d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

2014’ün En İyi Fotoğraf Makineleri

2014’ü tamamlamak üzereyken en iyi fotoğraf makineleri yazımızı da geleneksel olarak yazalım istedim. İyisiyle kötüsüyle bir yıl daha geride kalıyor, umarım 2015 hepimiz için çok daha iyi geçer…

2014 aynasızların biraz daha kendisini gösterdiği bir yıl oldu, DSLR piyasası dünyada biraz küçülmeye gitti, kompakt makineler ise neredeyse bitti bitiyor… Cep telefonlarının kameralarının giderek iyileşmesi kompakt marketini öldürmüş görünüyor. Altta gerçekten kullandığım ve beğendiğim fotoğraf makinelerini bulacaksınız, liste sıralı değil, en iyisi en üstte gibi düşünmeyin lütfen.

Nikon D810

ND810

Profesyonel fotoğrafçı iseniz şu anda almak isteyeceğiniz makinelerin başında geliyor Nikon D810. Nikon D800’ü daha da geliştirerek daha iyi ISO başarımı, daha keskin sonuçlar elde eden D810 gövde kalitesiyle de dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Aynı zamanda videodaki 1080p @60fps özelliğiyle Canon tarafında kalmış video özelliklerini de üstüne alan Nikon D810, 36 Megapiksel çözünürlüğüyle de hala sektör lideri.

Panasonic GH4

GH4

Videoda kral bu arkadaş, DSLR kullanımında amacınız video ise, 5D MKIII ile veya D810 ile uğraşmanıza gerek yok, GH4 sahip olduğu video özellikleri ve videoya yönelik lensleriyle bir adım önde. Zaten Youtube tarafında karşılaştırmalara bakarsanız da Panasonic GH4 ‘ün lider olduğunu göreceksiniz, DSLR’larda hala çokça bulunan bazı video kaynaklı sorunların GH4’te bulunmaması en önemli avantajı, 4K çıkış verdiğini de atlamayalım.

Sony a7S

a7S

Sony, 2014’te oldukça sıkıydı. İlk full frame aynasızların duyurulması, ardından bu serinin geliştirilmesi, A7 – A7S – A7R – A7K gibi modellerin gelmesi kullanıcıları da zorlu bir seçim yapmaya zorlanmış oldu. Seri özellikle sahip olduğu geniş dinamik aralık ve ISO başarımı fotoğraf ve video severlere göz kırpıyor. Şu anda dünyanın az ışıklı ortamlarda en iyi video çeken makinesi olarak adlandırılmasının altında da bu özellikleri yatıyor.

Canon 7D Mark II

7D_MarkII

Yılın sonlarında Photokina ‘da bizi karşılayan Canon 7D Mark II de bu yılın en iyi makinelerinden. İnanılmaz hızı, açılış ve kapanıştaki verdiği tepkiler, videoda otomatik netleme özelliğiyle öne çıkan 7D Mark II, saniyede 10 kare çekim yapabiliyor. 20 Megapiksel çözünürlüğe sahip 7D Mark II, Full HD videoda 60fps çekim yapabiliyor.

Fujifilm X-T1

Fuji_XT!

Aynasız tarafta ilk aklıma gelen makine Fuji ‘nin XT-1 ‘i. Elime aldığım ilk andan itibaren güven veren XT-1, pek çok DSLR kullanıcısını da aynasız tarafına çekmeyi hem özellikleriyle hem de tasarımıyla başardı. Makine almak için aynı zamanda kaliteli lenslere de sahip olması gerektiğini bilen Fuji, 56mm 1.2 gibi lensler de çıkararak tabiri caizse ağızların suyunu akıttı.

Sonuç

Üstteki makinelerin hangisini alırsanız alın çok mutlu olacağınıza eminim, hepsine kefilim : ) Tabii ki her zaman olduğu gibi, ihtiyacınız doğrultusunda alım yapmalısınız, kuş çekiyorsanız 7D Mark II alın, hafif bir makineye ihtiyacınız varsa aynasızlara yönelin, video amaçsa GH4 alın.

Mutlu yıllar…

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

2 Comments
  • Pınar Seltekli

    Oca 13, 2015 at 15:53 Cevapla

    makinelerin yanına fiyat bilgiside verse idiniz daha hoş olurdu.

  • Burakusta

    Eyl 12, 2015 at 17:09 Cevapla

    Yalnız fiyatlara baktımda bayılcaktım 5.000 tl nin altında yok :(

Post a Comment