Aynasız fotoğraf makinelerinin öncülerinden Olympus ünlü OMD serisini biraz daha geliştirip EM10 Mark 2 versiyonuyla karşımızda. En uygun fiyatlı aynasızlardan olan E-M10 Mark II özellikle WiFi, 5 yönlü imaj sabitleyici ve içerdiği efektlerle dikkat çekiyor.

Olympus OMD E-M10 Mark II İlk Bakış

Bu makinenin görünüşü bence diğer tüm makinelerden güzel, OMD serisinden bahsediyorum, sadece EM10 değil, retro görünümüyle yıllar öncesinin filmli makinelerini andıran, küçüklüğünden de taviz vermeyen Olympus EM10, fiyatıyla da iddialı olunca çok satan aynasızlardan olmuştu. Özellikle makine çıktısı fotoğrafları seviyorsanız, yani Photoshopla uğraşacak veya öğrenecek vaktiniz yoksa, bu makineyi çok seveceksiniz çünkü içindeki ART filtreleri muhteşem iş görüyor. Özellikle siyah-beyaz, minyatür ve HDR efektlerini çok seveceğinize eminim.

m10_1

Olympus OMD E-M10 Mark II Teknik Özellikler

 • 16.1MP 4/3 Live MOS Sensor
 • TruePic VII İşlemci
 • Micro Four Thirds Sistem
 • 2.36m-Dot OLED Elektronik Vizör
 • 3.0″ 1.04m-Nokta Tilt LCD Dokunmatik Ekran
 • Full HD 1080p Video Kaydı @60 fps
 • 5-Yönlü Görüntü Sabitleyici
 • Dahili Wi-Fi Bağlantısı
 • Saniyede 8.5 fps fotoğraf çekim hızı
 • ISO 25600
 • Sessiz Mod ve 4K Time Lapse Özelliği

Four Thirds sensörden vazgeçmediğini görüyoruz Olympus’un ki bu hiç şaşırtıcı değil çünkü Olympus’un mantığı makineyi küçük tutabilmek. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz iyi bir fotoğraf makinesi istiyorsanız M10 size uygun. 5 yönlü gövdedeki görüntü sabitleyici oldukça iyi iş yapıyor, WiFi ile de fotoğrafları Olympus Image Share uygulaması ile cep telefonunuza rahatlıkla alabiliyorsunuz, aynı zamanda telefonunuzdan makineyi kontrol edebiliyor, fotoğraf çekebiliyorsunuz. Paylaşmak oldukça kolay yani.

m10_12

Gövde Yapısı ve Ergonomi

OMD E-M10 Mark II, fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi biraz daha sert hatlara sahip, ilk versiyon daha basit tasarıma sahipken, Mark II ‘de biraz daha kompleks yapı görüyoruz. Özellikle ön bölgedeki tutma bölgesinin tasarımının daha sert oluşu gözden kaçmıyor. Gövdenin arka kısmında tuşların dizilimleri aynı, sadece üst kısımdaki bazı tuşlar değiştirilmiş durumda. LCD ekran yine sadece alta ve üste tilt olabiliyor, dönmüyor. Dokunmatik olayı devam ediyor, dokunarak da fotoğraf çekebiliyorsunuz ama ben bunu kullanışlı bulmuyorum, kontrolü biraz zor bence.m10_123

Üst kısımda ise esas değişiklikler dikkat çekiyor. Soldaki menü tamamen sağa alınmış ve sola sadece eski filmli makinelerdeki gibi açma/kapatma tuşu gelmiş. Ben uzun zamandır EM10 kullandığım için alışmakta biraz zorlandım açıkçası ama en çok bir hafta sürer, bu yeni tasarım da hoş olmuş bence. Fuji’lerin üstüne benzettim ben biraz. Vizör lastiğinin yapısı da biraz değişmiş, daha yayvan olmuş ve daha rahat ettiriyor. Gerçi aynasız kullanıcılarının vizörü pek kullanmadığını sıklıkla okuyorum, bu makineyi alanlar için çok önemli olduğunu düşünmesem de vizörümüz hala elektronik, zaten makine aynasız olduğu için başka da şans yok şu anki teknolojimizde.

Otomatik Netleme

Aynasız makinelerdeki otomatik netleme genellikle sorun olmuştur, sürekli hızından bahsediliyor fakat netleme tutarsızlığı gibi bir problem var ki bu sorun DSLR makinelerde yok. Bence hala profesyonel ve hız isteyen işler için aynasızlar DSLR’ları yakalayabilmiş değil ama günlük hayatta süperler. Ben EM10 Mark II’nin netleme hızından etkilendim, bunda lensin kesinlikle etkisi var, Olympus’un lensleri gerçekten kaliteli, özellikle prime lensleri şiddetle öneririm. 17mm, 45mm ve 75mm harikalar, bunların yanında 12-40Pro ve 40-150Pro da fiyatının hakkını verenlerden.

Olympus OMD E-M10 Mark II Wi-Fi

Kullanması çok kolay bir WiFi bulunuyor makinede. Çektiğiniz fotoğraflara bakarken sol üstte WiFi yazıyor, ona dokunmatik olarak tıkladığınızda sizi zaten makine yönlendiriyor ama kısaca anlatmak gerekirse:

 • Makineden WiFi açın
 • Telefondan bu açılan WiFi ‘a bağlanın.
 • Telefondan “OI Share” uygulamasını açın.
 • Telefondan “Fotoğrafları Görüntüle” ye tıklayarak makinenizdeki fotoğrafları görüntüleyebilir ve telefonunuza indirebilirsiniz. Gelsin “like” lar.

Olympus OMD E-M10 vs E-M10 Mark II Keskinlik Testi

m10_keskinlik
Olympus E-M10 Keskinlik Testi

Önce Olympus E-M10 ilk versiyon ile bir test yaptım, kitapları koyup, tripodda olabildiğince sabit tutarak ve zamanlayıcı açarak titreşimi minimuma indirerek fotoğraflar çektim. Üstteki fotoğrafların hepsi minimum ISO’da yani ISO200’de çekilmiş fotoğraflar. Diyaframı değiştirerek keskinliği test etmiş olduk. Tabii hepsi %100crop edilmiş fotoğraflar. Dikkat ederseniz f/1.8’de biraz renk dağılması var, aynı zamanda çok keskin diyemem. Sonra 2,8de daha keskin ve renkleri daha derli toplu bir fotoğraf görüyoruz. f/4 ise tavan yapılan bölge, hem keskinliği çok iyi hem de renkler oturmuş durumda. f/8de yine keskinlik azalıyor ve azalarak devam ediyor. Tabii bunda kullanılan lensin de çok etkisi var. Lensimiz 45mm f/1.8 idi bu arada onu da söylemiş olayım.

m10_2
Olympus E-M10 Mark II Keskinlik Testi

Bu da ikinci versiyonun testi. İlk versiyonla bağlantılı şekilde 1.8de daha yumuşak olan fotoğraf, 2.8le beraber yükselişe geçiyor ama ilk versiyondan farklı olarak 2,8 ve 4teki performansları neredeyse eşit, yani ben gözle bir farklılık göremedim. 8 ve sonrasında keskinlik yine azalarak ilerliyor.

M10 ve M10 II ‘yi kıyaslamaya girecek olursak da şunu görüyoruz; f/16da çok farklı şekilde keskinlik daha iyi korunmuş Mark II’de. Çok büyük fark var. f/8, f/4 ‘te de farklılıklar gözle görünür şekilde, 2.8 ve sonrasında çok da farklı olmadığını söyleyebilirim. Ama iki makineyi genel olarak keskinlik anlamında karşılaştıracak olursak oldukça fazla geliştirme olduğunu söyleyebilirim. Olympus burada iyi iş çıkarmış.

Olympus OMD E-M10 vs E-M10 Mark II ISO Testi

m10_iso
M10 ISO Testi

Olympus OMD E-M10 ‘u aynı test ortamında bu sefer ISO testine tabii tuttum. ISO’yu yavaş yavaş artırarak sonuçlara baktım, yine %100 crop fotoğraflar. 200’den 800’ gelince keskinliğin azaldığını ve noise oluşmaya başladığını görüyoruz. Noise özellikle mavi renkte fazla olur o yüzden fotoğrafın bu kısmından crop aldım. ISO 1600 ve ISO 3200 neredeyse aynı gibi göründü bana. 6400 kullanılabilir ama 12800 ve 25600’de hem renkler sapıyor hem de noise çok artıyor.

em10_2_iso
M10 Mark II ISO Testi

Mark II ise ISO’da beklenildiği gibi daha başarılı. Davranış ilk versiyondakinin aynısı, yani yine 6400’e kadar kullanılabilir ISO, sonrasında kullanılamaz hale geliyor. Şu önemli; en düşük ISO’da yani ISO200’de çok daha temiz bir fotoğraf verdi Mark II. Aynı zamanda şunu da söylemek lazım, bazı markalar ISO artışında keskinliği tutmaya çalışırken bazı markalar noise vermemeye çalışır, Olympus keskinliği tutmaya çalışanlardan, özellikle 1600’den 3200’e geçerken sanki az da olsa keskinlik artışı varmış gibi görünüyor.

Örnek Fotoğraflar

Fotoğrafların hepsi JPEG çıktıdır, RAW olarak işlenmemiştir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonuç

Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir fotoğraf makinesi almayı planlıyorsanız, sadece kit lens değil yanına güzel lensler alırım, ufacık bir çantam olur istiyorsanız, videoyla çok işiniz yoksa (mikrofon girişi yok), siyah-beyaz efektlerden hoşlanıyorsanız, retro görünüm size göreyse OMD E-M10 Mark II alın. İlk versiyonu da uzun zamandır kullanan biri olarak en az %30 başarılı gördüğüm makine, fiyat / performans oranıyla da verilen parayı karşılıyor. Wi-Fi ve 5 yönlü görüntü sabitleyici ile teknoloji olarak da iyi olan EM10 Mark II gümüş ve siyah seçenekleriyle alınabiliyor.

unnamed-17
Burada da kızlarımız siyah ve gümüşü tutmuş, tercih sizin…

Artılar:

 • Gövde yapısı çok iyi, malzeme kalitesi de öyle
 • Dahili Wi-Fi
 • 5 Yönlü Görüntü Sabitleyici ile çok daha az bulanık fotoğraf
 • Çok başarılı görüntü kalitesi
 • AF hızı

Eksiler:

 • Mikrofon yok
 • Kontrollere ulaşmak biraz uzun sürüyor
 • Batarya ömrü
86%

Günlük kullanımda en iyilerden

 • Malzeme Kalitesi 80%
 • Tasarım 90%
 • ISO Başarımı 80%
 • Lens Çeşitliliği 90%
 • Fiyat/Performans 90%