Fuji X30 vs DSLR Karşılaştırması

Günümüzde fotoğrafı yakalamak için fotoğraf makinenizin her an yanınızda olması gerekiyor. DSLR lar gün geçtikçe özellikleri artmasına karşın ilk başta ölü doğduğu düşünülen lensi değiştirilebilen aynasızlar yavaş yavaş piyasa pastasının şeklini değiştirmekte. Bu evrede aynasızlar kadar lensi değiştirilemeyen aynasızlar da mevcut. Ben de sizler için piyasaya yeni çıkan Fuji x30 u giriş seviyesi (yaklaşık eş değer fiyatta olan) DSLR lar ile karşılaştırdım. (Fuji x100T nin incelemesi ise pek yakında)

Eğer fuji x30 un kutusundan neler çıktığını merak ediyorsanız bu videomuzu izleyebilirsiniz.

https://tahiryildiz.com/fuji-x30-ve-x100t-nin-kutusunu-actik/

Fuji x30 u (yazının bundan sonraki bölümlerinde sadece x30 olarak anılacaktır) DSLR ile karşılaştırmadan önce eski versiyonu x20 ile dişe diş-göze göz bir rekabete sokmak istedim. Çıkan sonuç 100$ fazla bütçeyi arttırıp x30 almak daha mantıklı. Ürün özelliklerinde ciddi revizyon ve iyileştirme söz konusu.

Tüm detaylar için altta yer alan tabloya bakabilirsiniz:

maxresdefault

X30 X20
Açıklandığı Tarih: Ağustos 26, 2014 Ocak 7, 2013
Piyasaya Çıkışı: Sonbahar 2014 Mart , 2013
Fiyat (ABD): $599 $499
Sensor 12MP ⅔ inch X-Trans CMOS II sensor 12MP ⅔ inch X-Trans CMOS II sensor
İşlemci: EXR Processor II EXR Processor II
Bakraç: Gerçek zamanlı dijital büyük vizör Ufak optik vizör
Vizör rotasyonu: Var Yok
Autofocus Intelligent Hybrid AF in 0.06 saniye Intelligent Hybrid AF in 0.06 saniye
AF Noktalarına direk erişim; Var Yok
Poz Telafisi ±3EV ±2EV
Zaman Aralıklı Çekim: Var Yok
Açılış Süresi 0.5 saniye yavaş
Deklanşör Gecikmesi 0.1 saniye yok
Sürekli Çekim: 12 fps 12 fps
Lens FUJINON ƒ/2.0-2.8 lens 4x manual zoom lens (35mm karşılığı of 28-112mm) FUJINON ƒ/2.0-2.8 lens 4x manual zoom lens (35mm karşılığı 28-112mm)
LCD Hareketli 3.0″ LCD (920k) Sabit 2.8″ LCD (460K dots)
Kontrol Halkası Var. Çeşitli özellik atamaları yapılabiliyor. Yok
Q Menu Q Menü de değişiklik yapılabiliniyor. Standard Q Menu
New Film Simulation Var – Classic Chrome Henüz yok
Pil Ömrü 470 fotoğraf 270 fotoğraf
Flash Pop-up Super Intelligent Flash Pop-up Super Intelligent Flash
Yakın Focus Super Macro modu  1cm de Super Macro modu  1cm de
Focus Peaking Var– renkler ile Var – sadece beyaz
Video Var –  24 fps, Full Manuel kontrol Var – Tam otomatik
Harici Mikrofon Girişi: Var Yok
WiFi  Var Yok
Size Daha büyük Daha ufak

Kıyasa başlamadan evvel şunu belirtmekte yarar var. Amacım DSLR mı döver yoksa x30 mu değil. Kullanım özellikleri ve pratiğe etki eden tüm bileşenleri bir araya toplayarak her 2 cins arasında farklılık tablosu ortaya çıkartmak. Bu sayede kısıtlı bütçeniz var ise amacınıza uygun olan kamerayı-lensi veya markayı seçerek ona göre fotoğraf hayatınıza devam etmeniz. Bir makinenin diğerinden bazı özelliklerinin üstün olması o makineyi “iyi fotoğraf makinesi” yapmaz sadece bazı avantajları olduğunu öne çıkartır. Alacağınız fotoğraf makinesi bu avantajları sizin için önemli ise verdiğiniz parayı hak etmektedir. Yoksa hiç kullanmayacağınız özellikler için dünya parayı heba etmeye gerek yok.

Gerekli uyarımızı da yaptıktan sonra adım-adım kıyas tablomuzu oluşturalım;

Sayfa İçeriği

Sensör:

camera-sensor-size-10

Eğer bir fotoğraf makinesi aldıysanız bilinki ödediğiniz tutarın %80 i içersinde yer alan sensör içindir.

Sensör herşey midir ? Bazen evet bazen ise hayır. Şu an kıyas yaptığımız x30 ve DSLR a bakarsak yukarıda yer alan tabloda giriş seviyesi DSLR  üstten 3. ve 4. sırada yer alan büyüklükte ki sensörlere sahip. X30 ise listede 9. sırada yer alan ilk mavi ebattaki sensöre tekabül ediyor. Bu ne mi demek? Bu şu demek her iki sensör arasında ciddi boyutta fark var demek. Güzel bunu anladık fakat daha büyük sensörün avantajı veya dezavantajları neler bunu tartışmak lazım.

Eğer fotoğrafı bir sanat dalı olarak görecekseniz, sergiler açıp, büyük baskılar alacaksanız, evinizde duvardan duvara kendi fotoğraflarınızı basacaksanız ve hayatınız fotoğraf olacak ise alabileceğiniz en büyük boy sensörlü makineyi alın. Ama amacınız sadece sosyal medya veya ufak boyutlu baskılar ise (60*70cm lik baskıyı kaliteli olarak x30 sensörü ile almak mümkün) alacağınız makinenin sensör büyüklüğü içeriği etkilemeyecektir. Aynı durum karanlıkta bol ISO lu ortamda fotoğraf çekiyor isenizde geçerli. Ufak sensör kötü ISO performansı demektir savı çürüyeli uzun zaman oldu bu arada. Örnek ISO başlığı altında yer alan fotoğraf.

Hacim:

wpid-mirror-less-structure-copy

Hacim derken elbette suda kapladığı alandan bahsetmiyorum. Kastetttiğim elinizde, çantanızda, evde veya seyahat ederken kapladığı alan. Yukarda gördüğünüz gibi hacim olarak DSLR aynasız sistemlerden daha büyük. Hatta lensi değiştirilemeyen x30 dan kat kat büyük. Eliniz ortalama bir elin büyüklüğünden çok fazla gelişmiş değilse x30 u aynasızları rahatlıkla kavrayabilirsiniz. Ergonomi olarak DSLR ın yerini tutamadığı bir gerçek fakat saatlerce çekim yapıp fakat akşam eve döndüğünüzde boynunuzun ağrımadığını görmek de güzel. Fotoğraf için vakti olan, bu hobiden para kazanmak isteyen ve ben tüm ıvır zıvırı ile bu ağırlığı taşırım diyen herkese DSLR tavsiye ederim. Kalanlar x30 ile eğlenceli vakit geçirebilir.

ISO Performansı:

Bundan 3-4 sene evvel ISO performansına en büyük etken makinelerde yer alan sensör büyüklüğü idi. Yazılım dünyası geliştikçe ISO artık makinenin yorumladığı bir özellik oldu. Bu sayede ufak sensörlü makinelerin ISO performansı ciddi artış göstermeye başladı. Altta yer alan fotoğraf tripod üstünde 3200 ISO da x30 ile çekildi. Tam olarak inceleyebilmeniz için siteye tam boy olarak ekledim. Üstüne tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz. Biliyorum ki bir DSLR bu ISO değerin de daha iyi bir fotoğraf verecek(mi?) dir.

DSCF9387
FujiFilm X30 3200 ISO

Bu değerde makineleri ne kadar kullanacağımız muamma fakat x30 un bir DSLR dan farkı olmadığını söylemeliyim. Fotoğrafa dijital olarak hiçbir müdahale yapılmamıştır. Makinenin verdiği jpeg çıktısı olarak eklenmiştir.

Lens:

02

Eğer bir DSLR alırsanız kullandığınız markaya uygun birçok lensi “satın alıp” kullanabilirsiniz. Bütçenize göre 200tl den 10.000$ hatta üstü birçok lens seçeneği mevcut. Buna bütçeniz varsa ne ala ama eğer yoksa x30 un sütünde yer alan 28-112mm f:2-2.8 (35mm eşdeğeri) ile birçok şeyi çekebilirsiniz. DSLR için alacağınız 28mm f:2.8 bir lensin maliyeti 1.000$ ın üstünde olacaktır. Aynı durum 112mm veya 100mm bir f:2.8 lens içinde geçerli. DSLR demek çekmek istediğiniz her şey için ek bütçe demek. Alacağınız sonuçlar tüm lensler için tatmin edici olmasına karşın kullanacağınız ortam buna uygun değilse boşuna para vermiş olursunuz. Şunu unutmamak lazım x30 ile “gerçek makro”, F1 yarışı gibi hızlı sporlar veya uzakta olup çekilmesi zor olan kuşları çekmeyi planlamıyorsanız x30 size yetecektir. Diğer ekstrem işler için DSLR kulanmanız şart.

Netleme ve Hız:

Kullandığınız lensin hızına bağlı olarak DSLR lar için netleme hızı değişmekte . X30 daha önceki modeli X20 ye nazaran daha hızlanmış. Aynasızlar netlik performansı olarak artış göstermekte.Aydınlık bir alan ortam için konuştuğumu unutmayın lütfen. Kit lensli bir DSLR da aydınlıkta netleme için sıkıntı yaşamazsınız, X30 içinde aynı durum söz konusu.

Aşırı hızlı konular çekmeyecekseniz netleme performansı sizin için yeterli olacaktır.

Açılış hızı X30 un tatmin edici. Tek sıkıntısı lens halkasının çevrilerek açılması. Keşke bir düğme ile açılsa. Eğer lensin kapağı takılıyken birisine fotoğraf göstermek istediğinizde makineyi açmak için lens kapağını çıkartıp açmaız gerekiyor. Bunun haricinde açılış performansları DSLR ile hemen hemen aynı.

Pil Performansı:

Fujifilm-NP-50-Batarya_cGP

DSLR ların hemen hemen tüm aynasızları tokatladığı bir fonksiyonda burası. Eğer x30 vb bir aynasız alacaksanız yanında yedek bir pil almanız şart. Eski modellere göre aynasız pil performansı bana göre iyileşmiş durumda ama bir DSLR kadar olması için biraz zaman gerekecek. X30 alacaksanız yanında yedek pil almanız şart. Bu arada DSLR da alsanız ilerde yedek pil almanız şart olacak.

X30 un en sevmediğim tarafı pili şarj etmek için makineyi prize takmanız lazım çünkü pil sadece makine üstünden şarj oluyor. Yedek piliniz var ise diğer pil şarj olurken yeni pil ile fotoğraf çekme şansınız yok. Ancak 2 pil bitse de şarj etmek için 2 sini de makineye sırayla şarj etmek lazım. Bunun çözmek bence şart.

WI-FI:

Giriş seviyesi DSLR larda wi-fi bulunmuyor. Fuji x30 bu hareketle topu ağlara yuvarlıyor. Bu fiyata alabileceğiniz wi-fi li bir alternatif olmaması fuji için avantaj. Sizde her yeni fotoğrafçı gibi sosyal medya canavarı iseniz anlık çektiğiniz fotoğrafları wi-fi üstünden cep telefonu ya da tabletinize aktarabilirsiniz ve dilediğiniz sosyal medya uygulamasında paylaşım sağlayabilirsiniz.

3668__580x430_fujifilm-camera-app

Vizör:

DSLR ın en güzel tadı çektiğiniz olayı ya da durumu canlı olarak izleyebilmeniz. Yaklaşık %95-97 lik bir bakraçtan anı yakalama şansına sahipsiniz. X30 için ise durum biraz farklı. Elektronik vizör ile çektiğiniz ya da çekeceğiniz fotoğrafları inceleme şansına sahipsiniz. Yaptığınız müdahaleleri anlık bu vizörden görmek -alışkın-kişiler için gayet güzel. X30 un tek sıkıntısı vizörden gördüğünüz ile çektiğiniz fotoğrafın renk ve tonlarının farklı olması. Vizör ün aşırı kaliteli olması sanırım bu farkı yaratmakta. Elektronik vizör abartı tonlamalar yaparak sizi yanıltabiliyor. Buna dikkat etmek lazım

Fiyat/Performans:

100_dolar_tuvalet_kagidi-money_toilet_roll__dollar_bill_toilet_paper

Herkes in bir geliri var ve bunu çöpe atmak istemiyor. Özellikle konu fotoğraf olunca işler daha da pahalaşıyor. Bu dönemde yatırımı doğru yapıp teşhisi çabuk koymak gerekiyor. Fotoğraf çekmeyi seven birisi yanlış ekipman seçip fotoğraftan soğuyabilir ya da doğru ekipman ile bir sanatçı olabilir. Bu seçim tamamen size kalmış. Yukarda verdiğim tüm örnekler bütçesi x30 a eşdeğer giriş seviyesi DSLR lar için geçerlidir. Bu saatten sonra seçim yapmak size kalıyor. Bu yazının amacı DSLR döver ya da x30 gol atarı ortaya çıkartmak değil sizleri ihtiyaçlarınız doğrultusunda yönlendirmektir.

A) Büyük baskı alacağınız, özel makro-spor-kuş fotoğrafçılığı yapacağınız ve bolca bütçe ile kas gücü harcayacak durumda iseniz DSLR size göre.

B) Ben sokakta fotoğraf çekerim, makinem cebimde ya da her daim yanımda olsun, tatilde bile herşeyi çekmek için uğraşmak istemiyorum diyenlerden iseniz ve sosyal medya ile fotoğraf olarak aranız iyi ise X30 sizi cezbedecektir.

SONUÇ:

Bir kazananın olmadığı iki farklı kulvarın yarışçısını sizler için gözler önüne serdim. Umarım bu seçenekler tercihler için yardımcı olacaktır.

Genel olarak FujiX30 için konuşmak gerekirse alanın pişman olmayacağı, yazın bol cepli pantolonlara, kışın her montun cebine sığan kaliteli lensli bir makine ihtiyacınızı görecekse X30 size göre

Bu arada;

Makine ve ekipman tedariğinde tüm nazımızı çeken başta Ferhat Sönmez başta olmak üzere tüm ekibe teşekkür ederim.

fujifilm-stoneage

Fuji x30 ile çekilmiş örnek fotoğraflar:

DSCF9350 DSCF9335 DSCF9365 DSCF9344

28mm
28mm
DSCF9316
112mm
0 Shares:
1 comment
  1. Merhaba, Nezihi bey; ayrıntılı incelemeleriniz gerçekten bizler için çok faydalı elinize emeğinize sağlık.
    konu dışı olacak ama; pozometrelerle ilgili bi inceleme yazısı hazırlamanız mümkün mü? malesef Türkçe olarak hazırlanmış ayrıntılı inceleme yok.
    Sekonic pozometrelerden almak istememe rağmen; yeterli bilgim olmadığından ve modeller arası farkları bilmediğimden hangi modeli alacağıma karar veremedim. Dolayısıyla ihtiyacımdan daha fazlasını yada eksiğini almak istemiyorum. O nedenle yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Canon EOS 200D İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon EOS 200D İlk BakışCanon EOS 200D Teknik ÖzelliklerÖrnek FotoğraflarCanon 200D İnceleme VideomSonuç Canon’un küçük…
Devamını Oku

Keratokonus Nedir, Nasıl Crosslink (CCL) Tedavisi Oldum?

Yazı İçeriği Hide Keratokonus Nedir?Keratokonusun Sebepleri Nelerdir?Keratokonusu Nasıl Fark Ettim?Keratokonus Tedavileri Nelerdir?Crosslink Tedavisi Olmaya Nasıl Karar Verdim?Crosslink Tedavisinin…