Prag Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Prag Vaclev Havaalanından Prag şehir merkezine ulaşım haliyle gelmeden önceki ilk dikkat etmek gereken şeylerden biri. Genellikle Avrupa şehirlerinde havaalanı-şehir merkezi arasında çalışan bir tren/metro tarzı bir ulaşım aracı olsa da Prag’da bu yok.

Prag Vaclev Havaalanı, 2 terminale sahip. Genellikle Terminal 1 Avrupa Birliği dışı uçuşlar, 2 de Avrupa Birliği içi uçuşlar için kullanılıyor. Bizim iç hatlar / dış hatlar ayrımını bu şekilde yapmışlar gibi düşünebilirsiniz. Oldukça kompakt bir havaalanı, güvenlik düşük diyebilirim.

Prag Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım ve Transfer

Prag Havaalanından Prag merkeze gidebilmek için bir kaç seçeneğimiz var.

Şehir içi otobüsler: Bizdeki İETT gibi düşünebilirsiniz, Praglılar genellikle bu yolu tercih ediyorlar ama biraz meşakatli çünkü otobüs şehir merkezine direkt gitmiyor. 119 numaralı otobüs veya AE otobüsleri tercih ederseniz sizi metroya kadar bırakıyor, biletiniz metroda da geçerli olduğu için aktarma yapabiliyorsunuz.

Airport Express: Bizim kullandığımız yol bu oldu. Havaalanından Hlavni Nadrazi Tren İstasyonu ‘na kadar sizi bırakıyor, ara noktalar da var, şehir merkezinde inebilir, otelinize yürüyebilirsiniz. Kişi başı 60CZK ücreti var, makul diyebiliriz. Havaalanında bilet almanız için gerekli yerler var, kredi kartı geçerli, yani yanınızda CZK yoksa bile satın alabiliyorsunuz. Havaalanı çıkışının hemen önünden kalkıyor. Bileti de otobüse binerken geçerli hale getiriyorsunuz.

prag-sehir-merkezine-ulasim-airport_express
Airport Express ile ulaşım kolay, genellikle otelinize yakın bir bölgede inip otelinize yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Taksi: Prag’da taksi sistemi biraz farklı. Bir kaç tane özel şirket var ve taksileri onlar işletiyorlar. Fiyat tarifeleri de birbirine göre farklılık gösterebiliyor. O yüzden gezginler için biraz güvenilmez durumdalar açıkçası ama en güvenilir olanları AAA yazanlar, onları tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine ortalama 800CZK tutuyor. Burada şuna dikkat edebilirsiniz, dilerseniz oteliniz sizin için anlaşmalı oldukları taksiyi yönlendirebiliyorlar, bu şekilde de otelin yerine bağlı olarak daha uygun bir fiyat alabiliyorsunuz. Bizim otel için 680CZK ödedik örneğin.

Shuttle: Paylaşımlı veya paylaşımsız olarak tercih edebiliyorsunuz. Havaalanından yine yardım alabilirsiniz. Gelmeden önce internet üzerinden de rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Ortalama 500-600CZK ‘ya mal oluyor, taksiden çok farkı olmadığı için bana mantıklı gelmemişti.

Prag gezilecek yerler yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Bir Düğün Hikayesi – İsveç ve Estonya

Yazı İçeriği Hide Hikayemizin kahramanları:Hazırlık Aşaması:İlk Gün – Stockholm:İkinci Gün – Nikah:Üçüncü Gün – Şehir turu ve Talinn’e Yola…
Devamını Oku

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Yazı İçeriği Hide Sıcak Hava Balonlarına BinmekAta BinmekATV Turu YapmakÇömlek YapmakEbru YapmakYeraltı Şehirlerini GezmekŞarap Çeşitlerinin Tadına Bakmak Peribacası…
Devamını Oku

Tursuz İtalya Gezisi – Roma Rehberi

Yazı İçeriği Hide Roma Havaalanı ve Ulaşım DetaylarıRoma Gezilecek Yerler1- Vatikan:2- Pantheon:3- Colloseum:4- Roma Forumu5- Fontana Di Trevi…