Bırak Gitsin Diyebiliyor musun? Yeni Hobi: Piyano Çalmak #12

Yine (!) karlı bir Cuma gününden merhabalar, 2022 Mart’ı sanıyorum ilerleyen yıllarda ilginç şekilde hatırlayacağız, ama yine de dışarıda ince de olsa bir beyaz örtü görmek güzel.

Bugünkü bültende şunlar var:

 • Bırak Gitsin diyebiliyor musun?

 • Hayatı “Tam Ekran” Yaşamak

 • Yeni Hobi: Piyano

 • Haftanın fotoğrafı

 • Haftanın videosu

 • Haftanın linkleri

Haydi başlayalım.


Sayfa İçeriği

Bırak Gitsin Diyebiliyor musun?

Bu 12. bülten, bu zamana kadar bolca plan yapmaktan, üretmekten, nasıl daha düzenli olabileceğimizden bahsettim. Bir de bunun tersini savunan bir görüş var: “Bırak, her şey olacağı yere varır.” Bir nevi kadercilik diyebiliriz sanıyorum, ama tabii dümdüz kadercilik değil. Bu düşüncenin temelinde “Sen elinde geleni yap, hayat hak ettiğini zaten verecektir.” düşüncesi yatıyor. Bunun üzerine bir düşün isterim, hayatı ne kadar kontrol edebiliyorsun, 5 sene önceki sen ile şimdiki sen aynı mı, ne hayal etmiştin, neler gerçekleşti, peki on yıl sonra sence nasıl bir sen olacaksın?

Biraz da günlük takıntılarımıza bağlayacağım konuyu, gündelik hayatta sık sık yaptığımız, ama aslında yapmanın çok iyi olmadığını bildiğimiz pek çok şeyi de yapıyoruz:

 • Yemek konusu: Gerçekten 2 öğün veya 3 öğün düzenli şekilde yiyor musun? Sağlıklı besleniyorum diyebilir misin? Akşam 10’dan sonra yemiyor musun önerildiği gibi? Peki kola, cips, Nutella? :)

 • Sosyal medya: Dürüst ol, yatmadan önce en son yaptığın şey veya sabah kalktığında ilk yaptığın şey telefonla ilgili mi? Araştırmalar artık telefona bağımlı olduğumuzu, onsuz mutsuz olacağımızı söylüyor.

 • Fazla çalışma: Bazen istediğimizden, bazen bizim dışımızda gelişiyor ama her şeyin kontrol altında olmasını istemiyor musun?

 • İlişkiler: Karşındaki insanın senin istediğin gibi davranmasını istiyor musun? Davranmadığında sinirleniyor musun?

Burada konumuzdaki görüş devreye giriyor, diyor ki doğru olmadığını bilsen de bazı davranışlar seni mutlu ediyorsa bırak düşünme.

 • Nefes al: Bolca duyarsın bunu mindfulness eğitimlerinde, ne kadar yapabiliyorz tartışılır ama anı yaşamak çok değerli.

 • O anda pişmanlık hissetme, sadece mutlu olduğunu düşün, anda kalmaya çalış, Nutella yerken ah kilo alıcam deme.

 • Tabii ki abartma, mutlu olacaksın diye de kişisel disiplininden çok taviz verme.

Yeni Öğrendim: Hayatı “Tam Ekran” Yaşamak

Bu hafta öğrendiğim bir kavramı paylaşmak istiyorum seninle. Günümüz insanının multitasking, yani aynı anda birden fazla işi yapma ile ilgili bir takıntısı da olmaya başladı. Yemek yerken video izliyoruz, tv izlerken telefona bakıyoruz, telefona bakarken sohbet etmeye çalışıyoruz, oyun oynarken telefonla konuşuyoruz gibi pek çok örnek vermek mümkün.

Tam ekran konusunu bilirsin değil mi browserlarda? Google Chrome kullandığını varsayıyorum, (CTRL+ALT+F, Mac’te CTRL+CMND+F) kısayolu ile tam ekrana geçiş yapabiliyorsun ve bu sayede sadece var olan sekme açık görünüyor. Ana fikri anladın sanırım, o anda sadece o işi yapmaktan bahsediyorum. Bir haftadır deniyorum, çok başarılı olduğum söylenemez, biraz da aceleci bir yapım var, ama yapabilene çok güzel kafa boşantan bir aktivite. Bence denemelisin :)

Yeni Hobi: Piyano

Çocukluğumda bir Casio orgum vardı, müziğe her zaman hevesliydim ama entrümanlara asla hak ettikleri ilgiyi gösteremedim. Yine de evde bir gitar (Zaman zaman klasik, akustik, elektro) hep var oldu. Kardeşim kızına bir piyano alınca ben de heves ettim, iPad’de o kadar güzel öğretici uygulamalar var ki hani özel hoca ile çalışıyormuşsun gibi, çok öğretici. Her neyse bu yazıyı şu nedenle yazıyorum, eğer sen de piyanoya heves ediyorsan o kadar para verip piyano almak zorunda değilsin. Sağolsun iş yerinden arkadaşım Erkin beni bir piyano üstadıyla tanıştırınca hiç bilmediğim şeyleri yarım saat içinde öğrenip hızlıca ilerledim. Midi klavye isminde ürünler var, bu ürünler normalde ses vermiyor, bilgisayara veya iPad’e bağladığınızda ve ilgili uygulamayı aktif ettiğinizde ise uygulamada seçtiğiniz sesi çalabiliyorsunuz. Şahane teknoloji :) Piyanolar çok pahalı ama bu cihazlar onlara göre çok çok ucuzlar.

Yani çok kabaca ikinci eli 11bin TL civarında bir piyano almak ve evde kocaman yer kaplamak yerine, ikinci eli 2bin TL olan bir midi klavye aldım: Nektar LX61 modeli.

Alır almaz yaptığım “Neşeli ol ki genç kalasın” demosunu da altta gösterdim:

Kısaca senin de böyle bir hevesin varsa ve hobiye dönüştürmek için zamanın varsa önerim Midi ile başlamak olur. Hem istersen farklı tonlar da alabilirsin, bir piyano gibi olmadığı söylense de bence başlangıç için gayet güzel ve yeterli.

📷 Haftanın Fotoğrafı

Sokak fotoğrafları çok ilgi çekici oluyor, bu da onlardan biri; pembe güzel arabanın içindeki kadın ve dışarıda motorun arkasında oturan kadın tezatı, acaba dışarıdaki kadın ne düşünüyor, neden bakıyor, kıskanıyor mu, yoksa sadece kıyafetine, yüzüne mi bakıyor gibi pek çok soru işareti barındırıyor. Fotoğrafta duygu uyandırmak çok değerli.

🎸 Haftanın Videosu

Bu hafta izleyip hem şaşırdığım, hem de çok beğendiğim bir videoyu paylaşmak istedim, sen de şaşıracak mısın bakalım :)

717 Gigapixellik Sanat Eserihyper-resolution.org

“The nightwatch” isimli resme ne kadar yaklaşırsanız yaklaşın en ufak detayına kadar görüyorsunuz, bir deneyin, müthiş.

Notepad Online

Windows’taki notepad uygulamasını çok kullanıyorsan, bunu da kullanırsın :)

Bu Cuma bu kadar :) Bültende olması gerektiğini düşündüğün konuları, düşüncelerini benimle paylaşırsan çok sevinirim. Bu epostaya cevap yazabileceğin gibi sosyal medya kanallarından da bana ulaşabilirsin:

twitter.com/tahiryildiz

instagram.com/tahiryildiz

Sevgiler,

Tahir

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Hyundai i30 İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Genel Bakışİnceleme KoşullarıAracı Alım Sırasında Başımdan Geçenlerİlk İzlenimHyunda i30 Elite Donanım Paketi İçeriğiYurtdışında Sunulan ama…
Devamını Oku

Sigma 35mm F1.4 DG HSM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon’a Canon, Nikon’a Nikon Takılır Diyenlerden Misiniz?Hangi 35mm?Lens Gövdesi:Performans ve Deneyim:Sonuç: Bir çoğunuzun bildiği gibi…
Devamını Oku

Tursuz Fransa Gezisi – Paris Rehberi

Yazı İçeriği Hide Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın YoluParis Havaalanı ve Ulaşım DetaylarıParis ‘te Nerede Kalınır?Paris Gezilecek Yerler1- Eiffel…