Fotoğraf hobisine bağlı olan herkes her zaman daha iyi fotoğraflar çekmek ister. Bunun ilk adımı fotoğrafı çekmek ise tamamlayıcı adımı da Photoshop ‘tur. Başlıktaki soru; yani “En iyi Photoshop programı nedir?” veya “Hangi Photoshop programını kullanıyorsunuz?” sorusu aslında tamamen yanlış. Photoshop, Adobe firmasına ait bir fotoğraf düzenleme programı ama medyada ve sosyal medyada o kadar popüler hale geldi ki aynı kağıt mendile selpak dendiği gibi, markası ismi olan bir kategori doğmuş oldu.

En iyi Shop Programı Nedir?

Dijital fotoğrafçılıkla beraber fotoğrafçılığa bazı yeni kavramlar girerken, bazı kavramlar da artık kullanılmamaya başladı. Yeni gelen en önemli farklılık dijital düzenleme. Bu konu fotoğrafçılar arasında da ciddi tartışma konusu olmuş durumda. Fotoğrafı değiştirmeli mi, ne kadar değiştirmeli, sadece renkleriyle mi oynamalı, hiç bir şey yapılmamalı sadece olmaması gereken objeler mi yok edilmeli? Bir sürü cevapsız soru karşımıza çıktı ve hala soruluyor, cevaplanıyor. Yanlış düşünülen şey ise şu; aslında Photoshop ‘tan önce de fotoğraf halk tabiriyle “oynanıyordu”. Şu linkte gerekli alet edevat eşliğinde şaşırabilirsiniz.

en iyi photoshop programı nedir
Bu fotoğrafta benim yaptığım gibi “retouch” lar yapmak istiyorsanız dijital düzenleme programlarını kullanmak zorundasınız.

Shoplama Nedir?

Türkçeye artık iyice şoplama, shoplama, photoshoplama fiilleriyle giriş yapmış olsa da esas anlamı fotoğraf düzenlemedir. Halk arasında genellikle shoplama deyince “vücut kusurlarını yok etme” veya “güzelleştirme” anlamında kullanılıyor. Sivilce alma, dudak, göğüs dolgunlaştırma, burun düzeltme, kulak küçültme, boyun uzatma, bel inceltme gibi temel bütün işlemlere özellikle kadınlar “Şu fotoğrafımı şoplar mısın?” şeklinde tepki veriyor. Fotoğrafla ilgilenenler ise daha çok “fotoğrafta aslında olmayan objeleri ekleme veya bu objeleri kadrajdan çıkarma” anlamında kullanıyor, veya birden fazla fotoğrafı bir kadrajda birleştirme olarak biliniyor, bunların hepsine de kısaca manipülasyon deniyor.

Hangi Programlarla Photoshop Yapabilirim?

Ücretli Photoshop Programları:

Adobe Photoshop

İlk önereceğim yazılım tabii ki bu işe ismini vermiş olan Adobe Photoshop. CS6 sürümü şu anki son sürüm ama daha önce yeni çıkacak olan CC ile ilgili bir yazı da yazmıştım. Şuradan ulaşabilirsiniz. Yazılımın versiyonları arasında her zaman kolaylaştırmalar olmasına rağmen Adobe kullanımı çok değiştirmiyor, bu da ona büyük bir güç veriyor. CS2 kullanıcısı olsanız bile CS6 ‘ya geçiş yaptığınızda zorluk çekmezsiniz. Adobe Photoshop ücretli bir yazılım. 30 günlük deneme sürümünü isterseniz Adobe’nin sitesinden indirebilirsiniz.

Şunu söylemekte fayda var, Photoshop çok zor bir program ve sonu yok, herkesin farklı yoğurt yiyişi var ve eğer özellikle ingilizceniz yoksa ve fotoğrafa yeni başladıysanız Photoshop indirip yüklemeniz size çok fayda sağlamayacaktır.

photoshopcs6Adobe Lightroom

Lightroom, kısaca LR diye adlandırılır, fotoğrafçıların en sık kullandığı programlardan. Photoshop’tan farkı aynı zamanda fotoğraflarınızı toplu olarak görebilmeniz ve düzenleyebilmeniz. Photoshop ile paralel olarak kullanılabildiği için büyük avantaj sağlıyor, yani istediğiniz zaman LR’deki fotoğrafı Photoshop’a transfer edebiliyor ve Photoshop’ta alışık olduğunuz işlemeyi yapabiliyorsunuz.

lightroom4Aperture

Mac kullanıcıları için düzenlenmiş programdır. Youtube’da yabancı fotoğrafçıların nasıl fotoğraf düzenlediklerini incelerseniz bolca Aperture kullanımını göreceksiniz. Ben bir Mac kullanıcısı olmama rağmen Aperture’ı yavaş buluyorum dolayısıyla üstteki iki programla her işimi yapabiliyorum. Yine de eğer Adobe programlarından memnun değilseniz denemenizi tavsiye ederim.

apertureÜcretsiz Fotoğraf Programları

Picasa (Artık Yok)

Google’ın ünlü programı Picasa, hemen her fotoğraf severin rahatlıkla indirip fotoğraflarını düzenleyebileceği, efektler uygulayabileceği çok kolay bir program. Üstteki 3 örnekteki gibi zorluk seviyesi yüksek değil, basit, hızlı. Profesyonel çözümler istemiyorsanız alın Picasa’yı kurun ve kullanın.

picasa_screenGIMP

Eğer Picasa’dan biraz daha fazla profesyonellik arıyorsanız ama ücretsiz bir çözüm istiyorsanız ilk denemeniz gereken program GIMP. Uzun zamandır var olan ve sürekli geliştirilen GIMP bazı yönlerde Photoshop’a bile ilham verebiliyor. Katmanlarla bile çalışabildiğiniz GIMP’i öneriyorum.

Sonuç

Eğer isteğiniz profesyonel çözümse Adobe Photoshop, sadece filtremele, fotoğrafların biraz parlatılması, karanlıklaştırılması, kontrast verilmesi, kırpılma gibi basit işlemler arıyorsanız Picasa ‘yı ciddi şekilde öneriyorum. Adobe Photoshop çok kolay olmayan ve öğrenebilmek için zaman harcamanız gereken bir program. Eğer en az 20 saatinizi harcayabilecek durumda değilseniz, bir öğreticiniz yoksa ve ingilizceniz yoksa gerçekten her şey daha da zorlaşıyor. Ama ingilizceniz varsa Youtube’a göz atmanızı öneririm, gerçekten çok yararlı videolar var. Ben Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom ‘u kullanıyorum, her ikisinden de çok memnunum, yeni çıkacak CC sürümünü de çok merak ediyorum ve Adobe Photoshop CS6’da Dünyadaki test kullanıcılardandım, yani Beta çıkmadan da programı indirip kullanan ve Adobe’ye rapor veren kişilerdendim, CC’de de böyle olacağını düşünüyorum, ama program herkes tarafından indirilmeye açık olmadan detayları paylaşmamız yasak olduğu için geri kalan her şey “az sonra” :)