Fotoğrafçı Sevgili İçin Hediye Kitap Önerileri

Her Türk erkeğinin “sevdiği” , her Türk kadınının “bayıldığı” o “muhteşem gün, sevgililer günü (!)” geldi çattı yine. Ortalıkta dolanan aşk dolu kalpler, çikolatalar, şekerler, ayılar-bir insan neden sevgilisine ayı alır anlamam- vs dolanırken bende en sevdiğim “hediye” olan fotoğraf ile ilgili kitapları yazmak istedim. Sizin de sevgiliniz bir fotoğrafçı ise ve fotoğraf ile ilgili kendisini geliştirmek istiyorsa alabileceğiniz en güzel hediye kesinlikle -doğru- kitaptır. Sevgililer gününe uyması için kırmızı hediye paketi yaptırmayı unutmayın.

Camera Lucida – Roland Barthes:

Hayatında hiç fotoğraf çekmemiş Roland B. ‘nin vefat eden annesinin eski bir fotoğrafını görmesi üzerine yazdığı eser. Fotoğrafa yeni başlamış herkesin okuması ve arşivinde olması gerekiyor.

Karar Anı – Henri Cartier-Bresson:

Fotoğrafı çekmenin değil, asıl önemli olanın çekme anı olduğunu bizlere anlatan HCB, modern tarihin en önemli fotoğrafçısı ve fotoğraf düşünürü. Ne zaman deklanşöre basmanız gerektiği üstüne yazılmış satırlar.

Ara Güler- Ara’dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti:

Türkiye ‘nin gelmiş geçmiş en “büyük” fotoğrafçısı Ara Güler in 70 yılda çektiği karelerin bir kısmı bu kitapta. Dünden bu güne ülkemizin sosyal gelişimini merak edenler ve fotoğrafın ülkemizde nasıl bir gelişim gösterdiğini anlamak isteyenlere tavsiye edilir.

 Sabit Kalfagil-Fotoğraf Sanatçıları Dizisi 5:

Çektiği fotoğraflar kadar düşünme sitili ve hayata bakışı, söylemleri ve makaleleri ile takip etmekten keyif aldığım Sabti Kalfagil bu seçkisi ile bakmaya doyamadığım bir çok karesini izlemek için bile evde bulundurduğum kitap.

Fotoğraf Üzerine – Susan Sontag:

Bir fotoğraf düşünürü, bir filozof olan Susan Sontag hayatını düşünmeye ve fotoğraf üretenleri derinlemesine düşünmeleri için kendini fotoğraf üstüne düşünmeye adadı. Fotoğraf üzerine kendisinin bilinen en önemli yapıtı. Fotoğraf çekerken neler düşünmeniz gerektiği üzerine…

Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon – Sabit Kalfagil:

Sabit Kalfagil ‘in daha bir çok kitabını önerebilirim fakat bu seçki için iki tanesini belirledim. Fotoğraf çekerken uymanız gereken kompozisyon kurallarını Sabit Kalfagil kendi “çatallı” yazı tarzı ile bizlere sunuyor. Çektiğiniz fotoğrafın etkisini arttıran en önemli etken kompozisyon olduğunu sakın unutmayın.

Robert Capa – Richard Whelan:

Hızlı yaşa, genç öl fotoğrafın güzel gözüksün diyebileceğimiz Robert Capa ‘nın hızlı yaşam öyküsüne bir bakış. Magnum ajansın kurucusu, savaş muhabiri/ fotoğrafçısı Robert Capa ‘nın kısa ama renkli hayatına bir bakış.

Görme Biçimleri – John Berger:

Fotoğraftan ziyade, bakmak-görmek ve yorumlamak üzerine felsefe kuramları üreten John B. ‘nin sanatçının/fotoğrafçının görme stilleri üstüne kaleme aldığı başyapıtı. Bakmanın ve görmenin neden farklı şeyler olduğunu anlatan en güzel kitap.

Scott Kelby Dijital Fotoğrafçının El Kitabı Seti (4 Kitap):

Yukarıda yazdığım kitaplardan farklı olarak fotoğraf çekim teknikleri, enstantane, diyafram, ISO vs ile ilgili merak ettiklerinizi samimi bir dille anlatan kitap seti. Tek olarak da satın alınabilir. Herşeye sıfırdan başlayan fotoğrafçılara kesinlikle yararı olacaktır.

Gezi Fotoğrafçılığı – Faruk Akbaş:

Samimi üslubu, kolay anlatım dili ile hem başarılı bir fotoğrafçı hemde kitap yazarı olan Faruk Akbaş ‘ın bir çok yazımı mevcut. Üst satırlarda kompozisyon kitabı paylaştığım için Faruk Akbaş ‘ın kompozisyon kitabı yerine seyahat etmekten zevk alanlar için bu kitabını tavsiye ediyorum.

Sokak Fotoğrafçılığı – Mustafa Seven:

Fotoğrafın dijital dünyayı da aşıp cep telefonları safhasına geçmesi ve instagramın en popüler sosyal fotoğraf paylaşım ağı olduğu keşfeden basın fotoğrafçısı Mustafa Seven ‘in deneyimlerini anlattığı bu kitabı tüm mobil fotoğrafçılık ile ilgilenenlere tavsiye ederim.

Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj – Özcan Yurdalan:

Ülkemizde maalesef giderek üretimi azalan Belgesel Fotoğraf üzerine ustasından kaleme alınmış tüyolar ve anlatım ögeleri üstüne bir yazım. Çektiğiniz fotoğrafları bir öyküye dönüştürmeyi hayal eden fotoğrafçılar için yol haritası için bu kitaba bakmak şart.

Sonuç;

Kargacık-burgacık, bol klişelerle dolu sevgililer günü yaptırımlarından kurtulup fotoğraf çekmekten keyif alan birisinin okumaktan zevk alacağı yazımları sizler için anlatmaya çalıştım. Okuyacağınız her kitabın fotoğraf çekerken sizlere “gerçekler” anlamında katkı sağlayacağını unutmayın.

Fotoğraf çekmek kadar basılı fotoğraflara bakmak ve fotoğraf üstüne okumak sizlere fotoğraf gelişimi açısından büyük katkı sağlayacak, sevgilinizi mutlu etmenize yardımcı olacaktır.

Işığın sevgisinin hiç bitmediği bir sevgililer günü dilerim…(!)

Yorumlar