2.8 değerinin verdiği avantaj ile bu olanağı size sağlayacaktır. Tokinanın dez avantajı 11-16mm gibi dar bir geniş açı aralığına sahip olması.

Avantaj:

 • Uygun fiyat/Performans.
 • Tokina nın f:2.8 değeri.
 • Kolay kullanım.
 • Ufak tripodlara taşınma avantajı.

Dezavantaj:

 • Düşük malzeme kalitesi.
 • Kit lense nazaran aşırı ağır olmaları.
 • Çantada boyut sebebiyle yer kaplamaları.

815Yu5LSICL._SL1500_

Yeni DSLR almış ve hangi lensi almalıyım acaba diye düşünenlere yönelik bu yazımızın sonuna geldik. Amacım bu yazı sayesinde bütçesine uygun lens arayan tüm arkadaşlara bir nebzede yardımcı olmaktı.

Hepinizin bol miktarda ışık alan lenslere sahip olmanız dileğiyle.

reWalls.com-13334