DJI Phantom 2 Vision İncelemesi ve Fotoğraf Deneyimi

Son yıllarda hayatımıza giren drone/multicopter kavramının en çok bilinen ve kullanılan markası DJI Phantom 2 Vision yi Go-Pro kamera ile test etme şansım oldu. Yaşadığım tecrübeleri ve dikkate etmeniz gerekenleri sizler ile paylaşmak istiyorum.

Phantom Vision Özellikleri:

 • Wi-Fi Menzil uzatıcı
 • Akıllı uçuş bataryası ve şarj cihazı
 • Yüksek verimli  pervane
 • Uzun uçuş süresi (25 dakikaya kadar)
 • Düşük gecikmeli canlı önizleme (0.1s)
 • iOS uygulamasıyla uzaktan kayıt
 • Telefon tiltine göre ayarlanan kamera açısı
 • Telefon ve sosyal ağlarla senkronizasyon
 • Kutudan çıktığı gibi uçmaya hazır, programlama ihtiyacı yok

Adından da anlayacağınız üzere bu, Phantom un 2. versiyonu. Şu sıralar 3. versiyonu da piyasaya çıkmak üzere. İlk versiyonuna göre en büyük avantajı daha uzun uçma süresi. İlk versiyonu yaklaşık 10 dk kadar havada kalabiliyor.-Gece vakti sahil kenarında ilk versiyonunu denize düşürerek bu süreyi test ettik :) Bir dost kışın ortasında suya dalarak dronu ve Go-Pro yu kurtardı ama tabi ki drone çalışmaz haldeydi. Go-Pro suya dayanıklı olduğu için kullanmaya devam ediyoruz.-

Aslında kullanımı gayet kolay/zor. Benim gibi eli bu tarz oyuncaklara yatkın olmayan birisi bile gayet güzel bu dronu kullanabildi. En önemli şey panik yapmamak ve kullanım koşullarını yerine getirmek.

1-Kalkış alanını drone üstünden sabitleme şansına sahipsiniz. Böylece es keza istediğinizden uzağa gitse dahi drone pili zayıfladığında kalkış alanına geri dönüyor.

2-Herhangi bir kumanda tuşuna basmadığınız da drone havada asılı kalıyor. Böylece aman düşecek-çarpacak diye korkunuz olmuyor.

3-En önemli anlar tabi ki kalkış ve iniş. İlk 3*4 dk içerisinde kumandaya kollarına hakim olup istediğiniz şekilde hareket ettirebilirsiniz.

4-İlk denemenizi etrafı geniş açıklık olan bir alanda yapmanızı öneririm. Bu sayede bir yere çarpma ve, panik yaparak düşürme şansınız azalır.

5-Alırken yanında yedek pil almanız şart. Dışarıda çekim için kullanacaksanız 25dk sizin için yeterli gelmeyebilir.

6-Bu tarz drone lara Go-Pro vb kameralar takılabiliyor. Yanında böyle bir kamera alıp drone uçarken neler çektiğini daha sonra veya özel aparatlar yardımı ile anlık izleyebilirsiniz.

7-Çok rüzgarlı havalarda kontrol sağlamak sıkıntı yaratabilir o yüzden deneme yapmadan önce hava koşullarına dikkat etmenizi öneririm. Elbette yağmurlu veya kar yağışlı havalarda kullanmak doğru olmaz.

8-Etrafta fazla insanın olduğu veya bu tarz drone-uzaktan kumandalı uçak vs nin uçtuğu alanlardan uzak durmak şart. Olası bir kaza her an başınıza gelebilir.

9-Dronu bakkala alışverişe göndermeyin.

10-Tüm kullanım kılavuzunu okuyarak ve önerilen tüm ayarları yerine getirerek kullanın. Havada yaşayacağınız bir sıkıntının dönüşü olmayacaktır.

11-Türkiye futbol ligi oynanan statların etrafında uçurup canlı maç yayını yapmaya kalkmayın. Bir kişi bu yüzden ülkemizde ceza aldı.

12-Go-Pro kamera app i ile çekimi daha sonra mobile cihazınıza indirip izleyebilirsiniz.

Benim yaptığım ilk deneme. 4K video çekmemize karşın çeker çekmez mobile cihaza almak istediğimiz için görüntü kalitesinden feragat ettik.

Go-Pro Hakkında

GO Pro 3 Hero Black

Biz uçuş denemesini GoPro 3 Hero Black ile yaptık. Bu makinenin teknik özelliklerini sizlere aktarıyorum. 2015 yılında çıkan GoPro Hero 4 ile aksiyon video/fotoğraf çekmek dahada kolaylaştı.

Hero 3 kamera, 60 mt. ye kadar su geçirmezlik özelliğini bu modelinde de bulunmaktadır.

1440p video çözünürlüğünde saniyede 48 kare, 1080p video çözünürlüğünde saniyede 60 kare ve 720p çözünürlüğünde saniyede 120 kare özelliğinin yanı sıra saniyede 30 kare 12 MP fotoğraf çekebilme yeteneğine sahiptir.

Profesyonel Kalitede Video ve Fotoğraflar:

2X Daha hızlı Video Performansı;
Düşük ışık performansı 2 kat geliştirilirken, sinema kalitesinde videolar çekilmesine olanak sağlar.
Slow-Motion meraklıları ve sinema endüstrisi çalışanları, Black Edition ı takdir edeceksiniz.

Black Edition ın video çözünürlükleri:

1440p : 48 Fps.
1080p : 60 Fps.
960p : 100 Fps.
720p : 120 Fps.
WVGA : 240 Fps.

ya da

Sinematik bir görüntü isteyenler için ekran çözünürlükleri;

2.7KP : 30 Fps.(sadece protune modunda)
4 KP : 15 Fps.(sadece protune modunda)

2X Daha hızlı fotoğraf performansı:

 • Black Edition, şaşırtıcı derecede geliştirilmiş fotoğraf performansı sunar.
 • 12 mp boyutunda saniyede 30 kare fotoğraf çekebilme yeteneğine sahiptir.
 • Düşük ışık performansı da önceki modele oranla 2 kat geliştirilmiştir.

Mobile İzleme Aracı

Biz yaptığımız çekimleri 3g/wi-fi üstünden i pad e aktardık. Cep telefonu yerine i pad yada tablet gibi bir mobile cihaz ile çekimi izlemek elbetteki daha zevkli. Full HD yada 4K yapacağınız kaydı internet üstünden mobile cihaza aktarmak uzun süreceği için süreye ve dosya büyüklüğüne dikkat etmek lazım.

Mobeile cihaz üstünden çekim yaparken veya dronu uçururken izlemek mümkün ama bu tarz bir teçhizatın kurulması masraflı olmakta. Ayrıca Phantom2 nin kendi içerisinde kamerası olan modelleri mevcut. Bu tarz bir “büyük oyuncağı” düşünüyorsanız bu tarz alternatiflere de göz atabilirsiniz.

0 Shares:
1 comment
 1. Hocam acaba dronu canlı yayın almak için galaxy s6 telefonundan çalışırmı ve uygunmudur teşekkürler…?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 1 – Fuji X100S

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız…
Devamını Oku

Fuji X30 vs DSLR Karşılaştırması

Yazı İçeriği Hide Sensör:Hacim:ISO Performansı:Lens:Netleme ve Hız:WI-FI:Vizör:Fiyat/Performans:SONUÇ: Günümüzde fotoğrafı yakalamak için fotoğraf makinenizin her an yanınızda olması gerekiyor.…
Devamını Oku

Fotoprofesyonel.com Röportajım

Fotoğraf sever genç Yunus, fotoprofesyonel.com adı altında bir web sitesi açmış ve Haluk’un da editörlüğünü yaptığı web sitesinde,…
Devamını Oku

Mac Touchpadiniz Tablet Olsun

Mac OS kullanıyorsanız bunun ayrıcaklıkları sadece görünümle sınırlı değil, ben de uzun zamandır bir Mac kullanıcısı olarak zaman…