Her fotoğrafçının yolunun mutlaka bir gün düşeceği Canon 50mm 1.8 II lens, yenilendi ve artık 50mm 1.8 STM olarak karşımızda. Bu yazımda hem lens incelemesi hem de lens karşılaştırması yapacağım. Böylece aslında hangi 50mm ‘ye ihtiyaç duyacağınızı saptayabilirsiniz.

Nedir bu 50mm Sevdası?

Canon 50mm 1.8, üretilen en ucuz ve fiyatına göre en kaliteli lenslerden biri. Ucuz olmasının temel sebebi hem iç yapısı hem de gövdesinin biraz daha uygun maliyetli malzemelerden üretilmiş olması. Örneğin ortalama bir Canon 50mm 1.8 yere düştüğü an genellikle ortadan ikiye ayrılma emaresi gösterir, ama bunlar olmasaydı da Canon bu kadar uygun fiyatlı iyi bir prime lens üretemezdi.

50mm açı olarak insan gözüne en yakın açı, bununla beraber arka planı flu da yapabildiği için (açık diyafram sebebiyle) çok fazla tercih ediliyor. Türkiye fiyatı ortalama olarak 250TL olan lens 1990 yılından bu yana kullanılıyordu, ta ki STM modeli yani yazımızın da konusu olan lens çıkana kadar.

Canon 50mm Lensler Arasındaki Farklar

Canon’da pek çok 50mm lens var, aralarında ciddi fiyat farkları olsa da temel farklarına burada değinmek istedim. Her şeyden önce diyafram açıklığı arttıkça lensin fiyatının katlanması durumu var normal olarak. Onun dışında gelişen 50mm 1.8 serisi var, altta tüm 50mm’ leri görebilirsiniz. Yeni STM versiyonun en büyük artısı adı üstünde STM motorunda, STM motor videoda sessiz netlemeyi sağlıyor, böylece netleme sesi videonun içerisine girmiyor. Aynı zamanda 5 olan diyafram bıçağı sayısı yeni versiyonda 7, böylece daha kaliteli bokehler bekleyebiliriz, 50mm 1.8 II ‘de en çok şikayet edilen konuların başında bu geliyordu. Manuel focusa da artık autofocustayken elle geçebiliyorsunuz, bu da yeni bir özellik.

[table “” not found /]

Genel Bakış

Canon EF 50mm f/1.8 STM ismiyle çıkıyor lens, bir bakalım ne demekmiş bu rakamlar kelimeler…

EF: Electronik focus demek; lensin üzerinde otomatik netleme motoru olduğuna işaret ediyor. Zaten tüm Canon lenslerde bulunan bir özellik.

STM: Lensin üzerindeki netleme motoru stepper motor, yani sessiz netleme yapıyor.

∅49: Filtre çapı 49mm, yani alacağınız uv, polarize, nd filtrelerin çapı 49mm olmalı.

stm_vs_ii
Görünüş olarak çok fark yok gördüğünüz gibi, biraz daha yakışıklı olmuş 50mm ‘miz

Optik Performans

Canon 50mm f/1.8 STM ‘nin iç yapısındaki camlar ve optiği neredeyse aynı, dolayısıyla 50mm f/1.8 II lensin performansı nasılsa çok benzer bir performansı da STM ‘den bekleyebiliriz. Ama eklenen STM motor ve daha yakından netleme özelliği pek çok 50mm severi sevindirecek gelişmeler, zaten zaman içerisinde tüm prime lenslerin STM özelliğe sahip olacağını söylemek gerek. Bunların en başında 50mm 1.4 ve 85mm 1.8 geliyor, zaman içerisinde de tüm lensler yenilenecek.

50mm ile Neler Yapılır?

Madde madde sıralamak gerekirse:

  • Açık diyaframlı bir lens olması arka planı rahatlıkla flu yapabileceğiniz anlamına geliyor, bu da 50mm ‘yi iyi bir portre lens yapıyor.
  • Hızlı ve sessiz netleme yapıyor.
  • Loş ışıklı ortamlarda netliği sağlamanız daha kolay.
  • Zoom lenslere göre daha keskin sonuçlar veriyor.
  • İnsan gözüne yakın bir açı sağlıyor.
stm_vs_ii_2
Müjde, bayonetimiz artık metal, çok önemsenecek bir şey değil bence ama metal metal diyenlere gelsin :)

50mm ile İlgili Çok Sorulanlar

Uzun zamandır Canon 50mm ile ilgili pek çok soru alıyorum, bunların çoğunu burada da cevaplayayım, eksik gedik kalmasın :)

  1. Canon 50mm alınır mı? Hiç düşünmeden kesinlikle alınır, karşılaştırma yapmaya vs hiç gerek yok, alın ve keyfinize bakın.
  2. Prime lens kullanmak zor diyorlar? Zoom lense göre tabii ki zor sonuçta istediğiniz kadraja siz yaklaşıp uzaklaşmak zorundasınız ama bu fotoğrafçılıkta en önemli şeylerden olan “doğru kadraj”ı yakalamanızı, hatta kendinize ait bir kadraj bulmanızı sağlıyor, bence çok faydalı.
  3. Peki hangi 50mm, yani 50mm 1.4 almaya değer mi, arada çok fark var? Diyaframı daha açık olan lens daha iyidir, bu neredeyse 2 kere 2 = 4 gibi bir şey, 50mm 1.4 ile 50mm 1.8 arasında ciddi fiyat farkı var ve inanın bu farka da değecek kalite farkı var, dolayısıyla eğer bütçeniz uygunsa 1.4 hatta 1.2 bile alabilirsiniz, ama ben 50mm 1.4 tercih edenlerdenim, eğer fiyat / performans odaklı bir seçim yapılacaksa 50mm 1.4’ten şaşmayın derim.
  4. Canon 50mm mi yoksa Canon 75-300 mü? Evet komik ama en çok gelen sorulardan, iki lensin birbiriyle hiç ilgileri yok, karşılaştırma yapmak doğru değil, ama yine de fiyat odaklı bir soru. Eğer bu iki lens arasındaysanız düşünmeden 50mm tercihi yapın.

https://www.youtube.com/watch?v=PWMV5TfSNzo

Sonuç

Ben fotoğrafa ilk başladığım yıllarda herkes gibi kit lens ile başlamıştım, sonra ilk aldığım lens Canon 50mm 1.8 II olmuştu, lensi aldığım gün adeta fotoğrafçılığı öğrenmeye başladım çünkü diyafram yaratıcı fotoğrafçılığın en en en önemli adımlarından. Ne zaman ki 50mm ile fotoğraflar çekmeye başladım o zaman gerçekten kendimi iyi hissettim, makinenin çoğu özelliğini tekrar keşfettim. Şimdi çok sevdiğim (ama yerini uzun zaman önce 50mm 1.4’e bırakan) bu arkadaşımı uğurladık, yerine STM özellikli 50mm’miz geldi, özellikleri eskisine göre çok çok daha iyi, her fotoğrafçıda bulunması gereken temel lenslerden. Alın aldırın.