2016 da bitiyor, bir yılı daha geride bırakırken yılın özeti olacak şekilde 2016 ‘nın en iyi fotoğraf makineleri yazısını da yazmak gerektiğini düşündüm. Altta bu yıla damga vurduğunu düşündüğüm fotoğraf makinelerini bulacaksınız:

2016’nın En İyi Fotoğraf Makineleri

Fotoğraf makineleri illa ki belli bir özelliğine göre bu “En iyi” olma durumunu alması gerekiyor. Dolayısıyla makine tercihinizi yaparken mutlaka ne fotoğrafı çekeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Video amacınız fotoğraftan fazlaysa veya fotoğraflarınızın %80i makro ise en iyi makineyi değil, size uygun olan makineyi almanız daha avantajınıza olacaktır.

DSLR mı Aynasız mı?

2016’da iyice dillendirilmeye başlayan muazzam soru. Aynasızlar ilk çıktığında ben bile bu kadar hızlı yayılıp gelişeceklerini beklemiyordum doğrusu. Benim düşüncem şu: Eğer fotoğrafçılık hobinizse, para kazanma amacınız yoksa, kaliteli fotoğraflar istiyorsanız DSLR almayın. O kadar ağırlığı taşımanıza artık hiç gerek yok çünkü aynasız fotoğraf makineleri artık kesinlikle DSLR makinelerin kalitesini yakalamış durumdalar. Ama para kazanma durumu varsa, müşteri ile sıcak ilişki içinde olacaksanız ve iş yapacaksanız DSLR hala üstün. Küçük makinenin ne yazık ki “profesyonel olmayan” algısı devam ediyor, sadece Türkiye ‘de değil, tüm Dünya ‘da bu şekilde. Ne kadar büyük makine ve lensiniz varsa o kadar profesyonelmişsiniz gibi düşünülüyor. Fotoğrafçıların kullanmasalar dahi 70-200mm lens alma istekleri çoğu bu sebeple.

2016 ‘da Neler Değişti?

2016 biraz daha piyasanın oturduğu bir yıl oldu aslında. Madde madde yazalım net olsun:

 • Canon ve Nikon, fotoğraf piyasasının en büyükleri giderek birbirinden farklılaşmaya devam ediyor. Eskiden birbirinin karşılığı modeller üretirken artık bu durum ara modeller şeklinde devam ediyor. Yani artık Canon ‘un X modelinin Nikon ‘da tam bir karşılığı yok.
 • Önceki senelerde piyasaya çok hızlı giriş yapan Samsung, fotoğraf sektöründen tamamen çekildi. Artık Samsung makine ve lens üretmeyecek, satmayacak.
 • Sony full frame aynasız fotoğraf makineleriyle çok ciddi güç kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Pek çok Canon ve Nikon kullanıcısı Sony setlere geçiş yaptı, özellikle A7s ve A7s II serisi video severler için uygun fiyatlı ve çok kaliteli çözümler sunuyor.
 • Canon aynasız tarafında iddialı olacak EOS M5 gibi ürünler çıkardı.
 • Nikon 360 derece kameralardaki geleceği görerek KeyMission 360 ürününü çıkardı.
 • Olympus çok iddialı şekilde OMD EM1 Mark II ‘yi çıkardı.
 • Fujifilm aynasızlardaki gücünü XT-2 ile pekiştirdi.

Gelelim konumuzun yıldızlarına, önce DSLR ‘lar ile başlayalım:

2016 ‘nın En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

En İyi Giriş Seviyesi DSLR Fotoğraf Makinesi: Canon 700D

canon_700dGiriş seviyesinde Canon 700D, tüm lensleri kullanabilmesi, fiyat/performans dengesi, ikinci el satışının kolay olması gibi nedenlerle daha çok tercih ediliyor. 18MP çözünürlüğü, dokunmatik dönebilir ekranı ile yeni başlayanların tercihi olan 700D’deki tek eksik WiFi ise, WiFi destekli kartlarla (Örnek: EyeFi) çözülebiliyor.

En İyi Orta Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi: Canon 80D

canon_80d

Orta seviyede açıkçası Nikon D7200 ile arada çok kalsam da oyumu daha güncel model olan Canon 80D‘ye vermek istedim. 80D özellikle netleme kapasitesi, ekran kalitesi, dokunmatik netleme özelliği ve kaliteli gövdesi ile dikkat çekici. Eğer hem fotoğraf hem video çekmek istiyorsanız ve alacağım makine uzun yıllar dayansın diyorsanız Canon 80D göz önüne almanız gereken en önemli makine.

 

En İyi Orta-Üst Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi: Nikon D500

nikon_d500

Nikon, hız isteyen, özellikle kuş fotoğrafçıları için sonunda yılların D300s ‘ini güncelleyerek Nikon D500 ‘ü ortaya çıkardı. D500 bir fotoğrafçının isteyebileceği hemen her özelliğe sahip. Expeed 5 işlemcinin 200 kareye kadar saniyede 10 kare fotoğraf çekme özelliği koyan Nikon, yanına video severler için de 4K’da 30fps çekim imkanı koymuş. Crop makinelerin şu andaki tartışmasız Nikon D500.

 

En İyi Üst Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi: Canon 5D Mark IV

canon_5dmark4

Canon 5D Mark III ‘e ne kadar kanım ısınmadıysa Mark IV’e o kadar ısındı. Makine ilk çıktığında özelliklerine göz attığımda o kadar gelişme yokmuş gibi görünse de, Digic 6+ işlemci, AF başarısı, Dual Pixel AF gibi geliştirdiği özelliklerle ve serinin kanıtlanmış başarısıyla 5D Mark IV favorim. Makinedeki 4K video ‘nun crop olması eleştiriliyor olsa da bu makineyi tercih edenlerin ilk isteğinin fotoğraf olduğunu düşünüyorum.

2016 ‘nın En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

En İyi Giriş Seviyesi Aynasız Fotoğraf Makinesi: Olympus OMD EM10 Mark II

m10mk2

Görünümü, sahip olduğu özelliklerle bay-bayan çok gönül fetheden M10 Mark II, benim de ilk çıktığı günden bu yana kullandığım yanıbaşı makinem. Hafifliği, lenslerinin de hafifliği ve verdiği fotoğraflar oldukça tatminkar. WiFi özelliği, uzaktan kontrol edilebilmesi ve yazılımın iyiliği beni etkileyen özelliklerden. 5 yönlü görüntü sabitleyici de onu “en iyi” yapanlardan.

En İyi Orta Seviye Aynasız Fotoğraf Makinesi: Sony A6300

sony_a6300

Fotoğraf çekiyorsanız ama videoya da ihtiyacınız varsa, olmuşken 4K olsun istiyorsanız hiç daha fazla düşünmeyin. Sony A6300, hafifliği, kaliteli lensleri ve adaptörlerle Canon lensleri kullanabilmesi, 4K videosu, 11 fps seri çekimi ve 4D Focus özellikleri ile bu seviyedeki en iddialı ürün. Tabii üstüne çıkan A6500 henüz ülkemize gelmiş değil ama A6300 satın alan kimseyi pişman etmedi.

 

En İyi Üst Seviye Aynasız Fotoğraf Makinesi: Sony A7s II & A7R II

sony_a7sii

Üst seviyede Sony rakipsizliğini devam ettiriyor. Full frame aynasız üreten rakibi olmadığı için kendi rekorlarını kıran Sony video için A7s II, fotoğraf için A7R II ile bu ödülün sahibi. Full frame segmentinden DSLR rakiplerinden de çok kullanıcı çalan A7 serisi, diğer Sony aynasızlarda olduğu gibi Metabones adaptörler sayesinde Canon, Nikon veya Four Thirds lenslerle kullanılabiliyor.

 

Bu yazıyı okuduktan sonra bana kızanlar, “Neden şunu seçmedin?” diyenler illa ki olacaktır ama tüm yılı ele aldığımda en başarılı olduğunu düşündüğüm modeller üsttekiler. Bu modellerin yanında çok iyi olduğunu düşündüğüm diğer kameralar da alttakiler:

 • Canon 1300D: Uygun fiyat, kaliteli sonuç
 • Nikon D5500: Ara seviye kalmasa kesinlikle kazananlarımdan
 • Canon 760D: 70D özelliklerinde, gövde daha küçük ama özellikler taş gibi
 • Olympus Pen-F: Fiyatı yüksek olmasa aynasızlarda kazananım
 • Fujifilm XT-2: Test etme şansım olsa listeye girebilirdi, okuduğum yazılar çok olumlu