Bir kaç saat önce Sony öyle bir makine duyurdu ki herkesin saygı duyacağı cinsten: A7R II. Bir fotoğraf makinesinde ne olsun diye hayal ederseniz neredeyse hepsi var, full frame, 42 Megapiksel, 4K video çekebiliyor ve zaten kendini ispat etmiş A7 serisinin son üyesi, gelin birlikte inceleyelim.

Sony A7R II Teknik Özelliklere Bakış

42MP Full-Frame Exmor R BSI CMOS Sensor: BSI Sensör, back illuminated sensör anlamına geliyor ve sensör teknolojisinin en ileri boyutlarından. Özellikle loş ışıkta ISO performansı diye adlandırdığımız performansı çok yükseltiyor. Zaten Sony’nin öncüsü olduğu teknoloji ve gelişmeye devam ediyor. Sensörün fotoğraf makinesinin kalbi olduğunu düşünürsek, A7R II’nin de kalbi çok sağlam atıyor.

BIONZ X İşlemci: İşlemci de ISO değerini çok yukarıda tutan etmen. A7s zaten ISO yönünden çok çok iyi olarak biliniyordu, A7R II’de de aynı işlemci devam ediyor.

IMG_503595

Dahili 4K XAVC S Video & S-Log2 Gamma: Burada ciddi bir fark geliyor, dahili olarak yani daha önce olan gibi farklı kayıtçılarla (Atomos vs) değil direkt olarak hafıza kartına kayıt yapabilen bir sistem var karşımızda, bu tüm rakipleri bir kenara atan bir özellik. MPEG-4, AVCHD, XAVC S formatlarında çekim var. Tabii çok hızlı SD kartlara ihtiyacımız olacak.

5-Yönlü Görüntü Sabitleyici: A7 II’de olan özellik ki ben buna bayılmıştım, bulanık fotoğraf çekme şansınız neredeyse hiç yok, 1/20 enstantanede bile çok iyi fotoğraflar çektiren özellik bu makinede de geliyor.

399 Otomatik Netleme Noktası: Artık rakamlar uçuk olmaya başladı, bir kaç sene önce 9-11 diye devam eden rakamlar şu anda 399 gibi rakamlara gitmeye başladı, sonunda nereye varacak ben de merak ediyorum :)

3.0″ 1,228.8k-Nokta Açılabilir LCD Monitor: Belki 3.2″ olabilirdi diye içimden geçirdim ama 3″ de yeterli büyüklükte bir LCD ekran, çözünürlüğü de olukça yüksek, Sony’nin ekranlarının ne kadar iyi olduğunu zaten hepimiz biliyoruz.

ISO 102400: Sony’nin dünyasına hoşgeldiniz, burada böyle kocaman rakamlar bizleri bekliyor :) ISO da bunlardan sadece biri.

Saniyede 5kare çekim: Belki bu sayı az bulunabilir ama 42Megapiksel çekim yapan bir makine için normal rakam diye düşünüyorum, yeterli olacaktır.

Dahili Wi-Fi ve NFC Özelliği: Çağımızın olmazsa olmazı da kablosuz aktarımlar, eğer bir kablosuz bağlantı yoksa da NFC ile telefon/tablete aktarım yapabiliyorsunuz, sonra ver elini Facebook, Twitter, Instagram…

IMG_503597

Module8_1_DESKTOP-700x467 Module8_3_DESKTOP-700x466

Sonuç

Kağıt üzerinde mükemmele çok yakın bir kamerayla beraberiz, bir fotoğraf makinesinde ne arıyoruz: Netlik, dinamik aralık, 4K video çekimi, çözünürlük, Wi-Fi, netleme noktaları, titreşim engelleyici. Eksik arıyorum bu makinede ama bulamıyorum, tek eksiği hızı olabilir, o da eksik kalsın :) Yazı sanki Sony reklamıymış gibi oldu ama uzun zamandır beni heyecanlandıran ilk makine diyebilirim, biraz daha Sony full frame uyumlu lens üretirse her şey çok daha iyi olacak. Bu arada fiyatı ABD’de 3200$, bizde de muhtemelen 10,000 civarında olacaktır diye tahmin ediyorum. 5Ds rakibi olur mu, neden olmasın?