Aynasızlar ile Mudanya-Trilye-Kumyaka Fotoğraf Gezisi

İFSAK tan samimi dostlarımın facebook üstünden kurduğu “aynasız” adlı fotoğraf paylaşım grupları var. Her ne kadar aktivitelerinin bir çoğuna katılamasam da çekilen fotoğrafları ve gezilen yerleri takip etmeye çalışıyorum. Genelde İstanbul içi şehir turları olmasına karşın günü birlik Mudanya turu düzenlediklerini öğrenince hanımı da alıp katılmaya karar verdik.

fujihdr

Kabataş Bursa Deniz Otobüsü iskelesinden belli saatlerde Mudanya ‘ya ulaşım mevcut. Biz sabah 8:30 daki sefere biletimizi aldık. Eğer haftasonu gidecekseniz 3-4 gün önceden almakta yarar var çünkü bilet bulmak haftasonu çok zor. Hatta “aynasızlar” grubu dönüş biletine 18:30 almışken geziye katılma kararını geç aldığımız için dönüşü 21:15 e alabildik. Ayrıca site üstünden bilet alırken dikkat edin. Biz yanyana ve önlerden bilet aldığımız düşünürken eşimle en arkaya yakın ve arka arkaya olan koltuklardan satın almışız. Allah tan bizim gruptan birkaç kişide aynı tongaya düştüğü için kendi aramızda yer değiştirerek bu sorunu hallettik. (Dönüşte öyle bir opsiyonumuz olmadı)

DSCF5861

Yolculuk yaklaşık 1saat 45 dakika sürüyor. Deniz Otobüsünde büfe mevcut. Eğer kahvaltı yapmadıysanız oradan bir şeyler alarak atıştırabilirsiniz. Fakat büfede olan adetler sınırlı. Yolculuğun ilk 1 saati geçtikten sonra tekrar çay içmek istediğimizde çay kalmadığını öğrendik. Kahvaltı alternatifi olarak simit almak isteyenlerinde hevesleri kursaklarında kaldı.

Yaklaşık 45 kişi ( güçlü bir kalabalık diyelim) saat 11:00 gibi deniz otobüsü iskelesi önünde bir araya geldik. Bu grup adı aynasız olmasına çok takılmayın çünkü onlar fotoğraf çekmek isteyen herkesi aralarına alıyorlar. Etrafta aynasız kadar aynalı fotoğraf makinesi kullanıcıları vardı. Bende yanım da tonlarca ağırlıkta-abarttım kabul- bir çanta taşımak yerine Fujifilm Türkiye ‘nin kurcalamam için bana verdiği  XT1+18:55 F:2.8- ile 60mm F:2.4 Macro lensi yanıma aldım.

Hem manzara hem de mimari fotoğraflar için 18mm bana yeterli geliyor. Hava aydınlık olmasına karşın 18mm deki f:2.8 ve 55mm de portre için f:4 değeri bu tarz uzun soluklu günlük gezilerde hayat kurtarıcı nitelikte. 60mm Macro yedekte tuttuğum ve detaylı fotoğraflar çekmek istediğimde kullanacağım için çantamda yer edindi.

fujixt1_36

İskelede bizi bekleyen daha önceden kiraladığımız minibüslere binim Mudanya dan yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Trilye ‘ye geçtik.

DSCF5743

Trilye ve fotoğraf için gezilebilecek yerler

Trilye

Tirilye, olasılıkla Mudanya ’nın fethi ve Mirzeoba, Kaymakoba gibi Türkmen köylerinin kuruluşu evresinde (1321-1330 arasında) Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir. Fethinden sonrada Rumların çoğunluk olarak yaşadıkları bir yerleşim olma özelliğini korumuştur.

II. Bayezid döneminde İstanbul’dan 30 hane Türk’ün getirilerek yerleştirildiği ve eski kayıtlarda Kitai’nin iskelesi olarak anılmakta olan Tirilye, Osmanlı döneminde Rumların büyük çoğunlukla yaşadıkları zengin bir yerleşim yeri idi. Özellikle zeytin ve zeytinyağı dünyaca tanınmıştı. İpekböcekçiliği ve şarap üretimi ile balıkçılık da önemli uğraşlar arasında geliyordu.

İlçenin batısında, 11 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi kıyısındadır. Bazı araştırmacılar Tirilye’nin Brylleion bağlı Tereia olduğunu iddia etmektedirler. Tirilye’nin kardeş şehirleri Yunanistandaki Rafina ve Nea Tirilya dır. Tirilye’nin bulunduğu bölge tarih içindeMisyalılarTraklarAntik RomalılarBizanslılar ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. 1330’da Osmanlı egemenliğine giren Tirilye’nin ismi 1900’lü yılların başında “Mahmutşevketpaşa” kasabası olarak değiştirilmişse de yerleşim Tirilye olarak anılmaya devam etmiştir. 1963 yılında “Zeytinbağı” adını alan belde, 2011’de alınan bir kararla tekrar “Tirilye” adını almıştır.

Taş Mektep

DSCF5757

Taş Mektep 1909 yılında yapılmış bir binadır. Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios’un bu okulda eğitim aldığı ifade edilir. Döneminin Batı mimarisini yansıtan Neo-klasik tarzda bir yapıdır.

İskele caddesinin batısındaki tepede bulunan yapının üzerindeki bir taş oymadaki yazıda “M. MYPIDHS APXITEKTWN 1909” (M. Miridis Arhitektoğn 1909) ifadesinden mimarı ve yapım yılı anlaşılabilir. (Akıncıtürk, 2000) Sonradan İzmir Metropoliteni olan Hrisostomos, bu okulda müdürlük yapmıştır. Bu bina 1924 tarihinde şehit, öksüz, yetim çocukların okudukları Dar-ül eytam (Öksüz Yurdu) olarak Kazım Karabekir Paşatarafından açılmıştır.

Fatih Camii

DSCF5758

Eski ismi Aya Tadori olan ve kapısında Hicri 968, Miladi 1560 yazılı olan kilise, son-radan Fatih cami olarak değiştirilerek kullanıma açılmıştır. Girişinde Bizans sütun başlıklarına sahip yapı-nın 19 metre yüksekliğinde kubbesi bulunmaktadır.

DSCF5766

Camiye 4 adet başlıkları madenden yapılmış motiflerle süslü sütunların taşıdığı ahşap beşik bir çatı ile kapalı bir revaktan girilir. Kilise olarak yapılan binada, mevcut mihrabın üzeri yarım kubbe ile örtülüdür. Çift kademeli kasnağa oturan konik kubbe hakim elemandır.”(*)

Yaklaşık 2,5-3 saat Trilye sokaklarında fotoğraf çektikten sonra kendimizi en yakın balıkçıya attık.

fujixt1_19

Kalamarları dondurulmuş olmasına karşın geri kalan tüm balık ve deniz ürünleri taze olarak bulmanız mümkün. Akşam saatlerinde gidip denize karşı sakince rakı-balık yapmak isteyenler Trilye ye uğrayabilir.

XT1 de en sevdiğim şeylerden biri çift pozlama tekniği ile aynı karede iki fotoğraf çekip tek kare üstünde birleştirmek mümkün. Bende düz yüzeyleri önce çekip daha sonra çekmek istediğim diğer fotoğraf ile birleştirerek farklı kareler elde ettim.

DSCF5808

Ayrıca makinenin efekt kısmında yer alan “toy” sekmesi ile benim beğendiğim eski tarz fotoğraflar çekmek mümkün.

DSCF5754

Kumyaka

Saat iki gibi araçlarımıza tekrar doluşarak Kumkaya nın yolunu tuttuk.

fujixt1_54

Kumkaya yaklaşık 2-3km sahil şeridi olan, yazın denize girebileceğiniz sessiz bir sahil köyü. Biz ekipçe etrafta dolaşırken bir düğün çekimine denk geldik. Yoğunluktan dolayı servisin “yavaş” olduğu sahil çay bahçesinde mola verip fotoğraf çekimimize devam ettik.

fujixt1_56

“Kumyaka, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür. Kumyaka, eski adıyla Siği, Güney Marmara Denizi kıyısında yer alan küçük bir kıyı köyüdür. Tarih öncesine dayanan farklı dönemlere ait eserler bulunmaktadır. Bölge Argonotlar efsanesinde geçmektedir. Geç Antik dönemde köyün adı Sygi idi. Bu eski Yunancada incir anlamına gelmektedir.

Köyün adı eskiden Siği köyü idi. Tarihi bir Rum köyüdür. Köyde M.S. 300 yılına ait tarihi Üç Melekler Kilisesi bulunmaktadır.”(*)

Yaklaşık yarım saat Kumyaka ‘da fotoğraf çektikten sonra araçlara yol alıp son noktamız olan Mudanya ‘nın dar sokaklarına kendimizi bıraktık.

Mudanya

fujixt1_70

İlçenin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının Myrlea olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik veErdek’in de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip(Philippos) tarafından yıkılmış ve yerine, Apameia adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerekMontania adını almıştır. Mudanya adının buradan geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, 1321 yılında Orhan Bey tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Mudanya Kasabası, Mondros Mütarekesi’nden sonra, önce İngiliz istilasına uğramıştır. Fakat Jandarma Onbaşısı Şükrü Çavuş’un İngiliz Deniz Piyadesi’nin çıkartma yaptığı iskelede İngiliz Ordusundan bir binbaşı ile bir eri öldürmesi üzerine bu işgal bir gün bile sürmemiştir. 25 Haziran 1920’de gerçekleşen bu olaydan 11 gün sonra İngiliz ordusunun yerini Yunanlılar almıştır. Düşman işgali altında 2 yıldan uzun süre kalan Mudanya, 12 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren anlaşma 3-11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan konferans sonucunda Mudanya’da imzalanmış ve Mudanya Mütarekesi adını almıştır.”(*)

DSCF5717

Saat akşam üstü dört sularında Mudanya sahiline vardık. Dönüş saatine kadar insanlar fotoğraf çekmeye devam etsede benim XT1 in bataryası bittiği için son demlerde fotoğraf çekme şansına sahip olmadım. Eğer aynısız bir makine alacaksanız ne marka olursa olsun yanında bir tane yedek batarya almanız şart.

DSCF5867

Bizimle Mudanya ‘ya gelen “aynasızlar” grubu 18:30 deniz otobüsü ile dönerken eşimle ben saat 21:15 e kadar Mudanya sokakları-çay bahçeleri ve akşam yemeği için köftecide dolaşıp durduk.

Günübirlik gezmek ve fotoğraf çekmek isteynler bu yörüngeyi takip ederek güzel kareler yakalayabilir. Tavsiyem az kişi, hafif makine ve yedek batarya ve 2 lens ile keyifli bir fotoğraf turu gerçekleştirebilirsiniz.

(*) ile belirtilen kısımlar wikipedia dan alınmıştır.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Nikon D750 Detaylı Test ve İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nikon D750 İlk BakışNikon D750 Teknik ÖzelliklerNikon D750 Karşılaştırmalı ÖzelliklerGövde Yapısı ve ErgonomiOtomatik NetlemeISO PerformansıGenel…
Devamını Oku

Canon 85mm f/1.4L IS USM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Genel BakışTeknik ÖzelliklerGövde YapısıCanon 85mm f/1.4 L IS ve Canon 85mm f/1.2 L II KarşılaştırmasıCanon…