En Büyük 10 Fotoğrafçı Yalanı

Fotoğraf dünyasının içinde yer aldıkça sizin de sıkça duyacağınız bolca söylenen yalanları bir derleyip toparlamak istedim bu yazıda. Çoğunlukla fotoğrafı çeken taraf olarak, bazen de fotoğrafçıya ihtiyacı olan taraf olarak duydum bu söylenenleri, eminim siz de bunlardan bolca duymuşsunuzdur, bazen zorunluluktan bazen de müşteriyi etkilemek için hepimiz kullanıyoruz belki de :)

Sayfa İçeriği

1- Çok fotojeniksin(iz)

Kesinlikle en çok kullanılan yalan. Bunu söylerken öyle bir yüz ifadesi takınmanız gerekiyor ki karşınızdaki kendisini Miranda Kerr gibi hissetsin. Özellikle “Ben kameranın karşısında çok kasılıyorum, doğal çıkmıyorum” diyen ve takriben ülkemdeki insanların %80 ‘ine denk gelir.

2- Orada daha önce çok fotoğraf çektik

Karşı taraf size “Şurada fotoğraf çektirmek istiyorum, daha önce orada çalıştınız mı?” diye sorduğunda verilen cevap. Görüşmenin ardından hemen Google görsellerden veya fotoğrafçı bloglarından mekana göz atılır, biraz daha fazla bilgi alındıktan sonra müşteriye daha detaylı bilgi e-mail veya telefonla verilir. Düğün fotoğrafçıları, size söylüyorum :)

17

3- Bunlar fotoğraflarımın sadece bir bölümü

Müşteriyle buluşulur, fotoğraflar gösterilir, karşı taraftan beklenen tepki alınamazsa kullanılan argümandır, “Tabii bunlar portfolyomun bir bölümü, hepsini göstermemiz imkansız, ama istediğiniz fotoğrafları çekeceğime emin olabilirsiniz” gibisinden süslü cümlelerle devam edilir. İlk intiba önemlidir, aman dikkat…

4- Yağmur yağarsa stüdyomda yaparız çekimi

Efsane yalanlardan, stüdyosu olmayan freelance fotoğrafçıların hemen kullandıklarından. Stüdyo yoktur ama müşteri etkilenmeye çalışılır, müşteri “Ya yağmur yağarsa?” diye sorduğu an “Korkmanıza gerek yok, stüdyomda devam ederiz” denir, tabii stüdyo çekiminin fiyatı ayrıdır, hemen stüdyo kiralanır, müşteriye yansıtılan ücretten biraz daha azı buraya verilerek kompanse edilir.

5- Benim ve ekibimin 10 yıllık tecrübesi var

Tecrübe isteyen müşteriye karşı kullanılan argüman. “Tabii ki, biz filmli dönemden beri fotoğraf çekiyoruz, o konuda şüpheniz olmasın, tüm çalışanlar işinde çok iyilerdir” diye devam edilir.

fotografcilar

6- O ekipman bende olsa ben bunlardan daha iyisini çekerim

Hiç yabancı gelmedi değil mi? Bunu hemen hemen tüm amatör fotoğrafçılardan duyarsınız. Ekipmanla her şeyin çözülebildiğini düşünen, özellikle başlangıç seviyesi fotoğrafçıların kurtarıcısıdır, hem de karşılaştırılan fotoğrafçıya atılan güzel bir çamurdur :)

7- Ben Photoshop kullanmıyorum, o zaman fotoğraf çekmenin ne anlamı kalıyor ki?

Photoshop kullanmayı bilmeyen fotoğrafçının bir numaralı yalanı. “Gerek yok, doğallığı bozuyor, siz siz olmaktan çıkıyorsunuz, en güzeli doğal, olduğu gibi fotoğraf, görmüyor musunuz insanların ağızları burunları hep aynı” ile de devam eden yalanlar bütünüdür… Bir de bunun tam tersi var, o da “Photoshop ‘ta hallederimciler”

8- Asistanım da çok iyi fotoğrafçıdır, merak etmeyin.

Özellikle çekim sırasında, yorulunan anlarda kullanılan çok önemli bir yalan. Esas fotoğrafçının bileği saatlerce kilogramlarca makineyi taşımaktan yorulduğunda ama müşteri memnun edilmesi gerektiğinde makine asistana verilir ve çekime devam etmesi istenir, sevgili asistanımızın çok bilgisi olmasa bile makine A moduna alınır, tüm odak noktaları otomatiğe alınır ve çekim yapılması istenir.

fotografcilar2

9- Biz X fotoğrafçılığı konusunda çok iyiyiz

Daha önce hiç “ürün fotoğrafçılığı” yapmayan fotoğrafçımıza böyle bir teklif geldiğinde hemen işi kabul eder. En zor fotoğrafçılık dalının kendisinin yaptığına müşteriyi inandırmaya çalışır ve “ürün fotoğrafçılığı” zaten yaptığına müşteriyi ikna eder. Ama iş bütçeye geldiğinde o dal birdenbire oldukça üzerinde zaman harcanan bir dal oluverir…

10- %100 Müşteri memnuniyeti ile çalışıyoruz

Sadece fotoğrafçıların değil, tüm ticari işletmelerin yalanı. %100 müşteri memnuniyeti diye bir şey yoktur, olması da mümkün değildir, biraz insanlarla uğraşan her meslek dalı bunu bilir :)

Evet bu yalanlar sadece büyük yalanların 10 tanesi, sizde de var mı benzerleri, yorum olarak ekleyin lütfen beraber gülelim :)

0 Shares:
9 comments
  1. Ben bankacıyım, kredi çekmeye gelen müşterilerin söylediği en ilginç replik, benim zaten krediye ihtiyacım yok, ve ben zaten 3-4 ay içersinde kapatacağım :))

  2. Geçen kasaptan bir şeyler alıyorum, ''taze mi'' diye sordum, ''abi sen bizden daha önce almadın herhalde, bizde bütün ürünler günlük gelip tükenir'' deyince aklıma direkt bu yazı geldi Tahir :) Tavuk bayattı bu arada :))

  3. Tahir ben yaklaşık 10 yıldır fotoğraf çekiyorum. Ama ınan senin, gelişen teknoloji ile beraber videolarini, eğitimlerini iLedikten ve okuduktan sonra 10 yıldır çektiğimi zannediyormusum dedim. Senin anlatımın çok açıklayıcı ve akılda kalıcı. Emeklerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Bu arada bu yalanları bende zaman zaman söyledim :))

  4. "benim makinemle çekilen fotoğraflarla Ege palas otelini giydirebilirsin" gibi birşeyle de ben karşılaşmıştım. Alt tarafı düğün için albüm fotosu çekecekti, ne yapacaksak oteli bizim fotoğraflarla giydirip. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

50mm mi 85mm mi Almalı?

Yazı İçeriği Hide Ne Yapmak İstiyorsunuz?Alternatiflerimiz Neler?f/1.8 lensler:f/1.4 lensler:f/1.2 lensler:50mm mi 85mm mi?Peki 50mm f/1.4 mü almalı yoksa…
Devamını Oku

Canon 85mm f/1.4L IS USM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Genel BakışTeknik ÖzelliklerGövde YapısıCanon 85mm f/1.4 L IS ve Canon 85mm f/1.2 L II KarşılaştırmasıCanon…
Devamını Oku

Samsung NX210 Stüdyo Testi

Bu sitede gördüğünüz tüm aynasız yazıları tek bir soruya cevap arıyor, “Aynasız fotoğraf makineleri, fotoğraf için ne kadar yeterli…