Olympus OMD E-M10 Mark II Test ve İncelemesi

Aynasız fotoğraf makinelerinin öncülerinden Olympus ünlü OMD serisini biraz daha geliştirip EM10 Mark 2 versiyonuyla karşımızda. En uygun fiyatlı aynasızlardan olan E-M10 Mark II özellikle WiFi, 5 yönlü imaj sabitleyici ve içerdiği efektlerle dikkat çekiyor.

Sayfa İçeriği

Olympus OMD E-M10 Mark II İlk Bakış

Bu makinenin görünüşü bence diğer tüm makinelerden güzel, OMD serisinden bahsediyorum, sadece EM10 değil, retro görünümüyle yıllar öncesinin filmli makinelerini andıran, küçüklüğünden de taviz vermeyen Olympus EM10, fiyatıyla da iddialı olunca çok satan aynasızlardan olmuştu. Özellikle makine çıktısı fotoğrafları seviyorsanız, yani Photoshopla uğraşacak veya öğrenecek vaktiniz yoksa, bu makineyi çok seveceksiniz çünkü içindeki ART filtreleri muhteşem iş görüyor. Özellikle siyah-beyaz, minyatür ve HDR efektlerini çok seveceğinize eminim.

m10_1

Olympus OMD E-M10 Mark II Teknik Özellikler

 • 16.1MP 4/3 Live MOS Sensor
 • TruePic VII İşlemci
 • Micro Four Thirds Sistem
 • 2.36m-Dot OLED Elektronik Vizör
 • 3.0″ 1.04m-Nokta Tilt LCD Dokunmatik Ekran
 • Full HD 1080p Video Kaydı @60 fps
 • 5-Yönlü Görüntü Sabitleyici
 • Dahili Wi-Fi Bağlantısı
 • Saniyede 8.5 fps fotoğraf çekim hızı
 • ISO 25600
 • Sessiz Mod ve 4K Time Lapse Özelliği

Four Thirds sensörden vazgeçmediğini görüyoruz Olympus’un ki bu hiç şaşırtıcı değil çünkü Olympus’un mantığı makineyi küçük tutabilmek. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz iyi bir fotoğraf makinesi istiyorsanız M10 size uygun. 5 yönlü gövdedeki görüntü sabitleyici oldukça iyi iş yapıyor, WiFi ile de fotoğrafları Olympus Image Share uygulaması ile cep telefonunuza rahatlıkla alabiliyorsunuz, aynı zamanda telefonunuzdan makineyi kontrol edebiliyor, fotoğraf çekebiliyorsunuz. Paylaşmak oldukça kolay yani.

m10_12

Gövde Yapısı ve Ergonomi

OMD E-M10 Mark II, fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi biraz daha sert hatlara sahip, ilk versiyon daha basit tasarıma sahipken, Mark II ‘de biraz daha kompleks yapı görüyoruz. Özellikle ön bölgedeki tutma bölgesinin tasarımının daha sert oluşu gözden kaçmıyor. Gövdenin arka kısmında tuşların dizilimleri aynı, sadece üst kısımdaki bazı tuşlar değiştirilmiş durumda. LCD ekran yine sadece alta ve üste tilt olabiliyor, dönmüyor. Dokunmatik olayı devam ediyor, dokunarak da fotoğraf çekebiliyorsunuz ama ben bunu kullanışlı bulmuyorum, kontrolü biraz zor bence.m10_123

Üst kısımda ise esas değişiklikler dikkat çekiyor. Soldaki menü tamamen sağa alınmış ve sola sadece eski filmli makinelerdeki gibi açma/kapatma tuşu gelmiş. Ben uzun zamandır EM10 kullandığım için alışmakta biraz zorlandım açıkçası ama en çok bir hafta sürer, bu yeni tasarım da hoş olmuş bence. Fuji’lerin üstüne benzettim ben biraz. Vizör lastiğinin yapısı da biraz değişmiş, daha yayvan olmuş ve daha rahat ettiriyor. Gerçi aynasız kullanıcılarının vizörü pek kullanmadığını sıklıkla okuyorum, bu makineyi alanlar için çok önemli olduğunu düşünmesem de vizörümüz hala elektronik, zaten makine aynasız olduğu için başka da şans yok şu anki teknolojimizde.

Otomatik Netleme

Aynasız makinelerdeki otomatik netleme genellikle sorun olmuştur, sürekli hızından bahsediliyor fakat netleme tutarsızlığı gibi bir problem var ki bu sorun DSLR makinelerde yok. Bence hala profesyonel ve hız isteyen işler için aynasızlar DSLR’ları yakalayabilmiş değil ama günlük hayatta süperler. Ben EM10 Mark II’nin netleme hızından etkilendim, bunda lensin kesinlikle etkisi var, Olympus’un lensleri gerçekten kaliteli, özellikle prime lensleri şiddetle öneririm. 17mm, 45mm ve 75mm harikalar, bunların yanında 12-40Pro ve 40-150Pro da fiyatının hakkını verenlerden.

Olympus OMD E-M10 Mark II Wi-Fi

Kullanması çok kolay bir WiFi bulunuyor makinede. Çektiğiniz fotoğraflara bakarken sol üstte WiFi yazıyor, ona dokunmatik olarak tıkladığınızda sizi zaten makine yönlendiriyor ama kısaca anlatmak gerekirse:

 • Makineden WiFi açın
 • Telefondan bu açılan WiFi ‘a bağlanın.
 • Telefondan “OI Share” uygulamasını açın.
 • Telefondan “Fotoğrafları Görüntüle” ye tıklayarak makinenizdeki fotoğrafları görüntüleyebilir ve telefonunuza indirebilirsiniz. Gelsin “like” lar.

Olympus OMD E-M10 vs E-M10 Mark II Keskinlik Testi

m10_keskinlik
Olympus E-M10 Keskinlik Testi

Önce Olympus E-M10 ilk versiyon ile bir test yaptım, kitapları koyup, tripodda olabildiğince sabit tutarak ve zamanlayıcı açarak titreşimi minimuma indirerek fotoğraflar çektim. Üstteki fotoğrafların hepsi minimum ISO’da yani ISO200’de çekilmiş fotoğraflar. Diyaframı değiştirerek keskinliği test etmiş olduk. Tabii hepsi %100crop edilmiş fotoğraflar. Dikkat ederseniz f/1.8’de biraz renk dağılması var, aynı zamanda çok keskin diyemem. Sonra 2,8de daha keskin ve renkleri daha derli toplu bir fotoğraf görüyoruz. f/4 ise tavan yapılan bölge, hem keskinliği çok iyi hem de renkler oturmuş durumda. f/8de yine keskinlik azalıyor ve azalarak devam ediyor. Tabii bunda kullanılan lensin de çok etkisi var. Lensimiz 45mm f/1.8 idi bu arada onu da söylemiş olayım.

m10_2
Olympus E-M10 Mark II Keskinlik Testi

Bu da ikinci versiyonun testi. İlk versiyonla bağlantılı şekilde 1.8de daha yumuşak olan fotoğraf, 2.8le beraber yükselişe geçiyor ama ilk versiyondan farklı olarak 2,8 ve 4teki performansları neredeyse eşit, yani ben gözle bir farklılık göremedim. 8 ve sonrasında keskinlik yine azalarak ilerliyor.

M10 ve M10 II ‘yi kıyaslamaya girecek olursak da şunu görüyoruz; f/16da çok farklı şekilde keskinlik daha iyi korunmuş Mark II’de. Çok büyük fark var. f/8, f/4 ‘te de farklılıklar gözle görünür şekilde, 2.8 ve sonrasında çok da farklı olmadığını söyleyebilirim. Ama iki makineyi genel olarak keskinlik anlamında karşılaştıracak olursak oldukça fazla geliştirme olduğunu söyleyebilirim. Olympus burada iyi iş çıkarmış.

Olympus OMD E-M10 vs E-M10 Mark II ISO Testi

m10_iso
M10 ISO Testi

Olympus OMD E-M10 ‘u aynı test ortamında bu sefer ISO testine tabii tuttum. ISO’yu yavaş yavaş artırarak sonuçlara baktım, yine %100 crop fotoğraflar. 200’den 800’ gelince keskinliğin azaldığını ve noise oluşmaya başladığını görüyoruz. Noise özellikle mavi renkte fazla olur o yüzden fotoğrafın bu kısmından crop aldım. ISO 1600 ve ISO 3200 neredeyse aynı gibi göründü bana. 6400 kullanılabilir ama 12800 ve 25600’de hem renkler sapıyor hem de noise çok artıyor.

em10_2_iso
M10 Mark II ISO Testi

Mark II ise ISO’da beklenildiği gibi daha başarılı. Davranış ilk versiyondakinin aynısı, yani yine 6400’e kadar kullanılabilir ISO, sonrasında kullanılamaz hale geliyor. Şu önemli; en düşük ISO’da yani ISO200’de çok daha temiz bir fotoğraf verdi Mark II. Aynı zamanda şunu da söylemek lazım, bazı markalar ISO artışında keskinliği tutmaya çalışırken bazı markalar noise vermemeye çalışır, Olympus keskinliği tutmaya çalışanlardan, özellikle 1600’den 3200’e geçerken sanki az da olsa keskinlik artışı varmış gibi görünüyor.

Örnek Fotoğraflar

Fotoğrafların hepsi JPEG çıktıdır, RAW olarak işlenmemiştir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonuç

Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorsanız, sadece kit lens değil yanına güzel lensler alırım, ufacık bir çantam olur istiyorsanız, videoyla çok işiniz yoksa (mikrofon girişi yok), siyah-beyaz efektlerden hoşlanıyorsanız, retro görünüm size göreyse OMD E-M10 Mark II alın. İlk versiyonu da uzun zamandır kullanan biri olarak en az %30 başarılı gördüğüm makine, fiyat / performans oranıyla da verilen parayı karşılıyor. Wi-Fi ve 5 yönlü görüntü sabitleyici ile teknoloji olarak da iyi olan EM10 Mark II gümüş ve siyah seçenekleriyle alınabiliyor.

unnamed-17
Burada da kızlarımız siyah ve gümüşü tutmuş, tercih sizin…

Artılar:

 • Gövde yapısı çok iyi, malzeme kalitesi de öyle
 • Dahili Wi-Fi
 • 5 Yönlü Görüntü Sabitleyici ile çok daha az bulanık fotoğraf
 • Çok başarılı görüntü kalitesi
 • AF hızı

Eksiler:

 • Mikrofon yok
 • Kontrollere ulaşmak biraz uzun sürüyor
 • Batarya ömrü
86%

Günlük kullanımda en iyilerden

 • Malzeme Kalitesi 80%
 • Tasarım 90%
 • ISO Başarımı 80%
 • Lens Çeşitliliği 90%
 • Fiyat/Performans 90%
0 Shares:
64 comments
 1. Bu makine ve fuji xt-10 u kiyaslayacak olursak, imaj kalitesi olarak hangisi iyi ? Fujinin sensoru daha buyuk. Genel olarak tercih edilecek olursa bu iki makina arasinda hangisini ve neden tercih etmek mantikli olur Tahir bey, bilgi verebilirseniz cok sevinirim.

  1. Merhaba, Fujifilm ürünlerini tek başına satmak istediği için artık göremiyorum maalesef. omd'ler için konuşayım, sensörü büyütme gibi bir dertleri zaten yok, mantık makineyi küçük tutmak çünkü. O yüzden ben hep makineyi yanımda taşımak istiyorum diyorsanız Olypmus. Kalite de ortada, ben omd tarafındayım.

 2. Olympus OMD E-M10 Mark II alma niyetim var. Ancak lensler konusunda kafam karıştı. Kit lensin çok olumlu eleştiriler almadığını gördüm. Ağırlıklı olarak manzara ve zaman zaman portre çekimlerinde kullanılacak bütçe dostu f/p lensi olarak ne öneririsiniz? Olympus'un kendi lensleri fiyat olarak biraz pahalılar. Alternatif olarak hangi marka ve modelleri tavsiye edersiniz?

  1. Ömer Bey, kit olmayan lensler her markada pahalıdır, Olympus'ta da böyle, sonuçta siz ne çekeceğinizi biliyorsanız ona göre lens alıyorsunuz ve özellikle açık diyaframlı lensler pahalı kalıyor, pahalı da olması gerek aslına bakarsanız. Ben prime olarak 17,45,75mm lensleri şiddetle öneriyorum. Zoom'da ise Pro lensler çok iyi.

    1. Açıkçası ben denemedim bu Sigma'ları ama yakın zamanda deneyip görmek istiyorum, ben de internet sonuçlarına göre konuşmayı pek sevmem o yüzden bir şey demeyeyim…

 3. merhabalar, iki gündür aynasız makineleri okuyup araştırmaktan gözlerim bozulmuş olabilir. telefon fotoğrafçılığından makineye geçmek isteyen gezi tatill ve manzara fotoğrafları çeken biriyim. bana orta bütçelerde ne önerebilirsiniz ?
  (hiç lensim yok) lcd ekranın dokunmatik olup olmaması çok da önemli değil, selfie açısı kazanan bir makine bulmak istedim, ama benim baktığım makinelerde yoktu. eger wifi ile teelfondan kontrol edebiliyorsak buna çok da gerek var mı ?

  arastırdığım makineler, sony alpha 6000 / olympus omd em 10 mark 2 / fuji xt10

  çok teşekkür ederim simdiden

  1. Damla Hanım, benim önerim OMD olacak, hafif, yanınızda her zaman taşıyabileceğiniz çok iyi bir makine. WiFi da var zaten üründe, ben kullanışlı buluyorum, WiFi kullanarak selfie de çekebiliyorsunuz telefondan makinenin çektiği yeri görerek.

 4. Merhaba tahir bey fotoğraf makinesi almak istiyorum günlerdir internetten okuyorum izliyorum özellikle sizin videolarinızı. 2 yıla yakın zaman önce yine sözde çok araştırıp bir canon sx 50 zoom kompakt bir makine aldım memnun kalmadım şimdi de aynasızlarda karar kıldım profosyonel olamam ama resim çekmeyi seviyorum sadece sanal ortamda paylaşmak içinde kullanmıycam.sizin de tavsiyelerinizden yola çıkarak olympus om-d mark İİ düşünüyorum fakat sony a 6000 diyor çoğuda kafam biraz karıştı son bir tavsiyede bulunurmusunuz? Bir de omd 10 derseniz üzerinde 14-42 mm kit var böyle mi almalıyım farklı bir lens mi olur tavsiyeniz.tşkr ederim iyi çalışmalar.

  1. Derya Hanım, o kadar düşünmenize gerek yok, siz OMD alın emin olun seveceksiniz, 14-42 ile başlangıçta iyidir, diğer tavsiye edeceğim lensler çok pahalı gelecek çünkü ilk başta 14-42 iyidir.

 5. Hocam merhaba, oly omd em5'i pana 14-45, pana 20mm 1.7, oly 45mm 1.8, oly 60mm makro ile kullanıyorum. Oldukça da memnunum. Ben genelde gece çekimi yapmayı seviyorum. Bir forumda "APS-C sensörlerde , m4/3 sensörlere göre pixel dağılımı(yani aynı milimetre kareye düşen diyod miktarı) daha seyrektir. Dolayısıyla diyotlar arası elektriklenmeler daha az olur. Daha derinlikli ve noisi az ve daha net görüntüler elde edersiniz.” diye bir ifade okudum. Şimdi makine ve lensleri satıp apsc bir aynasız mı alsam diye düşündm ya da küçük ele oturan nikon d5300 gibi bişey. Sırf gece çekimi için böyle bir değişikliğe gerek var mı?

  1. Yunus Bey, çok önemli bir fark yok, gece çekimini önemsiyorsanız tripodsuz kullanmayın derim. Başka çok dikkat edilecek husus da yok açıkçası.

 6. "nikon p900 veya Olympus omd-em10-mark2" arasında kalsanız neyi tercih edersiniz Tahir abi ?

 7. Tahir bey, Sony A58 ile ilgili görüşünüz nedir? O makine de oldukça iyi görünüyor M10 Mark II ile A58 arasında kaldım. Sizin öneriniz ne yönde olur?

 8. İyi günler ben aynasız bir sete geçmeyi düşünüyordum m10 ii ve m5 arasında kaldım sokak fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum sizce hangisini alamam daha iyi olur

 9. Tahir hocam indirim kuponu için geçersiz uyarısı alıyorum bi güncelleme yaparmısınız fotopazarda

 10. Tahir bey merhaba.
  Bir aksilik olmazsa 2-3 gün içerisinde Pen ep5'e sahip olacağım 12 40 pro ile beraber. Pen ep5 hala bir çok omd makinesinden daha iyi gibi geldi bana özellik olarak.(em1 ve em5 ii hariç). Biraz eski makine gibi ama özellikleri üst düzey. Tek soru işareti işlemcisi hakkında. TruePic 6 kullanıyor. OMD'lerin çoğu ise TruePic 7 kullanıyor. Arada ciddi bir fark var mı kalite olarak?
  Bir diğer sorum fuji xt10'dan bu makine ve lense geçeceğim. 12 40 lens hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Açıkçası fuji kit lensten sonra bana ilaç gibi geleceğini düşünüyorum.

  1. Merhaba, EP5 çok iyi ama Türkiye'de pek bilinmeyen bir makine. Olympus'ta 12-40 Pro ve 40-150 Pro çok çok iyi lensler ben tavsiye ederim. OMD'ler candır, gerisi heyecandır :)

 11. Tahir Bey Merhaba,

  Ben bir Iphone 6 kullanıcısıyım ama artık telefon kamerası bana yetmiyor :) hem seyahatlerimizde (manzara, doğa vb) hem de günlük yaşamda (portre, objeler, arkadaş, aile) kaliteli fotoğraflar elde etmek ve bunları sosyal hesaplarımda ve blogumda paylaşmak istiyorum. Yani meslek edinmek ya da para kazanmak değil amacım. Sizin yazılarınızı ve internetteki çoğu yazıyı okudum kafam çok karışık. DSLR almayı düşünmüyorum taşınabilirlik açısından. Aynasızlarda ise Olympus Omd Em10 – Olympus Omd Em10 Mark II – Canon eos M3 – sony a 6000 gibi markalar arasında gidip geliyorum. Sizden ricam bu alternatifleri siz olsaydınız nasıl elerdiniz? yani eleme yöntemi ve nedenleri ile bana yazabilirseniz çok mutlu olurum :) Bir de lens olarak ne tavsiye edersiniz?

  1. Kafanızın hiç karışık olmasına gerek yok, alıyorsunuz bu makineyi keyfinize bakıyorsunuz. Hiç de düşünmezdim doğrusu. Lens olarak üstündeki 14-42yi alın, yanına da 17mm alın derim.

 12. Abi merhaba,
  Bende makine almak istiyorum araştırıyorum deli gibi özellikle seni izliyorum düşüncelerin çok değerli benim için işi biliyosun :)
  Ben nikon d5200 18.105 lens ile almayı planlıyodum ama olympus kafamı karıştırıyo ki sende övüyosun makineyii sen nikon d5200 mü yoksa olympus em10 mark 2 14-42 mi?

  1. Ben olsam Olympus alırım, profesyonel bir şeyler çekmeyecekseniz on numara beş yıldız.

 13. selam tahir kardesim bende nikon d3200 var 18 35 ve 35mm lens ile kullaniyorum onu satip bu makineyi alsam beni daha cok tatmin eder mi yardimini bekliyorum

 14. simdi bir makine daha gordum uygun fiyatli sony alpha 5000 ve olympus pen e pl7 veya PL8 peki bunlardan hangisini onerirsin videoda onemli benim icin pek fikrim yok

   1. peki bu makinenin video kalitesi nasildir sony 5100un bir cok test videosu var bayagi video cekimleri guzel ama bunun fazla yok. basinizi agrittim ama biraz idare edin son soru :)

 15. Merhaba Tahir bey. Sizce 12-40 mm veya 14-42 mm kitiyle oly omd em 10 ii , sokak, portre çekimleri için yeterli olur mu? onerebiliceğiniz lens var mıdır? teşekkür ederiz ilginiz için :)

  1. Merhaba, sokak çekimleri için tabii ki hızlı lensler olan 12-40pro ve 40-150pro ilk önerilerim ama uygun fiyatlı olarak 12-50 veya 14-150 yeterli olacaktır.

 16. Tahir bey, beraberinde kit lens olarak 14-42 mi daha iyidir keskinlik-detaylarda yoksa 12-50? Arada ne gibi farklar vardır?

  1. Tan Bey, iki lens de iyi, şu anda 12-50 ile beraber geliyor makine, benim kişisel gözlemim 12-50’nin biraz daha iyi olduğu yönünde.

 17. selam tahir bey sony alpha 6000 ile olympus omd 10 markt ii arasinda secim yapamiyorum sence hangisi daha mantikli

 18. Tahir Bey Merhaba. Canon700d ile Olympus MARK 2 arasında seçim yapamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Mahir Bey, hep yanınızda taşıyacağınız bir makine istiyorsanız Olympus öneririm, görüntü farkı olarak 700D’den çok farkı yok, tabii kullanacağınız lens de önemli.

 19. mrb tahir bey olympus mark 2 alıcam ilk makine tecrübem olucak forumlardan sagdan soldan biraz araştırma yapıyorum yakında karadeniz turuna çıkıcam onunda dışında günlük eşimle dostumla da fotograf çekilmek istiyorum , ama hangi lens alıcagıma karar veremedim M.ZUIKO DIGITAL ED 30mm 1:3.5 MACRO ilgimi çekiyor bununla manzara doğa fotograflarda çekilebilirmi? yoksa M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm almalıyım??

 20. Tahir bey merhaba , 25 mm ile 45 mm prime lensler arasındayım, 25 mm daha güncel bir lens, 45 mm ise manzaraları daha yakın pozluyor portre çekmeyi düşünmüyorum manzara fotografı çekerken ise çektiğim kişilerin fotografda küçük kalmasını istemiyorum kafam çok karışık :(
  neyi terçih etmeliyim?

 21. Tahir bey merhaba;
  Ben fotoğraf meraklısı giriş-orta arası bir kullanıcıyım. Canon 750D ile M10 MarkII arasında kaldım. Daha çok doğa, manzara ve çiçek(makro) çekmeyi seviyorum. Olympus fiyatı ile 750D’den ciddi şekilde ayrılıyor. Bu çekimler için hangisini ve hangi lensi tavsiye edersiniz ?
  Şimdiden teşekkürler.

 22. Merhaba Tahir bey olympus om d mark 2 ile , pen e pl8 arasinda kaldim cok kararsizim siz hangisini tavsiye edersiniz neden?

  1. Pen serisi daha küçük ve kompakt oluyor, ekranı tam dönebiliyor, daha günlük hayat, selfie vs için, OMD serisi ise biraz daha üst seviye hedeflenerek üretiliyor. Siz hobi için alacaksanız EPL8 öneririm, ama ben bu işi daha uzun yıllar yapacağım diyorsanız EM10 Mark II.

 23. merhaba tahir bey ben makinaya sahibim ancak anlamadıgım bazı şeyler var
  M modunda ; estantane 30 yada daha fazla iken diyafram F2 veya daha yüksek oldugunda fotograf karanlık çıkıyor

  A modunda diyafram f6 iken estande 1.3 gibi inanılmaz düşük çıkıyor iso ( 200)

  bu rakamlar saçma değilmi bilmediğim bir ayarmı var?

  1. Fotoğrafın karanlık çıkması derken siz pozometreye bakıyor musunuz? Pozometre kullanıyorsanız fotoğrafların karanlık çıkması imkansız. Söylediğiniz rakamlar tamamen ortamdaki ışıkla ilgili.

 24. Tahir Bey, miktofon girişi yok derken sesli kayıt yapamıyor muyuz? İlk defa makine alıyorum soru çok saçma ise özür dilerim :)

 25. Hocam merhaba, 650d makinemi ve 18-135mm is stm + 50mm f1.8 lenslerimi sattım. Lakin şuan 6 aylık bebeğimin telefondan çekilen fotolarını evdeki yazıcımla çıkarmak istediğimde çıktılar berbar görünüyor. Neticede biraz pişman oldum canon u sattığıma.
  Yerine aynasız makine arayışına girdim ve e-m10 mark ii ve a6000 arasında kaldım.
  Kullanım amacımı yazmıştım, daha çok anı fotoğrafı çekeceğim ama fotoğrafa önem verdiğim için sağlam, hızlı bir makine ve keskin bir lens beni mutlu edecek.
  Şimdi bu makinelere kit lensleri ile birlikte bütçem ancak yetiyor. Body ve ayrı bir lens şart mıdır, e-m10 mk2 nin kit lensi keskinlik olarak ne kadar memnun eder beni acaba bilemiyorum. Birkaç teknoloji marketi gezdim makineleri de bulamadım.
  Gönlüm olympus’dan yana, görünüş ve ergonomi açısından.
  Sony’nin 11 fps’si, iso başarısı ve sensör boyutu dikkatimi çeken özellikleri.
  Lakin performans olarak hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum.
  Çok fazlaca kararsızım ve tarafsız olarak görüşlerinize ihtiyacım var.

  1. M10 Mark II yazımda da belirttiğim gibi sizi mutlu eder, ben de kullanıyorum 17mm ile beraber ve bebeğimin fotoğraflarını çekiyorum, tavsiye ederim.

   1. Teşekkür ederim, merak ettiğim bir konu daha var. Canon’un stm lensleri haricindeki eski lenslerinde focus sesi videoya bariz karışıyordu. Stm’lerde yok tabi. Bu aynasızların lenslerinde de var mı böyle bir şey? Video kaydında hepsi sessiz midir

 26. Tahir Bey Merhaba
  Marka olarak ne alacağıma karar verdim ama model olarak kararsız kaldım. Hobby amaçlı almayı düşünüyorum makineyi. Daha çok Şehir manzaraları,doğa resimleri ve tarihi yapı-bina resimleri çekmeyi düşünüyorum gezdiğim şehir ve ülkelerde. kısacası Turist cihazı gibi kullanacağım.Ama fotoğrafçılığa yeni başlayacağım için hangi modeli alacağıma karar veremedim. E-M10 yada E-M10 mark II arasında sıkıştım. Maddi olarak çokta açılmak istemiyorum. bu 2 model arasında çok fark varmı, beni E-M10 ilk modeliyle çektiğim resimler tatmin edermi ? bu resimleri gezi ve fotoğraf bloglarına koymayı düşünüyorum,cep telefonu tatmin etmiyor artık açıkcası. Ve hangi lensi tavsiye edersiniz şehir,tarihi yapı,sokak,cadde,manzara çekimleri için. Sizin tavsiyelerinize göre makine ve lens alacağım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ayrıca om-d-em-5 modelide aklıma yatıyor. sanırım em-5 modelinin artıları var e-m10 ilk serisine göre. em-5 modeli nasıl olur sizce ?

   1. EM10 ile EM10 MKII arasında çok fark var, E-M5 de çok iyi bir model ama bence oraya çıkmaya gerek var mı tartışılır, şu anda M10 Mark II en iyi seçim gibi görünüyor.

    1. Tahir Bey peki lens konusunda öneriniz nedir acaba ? 12-50 yeterlimi amatör doğa,sokak,manzara ve şehir çekimleri için ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Nikon AF-P Lens Uyumlulukları

Nikon AF-P lenslerin uyumlulukları kafalarda soru işareti olmaya devam ederken Nikon tarafından alttaki gibi bir açıklama yapıldı. Lens…