Fotoğrafçılar arasında sürekli Apple ‘ın renklerinin daha iyi olduğu, Windows bilgisayarlarda kalibrasyonun zor olduğu ve illa ki Mac kullanmalıymışız gibi bir algı olduğu aşikar. Bu yazımızda bu konuya değinmek istedik.

İlk kullandığım MAC, kuzenimin sahip olduğu ve birlikte Double Dragon oynadığımız Machintosh ‘tu. İlk kullandığım Windows ise büyük kuzenimin sahip olduğu ve Wolfenstein oynadığım PC idi.

İlk kendi PC ‘m  ile Call of Duty2 ‘yi oynarken tanıştım.

Yıllar yılları kovaladı ve ilk Apple ürünüme sahip oldum.

download-ipod

İIk iPod tan iPad e sonra iPhone ve en son iMac ‘e ulaştım. Bu süreç nasıl mı işledi ? İşte cevabı.

lk iPod shuffle tanıştığımda kullandığım pc bir masaüstüydü ve Pentium 4 işlemcisi vardı. 512MB lık RAM o zamanlar kraldı.

Günümüzle kıyasla teknoloji ilerledi. Windows XP’yi bırakıp Vista’yı çıkarttı. Benim gibi Windows kullanıcıları Vista’ya burun kıvırıp yeni Windows’u beklemeye başladı.

İlk Windows 7 ufukta göründüğünde herkes heyecanlandı. Daha pratik, kullanımı kolay bir Windows ile karşılaşmıştık. Uzun süre 7 li PC kullandım. İş yerinde ve evde TV ye bağlı bir adet 7 li dizüstü bilgisayarım olmasına karşın bir fotoğrafçı olarak eski bilgisayarım ihtiyaçlarımı karşılayamıyordu…

Yeni bilgisayar arayışı içersindeyken Win8 in bana hitap etmediğini düşünmeye başladım. Dokunmatik ekranlar için yapılmış bir işletim sistemi (Yahu Apple bile daha dokunmatik ekranlı MAC yapmamışken sana ne oldu Windows) olmasına karşın dokunmatik olması bana cazip gelmiyordu.

Bir Apple fanı değilim ama yaptığı ürünlerin kaliteli ve efektif kullanıma uygun olduğunu düşünüyorum.

Android’den Apple ‘a geçerken aynı sıkıntılı süreci yaşamış birisi olarak pişman değilim. Teknoloji olarak Android, Apple dan üstün ama bu teknolojiyi %100 performansla kullanamayınca pek bir anlamı kalmıyor.

Yukarda yazdığım sebep Windows8 içinde geçerliydi. Eşimin benim eski dizüstüme nazaran 2 kat kuvvetli donanıma sahip Win8 li dizüstü olmasına karşın o bile yavaş ötesi kaldığı için beni hayal kırıklığına uğrattı.

csm_macbookpro_15_leopard_03_fd56df8faa

Macbook almadan önce birçok site ve yorum okudum. Fotoğraf bakmak veya işlemek için alabileceğim en mantıklı çözümün Mac olduğuna karar verdim.

Hangi Mac ?

Mac almaya kakar verdim ama ordada birçok kafa karışıklığı vardı. Normal Macbook Pro mu ? Retina Macbook Pro mu ? Macbook Air mi ?

Mobiliteden daha önemli ihtiyacım performanstı o yüzden Air i eledim.

İlk düşündüğüm modelin özellikleri;

Apple 13-inç MacBook Pro MD101TU/A Intel Core i5 2.5GHz dual-core 4GB DDR3 500GB, 5400 rpm Q Türkçe
Bu modelden vazgeçme nedenim ağır olması, SSD gibi bir hızlı hard disk sistemi varken eski tip hdd kullanması.
Bütçeyi biraz daha arttırarak altta gördüğünüz Retina ekranlı MacbookPro ya sahip oldum.
Apple 13-inç Retina Ekranlı MacBook Pro ME864TU/A Intel Core i5 2.4GHz dual-core 8GB DDR3L 128GB SSD Q Türkçe

Windows’ tan Mac e Geçersem Sıkıntı Yaşar Mıyım ?

Yaklaşık 1 aydır Mac kullanıyorum. Almadan evvel birçok blogtan yorum ve detaylarını öğrendim. bu yüzden geçiş sürecinde pek sıkıntı yaşamadım. Windows’ta yaptığım herşeyi daha “hızlı ve seri” olarak Mac te yapabiliyor olmak beni mutlu ediyor.

Birçok firmanın MAC aldıktan sonra size ücretsiz eğitim verdiğini de hatırlatmak isterim.

Bu arada daha mac ‘ime :) Office programları yüklemedim. Apple ‘ın verdiği ücretsiz programlar rahatlıkla işimi görüyor.

MAC almak isteyenlere tek tavsiyem SSD 125gb ın üstünde bir model seçmeleri. Geçmiş dönemde de pc de ne müzik ne fotoğraf ne de film saklamayan birisi olarak MAC e de yüklenmedim fakat daha fazla ssd daha fazla özgürlük demek.

Nerden aldım sorusunun cevabı ise Capitol Troy.

Sabah aradığımda ellerinde kalan son ürünü benim için saklayan satış ekibine teşekkür ederim.

13inch lik retina ekranın 24inch lik Full HD Samsung ekranı tokatlaması ise olayda son noktadır benim gözümde. (Dizüstü pc mi muhakkak 2.bir ekrana bağlayarak çalışmaktan keyif alırım)

New-MacBook-Pro

Fotoğraf için MAC (mi?)

Bu soruya benim cevabım kesinlikle EVET Mac. Yıllardır windows kullanmış birisi olarak yüksek çözünürlükteki RAW fotoğrafları işlerken kasma yapmayan, ses çıkartmayan bir sistemse tercihiniz MAC bu tip tüm sorunların cevabı.

Windowsta dosya açar gibi Photoshop açmak (yasal en son sürümü), Bridge ile çok seri fotoğraflarıma ulaşmak veya Lightroom ile (yasal en son sürümü) seri bir şekilde fotoğrafları düzenleyebiliyor olmak benim açımdan büyük avantaj.

Retina ekranın getirdiği yüksek çözünürlük ve başarılı ekran kalibrasyonu sayesinde çektiğim tüm fotoğrafları özellikle müşterilerimin istediği renk skalasına uygun teslim etme şansına sahibim.

En çok touchpad üstünden fotoğraflara yakınlaşma veya bir iphone/ipad edasıyla fotoğrafları slayt geçişi şeklinde seyretmekten zevk alıyorum. Bir müşterinize böyle fotoğraf sunuyor olmanız sizi çok “havalı” yapmakta.

Sonuç

Çok uzun senedir windows kullanan birisi olarak MacBook Pro aldığım için gayet mutluyum. Hali hazırda kullandığım 2 adet windowslu bilgisayar olmasına karşın tüm Fotoğraf/Video vb edit-düzenleme işlemlerimi MacBook üstünden gerçekleştiriyorum.

Şunuda tekrar tekrar belirtmekte yarar var. Herkes için bu geçiş süreci bu kadar hızlı ve zevkli olmayabilir. Benim gibi MAC e geçip uyum sağlayamayan ve tekrar windows a dönen bir çok insan biliyorum. Tamamen alışkanlıklarınızı ve bakış açınızı değiştireceğinizi düşünürsek bu gayet normal. Windowstan Mac Book a geçişi ben yeni bir dil öğrenmek olarak görüyorum. Ya yeni dile alışıp, o dilde konuşup yazışmaya alışıyorsunuz ya da kendi ana dilimize-mize (Windows’a) geri dönebiliyorsunuz.

MacBook almayı düşünenler varsa kendi etrafında MAC kullanan insanlar ile konuşması-mümkünse bu sistemi kullanması ve ona göre avantaj ve dez avantajlarına karar verip geçip geçmeme de kararını almasını öneririm.