Buket Özdirikman ile İlkbahar-Yaz Modasını Konuştuk

Modacı ve Tasarımcı Buket Özdirikman ile  sizler için 2014 İlkbahar-Yaz modasını “yaşayarak” anlatmasını istedik. Sağolsun bizi kırmayarak cevapları ile içimizi ısıttı.

Bu keyifli sohbet için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Buket Merhaba

-Bize kendinden ve moda tasarımcısı kimliğinden bahseder misin ?

1981 doğumluyum. Mimar Sinan Üniversitesi moda bölümü mezunuyum. Klişe ama çocukluğumda çizimler yapmak, kumaşlardan birşeyler ortaya çıkarmak, dikmek hoşuma gidiyordu -özellikle de kendime yapıyorsam tasarladığım şeyi- Böyle moda tasarımcısı olmaya karar verdim diyebilirim.
10 seneden fazla oldu piyasanın içindeyim ve Kadıköy’de kendime ait kişiye özel tasarımlar yapıp diktiğim Butik-Atölyem var.

fotoğraf 2

-Senin özel geceler için kıyafetler tasarladığnı biliyorum. Bu bahar da ne tarz “özel” kıyafetler moda ?

Özel gece ya da abiye denince kadınların aklında tek kesim var straplez! Bunun yanında elbette balık modeller çok revaçta. Bunları tercih etmek istemeyenler için dantel/drape detaylı “V” kesim elbiseler, hafif kollu ama vücuda oturan, prenses yaka abiyeler de kadınların gözdesi olacak gibi duruyor.

-Benim çevremde de birçok bayan arkadaşım bu dönemde evlenecek. Gelinlik alırken yada diktirirken sence nelere dikkat etmeliler ? Bu yaz gelinlik modası nasıl şekillenecek ?

Gelinlik modasında bu yaz gelinler karşımıza geçtiğimiz seneden de izler taşıyarak çıkacaklar.  Sade kesimden yana olanlar balık modelini tercih ederken; kendilerini prenses havasında hissetmek isteyenlerin de tercihi straplez, kabarık kesimli gelinlikler olacak.
Öncelikle gelin adayları straplez konusunda çok dikkat etmeleri gerekir. Bunlardan biri straplezin göğüsten aşağıya asla düşme eğilimi göstermemesi gerekir. Bir de bedenlerine tam uyumlu olması gerekir.

Balık model gelinlik seçecek gelinler için vücut hatlarının orantılı, bacak boylarının uzun olmasına dikkat etmeleri gerekir.
Nostaljinin ve saflığın simgesi haline gelen danteller gelinliği oluştururken oyunu bozan duvağın yerine kullanılan saç aksesuarları olacak.

fotoğraf 5

-Malum havalar açmak üzere. 2014 ilkbahar-yaz hangi renkler ve kıyafetler giyilecek ?

Renkler, çizgiler, desenler havada uçuşacak. Öyle ki renkleri desenlere desenleride renklere katıp giyeceğiz.
Moda delirdi mi hayır!
Sadece cıvıl cıvıl olmayı seveceğiz ya da sevmiyorsak bile alışacağız bu sezon.
Neon renkler güneşe karşı yarışacak, klasik olmak isteyenler siyah/beyaz ya da beyaz/lacivert/kırmızıdan vazgeçmeyecek ama bunlara ufak neon dokunuşlarla en basitinden bir kolye ile klasiklikten ayrılacaklar. Alıştığının dışında asla yapmam diyenlerin alışacağı bizi renklere taşıyacak sezon bekliyor.

-Bu seneye özel ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmeli ? -Parmak arası terlik modası bitmiş olsun lütfen :)

Üzücü haberi vereyim bitmedi ne yazık ki parmak arası terlik ;) hatta varyasyonları ve yeni tasarımlarla karşımızda olacak. Üzerine etnik detaylar taşınmış (zincir, metal parçalar, püsküller) terliklerde karşılayacağız bu yazı.
 Ayakkabı seçmek üzerinize etek ya da pantolon, gömlek seçmekten farklı değil. Ayağınızı güzel gösterecek ayakkabıyı seçmelisiniz. Moda diye değil. Bu en önemli kriter bence.

-Sokaklarda en çok hangi saç modelini göreceğiz bu yaz ? Buna uygun makyaj renkleri neler ?

 Açık, salınan Ombre saçları göreceğiz tabii ki. Saç uçlarında dahi olsa sarışınlık yolunda olacak birçok kişi. Yalnız bilinenin aksine sarışınlık fazla makyaj kaldırır deyip makyajlara ağırlık verilmesin derim. Saç uçlarındaki ışıltının yüze yansıması yeter. Göz üzerine pastel tonları yeter çok hafif şeftali tonlarında allık güzel bir rimel ile desteklenmiş kirpikler ve dudak rengi ruj. Bu tonlar size tonlarınız değilse 2. seçenek eyeliner ile desteklenmiş göz kapağı rimelli kirpikler ve pembe tonlarında ruj.
Unutulmasın ki çok makyaj güzellik getirmiyor. Doğallıktan uzaklaştığınız zaman yapay görüntü estetik durmuyor.

fotoğraf 4

-Yaz demek kum, güneş tatil demek. Bu dönem için 2014 te ne tip mayo, bikini veya plaj kıyafetleri revaçta?

Kıyafette olduğu gibi bikinide de straplez moda çünkü kadınlar olarak izden nefret eder askısız yanmak isteriz hepimiz. Renklerden bahsetmiyorum çünkü renk konusunda sınırsız bir kartela var bu yaz. Cıvıl cıvıl olacak plajlar yine.
En basit kural mayo ve bikinide göğüs tipine uygun kesimler seçilmeli tabii. Mayokini de yine çok tercih edilen plaj parçası olacak. Göbeği olan bayanlar asla tercih etmemeli mayokiniyi. Yine etnik esintilerin mayoya aktarıldığını göreceğiz. Bu yaz sahilde mayomuzu tamamlayacak en güzel ve en önemli detay büyük geniş renkli şapkalar olacak.

-Moda ile ilgilenen, tasarım yapan veya  modacı olmak isteyen kişilere önerilerin nelerdir ?

Modacı olmak için sadece tasarım yapmak önemli değildir. İşlevselliği, kişiye ve kitleye uygunluğu çok önemlidir. Tasarım yaparken hayata geçiriliş tarzının iyi kurgulaması gerekir. Her akla gelen fikir tasarım değildir. Ne yazık ki günümüzde akla gelen fikirler tasarım olarak nitelendirildiğinden tasarımcının bir önemi kalmamış gibi durmaktadır. Bu sebeptendir ki eğitim önemli değil bir an önce tasarım yapmaya başlayalım denir.
Bence modacı/tasarımcı olmak isteyen kişinin mutlaka ama mutlaka üniversite ya da kurslarda eğitimini alması işin detaylarını öğrenmesi gerekir.

fotoğraf 2

-Modacı kimliğine ek bir de eğitmen kimliğin mevcut. Bu eğitimler neleri kapsıyor ve ne sıklıkta gerçekleşiyor ? Kimler katılabilir ?

Eğitimlerim moda tasarımına başlamaya karar verenler için temel sanat, çizim anlatım teknikleri, silüet çizimini kapsıyor. Tasarımını hayata geçirmek isteyenler içinde Drapaj ve kalıp derslerim de mevcut.
Bir dönem kurumda eğitim verdim ama şimdi özel ders olarak programlarım sürüyor. İster 3 kişilik gruplar halinde istenirse de tek olarak ders veriyorum. Eğitimlerime tasarım yapmak, bununla para kazanmak isteyen ya da hobi için dikiş dikmek, kıyafet tasarlamak istersen herkes katılabiliyor.

-Dolaylı yollardan moda ve fotoğraf iç içe. Bu konu hakkında görüşlerin nedir ? Çok fotoğrafı çekilen bir kıyafet sence moda mıdır ? Hiç fotoğrafı çekilmeyen bir kıyafet yada tarz sence moda olabilir mi ?

Moda fotoğrafı kıyafetin ortaya konuşundaki son nokta bence. Moda fotoğrafı fotoğrafçının gözü ile tasarımını birleştirdiğinde çok daha güzel bir tarz çıkıyor ortaya.
Fotoğraf kişinin kendi üzerinde kıyafeti hayal edemediği noktada devreye girerse muhteşem bir işe hizmet etmiş oluyor. Çünkü orada model, kadına kıyafeti nasıl taşımasından ne takmasına, nasıl saç kullanılmasından ne renk ayakkabı seçmesine kadar bir yol çiziyor. Moda fotoğrafı bunun için önemlidir. Çok fotoğrafı çekilen kıyafet farklı kitlelere ulaşabildiği için reklam detayını kullandığı için moda olur. Bunun yanında hiç fotoğrafı olmayan nice kıyafetler var modaya hizmet eden bu moda olmasını engellemiyor sadece görülmüyor, bilinmiyor.
Dediğim gibi moda fotoğrafında kadına çizilen yol ile kıyafet moda olur çok tercih edilmesini sağlar.

fotoğraf 3

-Buket ‘e göre fotoğrafta güzel görünmek için modeller, selfie ciler, instagramcılar sence nelere dikkat etmeli ?

Kişi en iyi kendisini tanır bilir. Düz bir yaklaşım gibi durabilir ama bence selfie çekerken dikkat edilecek nokta kişinin iç sesidir. Bir kural yoktur yani. Zaten kişi kendini çok iyi tanır ve hep en güzeli yakalamaya çalıştığı için -ki bu bahsettiğimiz kadın faktörü ise- ego devreye girer ve en güzel kare yakalanır. Selfie içgüdüsel olan ve egoyu besleyen bir çekim tarzı. Onun için çok tuttuğunu düşünüyorum.
İnstagram’a gelecek olursak instagram programı amatör olarak fotoğraf çeken kişiye cesaret veren program. Hadi kardeşim sende fotoğraf çekersin hatta onu işleyip herkese beğendirebilirsin diyen program. Instagram için konunun ana kuralı bütün görmek değil detay görmekte saklı. Ayakkabıyı ayakkabı olarak değil bağcık detayı olarak gördüğünüzde instagram paylaşımı anlam kazanıyor. Diğer kurallar açı ve ışık. İşlemek için ışığın doğru olması şart tabii. Başka kural yok.

-Bu kış sokaklarda “graffiti” de neler modaydı ? Yazın neler moda olacak sence ? (Buket in instagram hesabında bol miktarda “graffiti” fotoğrafı ile karşılaşabilirsiniz)

 Bu kış genellikle sosyal içerikli graffitiler modaydı malum gezi sonrası duvarlarda yansımalarını resmedilişlerini görebildik ancak bunun yanında sanat için yapılmış olanlar her daim moda. Charlie Chaplin’e sık rastlayabilirsiniz mesela. Son gördüğüm graffiti Soma faciasından önce maden ocağı graffitisiydi. Madencilerin ne kadar az bir ücrete çalıştığına dikkat çekiyordu. Bir tür isyan.
Graffiti inanılmaz bir sanat bence sanatçının vermek istediği mesajı en geniş kitleye dahi ulaştırabilmesi. Sosyal mesaj içerikli temaları benim favorim. Geçen yaz sokak köpeklerinin dövülmesine, susuz kalmasına dair bir graffiti vardı ki bu insanların daha çok farkındalığına yol açtı diye düşünüyorum. Kapılarda onlar için daha çok su görmeye başladık.
Konuyla biraz ilgilenirseniz graffitiyi yapan sanatçısını graffitisinden tanıyabilirsiniz. Bir nevi imzası o. Kadıköy Yeldeğirmeni semtinde muhteşem graffitiler var herkese görmesini tavsiye ederim.

-Seni takip etmek isteyenler hangi sosyal medya mecralardan veya iletişim bilgilerinden ulaşabilir ?

Sık sık paylaşımda bulunduğum facebook/Bouquet’s Design Store sayfamdan instagram/bozdirikman hesabımdan ya da hakkımda bilgi edinmek isterlerse de telefonum adresim vs gibi www.buketozdirikman.com adresinden ulaşabilirler.

image
-Çok teşekkür ederim bize vakit ayırdığın için.

Ben teşekkür ederim.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Ayakkabılar ve Ünlüler İlişkisi

Günümüzde oluşan popüler kültürde, moda ürünleri (burada ayakkabı) de onlara sahip olan ünlüler sayesinde pazarlanıyor. Bu pazar için…