Fotoğraf makinesi alan, eğitim alan veya bir şekilde fotoğrafla ilgilenen kişilerin yarısından fazlası mutlaka düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyor veya halihazırda yapıyor. Bu işi çok kişi freelance olarak yapıyor ama son zamanlarda özellikle İstanbul ‘da İstanbul Fotoğrafçılar Odası ve maliye işbirliğiyle denetimler sıklaştı. Ben de bu işi birinci ağızdan öğrenmek için; İstanbul Fotoğrafçılar Odası Başkanı Sayın Yılmaz Süleymanoğlu ‘nun yanına gittim ve enine boyuna öğrendim. Sizlerle de paylaşıyorum.

NOT: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Her şeyden önce şunu söylemekte fayda var, düğün fotoğrafçılığının fiyat aralığı çok geniş, biraz “tutturabilene” mantığı var. Ben 200 TL’ye çeken de gördüm 5000TL’ye çeken de gördüm, dolayısıyla bu işin ortalama bir fiyatı aslında yok, sonuçta sanat ve herkes istediği değeri belirleyebiliyor.

Hangi belgeler gerekiyor?

Fotoğrafçıların, yani işi sadece fotoğraf olanların, stüdyosu olan fotoğrafçıların 200TL gibi fiyatlara çekme şansları yok, vergiler vs sebebiyle. Dolayısıyla onlar da vergisiz, odaya kaydı olmayan fotoğrafçılara bir şekilde savaş açmış durumdalar, bu savaş çerçevesinde de Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı, Botanik Park gibi İstanbullu fotoğrafçıların sıklıkla çekim yaptığı yerlerde baskınlar yaparak ceza kesiliyor. Bu baskınlarda İSFO ve maliye tarafından sorulan belgeler şunlar:

1) Ticari sicil kaydı

2) İSFO ‘ya kaydı belgeleyen kimlik

Peki diyelim ki kayıtlı değilsiniz ve baskında yakalandınız ne olacak?

Eğer sizden istenen belgeler yoksa ve ilk yakalanmanızsa ortalama 1500TL gibi bir ceza kesiliyor. Tabii bu cezayı orada ödemiyorsunuz, yani tutanak tutuluyor ve tutanak sonucunda yaklaşık 1500TL ceza yiyorsunuz. Eğer bu ilk yakalanmanız değilse bu ceza ciddi derecede katlanarak ilerliyor ve 15000TL gibi bir ceza ödemeniz gerekiyor. Üç ve daha sonrasında çok daha ciddi cezalara tabi tutuluyorsunuz.

0f57p21e3t1e2k0

Odaya nasıl kayıt olunur?

İSFO kaydı için:

1) Vergi Levhası

2) İkametgah

3) Nüfus cüzdanı fotokopisi

4) 3 adet Vesikalık Fotoğraf

4) 506 TL üyelik ücreti gerekiyor.

Her sene de yıllık üyelik ücreti var, bu ücret bu sene için 284TL imiş, fakat ilk üye olurken verdiğiniz 506TL ‘nin içinde bu zaten varmış. Dolayısıyla üye olurken sadece 506TL veriyorsunuz.

Sonuç

Açıkçası çok fazla karışık bilgi var, biraz uzaktan izlemek gerekiyor bir süre belki de, ama bir yandan da bu işten ciddi para kazanıyorsanız bence makul ücretler, bu ücretleri verin, yasal olarak iş yapın, gelin-damadın yanında hem mahçup olmayın hem de bu ciddi cezaları ödemek zorunda kalmayın…