Nikon DF, Nikon fotoğraf makineleri gamının yeni üyesi. Hem retro tasarıma sahip, hem de full frame bir makine. Yani hem estetiğe, görüntüye önem verenlere hem de teknolojiyi takip edenlere göre üretilmiş gibi görünüyor. Peki neden Nikon böyle bir hamle yaptı, herkes yeni bir D700 beklerken, neden Nikon DF çıktı?

Nikon üst seviye makinelerde D700 ‘de en yakın rakibi Canon ‘un çok altında kalmıştı. Megapiksel olarak 12MP olan D700’e karşılık 21MP Mark2 olması çoğu Nikon kullanıcısını bile mecburen Canon’a geçirmişti. Bunun yanında benim gibi, çok fazla video çekmeyen, video çekerse de sadece anı amaçlı çeken, bir kitle vardı, bu kitle de 12MP olmasına rağmen bunun yeterli olacağını düşünüp Nikon D700’de kalmıştı ve ben de buna dahilim, çok memnunduk.

Nikon-Df-body
Ta ki yeni gelişmeler olana kadar… Geçen yıllarla beraber videoda büyük gelişmeler oldu, makinelerin megapiksel sayısı uçuk rakamlara ulaşmaya başladı. Nikon D700’den sonra gelen Nikon D800 36MP çıktı, bu özellikle manzara ve stüdyo fotoğrafçıları için bulunmaz bir nimetti, daha büyük boyutta fotoğraflar stüdyo fotoğrafçılarının arayıp bulamadığı bir imkandı ve artık 36MP ‘e bu kadar uygun rakamlarla ulaşılabilecekti. Ama diğer tarafta, 36 megapikselin getirdiği bazı büyük dezavantajlar da vardı, yeni bir hard disk, yeni hafıza kartı gereksinimleri, hatta yeni bir bilgisayar. Çünkü 36 megapiksel bir fotoğraf makinesinden çıkan RAW fotoğraf ortalama 50MB değerinde, 2GB hafıza kartınız olduğunu düşünürsek en fazla 40 fotoğraf alabiliyor, yani filmli makineye dönüş :) En az 16GB hafıza kartları alınması gerekiyordu, bunun yanında bu boyutta fotoğrafların işlenmesi için çok iyi konfigürasyonda bilgisayara sahip olmak gerekiyordu, özellikle işlemci, ram ve ekran kartı büyük öneme sahip bu noktada.

Nikon D700 ‘e sahip olanlar bu sebeplerde D800 ‘e geçmekte tereddüt etti, örneğin benim hiç bir zaman 36MP bir çözünürlüğe ihtiyacım yok, dolayısıyla bilgisayarda önizlemesini bile görmek için bekleyecek o kadar vaktim olmadığını düşündüm ve bekledim. Arkasından D600 hamlesi geldi ve bunu D610 takip etti. D610 aslında Nikon’un D7000 ve D7100 hamlesine benziyordu, ne yazık ki ismi çıkan bir ürüne ufak tefek eklemeler yaparak yeni bir modelmiş gibi duyurdu Nikon, aslında yıllardır Canon’un yaptığını yaptı. Tabii D600 ve D610, tam olarak D700’ün üstü değildi, çünkü body kalitesi düşmüştü ve body küçülmüştü, dolayısıyla özellikle D700 kullanıcılarının bazılarını rahatsız eden değişiklikler vardı. (Arka paneldeki buton değişiklikleri gibi)

Nikon_Df_Back
Peki Nikon ne yaptı? Herkes yeni bir D700 beklerken, belki D710 belki D700i, Nikon DF çıkardı. Böylece hem yeni akım retroya uymuş oldu, hem de çok iddialı bir full frame ürün çıkarmış oldu.

Şöyle bir özelliklerine bakalım,

Nikon DF Özellikleri:

16.2MP FX-Format CMOS Sensor

EXPEED 3 İşlemci

3.2″ 921k-Dot LCD Monitor

39 Netleme Noktası

ISO 50-204800

Saniyede 5.5 kare

Özellikle Nikon DF sensörüyle öne çıkıyor, çünkü Nikon’un amiral gemisi Nikon D4 sensörünü kullanıyor, Autofocus sistemi D610’den geliyor, ISO değeri çok etkileyici, netleme noktalarının çok önemi olmasa da gayet iyi sayıda. Makine tamamen manuel düşünülerek üretilmiş, herhangi bir dahili flaşı da yok, otomatik ISO olup olmadığını merak ediyorum, butonlara bakarsak yok gibi, makine elime geçtiği zaman mutlaka ayrıntılı bir incelemesini de yapacağım. Bu arada Nikon DF ‘nin bir DSLR kamera olduğunu tekrar belirteyim çünkü aynasız sananlar oldukça fazla.

Nikon-DF-Top

Bu makine kime göre?

Hıza ihtiyaç duyuyorsanız bu makine size göre değil, özellikle portre ve manzara çekenler yani duran obje çekenler, bu makine size göre. Dijital ortama manuel kontroller eklenmiş, filmli makine döneminden gelenler ve dijitale geçmek istemeyenler de bu makineyle çok mutlu olabilirler.

Bu arada Nikon Df, yanında özel olarak üretilmiş 50mm f/1.8G ile de geldi ama bu makine özellikle 1.4 lenslerle hatta yeni çıkan 58mm f/1.4 ile veya 85mm f/1.4 ile harika olur. D600’den hala çok memnun olsam da sadece görüntüsü nedeniyle bu makineye geçmeyi düşünebilirim.

Sonuç:

Nikon DF, kağıt üzerinde harika görünüyor. Filmliden dijitale henüz geçmeyenler, filmli makine hissini, retro görünümü sevenler, manuel kontrolü sevenler, video ile çok işi olmayanlar, full frame bir alternatif arayanlar, hıza ihtiyaç duymayan kullanıcılar için çok iyi bir seçim olur. Yalnız makinenin fiyatı biraz el yakacak gibi… ABD’de 2700$ ‘lar mertebesinde sadece gövdesinin satıldığını düşünürsek Türkiye’de de en az 5500-6000TL baremini baz alabiliriz diye tahmin ediyorum. Yanına alacağınız bir f/1.4 lens ile beraber makine en az 7000-8000TL civarına mal olacaktır. Ama alınmaz mı? Hem de koşa koşa :)