Hangi Fotoğraf Makinesi Hangi Arabaya Benziyor?

Fotoğraf makinesi seçmek başlarda çok zordur, ama işin içinde olanlar bilirler ki aslında makinelerin birbirlerinden çok büyük farkları yoktur, sizin dünyanızı değiştiren şey farklı lenslerdir, zaten bu yüzden DSLR kullanıyoruz değil mi?

O kadar çok insan “Hangi fotoğraf makinesini alayım?”, “Ne farkı var?” , “Canon x mi, Nikon y mi?” diye soruyor ki ben de erkek egemen olan bu sektörde makineleri arabalara benzeterek karşılıklar vermeye başladım, daha kolay anlaşılıyor sanırım :) Tabii burada tüm makineler yok ama popüler olanlardan gidicez genellikle, artık arabaların hepsi birbirine benziyor da demeyin lütfen :)

Sayfa İçeriği

jazzCanon 1200D – Honda Jazz:

Uygun fiyatlıdır, ayağınızı yerden keser, başlangıç için ideal makinelerdendir, sağa sola vurabilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

i10Canon 100D – Hyunda i10:

i10 veya İngilizcesiyle “Ayten”, küçük ama hamarat bir araç. İçi dolu, dışından çaktırmasa da… Park etmesi kolay, küçük boyuyla büyük işler yapıyor, hem de az yakıyor.

 

corsaNikon D3300 – Opel Corsa:

Alman arabası, sağlam, hissi güzel, şık, kapıları tok kapanıyor. Uygun fiyatlı, özellikleri de gayet güzel, her benzin olmuyor yalnız biraz yakıt seçiyor (G lens kullanabiliyorsunuz)

 

aurisCanon 700D – Toyota Auris:

Ufak da olsa segmentimiz yukarıya çıkıyor. Biraz daha büyükçe bir aracımız var, dizaynı güzel, içi dolu. Sunroof vs isterseniz biraz pahalı ama değer öyle değil mi?

 

meganeNikon D5200 – Renault Megane:

Aile arabası, az yakar, çok gider. Spor görünümlüdür. Malzeme kalitesi iyidir, D3300 gibi yakıt seçer.

 

 

golfNikon D7200 – Volkswagen Golf:

Alınır, tepe tepe kullanılır, malzeme kalitesi yüksektir, herkes beğenir, şekillidir, aksesuarları tam uyumludur, yakıt seçmez misler gibi kullanılır.

 

jettaCanon 70D – Audi A3:

D7200’le aynı segmentte aslında ama Golf’ün tam eşleniğini bulamadım. 70D, Audi gibi stabil, sağlam, uzun süre kullanılabilir. Malzeme kalitesi iyidir, her aksesuarı kullanılabilir.

 

 

bmwCanon 7D Mark II – BMW 3.18:

Hızlı, çok hızlı. Hem kaliteli, hem kendini sevdirir, hem başkaları sever. Gösterişlidir, renklidir, kullanması da çok zevklidir.

 

 

a5Nikon D750 – Audi A5:

Alabileceğiniz en iyi arabalardan, kaliteli, gece kullanımı rahat, bir bakana bir daha baktırır cinsten. Renkleri canlı, tonları güzel, o bir klasik.

 

bestCanon 5D Mark III – 5Ds – Nikon D810 – Mercedes & BMW & Audi:

Gerisi kalanlar en iyiler, hangisiyle adlandırırsanız adlandırın, sağlam, kaliteli, alıp uzun yıllarca kullanabileceğiniz şekilde tank gibiler.

0 Shares:
15 comments
 1. peki Tahir hocam Canon 6D yi hangi araçla eşleştirirsin? Yorumların nelerdir?

 2. Hocam merhaba,
  karşılaştırma işlerini çok sevmiyorum ama görüşünüzü öğrenmek istiyorum;
  nikon d750 ile 5dmark 3'e dpreview'den baktığımızda neredeyse tüm özellikleriyle nikon d750'yi üstün göstermiş. Fiyat farkı olarak nikon d750'nin 500$ gibi bir farkla daha ucuz olması da cabası.

  Sizin listenizde, 5d mark 3'daha ileri seviye görünüyor:)

  Soruma gelince; ileri seviye hobi olarak uğraşan birisi için 5d mark3 500$'lık fiyat farkına değer mi?

  Teşekkürler.

 3. Teşekkürler TAHİR YILDIZ meğer Mercedes'im ve BMW 3.18' im varmış :)…. TEŞEKKÜRLER HOCAM

 4. İyi günler Tahir bey, canon 70d fotograf makınesı almaya karar verdim lens olarak canon 70d 18-135 is-stm(3500TL) lensimi yoksa Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM (2800TL gövde+1200TL lens) Lensi mi önerirsiniz.

  1. Açıkçası yazının konusu olmayan soruları pek cevaplamak istemiyorum ama ikinci seçenek daha iyi tabii ki

 5. Eğlenceli bir yazı olmuş :) Keşke aralarına Canon 6D’yi de ekleseydiniz. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Cep Telefonu ile Fotoğraf Düzenlemek

Fotoğrafı nasıl çekerseniz, neyle çekerseniz çekin muhakkak bir düzenleme (edit) sürecinden geçirip insanlar ile paylaşmanız göze daha hoş…
canon 50mm stm incelemesi
Devamını Oku

Canon 50mm f/1.8 STM Lens İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir bu 50mm Sevdası?Canon 50mm Lensler Arasındaki FarklarGenel BakışOptik Performans50mm ile Neler Yapılır?50mm ile İlgili…