Yurt Dışına Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Dünyanın giderek globalleştiği bu günlerde ucuz uçak bileti bulmak neredeyse tatilin en önemli parçası. Ortalama 1 haftalık tatil yapacaksanız ve bu tatili yurt dışında planlıyorsanız eminim ki otel fiyatlarından önce sizler de uçak fiyatlarına bakıyorsunuzdur ama bunun için biraz kısa yollar mevcut. Yani tek tek uçak firmalarının web sitelerine bakmaktansa fiyatları oldukça avantajlı veren veya az bilinen havayolları da mevcut. Bu yazımda kendimin de yurt dışına çıkarken yararlandığı ve çevreme de aldığım yöntemleri anlatacağım.

Yurt dışında ucuz tatil için neler yapmalı?

1- İlk yapmanız gereken şey tarihlere karar vermeniz, ne kadar erken bilet alırsanız o kadar uygun fiyata alabilirsiniz. Dolayısıyla önceden her şeyi planlamaya bakın.

2- Mümkünse tatilinizi hafta içi çıkışlı ayarlamaya çalışın. Hafta içi uçuşları her zaman hafta sonuna göre daha uygundur. Sadece uçuştan değil otel masrafından da tasarruf edersiniz.

3- Bayram vs gibi herkesin tatile çıkacağı tarihleri seçmektense daha az tercih edilen (Örneğin: Şubat Ayı, Kasım Ayı…) ayları seçmeniz avantaj olacaktır.

Geri Ödeme alın

Artıway’i duydunuz mu bilmiyorum ama üye olarak booking.com ‘dan yaptığınız alışverişlerde, geri ödeme kazanmanıza yarıyor. Şu yazımdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uçak Bileti almak için kullanılan karşılaştırma siteleri:

Alttaki web sitelerinden bizzat uçak bileti aldım, uçtum, dolayısıyla tecrube neticesinde güvenilir sitelerdir.

eiffel1
Paris’e gidin, anlatıldığı kadar var…

Az Bilinen Havayolları Web Siteleri:

Üstteki karşılaştırma sitelerinde bulunmayan veya ender bulunan, ama bazıları Türkiye çıkışlı bazıları Avrupa çıkışlı firmaları burada bulabilirsiniz.

 • http://www.ryanair.com/ :Özellikle Avrupa içi uçuşlarda bazen inanılmaz ucuz biletler bulabilirsiniz. Eskiden uçuş koltuğu bile yoktu, yani sadece bileti alıp istediğiniz yere oturuyordunuz ama şimdi biletlerde oturma yerleri de mevcut. Ortalama 20-30€ gibi fiyatlara örneğin Roma- Barcelona uçabilirsiniz. Burada önemli olan valizinizin küçük boyutlarda olması, yani sırt çantanız varsa harika fakat el bagajı olmayan ve 10kg üstü (websitesinden bu kg’a dikkat edin değişebiliyor) valizlerden neredeyse bilet ücreti kadar para alıyorlar, dolayısıyla buna dikkat etmeli.
 • http://wizzair.com/ :Ryan Air ‘a çok benzeyen sistemle çalışan Macaristan bazlı bir havayolu şirketi. Özellikle Avrupa’dan dönerken Budapeşte ‘ye uğrayarak dönmek isterseniz sizi ciddi tasarrufa sokabilir. Hem çok güzel bir şehri görmüş olursunuz hem de ucuza seyahat edersiniz. Koltuk numaraları yok, istediğiniz yere oturuyorsunuz, zaman zaman çok iyi kampanyalar yapıyorlar, bir alana bir bedava gibi… Takip edilmeli.
 • http://www.easyjet.com/en/ : Ucuz uçuşların en çok bilineni aslında Easy Jet. Şu anda sadece İzmir – Londra uçuşu görünüyor ama yakında daha fazla yere uçacağı ve tercih edileceği kesin.
 • http://www.blu-express.com/: Kim Roma’ya uçmak ister? Şu anda Bodrum çıkışlı sadece Roma’ya uçan bir havayolu, zaman zaman İstanbul çıkışlı uçuşları da olabiliyor, takip etmek gerekli.
 • http://www.vueling.com/ : İspanyol şirket. İspanya’dan Avrupa’nın herhangi bir şehrine gitmek isterseniz avantajlı uçuşlar bulabilirsiniz.
 • http://www.transavia.com/ : Favori şirketlerimden, Hollanda’ya ucuz bilet bulmak genelde mümkün oluyor.
 • http://airbaltic.com/ : Kuzeye uçacaksanız favori şirketlerinizden olabilir adı üstünde Baltik ülkelerine uçuyor. Şu anda TR’den uçuş görünmüyor.
 • http://www.flypgs.com/ : Evet bizden biri, Pegasus ‘un web sitesi, bazen çok güzel kampanyaları olabiliyor, puan kampanyaları da etken olabilir alımınızda, bakmakta fayda var.

Bu gibi pek çok şirket aslında yazılabilir fakat ben hem kendim tecrübe ettiklerimi hem de arkadaşlarımın kullandıklarını yazmayı her zaman daha mantıklı buluyorum, sonra yok efendim Tahir söyledi de bu rezilliğe katlandık olmasın :) Bu arada şunu belirtmekte de fayda var, bu üstteki şirketler ucuz diye sizi itip kakmıyorlar, yani aslında Türkiye ‘deki bir iç hat uçuşundan hiç bir farklılık yok, yani Pegasus ‘la nasıl uçuyorsanız aynı şartlarda uçuyorsunuz, bazen şöyle farklar olabiliyor, bir şehirde 2 havalimanı varsa uzak olana inebiliyorlar, bileti satın almadan önce ona dikkat edin mutlaka, bazen zaman sıkıntısı olabiliyor insanın.

DSC_6898

Vizede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımda genel hatlarıyla anlatmıştım zaten ama burada birden fazla ülkeyi ziyaretten bahsetmek istiyorum. Burada dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar:

 1. Vizeyi ilk gideceğiniz ülkeden alın, dolayısıyla örneğin 1 haftada 3 ülke gezecekseniz ilk gideceğiniz ülke vizeyi en kolay ve en uzun süre veren olmalı. (Yunanistan, İtalya gibi…)
 2. Dönerken de aynı sistem aklınızda olsun, dönüş uçağını en uygun fiyata alabileceğiniz ülkeden dönüş planlayın.
 3. Vizeyi aldığınız ülkeye giriş yaptıktan sonra artık o Schengenle istediğiniz zaman istediğiniz ülkeye girebilirsiniz, bu konuda rahat olun. Vize konusunda en sıkıntılı olan kuzey ülkeleri bile biraz sorgu sualin ardından sizi ülkelerine alıyorlar.
 4. Önemli olan yurt dışında bir ülkeye çıkışı yapmak, onlar kendi aralarında cidden çok çok ucuza seyahat ediyorlar. Dolayısıyla çıkış ve giriş uçakları kadar pahalıya uçmayacağınızı bilin…

Sonuç

Günümüzde yurt dışında tatil yapmak, yurt içine göre daha ucuz. Antalya ‘da 1 hafta tatil yapma fiyatına 2 kişi rahatlıkla en az 2-3 ülkeyi görebilir, kültürlerini tadabilirsiniz. Kimse kazıklanmak istemez, dolayısıyla siz de bütçenize göre bir uçuş, konaklama arıyorsanız bu üstte verdiğim web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Güzel, mutlu tatiller…

Yorumlar