Beşiktaş-Gaziantepspor Maç Yorumu

Besiktas- Gaziantep

Maçtan eve yeni geldim, gelir gelmez bir şeyler karalamak istiyorum. Beşiktaş o kadar büyük bir aşk ki göz hiç bir şey görmeden maça gitmek, yağmur, soğuk demeden takımı desteklemek istiyor insan. Aslında gerçek Beşiktaşlılar bilir ki yenmek bizim için esas olan şey değildir, biz yüreğiyle oynayan ve elinden geleni yapan oyuncu ve takım isteriz.

Gelelim maça, aslında maça geçmeden önce maça giriş rezaletinden bahsetmek istiyorum. Biletlerin çıktığı Salı günü arkadaşlarımla birlikte biletimizi Biletix’ten aldık. Maç günü yani bugün de daha önceden olduğu gibi saat 18.00 gibi bilet gişesinin önündeydik. Sırada yaklaşık 20 kişi vardı, ben bileti aldığımda saat 19.05 idi. Yani tam 1 saat 5 dakika bilet kuyruğunda bekledik, yandan alanlar mı istersiniz, kaynak yapanlar mı herkes oradaydı. Üstüne üstlük bileti yandaki Kapalı Tribün gişesine atlayarak alabildik. Hani televizyonda diyorlar ya “İnönü neden dolmuyor, Kapalı bu sene neden boş, feda senesi değil mi?” Siz bir kere geldiniz mi stada? Ben bir seyirciyim, evimde de Beşiktaşımı izlemek için LigTv’m olmasına rağmen stada gitmek, canlı takımımı görmek istiyorum. Ama ne mümkün, stada girebildiğimde maçın 10. dakikasıydı, herkes yine koltukların üzerinde, buz gibi stad, zıplamayan donuyor, hele devre arasında o betondan öyle bir soğuk geliyor ki anlatmak mümkün değil, 35 TL veriyoruz, yeni açığın en üstündeydim bu arada, karşılığında hizmet almamız gerekmiyor mu? Tuvaletleri ve büfeleri hiç saymıyorum. O kadar hatırası olmasına rağmen yıksınlar da kurtulalım diye geçiriyorum her girdiğimde.

Besiktas-Gaziantep_2

Gelelim maça, aslında gelmek bile gelmiyor içimden ama :) Beşiktaşı ilk yarı beğendim aslında, belki televizyondan izlemek taktiksel anlamda daha iyi olabiliyor ama stadta da kimin ne yaptığı daha güzel görünüyor. Forvette Almeida olmayınca top tutacak başka bir isim gerekiyordu, bu ne Sinan ne de Holosko olabiliyor. Niang bu role en yakın isim olduğunu kanıtladı, fiziksel olarak çok yetersiz olduğu belli olmasına rağmen yine de top tutup orta sahanın gelmesine neden oluyor. Ama takım çok çok beceriksiz. Yedek kulübesi yok, kaleci yok, defans yok gibi, ortasaha çok eksik, Beşiktaş genele bakınca bu feda yılında beklemediği bir yerde evet ama buraya kadar gelmişken ve zirveye oynayan takımların nasıl oynadığını veya oynamadığını görünce umutlanıyor insan. Golü hem erken buldu Beşiktaş hem de rahat buldu, seyirci bile daha maça ısınmamıştı hatta. Gaziantep bana çok kötü göründü, maç boyunca yetersizlerdi, organizasyonları da yoktu, belki yeni teknik direktör değiştirdikleri için olabilir. Beşiktaş’ın bu takımı yenememesi, yenerken maçı elinde tutamaması büyük takıma hiç yakışmadı. Bir değil, iki değil, Eskişehirspor maçında da yeni açığın aynı yerindeydim golü yine son dakikada yedik ben yine çıldırdım, bu maç da aynı. Tamam biz kanser olmaya alışkınız da son dakikada gol yemeye alışkın değiliz, hele 10 kişi kalmış takımlardan yemeye hiç alışkın değiliz. İnönü’de oynuyorsun, Muhammed’in oyuna girişi tam bir facia. Kimse kusura bakmasın ama bence olmayacak, oyuncu dediğin 18 yaşında da kumaşını belli eder, bakın Arsenal’in, United’ ın gençlerine, on numara oynuyorlar. Muhammed oyunun iki yönünü de oynayabilen orta saha diye adlandırılıyor değil mi? Bence asla bir Necip bile olamayacak ne yazık ki, umarım yanılırım. 10 kişi kalmış rakip, takımda bir lakayıtlık var, kimse oynamak istemiyor gibi, Fernandes çok top kaybediyor, geri de gelmiyor. Bir de Gökhan Süzen’e kimse top vermiyor, Fernandes ile olan tartışması buna neden mi bilmiyorum ama boş olsa da ona pas vermiyorlar. McGregor’a taraftar çok büyük tepki gösterdi, haklı bir tepki olsa da stadta bunu yapmak çok doğru gelmiyor bana hiç bir zaman. Cenk, kesinlikle McGregor’dan daha kötü kaleci bence, o yüzden mecburen o kalacak kalede.

Besiktas-Gantep

Bugün konuşacak çok bir şey yok aslında, Beşiktaş çok kötü bir performans sergiledi, acemice hatalar yaptı, beceriksizlik had safhadaydı, Samet Aybaba’ya değinmek istemiyorum, alternatif aranması yanlısı değilim ama şu hastalıkları ve 10 kişiye karşı takım nasıl oynamalı birileri takıma göstersin lütfen, biz de deli olmayalım buz gibi tribünlerde. Yedek kulübesinde oyuna etki edecek adam yoksa oyuncu değiştirmeyeceksin bu kadar basit, Muhammed girdikten sonra kendini saklamaktan başka ne yaptı? Evet kızgınız evet üzgünüz ama yine de Beşiktaşlıyız, Üsküdar’a geçtiğimde yine Beşiktaş lehine tezahürat yapan taraftarlar gördüm, sevdamız renklere derken bundan bahsediyoruz.

Ama haydi Beşiktaş, kalk ayağa, yürü güneşe artık… En azından çabala.

0 Shares:
4 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir