Sık sık gece fotoğraf çekmenin zorluklarından, bulanık fotoğraflardan, makinenizin yetmediğinden şikayetçiyseniz bu yazımız sizler için! Bugün sizlere çekim için her zaman kullanmadığımız bir zaman diliminden, gece fotoğrafçılığından bahsedeceğiz.

Gece Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafı nedir?

kolner dom by hid
Akşam Fotoğrafı : Halil İbrahim Duran

Öncelikle gece tanımına bakalım: Gün batımından sonraki 30-60 dakika sonrasından başlayan ve gün doğmadan önceki 30-90 dakika öncesine kadar devam eden zaman dilimine gece denir. Unutmayın! Gün batımı ve hemen sonrasındaki kırmızıdan başlayan ve parlement mavisine doğru giden renk tonlamaları akşam fotoğrafçılığıdır ve günün çok kısıtlı zamanında bu tonlar elde edilir. Gece fotoğrafçılığı akşam fotoğrafçılığını takip eden zamanda yapılır. Gece fotoğrafçılığı kesinlikle amatör fotoğraf tekniği değildir. Üzerinde pratik yapılması gereken bir disiplindir; bu yüzden ilk denemelerde hüsran ile karşılaşılması normaldir. Doğru çekim yapabilmek için ileride değineceğimiz manuel ayarlar yapma ve ölçüm yapma konusunda kendimizi eğitmemiz gerekiyor.

Işık kaynaklarını doğal ve yapay ışık olarak ikiye ayırabiliriz. En büyük doğal ışığımız güneş olmasına rağmen, geceleri ay ve yıldızlar da nispeten az da olsa aydınlatma sağlamaktadırlar. Yapay ışık kaynakları da kısaca tungsten, floresan, flaş ışığı ve halojen ışık olarak sayabiliriz. Işık neden bu kadar önemli derseniz de, kısaca ışık konuyu ortaya çıkarma, boyut kazandırma, gölgeler ve aydınlıklar oluşturma, dokuyu meydana getirme vazifesi görür. Gece fotoğraflarında bunların çoğunu bulamayabiliriz. Gece fotoğrafı kısaca ışık gölge oyununun belgelenmesi olabilir. Dolayısı ile de gece fotoğraflarına farklı perspektiften yaklaşmak gerekecektir. Işıksız fotoğraf olmayacağı foto – graph kelimesinin içerisinde ve ruhunda zaten gizli olduğunu çoğumuz biliyoruz. Peki gecenin bir yarısı en büyük ışık kaynağımız güneş yokken nasıl olacak da fotoğraf çekeceğiz? Ortam ışığı az olduğu için ya daha hızlı film ya daha açık diyafram ya da daha uzun poz süresi gerekecektir.

Şimdi burada konuyu 3 taba ayırdık, üçüne de ayrı ayrı göz atabilirsiniz : )

Gece çekimi için gerekli ekipmanlar nelerdir?

1.Tripod

Gece çekimlerinde uzun pozlama yapacağınız ve çekimlerin çoğu dışarıda olduğu için rüzgar vb koşullardan etkilenmemesi için ağır ve en fazla üç parçalı ayakları olan bir tripod edinmeniz şarttır. Ama gideceğiniz yere tripodu kendiniz taşımanız gerekecek ise tripodun sırtınızda eziyet olmaması için carbonfiber olmasını tavsiye ederim. Ben gitzo 6x carbon fiber tripod kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim. Carbon fiber alırken marka kalitesine dikkat etmeyi unutmayın, karbon fiber örümü tecrübe isteyen bir iştir.

Rüzgarda sallanmanın hafif tripodu daha çok etkileyeceği aşikar bu sallanma işini de yanınızda taşıdığınız basit bir torbaya koyacağınızı kum / taş ile tripodun ortasındaki kum torbası asma kancasına asmanız rüzgar etkisini ortadan kaldırır. Yine rüzgar etkisini aza indirmek için askı kayışını çıkartın ya da tripod ayaklarına bağlayın.

410 manfrotto2. Güzel bir tripod kafası edinin.

Çok kaliteli olmadıkça bu tip çekimlerde öncelikle tercih edilmesi gereken ballhead kafalardan uzak durun. En azından ekipmanınızın iki katı ağırlığı rahatlıkla destekleyecek üç kollu bir tripod kafası kullanmanızı öneririm; üç kollu kafaların da sıkma yönüne göre sıkarken ayarının kayacağını unutmayın. Eğer bütçeniz elveriyorsa kendi kullandığım Manfrotto 410 Junior Geared Head kafayı öneririm. Bu kafanın özelliği makaralı bir sistem ile çalıştığı için kayma yapmamasıdır.

 

3. Süreyi ayarlayabileceğiniz güzel bir kablolu uzaktan kumanda. İntervolametre özelliği var ise daha da kolaylık olacaktır. Uzun pozlama veya Star Trail çekimlerinde intervolametre özellikli kumandanın hayati önemi vardır, denklanşör vb diğer çekimlerde makine sarsılacaktır; bu da bütün çekimi mahvedebilir.

4. Çekimlerinizi bazen ıssız yerlerde yapacağınız için Yedek hafıza kartı, pil ve mevsim şartlarına göre gövde koruyucu kılıf gibi malzemeleri unutmayın.

5. Raw / Nef vb kullanımı : çekimleri kesinlikle raw / nef yapın, dolayısı ile kayıpsız kayıt altına almış olursunuz. Aynı zamanda raw dosyalar düzenleme esnasında +1 / -1 ev arasında kayıpsız poz telafisine de izin vermesi size büyük bir avantaj olarak döner. Çekim sonrası sensörün dinamik aralığından fazla olan kadrajlarda high dynamic range (HDR) için braket yapabilme olanağı sunmuş olur.

6. Yatay veya dikey kadraj seçimi: mutlaka farklı pozlamalar ve kompozisyonlar deneyin; özellikle mimari çekerken mimari yapının etrafını gezin. Çekim için notlar alın ve çekimi sonrasında gerçekleştirin.

7. Bakış mesafe ve yüksekliğinin seçimi: çekim için etrafını gezerken mutlaka alternatif mesafe ve yükseltileri de değerlendirin.

8. Manuel pozlama yapma: Lcd ile liveview yaparak pozlamayı ayarlayın.

9. Lcd den bakıp fotoğraf silmeyin, ya bilgisayardan kontrol edin ya da histogram okumayı öğrenin.

10. Manuel beyaz ayarı ve renk sıcaklığı seçme: Ölçüm moduna her zaman güvenmeyin, gerekirse Kelvin ayarını kendiniz girin; bunun için %18 gri kart kullanabilirsiniz.

11. Manuel netleme: Dijital kameralarımız AF yaparken kontrast farkını kullanırlar, gece ışık koşulları da düşük olduğu için makinelerin otomatik netleme sistemi kararsız çalışır ve bazen netleme bile yapamazlar. Dolayısı ile netlemeyi de pozlama gibi LCD üzerinden mümkünse 10x yaklaşarak yapın.

12. Film hızı (iso / asa) seçimi: Mümkünse (milkway çekimi hariç) en düşük film hızını tercih edin. Unutmayın en temiz fotoğraf 100 isoda alınır. Gece fotoğrafçılığında gürültü karanlık bölgelerde daha çok belli olsa da aydınlık alanda da (pek fark edilmese de) aynı derecede gürültü bulunur. Dolayısı ile “gece yüksek iso gürültü yapar” tabiri yanlış bir tabirdir, yüksek iso her çekimde gürültü yapar; bu tamamen sensör elektroniği ile alakalı teknik bir durumdur.

Farklı çekim tekniklerine bakış

Çekim teknikleri ve ipuçları

Kadrajı analiz etme ve uygun ölçüm modunun kullanımı

Kadrajı analizden kastımız kısaca: kadraj içerisinde ışık kaynağının bulunup bulunmadığının; aydınlık ve karanlık alanların etkisi ve çokluğunun yüzdesel olarak analizidir. Seçtiğimiz kare içerisinde güçlü ama az yer kaplayan bir ışık kaynağı bizim pozlamamızı etkileyecek ve genelin az pozlanmasını sağlayacaktır. Dolayısı ile ölçüm modları hakkında da biraz fikir sahibi olmakta fayda vardır.

Noktasal ölçüm: genelde merkez nokta ve çevresinden, kadrajın %2 kadar kısmını kaplayacak kadar, alandan ölçüm yapar. Özellikle dış mekanda çevre ışıklarından etkilenmemek için model veya mimari çekimlerinde tercih edilebilir.

Merkez ağırlıklı: genelde merkez nokta etrafındaki %12 kadar alandan ölçüm yapmayı sağlar. Yine dış çekimlerde mimari çekimlerde tercih edilen bir ölçüm modudur.

Genel ölçüm: kadrajın en az %75 inin ölçüme dahil edildiği moddur. Dinamik aralığı fazla olmayan (ışığı ayarlanmış koşullar, doğa çekimleri) çekimlerde tercih edilir.

düsseldorf-harbor

Braket yapma (Basamaklama)

Sensörlerimiz insan gözü kadar başarılı olmadığı için belli limitleri vardır. Algılamada oluşan bu limite dinamik aralık diyebiliriz. Dinamik aralık bir sensörün bir kare içerisindeki algılayabileceği en parlak renk verisi ile an koyu renk verisi arasındaki renk skalasının toplamıdır. Bu limit sonrasında sadece tam siyah ve tam beyaz vardır; fizikte siyah ve beyaz renk değildir, fotoğrafta da içerisinde ton barındırmadığı için işimize yaramaz. Dolayısı ile bu kırpılmalar istediğimiz bir şey değildir. Bu sorunun önüne geçebilmek için özellikle durağan konuların çekiminde braket (aynı karenin farklı pozlama değerleri ile çekilmesi) yapıyoruz. Çoğu makinenin kendi menüsünde 3’lü veya 5’li braket seçeneği hazır bulunsa da olmaması bize engel olmuyor.

  • Konu durağan ise diyaframı sabit tutarak poz süresini değiştirme şeklinde farklı pozlamalar yapıyoruz. Bu çekim sayısı tamamen çektiğiniz kare ile alakalı; koyu ve aydınlık bölgelerde veri alana kadar çekimi sürdürmeniz gerekiyor. –          Bunu daha sonra bir yazılım ile açıktan koyuya veya tam tersi sıra ile üstüste bindiriyoruz.
  • Üstten başlayarak kırpılan alanları silerek alttaki fotoğrafa birleştire birleştire en son tek fotoğraf haline getiriyoruz. Sonuçta en koyudan en açığa kadar veri barındıran bir fotoğrafımız olmuş oluyor. Önemli bir hatırlatma yapayım: seçim yaparken “feather” seçeneği ile seçimi yumuşatmayı unutmayın. Hadi bakalım şimdi çantanızı toparlayın, tripodunuzu, yedek pillerinizi alın ve çekime çıkın.

Keyifli çekimler…