WordPress Kurduktan Sonra İlk Yapılacaklar

WordPress, Dünyanın en çok tercih edilen blog sistemi, aslında artık sadece blog sistemi olmaktan çıkalı çok oldu, WordPress ile e-ticaret bile yapılabiliyor ama her ne sebeple WordPress kullanıyor olursanız olun, Google ‘da daha iyi pozisyon alabilmek için (SEO) yapmanız gereken bazı hamleler var, alttaki anlatacağım adımları atmazsanız sitenizin ziyaretçi potanisyeli ve size gelen trafik düşük kalacaktır, çünkü internet dünyası artık neredeyse tamamen arama motorları üzerinden ilerliyor, en basitinden şu an okuduğunuz bloga gelen ziyaretçinin yaklaşık %70i Google üzerinden geliyor.

WordPress yüklemeyi şu serimde anlatmıştım: https://tahiryildiz.com/fotografcilar-icin-web-sitesi-blog-nasil-yapilir-1-bolum/

WordPress Ayarlar

WordPressi kurdunuz ve siteniz.com/wp-admin adresinden daha önceden belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyle yönetici paneline giriş yaptınız, ilk yapmanız gereken Ayarlar / Genel sekmesine tıklamak.

Site Başlığı: Siteniz ziyaret edildiğinde browser ‘da ne görünsün istiyorsanız onu yazmalısınız

Slogan: Bu da web siteniz isminin arkasından gelecek, Google ‘da sonuç olarak çıktığınızda  Site Başlığı – Slogan şeklinde listelenirsiniz.

WordPress Adresi: Bu kısım WordPress ‘i kurduğunuz alan adınızın geleceği yer, dikkat edilmesi gereken sadece URL ‘inizi www ile mi yoksa www olmadan mı kullanmak istediğiniz, şahsen www olmadan kullanmayı tercih ediyorum, Google ‘ın da bunu daha çok sevdiğini düşünüyorum. Burada karar sizin.

Diğer ayarlar sizin kişisel ayarlarınız, saat / gün vs yapılarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Benim ayarlarım alttaki gibi:

wordpress_ayarlar

Ping Servisleri

Blogunuzun ve blogunuza yazdığınız yazıların çok çabuk şekilde arama motorlarında listelenmesini istiyorsanız Ping servisleri kullanmanız gerekir. WordPress bu noktada da yardıma koşuyor ve Ayarlar / Yazma / Servisleri Güncelle kısmından ping servislerini ekleyebilirsiniz.

Önerilen Ping Servisleri:
http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping

Kalıcı Bağlantıları Belirleme

Ayarlar / Kalıcı Bağlantılar ‘a tıklayarak Yazı ismi butonuna tıklamanız gerekir, eski WordPress sürümlerinde bu bölge yoktu, bunun yerine özel yapı seçerek yanına /%postname%/ ekliyorduk, bunu da hala kullanabilirsiniz. Bu sayede artık yazı adresleriniz siteadiniz.com/?p=test-yazisi olmaktan çıkıp siteadiniz.com/test-yazisi olacak. Hem daha derli toplu bir web siteniz olacak hem de daha anlamlı bir URL yapısına sahip olmuş olacaksınız. Eğer karmaşık yapıda bir siteniz varsa ve URL içerisinde kategori ismi de geçirmek isterseniz özel yapıya /%category%/%postname%/ ekleyebilirsiniz.

wordpress_kalici_baglantilarAdmin Kullanıcı Adını Değiştirme

WordPress ‘i ilk kurduğunuzda hiç bir ayar yapmadıysanız “admin” olarak atanırsınız, özellikle güvenlik için ve yazıların altında nasıl görünmek istiyorsanız o isimle görünmek için Kullanıcılar sekmesinden değiştirebilirsiniz. Bunun için de 2 yöntem var: Genellikle yeni bir kullanıcı eklenip, admin rolü silinir, veya admin değiştirilir.

Artık Başlayabilirsiniz, Yazın Yazın Yazın!

Üsttekileri yaptıysanız artık kağıt üzerinde blogunuz hazır, WordPress ‘in müthiş eklentilerini yükleyerek devam edebilirsiniz, eklentileri bu yazımda anlatmıştım: https://tahiryildiz.com/wordpresste-olmazsa-olmaz-eklentiler/ Yazılarınızı yazın, yazarken aranma hacimlerini dikkate alın, yazacağınız çok kişisel bir yazı kimseyi siteye çekmeyecekken çok aranan “En İyi Cep Telefonları” gibi bir yazı blogunuza onlarca, yüzlerce hatta binlerce kişi çekebilir. Google ‘da önde çıkmak çok kolay bir iş değil, zamanla bunun da inceliklerine gireceğiz :)

Yorumlar