Pentax K-3 DSLR Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Pentax uzun zaman sonra Türkiye’ye geri döndü ve Pentax K3 bugün üç iddialı lens seçeneğiyle beraber ellerimde. Ben de bu eski sevgiliyi güzelce incelemek için bir haftamı harcadım ve tecrübelerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Sayfa İçeriği

Genel

Pentax markası her zaman Canon ve Nikon’un yanında üvey evlat olmuştur. Ben fotoğrafa başladığım yıllarda Mintax diye geçilen dalga belki hala vardır bilinmez ama kullanıcısı az ama öz markalardandır her zaman Pentax. Nar Elektronik ‘in fotoğraf ve görüntüleme işine biraz daha önem vermek istemesiyle beraber marka tekrar canlanmaya başladı. Bu canlanmayla beraber çoğu Pentax kullanıcısının markasından vazgeçmesine neden olan lens bulunabilirliği ve ikinci el canlılığı artık çok daha iyi olacak.

k3_kutu

Kullanılan Ekipman

Okuyacağınız yazıda alttaki ekipmanları kullanma şansım oldu:

 • Pentax K-3 DSLR Body
 • Pentax SMC DA 18-135mm F/3.5-5.6 ED AL (IF) DC WR Lens

 • Pentax SMC-DA 70mm f/2.4 Limited Lens

 • Pentax SMCP-DA 40mm f/2.8 Limited Lens

 • Pentax 16GB FluCard Pro SDHC Hafıza Kartı

k3_2

Teknik Özellikler

 • 24 Megapiksel Çözünürlük
 • APS-C Sensör, 1.5x ile çarpılıyor
 • Prime III İşlemci
 • Gövdede titreşim engelleyici
 • AA Filtre yok
 • ISO 100-51200
 • 27 AF Noktası, 25i CrossType
 • 3.2″ LCD Boyutu
 • Saniyede 8kare çekim, 60 JPEG Buffer
 • Full HD@30fps video çekimi
 • Havaya, toza tam dayanım
 • 800 gram ağırlık

k3_3

Görünüm ve Ergonomi

Pentax eskiden beridir daha sert hatlı, tabiri caizse biraz kaba görünümlü makineler üretiyor. Bunda toza, kire, havaya karşı dayanımı öne sürüyorlar. Ben dış görünümünü çok beğendiğimi söyleyemem ama hastaları oldukça çok.

Makinenin ön tarafı oldukça tanıdık, lensi görüyorsunuz sadece. Lensin takıp çıkarılması için olan buton Canon ve Nikon’da olduğu yerde değil, sağ alt tarafta bulunuyor. Elinizin altında kalan kısım self timer’a alırsanız ışığın yanıp söndüğü kısım. Biraz robotumsu bir makine bu : ) Sol tarafta yine alışkın olduğumuz AF/MF tuşu otomatik netleme ve manuel netleme arasında gezmemize yarıyor. Üstteki RAW tuşu ise Pentax’a özel. Eskiden beri var olan bu tuş oldukça pratik, genellikle JPEG çektiğinizi düşünelim ama öyle bir an geldi ki RAW çekmeye ihtiyacınız var ve hızlı olmanız lazım, menüye girmeden tek sefer için o tuşa basarak RAW çekim yapabiliyorsunuz, çok pratik bir özellik. Gövdenin sağ tarafında ise kart girişleri bulunuyor, 2 adet SD kart kullanabiliyorsunuz.

k3_4

Gövdenin arka tarafına göz attığımızda çok yabancı olmadığımız tuşlar mevcut. Fotoğrafları görüntüleme tuşu, ölçüm değiştirme, video kaydı başlatma, video ve fotoğraf modları arasında gezme, beyaz ayarı değiştirme gibi Canon-Nikon kullanıcılarının alışık olduğu dizilimleri göreceksiniz. 3.2″ LCD boyutu market standardı haline gelmiş durumda, bu makinede de bunu görüyoruz.

Üst kısma baktığımızda ise ISO, pozlama basamaklama ve deklanşörün burada olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda geniş ve parlak bir bilgi ekranı bizi karşılıyor. Makineyi açıp kapatma da bu kısımda sağda yer alıyor. Sol kısımda ise mod kadranı dediğimiz diyafram, enstantane ve pozlamayı ayarlayabildiğimiz modlar mevcut, bunların yanında aynı zamanda U1, U2 ve U3 olmak üzere 3 adet kişiselleştirilebilir mod var. Bunları kendi ayarlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

k3_5

Pentax K-3 & Canon 70D & Nikon D7100 Karşılaştırması

[table “” not found /]

Kağıt üzerinde değerlendirdiğimizde ISO aralığı, saniyedeki çekim hızı ile öne çıkan Pentax K-3, gövdede titreşim engelleyicisinin olmasıyla ciddi fark yaratıyor. Aynı zamanda hava koşullarına karşı dayanımı da dikkat çeken özelliklerden.

Pentax K-3 ‘te aynı zamanda hızlı çekimde titreşimleri engellemeye yönelik de güzel bir mekanizma kullanılmış, alttaki videoda görebilirsiniz:

Kullanım Kolaylığı

DSLR kullanıcısı iseniz yine benzer tuşları ve kombinasyonları göreceğiniz Pentax K-3 ‘e alışmanız sanıyorum en fazla 1 hafta sürer. Yine de Canon ve Nikon ‘a çok benzemediğini söylemek zorundayım. Biliyorsunuz elimden çokça Canon ve Nikon geçiyor, ama Pentax geldiğinde biraz garipsedim, menü şimdiki makinelere göre oldukça dar, ama zaten menüye girmemeniz için hemen hemen tüm ihtiyaçlarınız gövdeye konumlandırılmış durumda. Menü yine Türkçe, bunu incelemelerimde pek yazmıyorum artık çünkü bundan sonra gelecek tüm makinelerde de Türkçe menü olacak. Makine ele güzel oturuyor, ergonomi zaten tüm DSLR’larda olduğu gibi aynasızlara göre daha iyi. Makine küçüldükçe, ele oturmadıkça titreme şansınız her zaman daha yüksek. Ama makine tabiri caize tank gibi.

Pentax Press Kit0Fotoğraf Kalitesi

Bu noktada makineden çok lens önemli her zaman söylüyorum. Pentax ‘ın kit lensleri tüm markaların kit lenslerinden genellikle iyidir, bunu 18-135 lenste de görebiliyoruz. Her şeyden önce lensin gövdesi taş gibi, oyuncak gibi plastik gibi bir görünümü kesinlikle yok, dokusu da oldukça hoş. Limited lensler ise Pentax ‘ın göz bebekleri. Zeiss ‘la veya Canon’un L lensleriyle karşılaştırılıyor genellikle, hem de çoğu küçük lensler. Elimdeki 40mm ve 70mm de oldukça ufak lensler. Lens incelemesi farklı bir konu ama bu lenslerle makineyi kullandığınız zaman makine sıradan DSLR ağırlığından çıkıp biraz daha aynasız hafifliğine iniyor, aşağı yukarı 1-1.5kg oluyor, bu da taşınabilir bir ağırlık.

k3_kit
18-135 Kit lens bile oldukça kaliteli ve keskin

 

ISO Performansı

ISO performansı makineler için genelde benzer olmaya başladı günümüzde, gündüz şartlarında zaten sorun yaşamıyorsunuz, sorun genellikle ISO 3200’den sonra başlıyor, bu makine için de benzer. Yalnız güzelliği şu, ISO aralığı çok geniş, 51200’e kadar çıkıyor ISO, her ne kadar 51200’de kullanılabilirliği düşük olsa da var olması her zaman güzel bir opsiyon.

K3_iso

Wi-Fi Olayı

Pentax K-3 beraberinde bir Wi-Fi özelliği getirmiyor. Ama Pentax bunun için FluCard ile bir işbirliğine giderek kablosuz aktarım özellikli bir Wi-Fi kart oluşturmuş. Bu kart ile yalnızca aktarım yapmakla kalmıyor aynı zamanda makinenin görüş alanından yararlanarak ayarları değiştirebiliyor ve çekim yapabiliyorsunuz.

pentax-flucard

Örnek Fotoğraflar

_IMG0580 _IMG0570 _IMG0565 _IMG0563 _IMG0561 _IMG0558 _IMG0557 _IMG0556 _IMG0555 _IMG0550

Videolu İncelemesi

https://www.youtube.com/watch?v=zgofYmdJPZw

Sonuç

Pentax K-3 oldukça güzel ve sağlam bir makine. Dağda, taşta, toprakta, çölde korkmadan kullanabileceğiniz ISO değerleriyle sizi loş ışıkta kurtarabilecek ve iyi lensleriyle size çok da iyi kalitede fotoğraf verebilecek bir arkadaş. Pentax artık bu sene çıkaracağı full frame body ile beraber iyi bir alternatif olabilir.

Artıları

 • Gövdede titreşim engelleyici
 • AA Filtre yok
 • Loş ışıkta hızlı netleme
 • Çok parlak vizör

Eksileri

 • Alışması biraz zor tasarım
 • Kaba dizayn
 • Fotoğraflarda sık gördüğüm C/A Sorunu
0 Shares:
8 comments
 1. Öncelikle incelemeyi çok güzel ve yararlı bulduğumu belirtmek isterim. En son kısımda c/a sorunu demişsiniz. Nedir bu c/a sorunu?

  1. C/A sorunu yazıların ve sınırdaki objelerin etrafında yer alan mor harelere deniyor, bu sorun optik hemen hemen tüm lenslerde görülür.

 2. makine güzel ben hep pentax sempati ile bakmışımdır. hep farklı fotograf makinesi üreticisi piyasa için iyidir…. ama fiyatlar biraz daha rekabetçi olması lazım…

  1. bu konuda önümüzdeki günlerde geliştirmeler olacak gibi Pentax tarafından…

 3. Selamlar,
  Karşılaştırma tablosunda Canon EOS 70D'de dahili wifi yok olarak yazılmış ama bildiğim kadarıyla Canon EOS 70D'de dahili wifi var. Yanlış mı biliyorum.

 4. Pentax k-3 teknik tabloda raw'a 12 bit yazılmış 14 bit olacak. Ayrıca 1080 60 fps video çekebiliyor. 30 yazmışsınız.

 5. Pentaxın için en avantajlı yanı diğer markalarada olmayan crop sensör için üretilen pro lensler 16-50 mm 2.8 ve 50-135 mm 2.8 . Canon ve nıkonda bu lensler yok benzeri lensler ancak aynasız sistemlerde var. Tabi fiyatlara baktığınızda ne kadar avantajlı tartışılr zira K-3 ile bu lensler örneğin 6d + 24-70 70-200 2.8(tamron) ile başabaş fiyatlarda tabiki k3 kötü hava şartlarına dayanıklı lenslerde öyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sigma 135mm Art İncelemesi
Devamını Oku

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Sigma 135mm Art İncelemesiGenel BakışÖzelliklerGövde YapısıSigma 135mm f/1.8 PerformansıSon Söz ve Yorum Sigma oldukça popüler…
Devamını Oku

Günübirlik Hollanda Gezisi – Amsterdam Rehberi

Yazı İçeriği Hide Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın YoluKöln’den Amsterdam ‘a UlaşımAmsterdam: Günahlar ŞehriSonuç Son yazımda Köln ‘den bahsetmiştim hatırlarsanız,…
Devamını Oku

Sigma 35mm F1.4 DG HSM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon’a Canon, Nikon’a Nikon Takılır Diyenlerden Misiniz?Hangi 35mm?Lens Gövdesi:Performans ve Deneyim:Sonuç: Bir çoğunuzun bildiği gibi…
Devamını Oku

Neden Fotoğraf?

“Neden olmasın?” dediğinizi duyar gibiyim… Tdk ‘ya göre fotoğraf: Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde…
Devamını Oku

Fotoğrafçılar için WordPress Temaları – 2019

Yazı İçeriği Hide KaliumPhotographyFluxusHazelLensPhotomeKinetikaVegaMyFolio Fotoğrafla ilgilenenler, amatör de olsa fotoğraflarını sergileyebilecekleri bir alan olmasını isterler. Dijital çağın da…