50 Megapiksellik Canon 5Ds Ön İncelemesi

Uzun zamandır beklenen Canon 5Ds ve 5Ds R modellerini duyuruldu. Modellerin en büyük göze çarpan özelliği 50 Megapiksellik sensöre sahip olmaları. Uzun süredir 5D Mark III kullanan biri olarak makinelerin dedikoduları kulağımıza geldiğimizden beri yeni heyecan vardı, bu yazımda Canon 5Ds ve 5Ds R modelleri için bazı ön değerlendirmelerde bulunacağım.

Sayfa İçeriği

Megapiksel Olayı

Canon 5Ds tam 50 Megapiksel, Canon’un bu zamana kadar çıkardığı en yüksek megapiksel değerinin (Canon5D Mark III)  2 katından bile fazla. Aslında Canon 5D Mark II ‘yi duyurduğunda (21MP), en yakın rakibi Nikon D700 ‘e karşı (12MP) büyük bir zafer elde etmişti, bu zaferin tek mimarı tabii ki megapiksel değildi, ayrıca Full HD video çekebilmesi 5D Mark II ‘yi şahane bir makine haline getirmişti ve Mark2 adeta bir fenomen haline gelmişti. Bu hatadan büyük bir ders alan Nikon, bir üst seviye full frame makinesinde yani D800 ve D810 serilerinde 36 Megapiksellik dev çıkararak Canon’un önüne geçmeye çalıştı ve Canon 5D Mark III ‘ü 24 Megapiksel çıkarınca savaşta ciddi şekilde öne geçmiş oldu. Bu kadar megapiksel fotoğrafla ciddi şekilde ilgilenenlerin bazılarının tepkisine yol açsa da genel kullanıcı halen megapiksele ciddi şekilde dikkat ettiği için satış anlamında başarıyı getiriyordu. Daha fazla megapiksel aynı zamanda daha büyük fotoğraf boyutu, bu da daha yüksek kapasite demekti. D810 RAW çıktıları 50MB boyutunda olunca hard disk ve bilgisayar da yetmez oldu ve D810 sahipleri genellikle hem yeni bilgisayar hem de hard disk almak durumunda kaldılar. Şimdi Canon 5Ds ve 5DS R ‘nin RAW çıktılarının tahminen 75MB civarında olacağını tahmin ediyorum, bu da 8GB bir hafıza kartınız olduğunu düşünün, ortalama 100 fotoğraf çekebiliyorsunuz, neredeyse filmli döneme dönüş gibi değil mi :) Yani sadece makine almakla kalmıyor, yanına hafıza kartı da almanız gerekiyor. Ayrıca tabii ki yüksek boyutlu dosyalar bilgisayarı da kastıkça kasıyor, daha yüksek ram’li veya daha iyi işlemcili bilgisayarlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunlar tabii tamamen olumsuz görünen yerler.

5ds_arka
5Ds arka taraf çok yabancılık çekmeyeceğiniz şekilde tasarlanmış

Megapikselin boyut ve crop anlamında çok önemli güzellikleri var. %100 crop bile alsanız ciddi megapiksel değerlerine geliyorsunuz. Bunu yaparken keskinlikten ve netlikten en az kaybediyorsunuz. Günümüzde Photoshop çok çok önemli ve genellikle fotoğrafçılar fotoğrafı işleme kısmıyla öne çıkıyorlar, dolayısıyla bu megapiksel değerleriyle beraber fotoğraf kırpma dediğimiz crop işlemi de giderek yaygınlaşacaktır diye tahmin ediyorum. Büyük megapiksel tabii aynı zamanda bina giydirme gibi büyük baskılara ihtiyaç duyulan yerlerde ciddi derecede kullanılıyor. Eskiden orta format makinelere ihtiyaç duyuluyordu ama şimdi 36 ve 50 Megapiksellik DSLR makinelerden sonra bu işlem de ucuzlayacak demektir çünkü bir orta format makineyi her yerde bulamıyorsunuz, kiralamanız gerekiyor vs vs.

Canon 5D Serisi ve Gelişimi

Canon 5D Classic adını verdiğimiz ilk 5D full frame makinelerin öncülerindendi ve hala severek kullanılan bir makine. İmaj karşılaştırmalarında Canon 5D Mark II ile halen yarışabilen 5D Classic özellikle shutter sesi ile gönüllerde yerini sabitlemiş bir makine. Eğer fotoğraf çekmek istiyorsanız ve ekipman yarışına girmemek istiyorsanız hala severek kullanabileceğiniz ve çok kaliteli imaj kalitesi verebilecek bir makine. Tabii menü, özellik vs arıyorsanız artık size göre değil, ISO başarımı olarak da 1250 ve üstünde kötü olduğunu hatırlıyorum. Sonrasında 5D Mark II geldi, video çekimiyle, ISO başarımıyla ve bodysiyle bir devir açtı diyebiliriz, Canon tüm rakiplerini adeta denize döktü bu yıllarda. 5D Mark III ise biraz daha özelliklerini iyileştirerek geldi ama Mark II kullanıcılarını tatmin etmedi çünkü yeni çok özellik getirmiyordu, Nikon ‘un D800’ünün yanında megapiksel olarak da düşük olunca istenilen başarıyı elde edemedi. Şimdi önümüzde 5Ds ve 5Ds R modelleri var, R kısmı Sony’den kopya gibi görünse de makinelerin heyecan yarattığı açık.

Peki Nasıl bu Canon 5Ds ve 5Ds R?

İlk bakışta iki tane makinemiz var; 5Ds ve 5Ds R. Her ikisinin de özellikleri aynı, farklı olan taraf ise R kısmı, yani low pass filterın olmaması. Low pass filter Nikon ‘un da D800, D800E arasındaki farkıydı. R de Canon’un Sony tarafından çektiği kopya olsa gerek :) Sony benzer stratejiyi A7, A7R arasında uygulamıştı. Low pass filter dediğimiz filtre keskinliği etkilediği için kaldırılıyor ama bu filtre aynı zamanda moire dediğimiz kumaş, elektronik gibi yerlerdeki çizgi atlamalarını engelliyor. Yani hem artısı hem eksisi var aslında. Sonuçta Low-Pass Filter şu anda bir çok firma tarafından pazarlama amaçlı olarak kullanılıyor ve bu filtre olmayan modeller daha yüksek fiyattan satılıyor.

Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 5DMark III
Sensör 50.2MP 50.2MP 22.1MP
İşlemci Digic 6 Digic 6 Digic 5+
Maksimum ISO ISO 6400 ISO 6400 ISO 25,600
Saniyedeki Çekim 5fps 5fps 6fps
Otomatik Netleme 61 nokta(41CT)(5 DCT) 61 nokta(41CT)(5DCT) 61 nokta(41CT)(5DCT)
Ölçüm sensörü 150k piksel (RGB+IR) 150k piksel (RGB+IR) 63 segment (RG/GB)
Low-pass filtre Var Yok Var
Sıkıştırılmamış HDMI Çıktı Yok Yok Var
Kulaklık Girişi Yok Yok Var
USB Bağlantısı USB 3.0 USB 3.0 USB 2.0

Canon 5Ds Teknik Özellikleri

 • 50.6 Megapiksel Full Frame CMOS Sensör
 • 5 fps sürekli çekim özelliği
 • Çift DIGIC 6 İşlemci
 • 61 AF Noktası (41 CrossType)
 • 150,000-pixel RGB+IR ölçüm sistemi
 • ISO 100-6400 Aralığı
 • 30 fps 1080p video kaydı
 • Magnezyum alaşım gövde
 • 3.2″ Clear View II LCD monitör
 • Flicker Mode (Işık titremesini azaltma modülü)
 • 1 CF + 1SD Kart modülü
 • Kişiselleştirilebilir kontroller
 • Dahili HDR
 • LCD %100 görüş açısı
Kulaklık girişi yok
Kulaklık girişi yok

Makine 50 Megapiksel çözünürlükte, bunun artılarını zaten üst tarafta anlatmış oldum, 50 Megapiksel fotoğrafın saniyede 5 adet çekilebilmesi çift çekirdek işlemcinin gücünü gösteriyor, bu konuda sanıyorum ileride yine geliştirmeler olacaktır. ISO aralığının 100-6400 arasında kalması bana biraz komik geldi açıkçası, bu Sony A7s ‘in ISO konusunda açtığı kapıdan Canon’un geçmemesi demek. Video kaydında da 1080p @60fps bekliyordum ben, aslında pek çok kullanıcının 4K beklentisi de vardı, ama en azından 60fps olsaydı keşke diye düşünüyorum. Onun dışında kulaklık girişinin de olmaması video severler için negatik yönlerden bazıları. Biz fotopazar.tv çekimlerinde sürekli kulaklıkla çalıştığımız için özellikle biliyorum ki röportaj yapanlar ve sese videoda önem verenler için Canon bu seride video çekmeseniz de olur demiş gibi görünüyor. Tüm bunların yanında titreşimleri azaltmak için özel bir ayna mekanizması kullandığını da belirtmem gerekiyor.

Flicker Compensation

5Ds ‘te bulunan flicker compensation denilen özelliği Türkçeye ışık titremesini azaltma şeklinde çevirdim, nedir bu derseniz aynı özellik Canon 7D Mark II ‘de de var ve alttaki sonuçları getiriyor, bu özellikle floresan gibi yapay ışık kaynaklarında sürekli çekim yapıldığında görünen farklı ışıklandırmanın önüne geçiyor:

flickr_olayi

Otomatik Netleme

5ds_af_sensor

 

Yine ne yazık ki kenarlarda AF noktası yok. Otomatik netleme noktaları ortalara yakın bulunuyor. Bu her ne kadar iyi fotoğrafçıların çok önem vermediği bir mesele olsa da ne kadar kenarlara yakın nokta olursa netleme hızının ve kullanımın kolay olduğunu söylemek mümkün.

Canon EOS 5Ds ve 5Ds R Kutu İçeriği

 • EOS 5DS veya 5DS R Gövde
 • LP-E6N pil
 • LC-E6 batarya şarj aleti
 • EW-EOS5DS veya EW-EOS5DSR kamera askısı
 • IFC-150U II Arayüz kablosu
 • EOS Digital Solution CD’si
 • Türkçe Kullanım Kılavuzu
 • Canon Eurasia Garanti Belgesi

Canon ABD de şurada uzun uzun incelemiş, biz de ürün elimize gelince detaylı incelemesini yapacağız tabii ki:

Sonuç

Canon 5Ds ‘in, 50 Megapiksellik sensörüyle fotoğrafçıları heyecanlandırdığı açık. 5D Mark III ‘te zaten çok iyi olan AF özellikleri ve ISO başarımı iyileştirilmiş. Video kısmında 1080p’de 60fps olmaması ve kulaklık girişinin olmaması negatif özelliklerden. Ayrıca makinede Wi-Fi da bulunmuyor. 5D serilerinde dahili flaş olmamasına zaten alışkınız, bu makinede de bulunmuyor. 5D Mark III kullanıcılarının veya Nikon D810 kullanıcılarının 5Ds serisine geçmesi için tek neden megapikselmiş gibi görünüyor, eğer video çekecekseniz hala en iyi seçeneğiniz Sony A7s.

0 Shares:
10 comments
 1. eline sağlık harika bi inceleme olmuş gerçekten. gayet objektif bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. teşekkürler

 2. İso başarımı iyileştirilmiş demişsiniz ama yüksek iso başarımı yüksek megapikselden dolayı daha düşük. Sanırım orayı atlamışsınız.

 3. Ön inceleme olmasına rağmen gayet iyi olmuş yeterince bilgi var bence makine de gelince daha detaylı bir inceleme bekliyoruz

 4. tahir hocam 50 megapixel e lafımız yok ama üzerindeki algılayıcı hakkında çok detaylı bilgi alamadım bu ürün ile ilgili, sizce algılayıcı üzerinde yer tutan megapixseller, daha küçük parçalara ayrılacağı için üzerin gelen fotonların performansında düşme olmaz mı?, bu ürünün algılayıcısının d mark 3 ten üstünlüğü var mı?

  1. Kağıt üzerinde söylediğiniz doğru ama bunu makine çıkınca söyleyebiliriz.

 5. Sevgili Tahir yeni Canon EOS 5DS ve EOS 5DS R hakkındaki düşüncelerine aynen katılıyorum.Her iki modelinde şu andaki testleri dünyaca ünlü fotoğrafçılar tarafından yapılıyor.Ser verip sır vermiyorlar.Eksikliklerin Canon'da farkında.Bu yüzden de makinelerin 15 Haziran 2015'te piyasaya çıkarılması planlanıyor.Canon,Sony'nin 2015 yılı içerisinde piyasaya çıkaracağı 53MP'lik aynalı full frame makinenin özelliklerinden çekiniyor.Bu pastadan 2015 yılında en büyük geliri Sony'nin elde edeceğini düşünüyorum.Her iki makinenin karşılatırmasını,özelliklerini ve eksi yanlarını içeren çok hoş bir test yapmışsın.Emeğine sağlık.Başarıların daim olsun.Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Canon 85mm f/1.4L IS USM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Genel BakışTeknik ÖzelliklerGövde YapısıCanon 85mm f/1.4 L IS ve Canon 85mm f/1.2 L II KarşılaştırmasıCanon…
Devamını Oku

Zoom Lens mi Prime Lens mi?

Yazı İçeriği Hide Prime Lensin AvantajlarıZoom Lens Nedir?Zoom Lensin AvantajlarıPrime Lens mi Zoom Lens mi Tercih Etmeliyiz, Neden?…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 1 – Fuji X100S

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız…