d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

Canon EOS 200D İncelemesi

Canon’un küçük ve hafif DSLR makine üretme anlamında diğer markaların önünde geldiği bir gerçek. Canon 100D ile başlayan bu furyaya Canon 200D ile devam etti ve oldukça da başarılı olmuş görünüyor. Gelin Canon 200D inceleme yazına birlikte bakalım.

Canon EOS 200D İlk Bakış

Canon 200D üç renkte dağıtılıyor: Siyah, Gümüş ve Beyaz. Üçü de birbirinden güzel görünüyor ama benim tercihim beyaz oldu. Bu renkli fotoğraf makinelerine eski Pentax zamanından beri bir kanım kaynıyordu ama 200D çok güzel olmuş. Lensini de body rengine uydurmuşlar ve elinize aldığınızda kendinizi iyi hissediyorsunuz. Görünümü güzel, gövde hafif ve fotoğrafları da etkileyici. Her fotoğraf makinesi inceleme yazısında yazdığım gibi bunda da yazayım: Lens ne kadar iyiyse fotoğraflarınız o kadar iyi olur, o yüzden tek bir lensle en iyi fotoğrafları çekeceğim gibi bir düşünceniz varsa size kötü haber vermek de bana düşüyor :)

Canon 200D üç renkte mevcut: Beyaz, gümüş ve siyah

Canon EOS 200D Teknik Özellikler

Makinenin özelliklerine şöyle bir bakıp yorumlayalım:

Çözünürlük– 24 Megapiksel. Artık DSLR fotoğraf makinelerinde bir standart haline gelen 20-25 aralığı 200D’de görülüyor. Megapiksel fotoğrafın kalitesi değil, fotoğrafın büyüklüğü o yüzden bu konuyu kaliteyle eşleştiren bu zamana kadarki tüm reklamcıları buradan kınayabilirsiniz.

AF Sistemi– Dual Piksel CMOS AF. Evet evet yanlış okumadınız; hani şu en iyi makineler olan 1DX Mark II ve 5D Mark IV’te olan netleme sistemi. Dolayısıyla hareketli görüntüler dahil kolay kolay fotoğraf kaçırmayacağınızı söyleyebilirim.

Hız– Saniyede 5 kare fotoğraf çekebiliyor, bu yönüyle sanki piyasanın biraz gerisinde kalmış olsa da başlangıç aşamasında ben 5 karenin yeterli olduğunu düşünüyorum. Saniyede 5 kareden daha fazla hıza ne çekerken ihtiyaç olabilir ki? Kuş mu? 200D ile çekeceğinizi sanmıyorum.

Canon 200D ekranı 3″ boyutta, dönebilir ve dokunmatik. Gövde küçük olunca ekran dev gibi görünüyor.

Video– Full HD ‘de 60fps. Bu küçük makine 1920*1080 çözünürlükte 60fps video çekebiliyor ve bu yönüyle youtuberların da gönlünü fethediyor. Hem netleme hızı hem de video çözünürlüğü birleşince ortaya çok iyi bir video kamerası çıkıyor. Denemelerimde yüz yanıma sistemiyle beraber neti kaçırmadığını gördüm.

Ekran – 3″ Dönebilir LCD aynı zamanda dokunmatik ve telefonlar kadar iyi çalışıyor. Sıradaki fotoğrafa geçme, zoomlama vs gibi pinch işlemlerini yapabilir, kontrolü kolaylaştırabilirsiniz.

Ergonomi ve Gövde Yapısı – Makine oldukça küçük ve hafif. Eğer kocaman DSLR ‘lara alışkınsanız elinize çok küçük gelebilir ama yeni başlıyorsanız ideal boyutta. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz sevimli bir alet.

Titreşim Engelleyici – Gövdede titreşim engelleyici Canon’larda yok. Alacağınız lenste IS özelliği olmasına dikkat edebilirsiniz.

Girişler – Makinede çok kullanılan mikrofon girişi var, ama kulaklık girişi yok.

Bağlantı – WiFi ve Bluetooth var, günümüz standardı olduğu şekilde çektiğiniz fotoğrafları anında telefonunuza atabiliyorsunuz.

Örnek Fotoğraflar

Canon 200D İnceleme Videom

https://www.youtube.com/watch?v=Jym67Mf8MVg

Sonuç

Eğer aynasız fotoğraf makineleri ilginizi çekmiyorsa, hafif ve kullanışlı bir fotoğraf makinesi almak istiyorsanız, fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız başka makine aramanıza gerek yok. Canon 200D herkesin kullanabileceği kolaylıkta, taşıyabileceği ağırlıkta.

Artılar:

 • Çok hafif
 • Dahili Wi-Fi
 • Görüntüsü çok güzel
 • Netleme hızı oldukça başarılı
 • Full HD @60fps

Eksiler:

 • Kulaklık girişi yok
 • Gövde malzemesi çok kaliteli değil
8.3
Çok beğendim

Tam bir al kullan

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız Canon 200D tam size göre

 • Kullanım Kolaylığı 9
 • Lens Çeşitliliği 9
 • ISO Başarımı 8
 • Tasarım 8
 • Video 8
 • Fiyat/Performans 8

Küçük, hafif ve parasını hak ediyor.

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

No Comments

Post a Comment