DSLR piyasasının her gün kızıştığı bir ortamda bir de başımıza şu aynasız fotoğraf makineleri çıktı. Kimisi “DSLR dan iyi” dedi, kimisi “Bu makine alınır mı?” dedi, kimisi ise DSLR ını satıp aynasız almaya gitti. Böyle bir ortamda biz de aynasız markalarını inceleyerek size hangi aynasızı almanız gerektiğini anlatmaya çalışacak, aynasız makinelerin tercih edilme durumlarını inceleyeceğiz.

Genel hatları ile aynasızlar DSLR lara alternatif olarak üretilen, daha hafif, taşınması kolay olan ve bu özelliklere karşılık görüntü kalitesinden fazla taviz vermeden DSLR kalitesinde çekmenizi sağlayan bir fotoğraf makinesi sınıfı. Daha çok sokak, sabit manzara, obje ve portre fotoğrafçılığında tercih ediliyorlar. Spor fotoğrafçılığı, ornito foto (kuş fotoğrafçılığı) gibi hız gerektiren ve doğa-safari fotoğrafçılığı gibi yüksek zoom lenslere ihtiyaç duyan dallarda kullanılmaları mümkün değildir, en azında şu aşamada…

Her markanın kendine has özellikleri ve lens seçenekleri mevcut. Lensler kadar, aynasızlarda yer alan aksesuarlar da bu ürünleri alırken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında. Şimdi markalara teker teker göz atalım.

sony_nex

Sony Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony aynasız piyasasına en fazla yatırım yapan firma. Hatta böyle bir sektör oluşmasında en büyük rol oynayan firma bile diyebiliriz. Her sene yenilenen modelleri, bu sektörü geliştirmek için gösterdikleri çaba takdire şayan. Bu kadar ciddi yatırım elbette ki güzel sonuçlar doğmasını sağlıyor.

Sony nin aynasızlarının çoğunun sensör boyutu 1.5 çarpanlı dediğimiz DSLR lar ile aynı (Aynasız modellerin sensör boyutu genelde FF sensörün 1-2 si kadardır). Bu da çekeceğimiz fotoğrafların daha kaliteli, alan derinliği başarılı, karanlık ortamlarda ışığa karşı daha hassas ve temiz olmasını sağlıyor.

Sony  2013 yılında çıkarttığı 2 yeni model ile aynasız makinelere Full Frame sensör ekleyen ilk ve şu anda tek aynasız üreticisi…

Aynasız alacaksanız neden SONY almalısınız:

 • Büyük sensör ile kaliteli fotoğraf çekme şansı. Özellikle FF sensörlü modeller ciddi avantaj sağlıyor.
 • Gelişmiş lens çeşitliliği.
 • Zeiss ile yapılan anlaşma ile bir çok DSLR ve lens üreticisinden kat be kat kaliteli lens kullanma şansı.
 • Sony DSLR ‘ların tüm lenslerini bir adaptör vasıtası ile kullanabilme.
 • Çanta, pil, ve vizör gibi ek aksesuarların bol olması.
 • Türkiye şartlarında geniş satış ve servis ağı.
 • Her bütçeye uygun alternatif modellerin bulunması.

Aynasız alacaksanız neden SONY almamalısınız:

 • DSLR kullanan bir fotoğrafçıysanız ve vizör kullanmaya alışkınsanız SONY ürünlerinin başlangıç ve giriş seviyesinde vizör bulunmuyor. Ekstra almanız gerekiyor.
 • Zeiss lensler ile kullanabiliyorsunuz fakat Zeiss lensler ciddi anlamda maliyetli.
 • Profesyonel modellerinin fiyatları DSLR fiyatlarının üstünde.
 • DSLR Sistem kurar gibi Sony aynasızlar için lenslere yatırım yapmak istiyorsanız bütçenizi yüksek tutmanız gerekiyor.

Sony Modelleri:

SONY NEX-3N

SONY NEX-5T

SONY NEX6

SONY NEX-7

SONY A7 (Full Frame sensör)

SONY A7R (Full Frame sensör)

Bizim Önerimiz:

Eğer ilk defa fotoğrafa başlayacaksanız ve Sony aynasız alacaksanız benim önerim başlangıç için Sony NEX5 serisi her makine fiyat/performans açısından uygun.

Daha önce DSLR ile fotoğraf çekiyor ve yanınızda ikinci bir makine istiyorsanız Sony NEX 7 harici hiçbir makine sizi tatmin etmeyecektir.

omd

Olympus (Pen ve OMD Serisi) Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony kadar aynasız makineler konusunda atak yapan bir diğer firma da Olympus. Özellikle PEN serisi ile bir çok DSLR kullanıcısını cezbettikleri bir gerçek. Sony piyasanın hareketlenmesini sağlayan firma fakat bu tip fotoğraf makinesi üretimine başlayan ilk firma Olympus.

PEN markası geçmişte üretilmiş filmli Olympus özel seri makinelerin devamı olduğunu belirtiyor. Ayrıca OMD adı altında üretilen retro tasarımlı aynasızlar elde duruşa ve makinenin eldeki görüntüsüne önem veren kişilere hitap ediyor.

Olympus ‘un en büyük dezavantajı 2 çarpanlı sensöre sahip olması. Bu şu demek; çekeceğiniz görüntü FF sensörün ½ si kadar bir alana düşeceği için hem görüntü kalitesi crop faktörlü (1.6 çarpanlı) makinelere nazaran daha düşük olacak, hem de ISO performansı yetersiz kalacak.

Olympus ‘un 2 çarpanlı sensör kullanmasının tek avantajı Panasonic markasının kendi aynasız makinaları için ürettiği tüm lensler ile beraber kullanabiliyor olmanız.

Aynasız alacaksanız neden Olympus(Pen-OMD)  almalısınız:

 • Diğer markalara nazaran şık ve modern tasarım.
 • Geniş lens ve aksesuar seçeneği
 • Panasonic marka lensler ile uyumlu olması.
 • Geniş satış ağı.

Aynasız alacaksanız neden Olympus(Pen-OMD)  almamalısınız:

 • 2 Çarpanlı sensörün dez avantajları.
 • Eş değer markaların teknolojik yeniliklerinin gerisinde kalması.
 • Netlik hızının beklenenin altında olması.

Olympus Aynasızlar:

Olympus PEN E-P3

Olympus OM-D E-Ms

Olympus PEN E-PLs

Olympus PEN E-M2

Bizim Önerilerimiz:

Eğer ilk defa fotoğraf makinesi olarak Olympus aynasız alacaksanız fiyat/performans olarak Olympus PEN E-P3 u öneririm.

Daha önce DSLR ile fotoğraf çekiyor ve yanınızda ikinci bir makine istiyorsanız Olympus OM-D serisi size uygun olacaktır.

FujiFilm_X100S

Fuji Aynasızlar Fotoğraf Makineleri

Fuji de Sony gibi 1.6 çarpanlı sensör kullanan markalar arasında. Fuji aynasız pazarına lensi değiştirilmeyen X100 ile giriş yaptı. Lensinin sabit olmasına ve fiyatının yüksek olmasına karşın beklediğinin üstünde satış gerçekleştiren Fuji, gelen eleştirileri de göz önüne alarak 2013 yılında fiyatı daha makul olan ve lensi değiştirilebilen modellere yöneldi.

Fuji ‘yi rakiplerinden sıyıran en büyük artısı tabi ki cezbedici retro tasarımları. Elinizde tuttuğunuzda küçük body sine rağmen kavrayabilmeniz ve sizi eski zaman sokak fotoğrafçısı havasına sokması. Eğer aynasız alacaksanız ve özellikleri değil de tasarım kıyaslıyorsanız kesinlikle Fuji ilk tercihiniz olur.

Aynasız alacaksanız neden Fuji  almalısınız:

 • Ergonomik tasarım.
 • Albenisi yüksek aynasız kasası.
 • Tasarımı kadar özelliklerinin de iyi olması.

Aynasız alacaksanız neden Fuji  almamalısınız:

 • Fiyatların bir sistem kurmak için yüksek olması.
 • Satış ve servis ağının bazı rakiplerinin gerisinde kalması.
 • Lens seçeneklerinin ilk etapta yetersiz kalması.

Fuji Aynasızlar:

Fujifilm X100

Fujifilm X-Pro 1

Fujifilm X-E1

Bizim Önerilerimiz:

Aynasız olarak Fujifilm düşünürseniz ister daha önce DSLR ınız olsun ister hiç fotoğraf çekmemiş olun Fujifilm X Pro1 i öneririm.

gx1

Panasonic Aynasız Fotoğraf Makineleri

Bu yazıya başlamadan öğrendim ki artık Panasonic fotoğraf makinelerı ülkemizde satılmayacakmış. Ülkemize genel dağıtımı durdurulmuş. Şu ana kadar hiç Panasonic fotoğraf makinesi kullanmadım, muhtemelen hiç Panasonic ürünü bile kullanmadım ama bu yaşanan durumdan rahatsızım.

Panasonic ciddi olarak her sene ürün yelpazesini geliştiren, lens yelpazesini büyüten bir firmay(dı). Olympus gibi Panasonic aynasızları da 2 çarpanlı sensör kullanıyor. Görüntü kalitesi diğer aynasızlara nazaran daha geri de kalmasına karşın Panasonic ve Olympus un tüm lenslerini bir arada kullanıyor olmanız avantaj.

Ülkemize muhtemelen artık el altından gelecek olan ve piyasada duyma şansımız olmayacak ürünler için yazıyı çok fazla uzatmak istemiyorum. Aynasız alacakların uzak durması gereken firma Panasonic.

Merak eden olur ise modeller:

Panasonic Lumix G3

Panasonic Lumix GH2

Panasonic Lumix GF5

Panasonic Lumix G5S

Panasonic Lumix GX1

Panasonic Lumix GH3

nx20

Samsung Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony ve Fuji gibi Samsung da CMOS sensör kullanan firmalardan. Özellikle Samsung ‘un cep telefonu pazarında büyümesi ve cep telefonu/ fotoğraf makinesi karışımı melez ürünler ile kendine yer eden firma şu sıralar her yerde boy boy reklamlar vererek kendi aynasızlarını duyurmakta.

Android işletim sistemini kullanmaktan zevk alanlar için ürettikleri Samsung Galaxy NX ile sosyal medya için çektiğiniz fotoğrafları wi-fi ağı üstünden kolaylıkla yüklemenizi sağlıyor.

Usain Bolt un reklam yüzü olduğu NX 300 ise hızlı fotoğraf çekmek isteyenlere ve tasarıma önem verenlere hitap ediyor.

İFSAK ile birlikte yürüttükleri Ustaların Gözünden Aynasız Dönem projesini görmenizi tavsiye ederim.

 

Aynasız alacaksanız neden Samsung  almalısınız:

 • Güvenilir satış ve servis ağı.
 • Bol lens ve aksesuar seçeneği.
 • Hızlı modellerinin bulunması.
 • Wİ-Fİ ve android özellileri ile sosyal medyada paylaşım kolaylığı.

Aynasız alacaksanız neden Samsung  almamalısınız:

 •  Çok fazla seçenek olmasından dolayı kendinize uygun makineyi seçerken daha seçici olmak gerekiyor.
 • Rakiplerine kıyasla  Türkiye piyasasında yeni olması.

Bizim Önerilerimiz:

Hızı ve gövde kalitesi ile dikkat çeken NX300 modeli.

Merak edenler için modeller:

Samsung NX20

Samsung NX200

Samsung NX1000

Samsung NX300

Samsung Galaxy NX

eos_m

Canon Aynasız Fotoğraf Makineleri

Canon ‘un tek model ve iki lens ile girdiği aynasız piyasasında adı çok duyulmamasına karşın efsane bir ürün ortaya çıkardı. En büyük rakibi Nikon ‘un mercimek büyüklüğünde ürettiği sensörlere karşın 1,6 çarpanlı sensör ile tüketiciye ulaşan Canon hem iso kabiliyeti, hem fotoğraf kalitesi açısından kullananları gayet memnun etti.

Ciddi bir Canon kullanıcıysanız ve elinizde 5-6 farklı lensiniz varsa alacağınız bir adaptör ile tüm Canon lenslerinizi bu makine ile kullanabilmeniz büyük avantaj. Canon ‘un kendi bilinirliği ve yaygın kullanıcı, servis ağı sayesinde çok daha iyi yerde olması gereken Canon aynasız, şu an sadece belli bir kitleye ulaşmış durumda.

Tek makine, iki lens çıkartarak sadece aynasız piyasasında olmak için olan Canon biraz daha büyük düşünüp ileri düzey fotoğrafçılar için de farklı makineler üretirse piyasada daha fazla yer alacaktır.

Aynasız alacaksanız neden Canon almalısınız:

 • Çeşitli ebatlarda Canon lensleriniz varsa.
 • Canon ‘un imajının verdiği güvenceyi seviyorsanız.
 • Uygun fiyat ve başarılı bir makina arıyorsanız.

Aynasız alacaksanız neden Canon almamalısınız:

 • Kendi rakiplerine nazaran tasarımının geri kalması.
 • Aynasız kullanıcıları tarafından kabul edilmemiş olması.
 • Yavaş AF hızı

Eğer ciddi anlamda Canon fanatikliğiniz ve bol bol Canon lensiniz yoksa Canon aynasız almanız gerekmiyor. Bütçem kısıtlı ve fazla yatırım yapmayacağım diyorsanız belki düşünülebilir. Bir Canon kullanıcısı olarak aynasız alacak olsam Canon almazdım.

Canon Aynasızlar:

Canon EOS M

Canon EOS M1

nikon-1v2

Nikon Aynasız Fotoğraf Makineleri

Fotoğrafçı deyimiyle mercimek sensörlü, enteresan renkli makineler üreterek sadece Japon piyasasını hedeflemiş gibi duran Nikon, tabiri caiz ise aynasız piyasasında hiç kendine yer bulamadı. Son zamanlarda bu noktada patentler alarak geleceğe yatırım yapmak isteseler de atı alan Üsküdar ı geçecek gibi görünüyor. En büyük fotoğraf makinası üreticileri olan Canon ve Nikon başarısız makinalar ve hatalı stratejiler ile pastanın büyük dilimini rakiplerine kaptırdılar.

Dürüst olmak gerekirse aynasız alacak ciddi bir paranız varsa Nikon aynasızlardan uzak durmanızı öneririm. Eğer retro tasarımlı bir makina bakıyorsanız zaten fuji sizi yeterince tatmin edecektir.

Merak edenler için modeller:

Nikon V1&J1

Nikon J2

Nikon 1 V2

Sonuç

Gördüğünüz gibi DSLR piyasasında olduğu gibi aynasız piyasası da oldukça karışık ve büyük bir rekabet var. Biz kullanıcılar bu rekabetin içinde en iyi fiyat / performans oranını tutturmaya çalışıyoruz her zamanki gibi. Bir Canon kullanıcısı olarak aynasız makina alacak olsam Sony, Olympus ve Fujifilm harici bir markaya yatırım yapmazdım. Makinalardan beklentilerim ve bütçeme göre bu modeller arasından seçimimi yapardım, benim aynasızdaki favorim Fujifilm…