Yasal Düğün Fotoğrafçısı Olmak için Neler Yapılmalı?

Fotoğraf makinesi alan, eğitim alan veya bir şekilde fotoğrafla ilgilenen kişilerin yarısından fazlası mutlaka düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyor veya halihazırda yapıyor. Bu işi çok kişi freelance olarak yapıyor ama son zamanlarda özellikle İstanbul ‘da İstanbul Fotoğrafçılar Odası ve maliye işbirliğiyle denetimler sıklaştı. Ben de bu işi birinci ağızdan öğrenmek için; İstanbul Fotoğrafçılar Odası Başkanı Sayın Yılmaz Süleymanoğlu ‘nun yanına gittim ve enine boyuna öğrendim. Sizlerle de paylaşıyorum.

NOT: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Her şeyden önce şunu söylemekte fayda var, düğün fotoğrafçılığının fiyat aralığı çok geniş, biraz “tutturabilene” mantığı var. Ben 200 TL’ye çeken de gördüm 5000TL’ye çeken de gördüm, dolayısıyla bu işin ortalama bir fiyatı aslında yok, sonuçta sanat ve herkes istediği değeri belirleyebiliyor.

Sayfa İçeriği

Hangi belgeler gerekiyor?

Fotoğrafçıların, yani işi sadece fotoğraf olanların, stüdyosu olan fotoğrafçıların 200TL gibi fiyatlara çekme şansları yok, vergiler vs sebebiyle. Dolayısıyla onlar da vergisiz, odaya kaydı olmayan fotoğrafçılara bir şekilde savaş açmış durumdalar, bu savaş çerçevesinde de Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı, Botanik Park gibi İstanbullu fotoğrafçıların sıklıkla çekim yaptığı yerlerde baskınlar yaparak ceza kesiliyor. Bu baskınlarda İSFO ve maliye tarafından sorulan belgeler şunlar:

1) Ticari sicil kaydı

2) İSFO ‘ya kaydı belgeleyen kimlik

Peki diyelim ki kayıtlı değilsiniz ve baskında yakalandınız ne olacak?

Eğer sizden istenen belgeler yoksa ve ilk yakalanmanızsa ortalama 1500TL gibi bir ceza kesiliyor. Tabii bu cezayı orada ödemiyorsunuz, yani tutanak tutuluyor ve tutanak sonucunda yaklaşık 1500TL ceza yiyorsunuz. Eğer bu ilk yakalanmanız değilse bu ceza ciddi derecede katlanarak ilerliyor ve 15000TL gibi bir ceza ödemeniz gerekiyor. Üç ve daha sonrasında çok daha ciddi cezalara tabi tutuluyorsunuz.

0f57p21e3t1e2k0

Odaya nasıl kayıt olunur?

İSFO kaydı için:

1) Vergi Levhası

2) İkametgah

3) Nüfus cüzdanı fotokopisi

4) 3 adet Vesikalık Fotoğraf

4) 506 TL üyelik ücreti gerekiyor.

Her sene de yıllık üyelik ücreti var, bu ücret bu sene için 284TL imiş, fakat ilk üye olurken verdiğiniz 506TL ‘nin içinde bu zaten varmış. Dolayısıyla üye olurken sadece 506TL veriyorsunuz.

Sonuç

Açıkçası çok fazla karışık bilgi var, biraz uzaktan izlemek gerekiyor bir süre belki de, ama bir yandan da bu işten ciddi para kazanıyorsanız bence makul ücretler, bu ücretleri verin, yasal olarak iş yapın, gelin-damadın yanında hem mahçup olmayın hem de bu ciddi cezaları ödemek zorunda kalmayın…

0 Shares:
28 comments
 1. Mantıklı. Umarım ilk fotoğraftaki sen değilsin Tahir ? Sizin ceza yeme durumunuz oldu mu ?

  1. Yok yok ben değilim Aytaç, odanın web sitesinden bulup ekledim fotoğrafları.

 2. saçmalık,nereden para keseceklerini şaşırmışlar,fotoğraf çekmekte parayla oldu,kuzeninin arkadaşının düğünü felan varsa bide 506 lira para mı ödiyiceksin, lanet olsun böyle kanuna diyorum.

 3. Başka şehirdeki düğün fotoğrafçıları dış çekim için istanbula geldiklerinde çekim yapamazlarmı yani ?

 4. Fotoğrafçıyım, fotoğraf çekmeyi çok iyi biliyorum diye düğün fotoğrafları çekip faiş fiyata iş yaparlarsa ve çiftlerin fotoğraflarını berbat ederlerse ve bu işi gerçekten okulunu okuyup yıllarca yapanları es geçip normal işlerini bırakıp yaparlarsa olacağı bu olur. Bende böyle bir rakam olmasını doğru bulmuyorum. Daha az maliyete oda kaydı düşünülebilir….

 5. Tamamen bu oda denilen sömürgenlerin iş güzargahı bu. Düğün belki arkadaşımın ve ücret almadan çekimini yapıyorum. Onlara ne? Ben bunları görsem kafalarında tripod kırardım.

 6. belki saçma bir soru olacak ama… mesela ben prof. makinem ile yakın arkadaşımın düğün fotoğrafını çekmek istesem ve o sırada baskın olsa ne olacak..? eline her slr alan ve fotoğraf çekmeye çalışan (amatör olanları kastediyorum) "isfo"ya üye olmak mı zorunda..? ne saçma iştir bu yavv… maalesef bir "burası türkiye" manzarası daha. . .yasa koyucuların "tele" leri çıkarıp "fisheye" denemeleri dileğimle. . .sevgi ve saygılarımı sunarım @tahiryildiz85

  1. Açıkçası netlik yok bu konularda, ama zaten akraba, eş dost çekenlere bir şey olacağını sanmam, vergisiz sürekli iş olarak çekim yapanlara olacak olan olur kanımca, ama dediğiniz gibi burası Türkiye, bilinmez…

 7. Bir çok yere sordum öyle bir odaya falan kayıt olmanıza gerek yok bu tamamen odanın size üye olmaları için yanında maliyeyi gezdirmesi,vergi verin Maliye'ye kayıt olun yeter. Bu odayı kuran dolandırıcılara inanmayın !!

 8. Çok fazla kafanızı takmanızı gerektirecek bir konu değil.
  Olay sadece odanın başlattığı psikolojik savaş.
  Görevliler geldiği zaman "arkadaşlarımı çekiyorum veya kendileri akrabalarım olur" gibi bir cevap vererek konuyu çözüme kavuşturabilirsiniz. (Ha tabi çekimlere başlamadan gelin-damat'a da bunu hatırlatın ki pot kırılmasın) ;)
  Hayırlı kazançlar arkadaşlar.

 9. Arkadaşlar kesinlikle odaya kayıt yaptırmak zorunda değilsiniz öyle bir mecburiyet yok. Bu oda başkanı parkları gezerek şov yapmaktadır. Bir oda başkanı gelipte kimseye vergi levhasıymış oda kimliğiymiş sorma hakkı yok. Bu durum bizlerin konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamasından kaynaklanıyor. Kadir bey yukarıda link paylaşmış her şey orada açıkça yazmaktadır.

 10. Oda yı aradığınız zaman şahıs firmalarının kesinlikle kayıt olması gerektiği bildiriliyor ki bunun yasal dayanağı nedir bilen var mı? Bu konuda kesin bir bilgiye ulaşamadım. İstanbul içinde iseniz buraya kayıt zorunlu ise, diğer illere gittiğiniz de çekim yapamayacağınız anlamına mı giriyor bu? Saçma bence!

 11. dünyanın her yerinde ve türkiyede de doğal olarak bir işten kazanç elde ediyor iseniz ve o işi ticari yapıyor iseniz istenilen bazı evraklar vardır bu bir ofisiniz olsun yada olmasın farketmez yeterlilik belgesi (ustalık kalfalık ) vs vergi levhası gibi….
  her ne iş yapıyorsanız yapın sonuç değişmez fakat bunları yerine getiren hatta daha fazlasını yapan mesela stüdyo kurup ofis açıp kira giderleri personel maaşları ve sigortaları oda aidatları bağkuru elektriği suyu telefonu kullandıkları programların lisansları gibi ve tabiyki sayamadığım bir çok giderlerini ödeyenler SALAK buradaki herkez uyanık çok hevesliysen istenilen şartları yerine getir günde 50 gelin damat çek kimse bir şey diyemez rahat olun zaten yılda toplasan 10 gelin çekersin belki bedava yaparsan bi on gelin daha olur hadi şimdi hayırlı işler olsun bütün heveslilere

 12. herkes atıp tutmuş. hiçbirşey yapamazlar gibi.Allah aşkına hiçmi beyniniz yok sizin,oda kaydınız olmassa ,ticari sicil kaydınız nasıl olucak.ticaret odası veya fotoğrafçılar odasına kayıt yaptırmak zorundasınız.tabi bu işi meslek olarak yapıyorsanız.he yapmıyorsanız gereksiz konuşup insanları saçma sapan yönlendirmeyin.haksız yere benim ekmeğimi çalıyorsan cezasını ödiceksin.

 13. Gelir vergisi kanunu 9. maddede her şey açık, sayın foto ahmet, foto mehmet, önce ağzınızda sigarayla çekim yapmayı bırakın ondan sonra bizimle rekabete girişin. Ben süper ligde son model krampon ve formalarla futbol oynarken halı sahada maç yapan yırtık ayakkabılı bir genç gelip beni çalımlarsa önce kendime kızarım. Hocam da kadroda beni değil onu tercih eder, ona daha fazla para verirler. Gelişin, öğrenin, sanatsal düşünün, dükkanınız var, imkanınız daha fazla rekabet şansınız bize göre daha yüksek. Neden çalışmak yerine b.k atmayı tercih ediyorsunuz. Ha, kanunen tutturamazsınız zaten dediğim gibi gvk da herşey açık, bir de izmir vd.başkanlığının verdiği özelge var. Küçük esnaf muaflığı ile gezici fotoğraf çekmek serbest kılınmıştır, ruhsata tabi serbest meslekler dışında kimse de meslek odasına kayıtlı olmak zorunda değildir. Ruhsata tabilik kısmına hiç girmeyelim, hanginiz benim gibi akademik eğitim aldı? Yıllardır bu işi yapıyor olmak ehil olmak anlamında değildir, halk eğitimden aldığınız kağıt parçası fotoğrafçı belgeleri benim diplomamın altında ezilir, kalkamazsınız. Ben sizden fazla fiyat söylediğim halde insanlar "dükkan fotoğrafçılarına çektirmek istemiyoruz, sizinle çalışmak istiyoruz" diyorlarsa takkenizi önünüze koyun düşünün, çuvaldızı kendinize batırın ondan sonra karşımıza çıkın. Kanun elverdiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğiz, bilgisiz gençleri korkutabilirsiniz ama beni değil…

  1. Sizin bu sözlerinizi çok taktir ettim çok güzel konuşmuşsunuz, Demekki bizi kendilerinden bayağı yüksekte görüyorlar ki bizimle maliye işlerine şikayetlere giriyorlar. kendileride biraz sanatsal dünyalarını kullansalar bizi bile geçebilirler.. ben 22 yaşındayım fotoğrafçılık yapıyorum ve 3-5 esnaf toplanmış bizim adımızı söylemiş şikayet etmişler yazık günahtır tamam siz vergi ödüyorsunuz ediyorsunuz eyvALLAH ta müşteri neden bizi tercih ediyor bir düşünseler keşke çok korkutuyorlar bizi yüklü cezalar felan bunların alayı yalan dolan biz aynen böyle devam edeceğiz!

 14. Arkadaşlar verginizi verin düğün fotoğrafçısı yım deyin. gerisi hoş gerisi boş.. :))

 15. Saçma bir şey. Takım elbise giymiş bir erkek ve beyaz süslü-püslü elbise giymiş bir kadın, bir bahçede poz veriyorlar ben de onların yakın arkadaşları olduğun için fotoğraflarını çekiyorum, internete koyacaklar veya saklayacaklar… Ne var bunda?

 16. Peki elimizde hangi belge olmasi gerekli. Özel bi kurstan başarı belgesi alsak yeterli mi ?

 17. yaa allah aşkına kaç tane stüdya sahibi gerçek gelirlerini beyan ediyorlar ki veya dış çekim yaptıkları işler için fiş veya fatura kesiyorlar.

 18. yorumları okurken baya eğlendim doğrusu esnaf kan ağlıyormuşda falanmışda filanmışda la oğlum 300 liraya düğün çeken esnafmı olur yada sanatkarmı olur siz istiyonuzki bu iş bizim tekelimizde yok canım öle bişey çatır çatır çekerim gelsin senin odan ceza kessin bakalım anca 10 dakikalığına canımızı sıkarsınız esnafsanız belirleyin yıllık fiyat 1500 ve üstü o zaman size herkes saygı duyar 300 e albüm içinde iş çekersen yemezler yavrum

 19. isfo nedir_? kimdir? ne hakla racon kesiyor ? bu ülkede 4 yıllık fotoğraf bölümü mezunları var, tapu gibi diplomamız var bizim! hiç bir yere üyelik yapmak gibi bir zorunluluğumuzda yok, ayrıca fotoğraf bölümlerinin 2 yıllık olanları bile var, çanakkalede.

 20. Herkes kendine göre yorum yapıyor kimi haklı kimi haksız yerine göre şöyle bir örnek vereyim isterseniz izmit de free çalışan insanlar çok gözümüzle görüyoruz.bir kadın piyasanın altında 70 den fazla çekip yapmış ortalama kazancı çekim başı 800 lira gibi 56000 tl para kazanmış söylermisiniz merak ediyorum hangi dükkan sahibi 4 aylık bir dönemde bu kadar kar etmiş .Bu hak mı bence değil haram herkes bir yorum yapıyor yok ada kaydı yok su yok bu türkiyede odalar hangi sektörde olursa olsun kimseye bir faydaları yok sadece para tuzağı kimse bu parayı da vermek istemez kurslar yada okullar sadece sadece olayın ana kısımlarını anlatır gerisini sahada yani iş yaparken öğrenilir.benim şahsi fikrim herkes bir birine muhalefet olmaktan ziyade gerçekten bu işi yerlere indirenleri ortadan çözümlemek daha mantıklı hiç kurumsal firmaların bir kare pozu ne kadar çekiyor hiç araştırdınız mı binlerce liraya fiyatları aşağıya günden güne düşürdükçe kendi pazarınızı bitirmiş olursunuz .sadece önerim şu okul okuyan ve bu sektörlerde hizmet veren arkadaşlar mesleğinize sahip çıkın

 21. her eline SLR makina alan fotoğrafçı olacak diye bişey yok.Misal benim arabam var ama taksicilik yapamıyorum.hadi yaptım diyelim sizene benim arabamla yolcu taşıdığımdan mı diyeceğim.Bence herkes işini yapmalı fotoğrafı fotoğrafçı çekmeli.

 22. Isfo’ya üye değilim ve stüdyom var nizama uygun. Ne yani ben dış çekim yapamaz mıyım? Yakalansam ne yapacağım gelin dükkana gidelim vergi levham bu mu dicem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Burak Pusat Kimdir?

Bazı fotoğrafçılar vardır ki Dünyayı farklı görürler, gözleri o yönde eğitilmiştir ve her zaman aynı bölgelerden farklı kadrajlar…
Devamını Oku

Canon mu Nikon mu?

“Canon mu Nikon mu?” sanıyorum fotoğrafa başlamak isteyen ve hatta başlayan herkesin en fazla sorduğu soru. 2010 öncesinde…
Devamını Oku

Sigma 35mm f/1.4 Örnek Fotoğraflar

Müzikle çok eskiden beri ilgiliyim, üniversite yıllarında da çeşitli gruplarla zaman zaman sahne aldığımız oldu. Şimdi sadece hobi…