Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesini Seçmelisiniz?

DSLR piyasasının her gün kızıştığı bir ortamda bir de başımıza şu aynasız fotoğraf makineleri çıktı. Kimisi “DSLR dan iyi” dedi, kimisi “Bu makine alınır mı?” dedi, kimisi ise DSLR ını satıp aynasız almaya gitti. Böyle bir ortamda biz de aynasız markalarını inceleyerek size hangi aynasızı almanız gerektiğini anlatmaya çalışacak, aynasız makinelerin tercih edilme durumlarını inceleyeceğiz.

Genel hatları ile aynasızlar DSLR lara alternatif olarak üretilen, daha hafif, taşınması kolay olan ve bu özelliklere karşılık görüntü kalitesinden fazla taviz vermeden DSLR kalitesinde çekmenizi sağlayan bir fotoğraf makinesi sınıfı. Daha çok sokak, sabit manzara, obje ve portre fotoğrafçılığında tercih ediliyorlar. Spor fotoğrafçılığı, ornito foto (kuş fotoğrafçılığı) gibi hız gerektiren ve doğa-safari fotoğrafçılığı gibi yüksek zoom lenslere ihtiyaç duyan dallarda kullanılmaları mümkün değildir, en azında şu aşamada…

Her markanın kendine has özellikleri ve lens seçenekleri mevcut. Lensler kadar, aynasızlarda yer alan aksesuarlar da bu ürünleri alırken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında. Şimdi markalara teker teker göz atalım.

sony_nex

Sayfa İçeriği

Sony Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony aynasız piyasasına en fazla yatırım yapan firma. Hatta böyle bir sektör oluşmasında en büyük rol oynayan firma bile diyebiliriz. Her sene yenilenen modelleri, bu sektörü geliştirmek için gösterdikleri çaba takdire şayan. Bu kadar ciddi yatırım elbette ki güzel sonuçlar doğmasını sağlıyor.

Sony nin aynasızlarının çoğunun sensör boyutu 1.5 çarpanlı dediğimiz DSLR lar ile aynı (Aynasız modellerin sensör boyutu genelde FF sensörün 1-2 si kadardır). Bu da çekeceğimiz fotoğrafların daha kaliteli, alan derinliği başarılı, karanlık ortamlarda ışığa karşı daha hassas ve temiz olmasını sağlıyor.

Sony  2013 yılında çıkarttığı 2 yeni model ile aynasız makinelere Full Frame sensör ekleyen ilk ve şu anda tek aynasız üreticisi…

Aynasız alacaksanız neden SONY almalısınız:

 • Büyük sensör ile kaliteli fotoğraf çekme şansı. Özellikle FF sensörlü modeller ciddi avantaj sağlıyor.
 • Gelişmiş lens çeşitliliği.
 • Zeiss ile yapılan anlaşma ile bir çok DSLR ve lens üreticisinden kat be kat kaliteli lens kullanma şansı.
 • Sony DSLR ‘ların tüm lenslerini bir adaptör vasıtası ile kullanabilme.
 • Çanta, pil, ve vizör gibi ek aksesuarların bol olması.
 • Türkiye şartlarında geniş satış ve servis ağı.
 • Her bütçeye uygun alternatif modellerin bulunması.

Aynasız alacaksanız neden SONY almamalısınız:

 • DSLR kullanan bir fotoğrafçıysanız ve vizör kullanmaya alışkınsanız SONY ürünlerinin başlangıç ve giriş seviyesinde vizör bulunmuyor. Ekstra almanız gerekiyor.
 • Zeiss lensler ile kullanabiliyorsunuz fakat Zeiss lensler ciddi anlamda maliyetli.
 • Profesyonel modellerinin fiyatları DSLR fiyatlarının üstünde.
 • DSLR Sistem kurar gibi Sony aynasızlar için lenslere yatırım yapmak istiyorsanız bütçenizi yüksek tutmanız gerekiyor.

Sony Modelleri:

SONY NEX-3N

SONY NEX-5T

SONY NEX6

SONY NEX-7

SONY A7 (Full Frame sensör)

SONY A7R (Full Frame sensör)

Bizim Önerimiz:

Eğer ilk defa fotoğrafa başlayacaksanız ve Sony aynasız alacaksanız benim önerim başlangıç için Sony NEX5 serisi her makine fiyat/performans açısından uygun.

Daha önce DSLR ile fotoğraf çekiyor ve yanınızda ikinci bir makine istiyorsanız Sony NEX 7 harici hiçbir makine sizi tatmin etmeyecektir.

omd

Olympus (Pen ve OMD Serisi) Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony kadar aynasız makineler konusunda atak yapan bir diğer firma da Olympus. Özellikle PEN serisi ile bir çok DSLR kullanıcısını cezbettikleri bir gerçek. Sony piyasanın hareketlenmesini sağlayan firma fakat bu tip fotoğraf makinesi üretimine başlayan ilk firma Olympus.

PEN markası geçmişte üretilmiş filmli Olympus özel seri makinelerin devamı olduğunu belirtiyor. Ayrıca OMD adı altında üretilen retro tasarımlı aynasızlar elde duruşa ve makinenin eldeki görüntüsüne önem veren kişilere hitap ediyor.

Olympus ‘un en büyük dezavantajı 2 çarpanlı sensöre sahip olması. Bu şu demek; çekeceğiniz görüntü FF sensörün ½ si kadar bir alana düşeceği için hem görüntü kalitesi crop faktörlü (1.6 çarpanlı) makinelere nazaran daha düşük olacak, hem de ISO performansı yetersiz kalacak.

Olympus ‘un 2 çarpanlı sensör kullanmasının tek avantajı Panasonic markasının kendi aynasız makinaları için ürettiği tüm lensler ile beraber kullanabiliyor olmanız.

Aynasız alacaksanız neden Olympus(Pen-OMD)  almalısınız:

 • Diğer markalara nazaran şık ve modern tasarım.
 • Geniş lens ve aksesuar seçeneği
 • Panasonic marka lensler ile uyumlu olması.
 • Geniş satış ağı.

Aynasız alacaksanız neden Olympus(Pen-OMD)  almamalısınız:

 • 2 Çarpanlı sensörün dez avantajları.
 • Eş değer markaların teknolojik yeniliklerinin gerisinde kalması.
 • Netlik hızının beklenenin altında olması.

Olympus Aynasızlar:

Olympus PEN E-P3

Olympus OM-D E-Ms

Olympus PEN E-PLs

Olympus PEN E-M2

Bizim Önerilerimiz:

Eğer ilk defa fotoğraf makinesi olarak Olympus aynasız alacaksanız fiyat/performans olarak Olympus PEN E-P3 u öneririm.

Daha önce DSLR ile fotoğraf çekiyor ve yanınızda ikinci bir makine istiyorsanız Olympus OM-D serisi size uygun olacaktır.

FujiFilm_X100S

Fuji Aynasızlar Fotoğraf Makineleri

Fuji de Sony gibi 1.6 çarpanlı sensör kullanan markalar arasında. Fuji aynasız pazarına lensi değiştirilmeyen X100 ile giriş yaptı. Lensinin sabit olmasına ve fiyatının yüksek olmasına karşın beklediğinin üstünde satış gerçekleştiren Fuji, gelen eleştirileri de göz önüne alarak 2013 yılında fiyatı daha makul olan ve lensi değiştirilebilen modellere yöneldi.

Fuji ‘yi rakiplerinden sıyıran en büyük artısı tabi ki cezbedici retro tasarımları. Elinizde tuttuğunuzda küçük body sine rağmen kavrayabilmeniz ve sizi eski zaman sokak fotoğrafçısı havasına sokması. Eğer aynasız alacaksanız ve özellikleri değil de tasarım kıyaslıyorsanız kesinlikle Fuji ilk tercihiniz olur.

Aynasız alacaksanız neden Fuji  almalısınız:

 • Ergonomik tasarım.
 • Albenisi yüksek aynasız kasası.
 • Tasarımı kadar özelliklerinin de iyi olması.

Aynasız alacaksanız neden Fuji  almamalısınız:

 • Fiyatların bir sistem kurmak için yüksek olması.
 • Satış ve servis ağının bazı rakiplerinin gerisinde kalması.
 • Lens seçeneklerinin ilk etapta yetersiz kalması.

Fuji Aynasızlar:

Fujifilm X100

Fujifilm X-Pro 1

Fujifilm X-E1

Bizim Önerilerimiz:

Aynasız olarak Fujifilm düşünürseniz ister daha önce DSLR ınız olsun ister hiç fotoğraf çekmemiş olun Fujifilm X Pro1 i öneririm.

gx1

Panasonic Aynasız Fotoğraf Makineleri

Bu yazıya başlamadan öğrendim ki artık Panasonic fotoğraf makinelerı ülkemizde satılmayacakmış. Ülkemize genel dağıtımı durdurulmuş. Şu ana kadar hiç Panasonic fotoğraf makinesi kullanmadım, muhtemelen hiç Panasonic ürünü bile kullanmadım ama bu yaşanan durumdan rahatsızım.

Panasonic ciddi olarak her sene ürün yelpazesini geliştiren, lens yelpazesini büyüten bir firmay(dı). Olympus gibi Panasonic aynasızları da 2 çarpanlı sensör kullanıyor. Görüntü kalitesi diğer aynasızlara nazaran daha geri de kalmasına karşın Panasonic ve Olympus un tüm lenslerini bir arada kullanıyor olmanız avantaj.

Ülkemize muhtemelen artık el altından gelecek olan ve piyasada duyma şansımız olmayacak ürünler için yazıyı çok fazla uzatmak istemiyorum. Aynasız alacakların uzak durması gereken firma Panasonic.

Merak eden olur ise modeller:

Panasonic Lumix G3

Panasonic Lumix GH2

Panasonic Lumix GF5

Panasonic Lumix G5S

Panasonic Lumix GX1

Panasonic Lumix GH3

nx20

Samsung Aynasız Fotoğraf Makineleri

Sony ve Fuji gibi Samsung da CMOS sensör kullanan firmalardan. Özellikle Samsung ‘un cep telefonu pazarında büyümesi ve cep telefonu/ fotoğraf makinesi karışımı melez ürünler ile kendine yer eden firma şu sıralar her yerde boy boy reklamlar vererek kendi aynasızlarını duyurmakta.

Android işletim sistemini kullanmaktan zevk alanlar için ürettikleri Samsung Galaxy NX ile sosyal medya için çektiğiniz fotoğrafları wi-fi ağı üstünden kolaylıkla yüklemenizi sağlıyor.

Usain Bolt un reklam yüzü olduğu NX 300 ise hızlı fotoğraf çekmek isteyenlere ve tasarıma önem verenlere hitap ediyor.

İFSAK ile birlikte yürüttükleri Ustaların Gözünden Aynasız Dönem projesini görmenizi tavsiye ederim.

 

Aynasız alacaksanız neden Samsung  almalısınız:

 • Güvenilir satış ve servis ağı.
 • Bol lens ve aksesuar seçeneği.
 • Hızlı modellerinin bulunması.
 • Wİ-Fİ ve android özellileri ile sosyal medyada paylaşım kolaylığı.

Aynasız alacaksanız neden Samsung  almamalısınız:

 •  Çok fazla seçenek olmasından dolayı kendinize uygun makineyi seçerken daha seçici olmak gerekiyor.
 • Rakiplerine kıyasla  Türkiye piyasasında yeni olması.

Bizim Önerilerimiz:

Hızı ve gövde kalitesi ile dikkat çeken NX300 modeli.

Merak edenler için modeller:

Samsung NX20

Samsung NX200

Samsung NX1000

Samsung NX300

Samsung Galaxy NX

eos_m

Canon Aynasız Fotoğraf Makineleri

Canon ‘un tek model ve iki lens ile girdiği aynasız piyasasında adı çok duyulmamasına karşın efsane bir ürün ortaya çıkardı. En büyük rakibi Nikon ‘un mercimek büyüklüğünde ürettiği sensörlere karşın 1,6 çarpanlı sensör ile tüketiciye ulaşan Canon hem iso kabiliyeti, hem fotoğraf kalitesi açısından kullananları gayet memnun etti.

Ciddi bir Canon kullanıcıysanız ve elinizde 5-6 farklı lensiniz varsa alacağınız bir adaptör ile tüm Canon lenslerinizi bu makine ile kullanabilmeniz büyük avantaj. Canon ‘un kendi bilinirliği ve yaygın kullanıcı, servis ağı sayesinde çok daha iyi yerde olması gereken Canon aynasız, şu an sadece belli bir kitleye ulaşmış durumda.

Tek makine, iki lens çıkartarak sadece aynasız piyasasında olmak için olan Canon biraz daha büyük düşünüp ileri düzey fotoğrafçılar için de farklı makineler üretirse piyasada daha fazla yer alacaktır.

Aynasız alacaksanız neden Canon almalısınız:

 • Çeşitli ebatlarda Canon lensleriniz varsa.
 • Canon ‘un imajının verdiği güvenceyi seviyorsanız.
 • Uygun fiyat ve başarılı bir makina arıyorsanız.

Aynasız alacaksanız neden Canon almamalısınız:

 • Kendi rakiplerine nazaran tasarımının geri kalması.
 • Aynasız kullanıcıları tarafından kabul edilmemiş olması.
 • Yavaş AF hızı

Eğer ciddi anlamda Canon fanatikliğiniz ve bol bol Canon lensiniz yoksa Canon aynasız almanız gerekmiyor. Bütçem kısıtlı ve fazla yatırım yapmayacağım diyorsanız belki düşünülebilir. Bir Canon kullanıcısı olarak aynasız alacak olsam Canon almazdım.

Canon Aynasızlar:

Canon EOS M

Canon EOS M1

nikon-1v2

Nikon Aynasız Fotoğraf Makineleri

Fotoğrafçı deyimiyle mercimek sensörlü, enteresan renkli makineler üreterek sadece Japon piyasasını hedeflemiş gibi duran Nikon, tabiri caiz ise aynasız piyasasında hiç kendine yer bulamadı. Son zamanlarda bu noktada patentler alarak geleceğe yatırım yapmak isteseler de atı alan Üsküdar ı geçecek gibi görünüyor. En büyük fotoğraf makinası üreticileri olan Canon ve Nikon başarısız makinalar ve hatalı stratejiler ile pastanın büyük dilimini rakiplerine kaptırdılar.

Dürüst olmak gerekirse aynasız alacak ciddi bir paranız varsa Nikon aynasızlardan uzak durmanızı öneririm. Eğer retro tasarımlı bir makina bakıyorsanız zaten fuji sizi yeterince tatmin edecektir.

Merak edenler için modeller:

Nikon V1&J1

Nikon J2

Nikon 1 V2

Sonuç

Gördüğünüz gibi DSLR piyasasında olduğu gibi aynasız piyasası da oldukça karışık ve büyük bir rekabet var. Biz kullanıcılar bu rekabetin içinde en iyi fiyat / performans oranını tutturmaya çalışıyoruz her zamanki gibi. Bir Canon kullanıcısı olarak aynasız makina alacak olsam Sony, Olympus ve Fujifilm harici bir markaya yatırım yapmazdım. Makinalardan beklentilerim ve bütçeme göre bu modeller arasından seçimimi yapardım, benim aynasızdaki favorim Fujifilm…

0 Shares:
112 comments
 1. Bence samsung için yazdiklarinizda nx300 modelini göz ardı etmemeliydiniz, burada anlatılan birçok üründen daha performanslı ve yeni nx30 modelini gördüm aynasız sistemde oldukça iddialı görünüyor, güncel modeller ve lens çeşitlerine bakarak bir değerlendirme yapilmaliydi. Aynı şekilde panasonic bence aynasizda 4/3 sensorde olympustan önce gelen başarılı ürünleri olan bir firma. Canon ve nikona aynasizda hic bakmazdim çünkü nikon 3-4 canon ise 2 lense sahip bence lens çeşitlerine de deginilmesi gerekirdi.

  1. nx300 ün kasa görüntüsü güzel olmasına karşın aynı renkte lensler olmayınca sırıtıyor. üzgünüm ama dediğim gibi yazı da bazı şeyler makineden daha önemli Samsung bunun farkına varamadı. Fiyat olarakta gereksiz pahalı. Panasonic in çok ürünü var fancak Olympustan iyi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Lens işin içine girince daha fazla kafa karışıklığı oluyor. Stabil sistemi her türlü değerlendirmek daha mantıklı.

 2. güzel bir özet çıkarmışsınız, bu saydığınız modellerden, fuji x100, x100s, x-e1, x-pro1 kullandım burda tek makina tek lens istiyorsanız x100s, yok ben lensleri dizeceğim diyorsanız x-e1
  samsung dan nx20 ve nx210 kullandım, hiçbir modelini tavsiye etmiyorum
  olympus dan ve panasonic ten, omd em5, e-pl3, gx1 kullandım küçük sensörden dolayı tavsiye etmiyorum
  sony den RX1 kullandım kesinlikle tavsiye ediyorum, hatta lens dizecekseniz A7 çok iyi bir seçim olacaktır
  nikon V1, J1 kullandım, aman uzak durun
  bütün bu yazdıklarımdan sonra eğer büyük bir sisteminiz var ve tek makina tek lens alacağım sokakta her an yanımda olsun diyorsanız ilk tercik Sony RX1 ikinci tercih Fuji X100s olmalı,
  yok benim büyük sistemim falan yok, iyi bir aynasız alıp sadece ona yatırım yapacağım diyorsanız ilk tercihiniz kesinlikle Sony A7, ikinci tercihiniz Fuji X-E1 (X-E2 de olabilir ancak şu an pahalı) olmalı

  1. Ben de tamamen katılıyorum bu görüşlere, Sony ve Fuji zaten almış başını gitmiş durumda, diğer markaları saymak bile neredeyse artık gereksiz, özellikle büyük Canon ve Nikon…

  2. olmypus ep2 bence f/p ürünü siz tavsiye etmeseniz de.. Ayrıca fuji x100s sokak fotografçılığı için önemli, haraketli obje çekimi ve video için kesinlikle alınmamalı,

  1. Dürüst olmak gerekirse Pentax ın aynasızı aklıma bile gelmedi :) Evet var. K-01 adlı lego renkleri dolayısı ile Japon piyasası için üretilmiş bir model. Ricoh almasaydı ölecek olan bir marka Pentax. Samimiyetine inandığım ender markalardan fakat bir türlü eski günlerine geri dönemediler. Aynasızını unutabilirim ama ürettikleri 40 mm f/2.8 XL lens pancake i asla(kendi çapında bir efsane)

   1. tesekkur ederim cevabınız icin.vaktiniz varsa birsey daha sormak istiyorum.lenslerim sigma oldugu icin duygusal nedenlerden!!!! baska markaya gecemiyorum.pentax aynasızında lens degistirebiliyormuyum,bir de lego renk ne demek iyi birseymi????

    1. Merhaba. Lego renk derken pentaxın bol renkli aynasızlar ürettiğini kastetmiştim :) renkler hoşunuza giderse iyi birşey. Pentax aynasızda da lens değiştirilebiliyor fakat lens seçeneğini Türkiye de ulaşmak zor ve eski Pentax lensleri de aşırı pahalı (adaptörle kullanılıyor). Başka alternatif üstüne düşünmenizi tavsiye ederim. Ayrıca pentax aynasız bir aynasız a göre fazla iri ve ağır.Bilginiz olsun

     1. vakit ayırıp cevap verdiginiz ,degerli bilgileri paylastıgınız icin cok tesekkur ederim.

 3. Tahir bey sony algbende özür dilerim yazıyı tahir bey yazdı sanmış emeğinize sağlık.

 4. Peki siz Samsung'un Türkiye'deki aynasiz sistem pazar payının% 90 sevuyesinde olduğunu ve bu liderliğini 1 seneyi aşkın süredir sürdürdüğünü biliyor muydunuz? Bkz; GFK Kasım 2013 raporu :)

  1. Belli başlı teknoloji marketlerde satın alınan aynasızlar üstünden yapılan değerlendirmenin doğru olduğuna inanmıyorum. Türkiye deki aynasız piyasası daha geniş. Ayrıca Samsung un ne kadar satıp ne kadar satmadığıda beni pek ilgilendirmiyor. Ben olsam almazdım diyorum. Karar sizlerin. Ayrıca bu raporda fotoğraf makinası alan insanların kaç tanesi 2. lens, vizör vb ek aksesurları daha sonra araştırılsa bence demek istediğim daha iyi anlaşılır. Ben samsung makinalar kötü demiyorum ama sadece fotoğraf çekmekten zevk alan kitleye değil hayatında fotoğraf çekmemiş kitleye hitap etiği için beni cezbetmiyor. Alan memnun satan memnunsa problem değil :)

 5. Bu arada Samsung benim bildiğim kadarıyla 1.5 çarpanlı değil mi, eminmisiniz bende şaşırdım 1.6 görünce.

  1. APS-C sensör olduğu için bene genel kullanım olan 1,6 olarak yazdım. Şu ana kadar birçok yeri kontrol ettim fakat sensör çarpanı ile ilgili doğru bir veriye ulaşamadım. Demek ki bundan sonraki yazılar da APS-C sensör diye yazıp geçmek lazım :) teşekkürler bilgi için.

 6. Fuji Film X20 ye değinilmemiş..Onun hakkında fikriniz nedir? Onu almak istiyorum şahsen..bana göre tek eksiği sensör küçük okadar diğer her yönü süper (f değeri, lens aralığ,ı sabit lens olması, estetiği,ergonomik oluşu ).Tavsiye eder misiniz X20?

  1. Fiyat olarak makul ama diğer sistemlere göre basit bir model.ekran ve sensör beklentinin altında. eğer DSLR kullanmaya alışmışsanız aynasızlar size yavaş gelecektir bu konuyu göz önünde bulundurun. o fiyata hem daha ufak olan hemde daha modern özellikleri olan 650-700 D tarzı bir canon daha uygun olur bence. eğer illa aynasız derseniz fujinin daha üst modelleri yada sony nex5 i tavsiye ederim. giriş seviyesi DSLR özellikleri fotoğrafçıları tatmin etse de aynasızların giriş seviyesi fotoğraf çekmeyi bilen kişilere yetersiz gelmektedir. selamlar

 7. Öncelikler elinize sağlık; Fiyat açısından EOS M almayı düşünüyorum ama AF hızının yavaş olması beni düşündürüyor. Odaklama çok mu kötü, kullananlar yardımcı olursa sevinirim. Aslında Sony HX300 almaya karar vermişken o kadar para vermişken EOS M mi alsam diye düşünmeye başladım. Tavsiyeniz ne olur? saygılar…

  1. Merhaba
   EOS M gayet güzel bir aynasız. Eğer imkanınız varsa EOS M2 yi almanızı öneririm. Hem daha ufak hemde diğer modele göre daha hızlı.
   Canon nun basit ara yüzü, lens değiştirilebiliyor olması ve adaptör ile tüm Canon lensleri ile kullanılabiliyor olması EOS M lerin en büyük avantajı.
   Fiyat/Performans açısından gayet memnun kalırsınız.

  2. EOS M ALMA ŞARJI ÇABUK BİTİYOR AÇILABİLİR EKRAN YOK AF HIZI YAVAŞ FLAŞ ÇOK HOŞ DEĞİL BEN ALDIM 2 HAFTA KULLANDIM VE 2.EL OLARAK SATTIM VE YERİNE MUHTEŞEM HIZLI SONY A77 ALDIM SÜPER HIZLI BİR MAKİNA

 8. Tahir Bey,

  Nikon D7100 + Sigma 17-50 mm f 2.8
  Olympus OMD E – M5 12-50 mm kit lens

  Hangisini tercih ederdiniz acaba? Yardımınızı rica ederim

   1. ilk makinem değil aslında, daha önce 4 sene d5000 kullandım.
    fuji x100s de özellikle yorumlarda önerilmiş. siz ne dersiniz

    1. x100s 'i çok beğeniyorum ama lensi değişmiyor biliyorsanız, 35mm size uygunsa alın derim.

     1. o zaman x-e1 18-55 f 2.8-4 lens ve d7100+ sigma 17-50 f 2.8 arasında seçiminizi soracağım en son

 9. Nikon 1 serisini sadece algılayıcının küçüklüğüne bağlayarak geçiştirmeniz iyi bir inceleme olmamış. Nikon 1 inde rakiplerine göre avantajlı olduğu durumlar var ve üstelik fiyatları da bayağı düştü bu aralar.

  1. Aynı örnek üstünden yürürsek Canon da fiyat kırdı ama aynasız piyasasında yer edinemedi. Dürüst olmak gerekirse Canon yada Nikonun aynasız piyasasında pasta kapmak gibi bir derdi yok. Bu işe enerji sarf etmiyorlar. Nikon kötü bir makine çıkartmadı ama insanların beklentilerini karşılayamadığı için bu listede hatırı sayılır bir yer edinemedi. Dikkat ederseniz yazı hangi aynasız iyidir diye değil hangi aynasızı almalısınız üstüne kurulu. Bunu etkileyen çok faktör var.

 10. Bir Sony kullanan olarak neden Sony almalısınız kısmındaki "Gelişmiş lens çeşitliliği" ifadesine hiç mi hiç katılmıyorum.
  Şöyle olmalı: Geniş gövde çeşitliliği ama lens kıtlığı

  1. Sigma 60mm f/2.8-Sigma 19mm ve Sigma30mm lensler. Sony 35 mm f/1.8 veya 32 mm f/1.8 Carl Zeiss-Zoom için Sony 55-210 f/4.5-6.3
   Prime Sony 50 mm f/1.8-Sony 20 mm f/2.8 pancake
   Kit için Sony 18-88 ve 16-50
   Sony 18-200 hem geniş açı hemde zoom için ideal.
   Ayrıca “focus peaking” ile yüzlerce manuel lensi adaptörle nex e takıp kullanabilirsiniz.
   Bunlar benim aklıma ilk gelenler. Eğer vahşi yaşam, hızlı spor dalları çekmeyecekseniz her ihtiyaca uygun lensleri mevcut.

 11. Panasonic hakkındaki yorumunuzu doğru bulmuyorum, bu firma bu teknolojinin kurucusu ve önderidir. Tabi ülkemiz 5 sene geriden gittiği için bilemezsiniz. y.tube den açıp izleyin. Adamlar 4k video çeken ilk makineyi duyurdular. GH4.

  1. Sefa Bey, biz burada genellikle Türkiye şartlarını ve bizim ürünlere ulaşılabilirliğimizi tartışıyoruz, Panasonic Türkiye'de ne yazık ki yer bulamadı, ayrıca teknolojide ilk olmak ne yazık ki başarıyı getirmiyor, onu devam ettirebilmek ve pazarlamasını doğru şekilde yapmak önemli, ismini söylemek istemediğim bir çok marka ürünleri kötü olmasına rağmen doğru pazarlamalarla ülkemizde de dahil ciddi satış başarıları elde etmişlerdir ama Panasonic bunlardan biri hiç bir zaman olamadı.

  2. Tahir konuyu özetlemiş zaten. Ürün satmak için başarılı bir pazarlama ve tanıtım stratejisi uygulamak gerekiyor. Panasonic ülkemizde bunu başaramadı. Tüketici için ne kadar marka o kadar cazip fırsatlar demek. Ülkemizden her ayrılan marka bizim için kayıp. Bu yazıda zaten anlatmak istediğimiz en iyi aynasız hangisi sorusuna cevap vermek değil hangi aynasız alınır sorusuna tüm yönleriyle cevap vermek.

   1. Panasonic ten mail aldım artık türkiye ye ürün göndermeyecekler. Kaybeden kim Türkiye, Avrupada bilen biliyor alıyor zaten. Panasonic endüstriyel şirket zaten reklama, ve pazarlamaya ihtiyaç duymuyor. Genellikle ürünleri tv kanalları ,yayıncılar gibi çok profesyonel kullanıcılara hitap ediyor. Onun için siz de haklısınız.

    1. Dünyada her firmanın pazarlama ve reklama ihtiyacı vardır, ihtiyaç duymamak gibi bir şey ne yazık ki günümüz şartlarında çoktan unutulması gereken bir strateji. Ama kaybeden biziz her halükarda…

 12. sony a6000 yeni başlayan tecrübesiz belkide sadece geçici bir hevesi olan hep otomatik modda kullanacak olan birine fazla mıdır? ya da daha ucuz alınabiecek aynasız ne önerirsiniz?

 13. tahir bey size bi sorum olacaktı. daha çok doğal yaşam ve sokak fotoğraff çekmek istiyorum om-d e-m5 ile lumix 100-300mm lens almayı düşünüyorum sizce almalımıyım yada d7000 ve tamron 70-300mm mi almalıyım?

  1. Ben olsam D7000 alırım ama Tamron almam, bu sizin karar verebileceğiniz bir şey:) Doğal yaşamda minimum 5000TL 'yi gözden çıkarmalısınız iyi kalite ve hız için.

   1. e-m5 100-300 tatmin etmez mi sizce flickr dan edindiğim izlenimlere göre keskin sonuçlar var gibi sonuçta fotoğraf hobi benim için çektiğim fotoğraflarıda internette üzerinde paylaşcam sonuçta baskı almıcam sıfır e-m5 body 2 binlira civarı ikinci el lumix 100-300mm 1500 civarı toplamda flaş felan derken 4binlirayı buluyor ama insan düşünmüyorda değil bu fiyata dslr mi alsam diye sonuçta alıp-tekrar satmakta istemiyorum canon eos m aldım fiyat uygun diye tatmin etmedi güneşli hava da lcd de hiç bişey gözükmüyordu … sizce ne yapmalıyım e-m5 mi yada dslr mi ? fikirlriniz için de çok sağolun :)

 14. İyi günler, Canon EOS M almayı düşünüyorum, odaklamasının sıkıntılı olduğunu söylüyorlar ama fiyat çok düşmüş bende almaya karar verdim fakat lens konusunda yardımcı olursanız sevinirim, 22mm lens çocuk fotoğrafları ve gece fotoğrafları için yeterli olur mu, alırken 22mm f2,0 lensli setini almalımıyım? 22mm f2 lens için 200tl fazla vermeye değermi? Saygılar..

  1. 22mm çok geniş bir açı, çarpanla da olsa geniş, portre için ideal denemez, ama fiyat uygunsa çeşitli yerlerde kullabilirsiniz.

 15. teşekkür ederim Tahir bey, EOS M'in odaklaması sizce çok kötümü, deneme şansınız oldumu? benim deneme fırsatım olmadı, fiyatı uygun olduğu için almayı düşünüyorum (800 tl. 18-55 ve 90ex flash ile birlikte, 18-55 ve 22mm lens 90ex ile birlikte 980 tl) fiyatlar böyle düşünce almayı düşünüyorum, sizin tavsiyeniz ve fikriniz ne olur.
  Saygılar..

  1. Benim önerdiğim bir makine değil açıkçası, ama fiyat / beğeni değişkendir… Almayın demem yani, hayırlısı olsun :)

  2. Tahir bey Olympus Pen E-P3 aynasız fotoğraf makinasını kullanma şansınız oldumu? EOS M'mi alayım yoksa Olympus Pen E-P3'ü mü? fotoğrafium com.da Olympus Pen E-P3 12-50mm Aynasız Fotoğraf Makinesi 1.100tl. fikrinizi almak istedim. şimdiden sağolun..

   1. Osman Bey, her ürünü aşağı yukarı kullandım, ama hepsini yazmak mümkün değil, aynasızlarda Olympus OMD, Fujileri öneriyorum, geri kalan için sizin seçiminiz derim.

 16. ben bir amatörüm. okul bitti ve bir makine alıp bu yaz kendimi geliştirmek istiyorum. yapacağım iş ankara'da kendime mekanlar seçip hem görmediğim yerleri görmek hem de taşraya inmek ve makineyi kullanmak.

  1500tl param var. biriktirdiğim için her lirası bana kıymetli (: birkaç sorum olacak:

  1) NX300 ile NX300M fiyatları aynı, fark nedir?

  2) NX300'e verilecek fiyatla başka marka hangi aynasızı performans olarak eş tutarsınız/tercih edersiniz?

  1. Merhaba, yazıyı okudunuz mu? NX300 önermiyoruz, dolayısıyla üstte önerdiğimiz marka ve modellerden tercih ederseniz daha mutlu olursunuz…

   1. evet okudum. samsung bölümünde önerinizde nx300 yazıyordu bu sebepten o modeli araştırmıştım, hatta nx300m modelini 1550tl'ye buldum şu an cepte duruyor. acele etmemek lazım. yazıda da belirttiğim gibi bir günde yüzlerce fotoğraf çekmeyeceğim. istedğim anı yakaladığımda bana en iyi sonucu versin, sonuç gördüğüme en yakın olsun beni üzmesin istiyorum sadece (: diğer markalardan önerdikleriniz de benim bütçemi aştığı için tam araştıramadım. siz bana 1500-2000tl aralığında nx300'e göre daha iyi sonuç veren (fonksiyonel özellikleri çok önemli değil) sony/fuji modeli önerebilirseniz inanın çok mutlu olurum. çünkü herkes kendi kullandığı markayı övüyor ben de anlamadığım için ilerleyemiyorum. çok teşekkür ederim.

    1. NX300'ü önermiyorum, aynasız alacaksanız Fuji veya Sony şu anda. Ne alacağınız açıkçası çok önemli değil, bu aralıktaki tüm makineler birbirine benzer, zaten önemli olan lens, yani daha ucuz makine + daha pahalı lens yapabilirsiniz.

     1. anladım hocam, bugün nx300m'i az kalsın alıyordum demek ki acele etmemek lazımmış. dediğiniz gibi fuji veya sony modeli belirleyip güvenilir bir arkadaş bulursam ikinci el almaya karar verdim. zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

 17. Tahir Bey SONY A6000 almayı düşünüyorum. Siz o fiyata Fujifilm almak isteseniz hangi modeli tercih ederdiniz?

   1. Çok farklı makineler biliyorum ama X100S mi A6000 mi tercih ederdiniz?

    Basçek fotoğrafçıyım, lens değiştirmem

 18. Nx300 ve fuji x20 arasinda cok kararsiz kaldim ? Biri apsc sensor biri x-trans sizce hangisi mantikli eski makinam canon 7d ve tamron 17-50 ama agirligindan biktim profwsyonel degil hobi amacli kullaniyorum.

 19. Hocam neden nx300 onermiyorsunz suan turkiye piyasisnda aksesuar ve lens cesidiyle bence mantikli kit lensli fiyatlari da cok iyi. Bir de yeni nx1 modeli cikarmislar 4k ozellikle incelerseniz sevinirim.

  1. Merhaba nx300 ü önermiyor değilim ama o fiyata vizörsüz bir makine almak bana mantıklı gelmiyor. Ayrıca samsung un 2. el de ciddi para kaybettiriyor. Bu koşulları dikkate almak lazım.

   1. Aynasiz makinelrin hangisinde vuzor varki zaten amaci o makinenin fiyat konusu alacak insana kalmis parayi dusunmuyorsa alabilir yada cok istekliyse ama sadece vizor yok diye makineyi onermemek biraz sacma gibi geldi bama olay sadece vizorse bence oyle ha soyle olur sunu al dediginiz makine onermediginiz makineden katkat ustun olur eyvallah derim

 20. Merhaba hocam. . Fotoğraf cekmeyi seven bir kişiyim. Fotoğraf kursuna yazıldım kısa bir süre sonra kursa başlayacam. Herkes başlangıç için şu makine iyidir gibi yorumlarda bulunuyor ki bana göre değil. . Ben başlangıçta kalmayacağımı da daha sonra başka bir makine alamayacağımin da farkındayım alırsam bir kez alabilirim malum maddiyat. . DSLR Canon d650 ile aynasız modellerden Sony nex 6 arasında kaldım. . Gerçi taşınabilirliği açısından aynasızlar cezbediyo. . Acaba DSLR ile aynasız makinelerden yarı yolda bırakmayacak hangi marka modeli önerebilirsiniz. . Ve son olarak DSLR mi aynasız mı. . Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. .

  1. Merhaba, aynasız düşünüyorsanız şu anda Sony A6000 en ideal seçimlerden bir tanesi, tavsiye ederim…

 21. Tam dslr almaya karar vermiştim, şimdi bu yazıyı görünce kafam karıştı. Canon 60D üzerinde odaklanmıştım. Fakat görebildiğim ve bu yazıda da okuduğum kadarıyla Aynasızlar da bu alana hızlı ve kararlı giriş yapmış görünüyorlar. sanırım biraz daha fotoğraf makinası alma isteğimi ertelesem iyi olacak.

 22. Yorumlari okudum da samdung soranlarin hepsine samsung onermiyoruz fuji oneriyoruz samsung kesinlikle onermiyoruz samsung u neden onermediginizi nedenleri ne digerlerine gore eksileri yada artilari

  1. Faruk Bey, bu yazıda yazanlar bizim kişisel tercihlerimizdir, kesin doğru diye bir şey demiyoruz. Know how bazlı konuşuyorum Samsung'un daha bin fırın ekmek yemesi lazım, bu bilmemkaç yıllık tecrübe ile sabittir.

   1. Muhakkak oyle hermarka kendisini gelistirk zorunda daha iyisi icin ama diger markalar samsung a gore daha eski sektorde illaki avantajlari olacaktir bende araştırma asamsimdyim makine almak icin bunun icinde digerlerine gore artilarini eksilerini sormustum

    1. şu yorumlara bakıyorum da 2005-2006 yılları geliyor aklıma gülüyorum :) o zamanlar samsung telefon alanlara "yahu sen manyakmısın nokia dururken samsung nedir abi yaaa" "samsung çin malı lan" diyen o günün tahir yıldızları geliyor aklıma da gülüyorum gerçekten :) 5 yıl için de samsun sizin o köklü dünya devi dediğiniz nokia yı tarihe gömdü. merak etmeyin fazla değil 5 yıl için de canon ve nikonun da sonu nokia gibi olacak..!! sizin görüşünüze bakarsak hiç kimse iphone almamalı daha çok yeni bu sektör de dimi :) görüyoruz sizin o köklü firmayı adamlar bir nikon j1 yapmış aman allahım samsunlu çiftçinin yeni bulduğu icat mübarek fotoğraf makinası demek için bin şahit lazım benim not 2 ondan daha güzel çekiyor kullanmış biri olarak söylüyorum bunu. yarı fiyatı zararına hemen satıp nx300 aldım fotoğraf makinası kullandığımın farkına vardım. bide utanmadan devamını çıkartmışlar j2 j3 j4 hatta j5 çıktı :) eee fark ne ? değişen hiç birşey yok değişen sadece fiyat. nx300 ün iki kat fiyatına satıyorlar utanmadan birde. ve böyle tahir yıldızlar sözde bişey biliyorlarmış gibi kalkıp köklü firma vs… deyip övüyorlar..!! bu konuda bilgisi olmayan insanlar böyle bilmişlerin lafına uyup da makina alıyorlar. şunu tekrar ediyorum samsung bir şeye el attımı o işte her zaman zirveyi oynar karşısın da rakip felan dayanmaz 5 yıl sonra sizin o canonu da nikonu da tarihe gömer.

 23. merhabalar ben geçen cuma sony a5000 almak için bir alışveriş mağazasına gittim ancak oradaki çalışan bana ürünün çok eski olduğunu ve tavsiye etmediğini söyledi ve karşıma kocaman lensi olan bir nikon çıkardı sinirlerimi bozdu ve bende almaktan vazgeçtim sony o kadar kötüledi ki aklım karıştı. Sizin ve araştırdğım yerler samsung önermiyor ancak şu ana kadar sony hakkında kötü yorum okumadım siz sony a5000 hakkında ne düşünüyorsunuz ? bütcem 1300tl fiyatının düşmesini beklemeye değer mi?

  1. Esra Hanım merhaba, bizi fotopazar.com olarak çok sayıda A5000 sattık, satıyoruz, hiç şikayet almadım, açıkçası AVM'lerdeki personeller bu konularda hiç bilgili değil, hangi markanın temsilcisiyseler ona göre konuşuyorlar haliyle :) O yüzden siz A5000e karar verdiyseniz devam edin, hatta gelin fotopazar.com'dan yardımcı olayım size..

  2. Sony aynasızları çok başarılı idi halen de öyleler. Nex serisi de zamanında çok başarılı modeller olmuşlardı ki halen Nex kullanıp şahane işler çıkaranları görüyorum. Bazen teknolojinin hızı gerektiğinden hızlı gidiyor diye düşünüyorum ! Gerçi aslına bakılır ise teknolojik ürünler gerçekten de hızlı ilerlemiyor, yenilenmiyor. Her yıl çıkan yeni modeller bir yıl önekine oranla hiç de ciddi gelişim göstermiyor. Tabi seri içinde bakılınca misal PL1'den PL5'e çok büyük fark var. Fakat 600D'den 700D'ye bakınca sensör başarımı olarak hiç fark yok. Bu yönden bakınca giriş seviyesi d-slr ve aynasızlarda üreticiler sensör yönünden gelişimi özellikle belli bir baraj altında tutuyor gibiler. Daha iyisi için "Tamkare" ürettik ona git diyor gibiler !.. Gerek var mı ? Ben 6 yıldır fotoğraf ekipmanları ile ilgileniyorum ve çok konuşup da "Tamkare" gövde alıp da birisinin amatör hobistten öte geçebildiği birşeylere hiç denk gelmedim. Kaldı ki bu işten para kazanan nice profesyonelin o çok meşhur forumcuların ezberi olan "2x çarpan yüzünden dezavantaj" dediği zırvalığa rağmen m43 aynasızları çatır çatır kullandıklarını kanıtlayabilirim. Mesela, http://www.getolympus.com/us/en/visionaries !..

   Sony a5000 alınacak bir fotoğraf makinasıdır.

 24. Canon EOS M çok iyi. Bir aynalı DSLR'da aranabilecek şeylerin üstüne bir de ergonomi ve kolay taşınabilirlik avantajı var. Elbette fotoğraf çekmek için ayarlanmış zaman, mekan, mobilizasyonunuz varsa bir aynalı DSLR ile yola çıkın. Ama her zaman fotoğraf çekmeye hazır olmak için EOS M gayet iyi. Aralık 2014'te benim EOS M makinem çalındı. Şu anda da yenisini alamıyorum çünkü koskoca ülkede stoklarda kalmamış. Hâlâ da arıyorum. Bu durumun sebebi ne ola ki?

    1. Söylediğim gibi bizde var şu anda ürün, numaranızı bırakın arayalım isterseniz

 25. Bu yazıda epey yanlış bilgiler mevcut. Mesela Olympus aynasızlar için "Netlik hızı yavaş" olarak yazılan bilgi ne ifade etmektedir. "Netlik" nasıl hız ile ölçülebilen bir kavramdır ! ? Kaldı ki Olympus Pen serisi P3, PL3 ve sonrası modellerde Otomatik odaklama konusunda en iyilerden birisi olmuştur. Bu modeller 2011 yılında çıkmıştır. Daha sonra gelen PM2, PL5 modelleri ise bugün halen bir çok farklı markanın aynasız modellerinden sadece "Otomatik odaklama" konusunda değil bir çok alanda hız konusunda öndelerdir. Misal shutter lag (Deklanşör gecikmesi veya deklanşör tepki süresi) konusunda, açılış ve ilk foto çekimine hazır duruma geliş süresi olarak, seri çekim hızı olarak… ve ayrıca "Eşdeğer diğer markaların ürünlerinden teknolojik olarak geride kalması" da yanlış. Misal Canon d-slr'larında(aynasızlarında da) titreşim engelleme sistemi gövdede değildir. Giriş seviyesi Canon'larda AF motoru yoktur !.. Buna karşın Olympus aynasızlarda titreşim engeleme sistemi gövdededir. Bu sebeple 30 yıllık eski filmli makina lensi dahi taksanız bir Olympus aynasıza titreşim engelleme sistemi ile kullanabilirsiniz. Üstelik OM-D E-M5'ten bu yana 5x yönlü titreşim engelleme sistemi Dünya'da tek Olympus'ta mevcuttur. Bu sistemin benzerini bildiğim kadarı ile Sony yeni çıkacak Tamkare gövdesinde kullanacağını duyurdu. Öte yandan nedir bu teknolojik gerilik, neden detay bilgi yok, kanıt yok ? 4K video çekmemesi mi ? Bugün 4K video çeken ürünler zaten bir elin parmağı ile gösterilebilecek kadar ve Olympus'un da 4K video kayıt yapan OM-D E-M1 modeli var !.. Hem de bu ürünün çıkış tarihi 2013 !!! Yeni çıkan OM-D E-M5 Mark II'de ise yine yeni benzersiz teknolojiler var. Focus Peaking mi ? O da var !.. Rakiplerin her modelinde olmadığı gibi Olympus'un da her modelinde bütün bu özellikler yok tabi. Mesela 1/8000 perde hızlı kaç aynasız var 2015 yılına geldiğimizde ? 2013'ün ilk çeyreğinde çıkan Olympus pen e-p5'in en yüksek perde hızı 1/8000'dir.

  Sonra 2x çarpanı m43 sistemler için dezavantaj diye tanımlayan yazar konunun tele gerektirdiği alanlarda bu 2x'in avantaj olduğunu da yazması gerekmez miydi !?

  Ayrıca kendi yorumumu kopyalamama izin vermeyişinizdeki mantıklı gerekçeyi de anlayamadım. Yorumum bana ait ama sizin esiriniz oluyormuş sitenize yazdığımızda ! Bu uygulamayı da hiç etik bulmadığımı belirteyim.

 26. Tahir bey aynasız makinada panasonıc diğer markaların gerisinde dediğiniz yorumda çok güldüm ben panasonıc lumıx gh4 kullanıcısıyım kullandığım lensler lumıx gx 12-35 f/2.8 ff e göre 24-70. İkinci lensim leica noticron 42.5 f/1.2. Ff e göre 90mm üçüncü lensim gx 35-100 f/2.8 ff e göre 70-200 panasonıc gh4 deki özellikleri canonun ve nikonun makinalarında olsa 30-40 bine satarlar tüm dünya aynasıza geciyo bizim ülke hala mark 3 diye kafayı bozuyu aynasızlar daha hızlı daha pratik daha stabill daha ergonomic aynalı makinalar gibi ses cıkartırlar perde ömrü daha fazladır lensleri daha kalitelidir katmanları azdır ışığı daha iyi alırlar sensörle lens arasındaki mesafe daha kısadır görüntüde bozulma olmaz gh4 de hem gövdede af hem lenslerinde af vardır bir fotoğraf makinasında ezelden bu yana ayna şart değil bunun en iyi örneği leica m serisi dijitalindede analoğundada ayna yok

  1. Merhaba Hüseyin Bey;

   Bu yazıyı ben yazmadım dikkat ederseniz, ama çoğu kısmına katılıyorum o ayrı. Panasonic'in GH4'ünün çok iyi olması onu genelde iyi bir marka yapmıyor + Satış rakamlarına bakarsanız bunu rahalıkla görebilirsiniz. Aynalı aynasız tercih tamamen kullanıcının, hala müşteriler aynasız kullanana iş vermezken aynasıza geçmek çok mantıklı değil, dolayısıyla aynasızlar DSLR'lardan yüz kat daha iyi olsa da müşterinin algısı her zaman her şeyden önemlidir.

 27. tahir bey
  daha önce nikon d60 kullandım kısa süreleiğine

  vizörü olan aynasız ve şık bir makine almak istiyorum
  önerileriniz nedir?

 28. aynasız makinalarla ilgilenirken sitenizi gördüm gerçekten tebrik ederim paylaşımlarınız çok değerli benim gibi ne alacağını bilemeyenler için teşekkürler. bende aynasız arıyordum önce reklamlardan samsung diye arıyorken birçok seçenek çıktı bilinen tüm markaları araştırırken bilmiyorum neden ama sony a6000 daha cazip geldi. bunda inceleme videonuz çok yardımcı oldu. ama video için (gece-gündüz vs..) pek açıklama vermemişsiniz.a6000 için fotoğraftaki övgüleriniz video içinde geçerlimi ? birlikte gelen 16-50 ile kaliteli videolar çekilebilir mi? ayrıca şarj için usb olması dej avantaj mı ? ve belittiğiniz tek kart yuvasının olması ? bu durum vazgeçmem için ve başka makineler aramam için sebeb mi? cevaplarsanız kararsızlığımı yenebilirim teşekkürler iyi çalışmalar..

  1. Teşekkür ederim öncelikle. A6000 çok güzel bir makine, 16-50 de iyi bir lens, şarjın usb'den olması bence iyi bir şey değil ama Sony böyle istiyor, gerekirse ek bir aparatla normal elektrikten de pili şarj edebiliyorsunuz. Tek kart yuvası zaten bütün aynasızlarda geçerli, DSLR olmadığı için malum… Bence A6000 alınabilir bir makine, fiyatıyla şu anda rakipsiz.

 29. Merhaba tahir bey,
  Ben de aynı tarz sorularla sizi yoracağım maalesef.
  Aynasız makineleri araştırmaktayım bi, süredir. Fuji xe-2 konusunda tam karar vermiştim ki kullanınca vazgeçtim. Spor fotoğrafları çekmeyi planlıyorum. Hız, hafiflik ve batarya konusu benim için kritk bir nokta. Hafiflik sorunu aynasızlarda çözülüyor ama şu anki modellerde diğer açılardan kafam karışmış durum.da .2000-3000 civari bir bütçem var. Sony ya da Fuji makineleri denemeye devam mı etmel

  1. Söz konusu hızsa ibre biraz Sony yönünde ama bence yeterince hızlı lensleri var mı tartışılır, ben olsam sanırım Olympus tarafına bakardım, çokça lens, iyi makineler, tavsiye ederim EM10 örneğin.

 30. tahir bey merhaba sinan ben yazınızı okudum sizin panasonic aynasızları tavsiye etmediniz diğer aynasız makınalara göre arasındaki farkı yazabilirmisiniz iyi çalışmalar dilerim

  1. Sinan Bey, Panasonic Türkiye yeterli derecede aktif olamıyor, bulunabilirlikleri, destekleri vs az, kimse GH4 haricinde Panasonic önermez o yüzden…

 31. Tahir Bey ileriye dönük düşünüldüğünde, gündüz ve gece çekimleri göz önüne alırsak Olympus OM DEM 1 EM10, Fujifilm XT1 ve Sony A6000 arasından hangisini tercih edersiniz.

 32. Merhabalar.
  Öncelikle yazınızı günlerce tekrar tekrar okuyorum. Ama bir türlü karar veremiyorum seçim konusunda. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?
  İki makine arasında kaldım.
  1. Olympus pen p5
  2. Fujifilm x e2
  Fiyatları hemen hemen aynı olduğu için aralarında karar vermekte zorlanıyorum. Bu makinalarin hangisi daha iyidir? Sizden cevap bekliyorum. Teşekkür ederim

 33. Tahir Bey Merhaba

  Elimde Nikon D5100 var. 18-55, 35 mm 1.8g ve 18-140 lens var. Özellikle 18-140 ile 1 kiloyu geçiyor makine. A6000 almayı düşünüyorum. Sizce imaj kalitesi olarak D5100'den geri kalır mı bu makine? Kit lensi ile tatmin olur muyum? Tabi ileride onunda 35 mm almayı düşünüyorum.

  Birde Olympus omd em10 ile a6000 arasında imaj kalitesi olarak fark fazla mıdır? Sizce ikiside aynı performansı mı verir? Siz olsanız hangisini alırsınız?

  Saygılar

  1. Aşağı yukarı aynı makineler, benim gönlüm Olympus'tan yana, özellikle şekli şemali bunda büyük etken. Tavsiye ederim şiddetle.

 34. Tahir Bey Merhabalar,
  Fotoğaf çekmeyi çok seviyorum ancak yıllardır telefonumla çekiyorum. Şuan maksimum 2000 tl gibi bir bütçem var. Kursa da yazılmayı düşünüyorum. Taşınabilirlik açısında aynasız bir model düşünüyorum. Açıkçası şekilciliğe de önem veriyorum. Şuan fujifilm xt10 16-50 ye bakıyorum. Kararsızım. Fiyat olarak daha uygun ve wifi özelliği olarak hangi makineyi önerirsiniz?

 35. Merhabalar tahir bey,
  Olimpus omd em5 mark2 ve omd em10 mark2 arasında kararsız kaldım, bu konuda bi fikir verebilirmisiniz?

 36. Tahir bey merhabalar
  İşletmekte olduğum cafenin instagram sayfasında paylaşmak için ürün fotoğrafı çekmek istiyorum. Fujifilm X-T1 + 16-50mm F3.5-5.6 OIS Kit – OUTLET ürünü (2699 tl ) ve Olympus OM-D E-M10 Mark II 12-50mm (3299tl) , 14-42mm EZ (2499TL) arasında kaldım tercihiniz ne olurdu ? yada farklı bir cihaz önerirmiydiniz. tşkkrler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Sony A7R Edirne Gezisinde

Yazı İçeriği Hide Selimiye Camii ve ÇevresiEski CamiiTarihi Ciğerci Kazım UstaTarihi Edirne sokaklarıEdirne Büyük SinagoğuTrakya Üniversitesi Güzel Sanatlar…
canon 50mm stm incelemesi
Devamını Oku

Canon 50mm f/1.8 STM Lens İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir bu 50mm Sevdası?Canon 50mm Lensler Arasındaki FarklarGenel BakışOptik Performans50mm ile Neler Yapılır?50mm ile İlgili…
Devamını Oku

Japonya Turu – Tokyo, Osaka Rehberi

Yazı İçeriği Hide Kısaca JaponyaJaponya ‘ya UlaşımJaponya ‘ya VizeJaponya İçinde UlaşımJaponya ‘da ModaJaponya ‘da Gece HayatıJaponya ‘da Tuvalet2.Gün – Tokyo3.Gün…
Devamını Oku

Fotoğrafçılar için WordPress Temaları – 2019

Yazı İçeriği Hide KaliumPhotographyFluxusHazelLensPhotomeKinetikaVegaMyFolio Fotoğrafla ilgilenenler, amatör de olsa fotoğraflarını sergileyebilecekleri bir alan olmasını isterler. Dijital çağın da…