Fotoğraf dünyasının içinde yer aldıkça sizin de sıkça duyacağınız bolca söylenen yalanları bir derleyip toparlamak istedim bu yazıda. Çoğunlukla fotoğrafı çeken taraf olarak, bazen de fotoğrafçıya ihtiyacı olan taraf olarak duydum bu söylenenleri, eminim siz de bunlardan bolca duymuşsunuzdur, bazen zorunluluktan bazen de müşteriyi etkilemek için hepimiz kullanıyoruz belki de :)

1- Çok fotojeniksin(iz)

Kesinlikle en çok kullanılan yalan. Bunu söylerken öyle bir yüz ifadesi takınmanız gerekiyor ki karşınızdaki kendisini Miranda Kerr gibi hissetsin. Özellikle “Ben kameranın karşısında çok kasılıyorum, doğal çıkmıyorum” diyen ve takriben ülkemdeki insanların %80 ‘ine denk gelir.

2- Orada daha önce çok fotoğraf çektik

Karşı taraf size “Şurada fotoğraf çektirmek istiyorum, daha önce orada çalıştınız mı?” diye sorduğunda verilen cevap. Görüşmenin ardından hemen Google görsellerden veya fotoğrafçı bloglarından mekana göz atılır, biraz daha fazla bilgi alındıktan sonra müşteriye daha detaylı bilgi e-mail veya telefonla verilir. Düğün fotoğrafçıları, size söylüyorum :)

17

3- Bunlar fotoğraflarımın sadece bir bölümü

Müşteriyle buluşulur, fotoğraflar gösterilir, karşı taraftan beklenen tepki alınamazsa kullanılan argümandır, “Tabii bunlar portfolyomun bir bölümü, hepsini göstermemiz imkansız, ama istediğiniz fotoğrafları çekeceğime emin olabilirsiniz” gibisinden süslü cümlelerle devam edilir. İlk intiba önemlidir, aman dikkat…

4- Yağmur yağarsa stüdyomda yaparız çekimi

Efsane yalanlardan, stüdyosu olmayan freelance fotoğrafçıların hemen kullandıklarından. Stüdyo yoktur ama müşteri etkilenmeye çalışılır, müşteri “Ya yağmur yağarsa?” diye sorduğu an “Korkmanıza gerek yok, stüdyomda devam ederiz” denir, tabii stüdyo çekiminin fiyatı ayrıdır, hemen stüdyo kiralanır, müşteriye yansıtılan ücretten biraz daha azı buraya verilerek kompanse edilir.

5- Benim ve ekibimin 10 yıllık tecrübesi var

Tecrübe isteyen müşteriye karşı kullanılan argüman. “Tabii ki, biz filmli dönemden beri fotoğraf çekiyoruz, o konuda şüpheniz olmasın, tüm çalışanlar işinde çok iyilerdir” diye devam edilir.

fotografcilar

6- O ekipman bende olsa ben bunlardan daha iyisini çekerim

Hiç yabancı gelmedi değil mi? Bunu hemen hemen tüm amatör fotoğrafçılardan duyarsınız. Ekipmanla her şeyin çözülebildiğini düşünen, özellikle başlangıç seviyesi fotoğrafçıların kurtarıcısıdır, hem de karşılaştırılan fotoğrafçıya atılan güzel bir çamurdur :)

7- Ben Photoshop kullanmıyorum, o zaman fotoğraf çekmenin ne anlamı kalıyor ki?

Photoshop kullanmayı bilmeyen fotoğrafçının bir numaralı yalanı. “Gerek yok, doğallığı bozuyor, siz siz olmaktan çıkıyorsunuz, en güzeli doğal, olduğu gibi fotoğraf, görmüyor musunuz insanların ağızları burunları hep aynı” ile de devam eden yalanlar bütünüdür… Bir de bunun tam tersi var, o da “Photoshop ‘ta hallederimciler”

8- Asistanım da çok iyi fotoğrafçıdır, merak etmeyin.

Özellikle çekim sırasında, yorulunan anlarda kullanılan çok önemli bir yalan. Esas fotoğrafçının bileği saatlerce kilogramlarca makineyi taşımaktan yorulduğunda ama müşteri memnun edilmesi gerektiğinde makine asistana verilir ve çekime devam etmesi istenir, sevgili asistanımızın çok bilgisi olmasa bile makine A moduna alınır, tüm odak noktaları otomatiğe alınır ve çekim yapılması istenir.

fotografcilar2

9- Biz X fotoğrafçılığı konusunda çok iyiyiz

Daha önce hiç “ürün fotoğrafçılığı” yapmayan fotoğrafçımıza böyle bir teklif geldiğinde hemen işi kabul eder. En zor fotoğrafçılık dalının kendisinin yaptığına müşteriyi inandırmaya çalışır ve “ürün fotoğrafçılığı” zaten yaptığına müşteriyi ikna eder. Ama iş bütçeye geldiğinde o dal birdenbire oldukça üzerinde zaman harcanan bir dal oluverir…

10- %100 Müşteri memnuniyeti ile çalışıyoruz

Sadece fotoğrafçıların değil, tüm ticari işletmelerin yalanı. %100 müşteri memnuniyeti diye bir şey yoktur, olması da mümkün değildir, biraz insanlarla uğraşan her meslek dalı bunu bilir :)

Evet bu yalanlar sadece büyük yalanların 10 tanesi, sizde de var mı benzerleri, yorum olarak ekleyin lütfen beraber gülelim :)