Blogumu takip edenler biliyor ki yeni ekipmanlar topluyorum. Aslında almak istediğim lensleri aldım ve sıra geldi onları bir arada tutacak çantayı almaya. Bu yazımda da neden ThinkTank Retrospective çantayı tercih ettiğimi yazacağım.

Fotoğraf makinesi çantası almak bence fotoğraf makinesi almaktan çok daha zor. Çok fazla seçenek, çok fazla marka var. Türkiye ‘de en fazla kullanılan fotoğraf makinesi çantası Lowepro. Arkasından Vanguard geliyor. Ben de fotoğraf çekmeye başladığım günden bu yana pek çok çanta kullandım ve dolayısıyla ne tür çantanın ne gibi etkiler yarattığını biliyorum.

Örneğin, tek omuzlu çantalar; Lowepro Slingshot serileri gibi, uzun yolda insanın belini ve omzunu çok ağrıtıyor. Sırt çantaları yazın çok terletiyor ve genelde fazla büyük oluyor. Bu tabii ki kişinin ekipman sayısına ve boyutlarına bağlı en çok.

Neden Think Tank Retrospective ‘i Seçtim?

Ben fotoğraf makinesi çantasının da bir aksesuar olduğunu düşünüyorum, yani dışarıdan “Ben fotoğraf makinesi çantasıyım” diye bağıran çantalar bana itici geliyor. Üzerinde Canon, Nikon yazması da öyle. Fotoğraf makinesi çantasını taktığım zaman yine şık görünmek istiyorum, dolayısıyla normal hayatta da kullandığım çantalar gibi olmalı bu çanta da. Fotoğraf makinesinin yanında defter, kalem, iPad gibi yan araçları da alabilmeli. Bu altta göreceğiniz çanta da ThinkTank Retrospective 7 modeli. Orta boy bir model, mavi ve yeşil modelleri var. Her ikisi de güzel ama ben maviyi seçtim. Yeşili de internetten görebilirsiniz veya beyaz ayarıyla oynayarak bir yeşil elde ettim oradan da bakabilirsiniz :)

Benim Nikon D600 + Nikon 16mm f/2.8 + Sigma 35mm f/1.4 + Tamron 24-70 f/2.8 VC lenslerimi rahatlıkla alabiliyor. Yanına şarj aletim, yedek bataryam, iPad Mini, defter, kalem vs sığıyor ve hiç kaba durmuyor. 11″lik laptop yeri var arka tarafında ben buraya iPad Mini ve defterimi koyuyorum. Fotoğraf makinesi taşımak istemediğiniz zamanlarda normal postacı çantası olarak da kullanabilirsiniz. Hiç kaba bir görüntüsü yok.

Bu gibi bir postacı çantası arıyorsanız piyasada çok alternatif yok. Yurtdışından bile baktım ama fiyat/performans olarak bundan daha iyisi ve şıkı yok. Eğer bu tip bir çanta düşünüyorsanız tavsiye ederim, hem sağlam, hem şık hem de fonksiyonel.

retrospective1

retrospective2

retrospective5

retrospective6

retrospective7

retrospective8

retrospective9

retrospective10

retrospective11

ust

retrospective_green
Beyaz ayarı ile yeşil yaptığım model :)