Tokina 70-200mm f/4 FX VCM-S İncelemesi

Tele lens arıyorsanız ve Nikon kullanıyorsanız, Tokina 70-200mm özellikle Türkiye ‘de pek bilinmeyen ama özellikleriyle ve fiyatıyla oldukça cazip bir lens. Nikon muadilinin fiyatı ve lens üzerinde titreşim engelleyici bulunması bu lensi öne çıkarıyor. Ben de lens elime geçtikten sonra sizler için inceleme yazısını kaleme aldım.

Sayfa İçeriği

Tokina AT-X 70-200mm f/4 Pro FX VCM-S Özellikleri

ATX: Gelişmiş Teknoloji (Advanced Tech)

PRO: Lensin fiyatı yüksek demek : )

FX: Full frame destekli.

VCM-S: Titreşim engelleyici modül ve ultrasonik otomatik netleme motoru

IF: Dahili netleme, yani zoom halkası döndürülürken lens uzayıp kısalmıyor.

∅67: 67mm filtre çapı var.

https://www.youtube.com/watch?v=hTy85aocF3w

tokina_yapisi
Lensin yapısı ve MTF Diyaframı

[table “” not found /]

DSC_9417

Gövde Yapısı ve Ergonomi

Lensin yapısı klasik Tokina yapılarından, Nikon lenslere benziyor ve oldukça sağlam hissediyorsunuz. Elinize aldığınızda asla ucuz hissettirmiyor, netleme ve zoom halkaları gayet sağlam, sarkacakmış gibi durmuyor. Lensin üzerindeki yazılardaki baskılar da kaliteli duruyor, uzun dönemde sorun yaratacağını sanmıyorum.

Ergonomik olarak da klasik 70-200lerden çok farklı değil lens. Uzun, büyük ve çok hafif değil, ama zaten 70-200 ‘lerden bu şekilde bir beklentimiz yok, parasoleyini de taktığımız zaman oldukça büyük görünüyor, bu da ticari çalışmalarınızda müşteri algısını iyi yönetebilmeniz için gerekli argümanlardan biri ne yazık ki Türkiye ‘de. Lensin üzerinde AF/MF veVCM On/Off sviçleri bulunuyor, aynı zamanda uzaklık skalası da eski Nikon manuel lensler gibi bulunuyor.

Kullanım ve Netleme Performansı

Tokina 70-200 ‘ün body üzerinde duruşu gayet güzel, yakışıklı dediğimiz türden :) Zoom halkasının dönüşü rahat, ne çok hafif ne de çok ağır bir halka kullanılmış. Netleme performansı başarılı, Nikon muadili kadar hızlı değil ama fiyat olarak çok altında olduğu için ben başarılı buldum. Gün ışığında başarılı olan lens, loş ışıklı ortamlarda biraz daha zor netliyor ama tecrübeli fotoğrafçıysanız sorun yaşamazsınız çünkü kontrastlı nokta her zaman netlemeyi sağlayabiliyor.

İmaj Kalitesi ve Bokeh

Ben yaptığım çekimlerde Tokina ‘nın genel kalitesini oldukça tatmin edici buldum. Keskin, renk geçişleri yerli yerinde ve kontrastı da oldukça iyi. Tahmin edebileceğiniz gibi 70-200 ‘ün 200mm ‘deki bokeh performansı çok iyi, objeye yaklaşırsanız arkaplan tamamen yok oluyor. Keskinlik anlamında da tabii ki f4’te en keskin değil, f8’e doğru daha da keskinleştiğini söylemek lazım ama bu lensi alanların %90ının f4’ten aşağıya düşmeyeceğini veya düşmek istemeyeceğini tahmin edebiliyorum, o yüzden bence bunun çok önemi yok, f4’te yeterli keskinlikte olduğunu söylemem sanırım soru işaretlerini ortadan kaldırır. Bir harici flaşla da desteklerseniz sizden mutlusu olmaz.

DSC_9420

DSC_9422

DSC_9424

DSC_9425

DSC_9428

DSC_9430

DSC_9431DSC_9433

Üstteki fotoğraftan %100 crop
Üstteki fotoğraftan %100 crop

 Sonuç

Tokina 70-200, Nikon kullanıcılarına özel üretilmiş bir lens ve 70-200f4 VR olan Nikon ‘a göre oldukça ucuz, dolayısıyla fiyat/performans olarak çok üstte kalıyor, kalite olarak gayet tatmin edici olan lensi tüm Nikon kullanıcılarına öneriyorum.

Artılar

– Keskin

– Bokeh kalitesi iyi

– Gövde malzemesi kaliteli

– Titreşim engelleyici özelliği var

– Renk, kontrast verimi yerinde

Eksiler

– Titreşim engelleyici motoru biraz sesli çalışıyor

– Işığa karşı çekimde biraz fazla flare oluşturuyor

0 Shares:
1 comment
  1. Merhaba;Ben çok değişik bir yorum getireceğim.Ben TRT den emekli kameramanım.Yıllar önce Japonya ya Objektif ve kameraları incelemek üzere bir arkadaşımız gitmişti.Burada uzatmak istemiyorum.Tokina objektifleri için.Nikon almaya değmez artık Tokinaları Nikondan ayrılan mühendisler üretiyor demişti.Benden meraklılarına bir ipucu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like