Canon’un tüm zamanlardaki en çok sevilen ve en çok övülen lenslerinden olan Canon 24-70mm, tek lensle genel olarak tüm çekimleri yapmak isteyen ve zoomdan vazgeçmeyen fotoğrafçıların bir numaralı tercihi. Ben de lensi şöyle genel olarak ele aldım, bakalım neler çıkmış…

Canon 24-70 İncelemesi

İlk Bakış

Canon 24-70mm başlığından da anlaşılacağı üzere 2. versiyon. İlk versiyonu da uzun süre kullanmış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki her anlamda en az %30 daha iyi. Tüm zamanların en keskin zoom lenslerinden diye tabir edilen Canon 24-70, tak gez olarak da kullanılabiliyor. Lens ilk çıktığı zamanlarda keskinliğiyle öyle bir nam salmıştı ki pek çok Nikon kullanıcısını da kendisine çekmişti. f/2.8 diyaframıyla ve açı aralığıyla tek lensle hemen her şeyi çekebileceğiniz yegane lenslerden. Canon’da rakip olarak 24-105 f/4ü gösterebiliriz ama o da f/4 olduğu için tam karşısına çıkamıyor.

Uyumluluk

EF kısaltması (electronic focus) Canon’da full frame uyumlu lensler için kullanılıyor, dolayısıyla lens hem crop gövdelere hem de full frame gövdelere takılabiliyor. Yani piyasada satılan tüm Canon makinelere uyuyor diyebiliriz. Crop makinelerde 1,6 çarpanıyla beraber 38-112mm açısına sahip oluyor, biraz geniş açıdan vazgeçiyorsunuz yani. Crop makine kullanıyorsanız ve tak gez bir lens tercih edecekseniz Canon 17-55 f/2.8 tercih edin.

Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM Lens Özellikleri

Canon_EF_24_70mm_F28L_II_USM

Çıkış Tarihi Şubat 2012
Şu Anki Fiyat ($ olarak) 1749
Diyafram f/ 2.8
Aralık (mm) 24-70
Filtre Çapı (mm) 82
Bayonet Canon EF
Titreşim Engelleyici Yok
AF Motoru USM
Zoom tipi Ring
Döner Ön Eleman Yok
Tripod mount Yok
Renk Siyah
Full-Time manual netleme Var
Cam sayısı 18
Grup sayısı 13
Diyafram bıçağı sayısı 9
Dairesel diyafram Var
Uzunluk (mm) 113
Ağırlık (gr) 805

Canon ‘un 2012 yılında yenilediği 24-70mm, Canon’un en iyi zoom lensleri arasında gösteriliyor. Full frame body alanların en çok tercih ettiği lenslerin başında gelen 24-70mm, özellikle keskinliğiyle göze çarpıyor. Benim elimde 5D Mark 2 olduğu için testi onunla gerçekleştirdim ama emin olun yeni body’ler çok daha iyi sonuç veriyorlar. Lensin en yakın netleme mesafesi ön camdan itibaren 20cm, geniş açı lenslerin ön plandaki objeyi büyüttüğü göz önüne alınırsa çok iyi bir değer diyemem ama yine de hiç fena değil.

Otomatik Netleme

Otomatik netleme hızı oldukça iyi, prime’lar kadar hızlı diyebilirim. Bu hızda makinenin de etkisi olduğunu unutmamak lazım. Özellikle loş ışıkta netlemesi çok başarılı olan lens hiç bir zaman kararsızlık göstermiyor.

Köşe Kararması (Vignette)

24mm’de f/2.8 – f/4, f/5.6 ve f/8 ‘deki sonuçları altta görüyorsunuz. Bekleneceği gibi f/2.8de gözle görülür olan köşe kararması diyafram kısıldıkça azalıyor.

canon_vignette
Canon 24-70mm Köşe Kararması Testi

Bükülme

Özellikle geniş açı lenslerde bükülme olması ne yazık ki fiziksel bir kanun, markalar bunun da önüne geçmeye çalışıyorlar ama başarısı tartışılır. Bazı fotoğrafçılar da bu bükülmeden hoşlanır, örneğin Sigma 10-20mm lens bükülmesiyle ünlüdür. 24-70mm’de de altta zoom yaparak gösterdim yine, bükülme giderek azalıyor. Ama 24mm’de ciddi bir bükülme söz konusu.

canon_zoom
24-70mm arası zoom

Bükülmeyi gösterebilmek için Lightroom’da lens profilinden düzeltme yaptım ve alttaki sonuçta bükülmeyi daha net görebilirsiniz.

canon_bukulme
24mm’deki bükülme ve düzeltilmesi

Keskinlik:

Canon 24-70mm keskinliğiyle her zaman ön planda olan bir lens. Prime kadar keskin olmasını beklemek hayalcilik mi olur bilemiyorum ama ben çektiğim test fotoğraflarında f/2.8 den f/8e kadar çok az değişiklik gördüm. Tahmin edilebileceği gibi f/4 ve f/5.6 gibi lens en keskin haline geliyor. Bu arada testi 70mm’de yaptım çünkü daha çok portre amaçlı kullandığımı varsaydım. Başka açılarda daha farklı sonuçlar verebilir.

canon_keskinlik_orta
2,8 – 4 – 5,6 ve 8deki orta nokta keskinliği

Orta noktada tabii ki keskin olacak, bir de köşeleri görelim diyenlerdenseniz onu da şu şekilde gösterelim:

canon_keskinlik_kose

Köşelerde vignette, yani köşe kararması etkisiyle ışık farklılıkları var. Ama rahatlıkla görülebiliyor ki 2,8 ve 4’te yumuşak olan lens 5,6 ile beraber müthiş keskinleşiyor ve f/8de de bu keskinliği koruyor. Köşeler de süper keskin olsun diyorsanız 24-70mm pek sizlik değil gibi.

Ne Çekebilirsiniz?

Bu soru çok geliyor o yüzden yazayım dedim. Açısı itibarıyla portre, düğün, çocuk, evcil hayvan, gezi, yemek gibi hemen her fotoğraf türünden çalışabilirsiniz. Makro çekmek istiyorsanız Canon 100mm alın. Çok uzaktan fotoğraflar çekmek istiyorsanız yine bu lens size göre değil.

Filtre Ne Kullanayım?

82mm çapa sahip lens. O yüzden kullanacağınız filtreler de biraz pahalı olacak. Ben lenslerimde polarize filtre kullanıyorum, B&W veya Hoya HD filtreler çok iyi, neredeyse yok gibiler. O yüzden bütçeniz dahilinde ikisinden birini tercih edin.

2470lenses
Parasoley EW-88C kutudan çıkıyor.

Alternatifleri Neler?

Tamron 24-70VC, Sigma 24-70 ve Tokina 24-70mm alternatif olabilecek lensler. Sadece Tamron’da titreşim engelleyici özelliği bulunuyor, bu özellikle video severler için güzel bir avantaj. Fiyat / performans olarak bakarsak bu lensleri de tercih edebilirsiniz. Ne kadar fark var derseniz eğer sadece orta nokta keskinliğiyle ilgileniyorsanız ve f/2.8de kullanmak sizin için çok önemli değilse emin olun gözle görünür farklar görmeyeceksiniz. Ama keskinlik seviyorsanız ve f/2.8 sizin için önemliyse (ki bu lensi aldıysanız önemli) Canon bu lenslerden kesinlikle daha iyi. Bir sıralama yapmak gerekirse:

Canon > Tokina > Tamron > Sigma diyebilirim. Bu lenslerin hepsini görüp test etme şansım oldu, sonuçlar tecrübelerimle sabittir.

Alınır mı?

Hem de nasıl. Düğün fotoğrafçılığı yapıyorsanız, portre ve manzara çekmekten hoşlanıyorsanız, L lens tutkunuysanız, alabileceğiniz en iyi zoom lenslerde ilk 3e kesinlikle gireceğini düşünüyorum. Yanına bir de 70-200 f/2.8 II zoom alıp neredeyse seti tamamlayabilirsiniz. Evet pahalı ama verdiğiniz her kuruşa değer bir lens. Biraz ağır ama zaten f/2.8 lenslerin hafif olmasını beklemek hayalcilik olur.

Örnek Fotoğraflar

1
Brandon Taoka – 6D ile çekilmiş.
Jeff Goldberg
Jeff Goldberg – 5D Mark III
Randall Herrra - 5D Mark III
Randall Herrra – 5D Mark III
Heng Fu Ming - 5D Mark III
Heng Fu Ming – 5D Mark III
Michel Eichelberger - 5D Mark III
Michel Eichelberger – 5D Mark III

Sonuç

Canon 24-70mm f/2.8 L II, Canon’un en iyi zoom lensleri arasında. Keskin, kontrastlı ve çok kaliteli. Düğün, portre çekimlerinde 70mm’de f/2.8 diyaframıyla iyi bokeh veren lens sahibi olan herkesi mutlu edecek cinsten. Eğer bu aralıkta bir lens bakıyorsanız ve bütçeniz el veriyorsa hiç durmayın.