Sony a7 Serisi Mükemmel mi? Henüz Değil

Pek çok Canon ve Nikon kullanan arkadaşım Sony A7 serilerine geçiş yaptı. Sebebi sadece aynasız olması değil elbette. Full frame sensörü bu denli başarıyla birleştiren iyi bir işlemci ve ardı ardına gelen lensler büyük etken. Peki Sony’ler mükemmel mi? Henüz değil…

1- f/2.8 Geniş Açı Lens Eksiği: Şu anda en büyük eksiklerden biri bu. Canon ve Nikon’daki 16-35 f/2.8 gibi bir lensin büyük eksikliğini çekiyor Sony. f/4 versiyonu gayet başarılı olsa da f/2.8 olması çok daha iyi olurdu. Yine de duyumlar öyle ki GMaster serisinin yeni üyesi olabilir gibi duruyor.

2- 135mm Lens Eksikliği: A mount olanı f/1.8 diyaframıyla 7’den 77’ye herkesi kıskandırsa da bir E mount lens şart. Portrede 85mm f/1.4 GM ile gönülleri fethetse de Canon 135mm L gibi bir E mount lens geçiş sebeplerinden biri olacaktır.

3- Flaş ve Işık Sistemi Desteği Eksikliği: Bence hala en büyük eksiklik bu kısımda. Makinemiz var evet lenslerimiz de var ama harici flaş işine gelince tıkanıyoruz. Sebebi markaların henüz Sony için yeterince ekipman üretmemeleri. Örneğin TTL ile kullanabileceğimiz harici bir paraflaş yok şu anda. Profesyonel anlamda stüdyo fotoğrafçılarının hala Canon tercihinin bir numaralı sebebi TTL sektörünün genelde Canon’un elinde tutması.

4- Çift Kart Girişi Eksikliği: Canon ve Nikon ‘un hemen hemen bütün yeni fotoğraf makineleri çift kart slotuna sahipken Sony nedense bu oyuna katılmamayı tercih ediyor. Ama bu hem fotoğrafçıya güven veriyor hem de farklı kart tipleri kullanmayı elverişli hale getiriyor. Dolayısıyla haydi Sony, başarabilirsin.

5- Türkçe Dil Sıkıntısı: Menüleri kim çeviriyor, nasıl yapıyor bilmiyorum ama o kadar çok hatalı çeviri var ki, insan ilk Sony’ geçtiğinde bir afallıyor. İlk zamanlar dili tekrar İngilizce’ye çevirerek çözüyordum bazı menü ayarlarını, sonra alışıyorsunuz ama değişik kısaltmalar düzeltilirse şahane olur.

Bunların haricinde tabii ki tercihi değiştirebilecek bazı başka etkenler de var. Örneğin Tilt Shift lens olmaması, makro lens seçeneklerinin kısıtlı olması, yan sanayi (özellikle grip) desteğinin olmaması aklıma ilk gelenler. Yine de gördüğünüz gibi Sony’ler gerçekten çok iyi ve zaten ne kadar iyi olduklarını kanıtlıyorlar. Bu basit bir kaç sorunu da aşınca gelecek yılların yıldızı olmaya da en büyük aday konumunda.

0 Shares:
3 comments
  1. Aynı zamanda, sony bazı uygulamarını Türkiye pazarına açmadı örneğin Timelapse uygulamasını 10$ ‘a satıp Türk kullanıcılarıda bundan mahrum bırakması aynı zamanda uygulamaların ağır çalışması şuan sony’nin en üyük eksilerinden.Sony a7 serisi alıp içinde Timelapse uygulaması bulamamak ayrı komik bir durum 10 bin liralar civarında para vereceksin içine timelapse uygulamasını parayla alacaksın. Hatta Türkiye’de isen onuda lamayacaksın.Gerçekten Sony’nin Türk kullanıcılara büyük ayıbı.

  2. Canon,Nikon,Sony kullanmış bir amatör olarak Sony gibi dünyanın bu işte en büyüğü sayılabilecek bir şirketin Aynasızlara yönelmesi ve böyle dev bir sektörde diğer markalar gibi Dslr üretimini neredeyse bırakmış olması alınacak bir risk olmasa gerek..

    Tahir bey:Siz Japonya Sony ye gitmiştiniz..İçeride gördükleriniz size kalacak ancak Sony bu devrimi göze alıyorsa ilerisi için muhakkak bir dev adımı olacaktır diye düşünüyorum.

    Aynasız kullanıcısı olarak yer yer bazı yazıları okuyunca ister istemez ufak tedirginlikler yaşamıyor değilim.Acaba Yanlış yapmış olabilirmiyim diye!! Saygılar.

    Bahadır Keskinkle

    1. Bahadır Bey, ben geleceğin aynasızda olduğunu düşünüyorum, DSLR sistemi yavaş yavaş ortadan kalkacak, tüm sensörler FF ve daha büyüğü olacak. Bence içiniz rahat olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Fuji XT1 Stüdyo Testi

Yazı İçeriği Hide Fuji XT-1 Stüdyo PerformansıFujinon XF 60mm Macro:Fujinon XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS:ISO Performansı;Son Söz;…