Aynasız Röportajları 4-Samsung Aynasızlar

Bu hafta konuğumuz İFSAK eğitim biriminde stüdyo fotoğrafçılığı üstüne çeşitli atölyeler düzenleyen, stüdyo sahibi, tanıdığım ve bildiğim kadarıyla bir fotoğraf aşığı olan Evren Hamşioğlu.

Bu aralar İFSAK ile yürüttüğü projeler kapsamında kendisinden ışıkla boyama eğitimi ile ilgili tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Işıkla Boyama  – Workshop

Süre: 3 Saat
Ders Saatleri: 12:00 – 15:00
Eğitmen: Evren Hamşioğlu
Başlangıç Tarihi: 04 Mayıs 2014, Pazar

IMG_6625

Bize kendinizden ve fotoğraf geçmişinizden bahseder misiniz ?

Çocukluğumdan beri en büyük hobim olan fotoğraf ilk olarak filmli makinalar ile başladı. Teknik ve pratik olarak yaptığım bir çok film yakma tecrübesi ve sonrasında 2008 yılında aldığım ilk DSLR makinam ile hız kazandı. Daha sonra İFSAK üyeliğimle birlikte temel eğitimimi tamamladım. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ‘nden Ömer Orhun ile uzun soluklu iki projede çalıştım. Sonrasında iki fotoğrafçı arkadaşımla birlikte açtığımız stüdyoda 4 yıldır ağırlıklı olarak ürün fotoğrafı üzerine çalışmalarıma ayrıca kişisel projelerime devam etmekteyim.

Bu aralar aktif olduğun projeler ve fotoğraf dernekleri var mı?

İFSAK da aktif olarak Eğitim Biriminde temel eğitim programlarına eğitmen olarak çalışıyorum. Ayrıca yine İFSAK’ta fotoğraf üzerine Workshop’lar vermekteyim.

aynasız4

Ne tarz fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsun ve bu fotoğraflar için aynasızlar yeterli mi ?

Daha çok soyut ve deneysel çalışmalar yapmaktayım. Aynasız makinalar bu tarz çekimler için biçilmiş kaftan. Boyut ve hafiflikleri nedeniyle her ortamda rahatlıkla kullanım imkanı sunuyorlar. Elbette DSLR’ye göre eksikleri çok fakat ilerleyen yıllarda bu fark hızla kapanacak gibi görünüyor. Bu gelişmeler bizler için gayet memnun edici.

Aynasız modellerden önce DSLR vb makineler ile tecrüben oldu mu ? Oldu ise size göre aynasızın avantaj veya dez avantajları neler ?

Uzun yıllardır gerek SLR gerekse DSLR makinalar ile birçok çekim yaptım. Bunların bir çoğu da ticari çekimlerdi. Aynasız makinelerin avantajları boyut ve hafiflikleri, bu çok öenmli bir etken. Fakat henüz görüntü kalitesi olarak DSLR’lara kafa tutamıyorlar ve ayrıca yavaşlıkları da cabası.

aynasız3

Hangi aynasız makineleri kullandınız ? Farklı modeller kullandıysanız aralarında kıyaslama yapabilir misiniz ?

Olympus E-P2, Samsung NX210 ve Samsung NX300 kullandım. Olympus ve Fuji bu pazarda güçlü markalardan ikisi fakat Samsung da ürün kalitesini arttırarak Pazar payını her geçen gün büyütmekte.Kullandığım üç aynasız makinede de en büyük handikap yavaş olmaları. NX210 özellikle RAW fotoğraflar da çok yavaş. İşlemcileri ile gün geçtikçe gelişen Fuji’nin bu sorunu mümkün olduğu kadar azalttığını biliyorum.

Aynasızların lens çeşitliliği size göre yeterli mi ? Hangi lensleri kullanıyorsunuz ?

Genel olarak lenslerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Fakat adaptörler sayesinde DSLR lenslerini de aynasızlarda kullanabiliyor olmak inanılmaz. Yinede aynasız lenslerinin daha geniş bir yelpazede sunulmasını tercih ederim. Bu zamana kadar 18 –  55 Kit lens ve 30 mm F2 lens kullandım.

aynasız2

 

DSLR sistemde olup, aynasızda olmayan lensler sizce neler ?

Geniş açıda gayet iyi seçenekler var fakat bence halen başarılı tele lensler mecut değil. Kararlı bir netlemeye sahip düşük diyaframlı tele lensler çok ilgi görecektir eminim.

Teknik olarak sizin gözünüzde aynasızlar çekmek istediğiniz fotoğraf için yeterli mi ?

Ben ne tam olarak yeterli ne de değil diyebilirim. Benim gözümde fotoğraf sürekliliği olan bir devinim. Dolayısıyla ihtiyaçları da sürekli değişen bir devinim. Yettiği bir çok nokta olacağı gibi yetmediiği bir çok nokta da olacaktır. Fakat şu anki pozisyonunu soracak olursanız “İştah Kabartıcı” diyebilirim.

Aktif fotoğrafçı olarak aynasızların gelişimini nasıl buluyorsunuz ? Sizce yolun neresindeler?

DSLR makinelerin piyasada megapixel enstürmanı ile satılmaya başladığı dönemle aynı yerdeler diyebilirim. Önümüzdeki birkaç yıl çok önemli gelişimi heyecan ile takip edeceğim.

aynasız1

Yeni aynasız makine almak isteyenlere önerileriniz nelerdir ?

Yetenekli bir body ve ortalama bir lens ile başlamalarında fayda var. Lens çeşitliliğini daha sonrasında ne çekmek istediklerine karar verdiklerinde arttırmalılar.

Sizi tanımak isteyenler için paylaşabileceğin sosyal medya ve portfolyo siteleri var mı ?

Yoğun olmam nedeniyle sosyal medyada çok aktif değilim, fakat www.artifotograf.com ve www.evrenhamsioglu.com ayrıca herhangi bir konuda bana mail@evrenhamsioglu.com ‘dan da ulaşabilirler.

selfportrait

Çok teşekkürler

Selamlar

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Canon EOS 200D İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon EOS 200D İlk BakışCanon EOS 200D Teknik ÖzelliklerÖrnek FotoğraflarCanon 200D İnceleme VideomSonuç Canon’un küçük…
Tomás San Andrés
Devamını Oku

Mimari Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Yazı İçeriği Hide Fotoğrafçının Temelleri:Mimari Fotoğrafta Amaç:Ekipman:Mimaride Düşey Kontrolü:SCHEIMPFLUG kuramı:Mimaride Fon YönetimiÇekim Öncesi Hazırlık:Dış Mimari Çekimlerde Perspektif Düzeltme:…