Fotoğrafla ilgilenenler, amatör de olsa fotoğraflarını sergileyebilecekleri bir alan olmasını isterler. Dijital çağın da gelmesiyle beraber fotoğraf iyice göz önünde olur oldu ve instagram ‘da, 500px ‘te belki takip ediliyorsunuz ama siz kimsiniz, tüm fotoğraflarınızı nerede sergiliyorsunuz, nasıl sizinle iletişime geçilecek? Tüm bunlar için bir web siteniz olmalı. Bu websitesini de en kolay wordpress ile yapabilirsiniz. WordPress ile ilgili, nasıl kurulur, nasıl ilerlenir gibi soruları daha önceki yazılarımda detaylı olarak anlatmıştım, şu kategoriye giderek okuyabilirsiniz: http://tahiryildiz.com/category/wordpress/

Altta portfolyo yayımlayabileceğiniz, profesyonel şekilde tasarlanmış üst düzey temaları bulacaksınız. Bu temaların hepsi ücretli temalar, ücretsiz yok mu diye soracaksınız muhtemelen, var ama profesyonel değil diye ekleyeceğim ben de :) Profesyonel hareket etmek istiyorsanız ücretli temalardan almak zorundasınız çünkü bu temalar zaman zaman güncelleniyor ve günün gereksinimlerini sağlıyorlar, örneğin responsive özelliği ekleniyor, bu da sayfanızın mobil ortamlarda da (iPhone, iPad gibi) düzgün şekilde görüntülenmesini sağlıyor.

Fotoğrafçılar bilirler ki herkesin ihtiyacı kendine göre değişir, bu web sitesinde de bu şekilde, dikey fotoğraflarınız ağırlıktaysa ona göre bir tema seçmenizi, tam ekran fotoğraf göstermek istiyorsanız ona göre bir tema seçmenizi öneririm.

İşte benim önerilerim:

Kalium

Sade, çok yazı ve bilgi bulundurmayan, fotoğraf özlü bir blog teması. Ben çok sevdim, özellikle kullanılan fontlar ve fotoğrafların tam ekran bir galeride açılması hoş.

Satın almak ve incelemek için Tıklayın | Fiyat: 59$

Photography

Temanın adı üstünde, pek çok demosu var ama genel olarak şık, siyah ve beyaz ağırlıklı bir tema. Sadece fotoğraf göstermek değil aynı zamanda müşterileriniz için de güzel olabilecek bir tema çünkü şifre korumalı özel sayfalar hazırlayabiliyorsunuz ve hatta satabiliyorsunuz. Hem portfolyo hem de stok sitesi gibi kullanabilirsiniz.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

Fluxus

Fluxus, biraz daha proje ağırlıklı çalışanlar için uygun bir fotoğraf teması. Fotoğrafların üstüne tıkladığınızda proje ile ilgili bilgiler verebilir, benzer fotoğraflara yönlendirebilirsiniz. Fotoğrafları üstteki gibi grid şeklinde dizdiğiniz gibi yatay olarak da dizebiliyorsunuz.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 49$

Rhythm

Rhythm, özellikle manzara fotoğrafçıları için çok avantajlı bir tema. Görselleri çok büyük ölçüde gösteriyor ve çok az yazı içeriyor, böylece fotoğraflarınız ön plana çıkıyor. Sağ üstteki menü ise lightbox şeklinde açılıyor ve kullanımı çok basite indirgiyor.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

Hazel

Çok basit bir porftolyo sitesi oluşturmak istiyorsanız Hazel size göre. Solda basit bir menü ve sağda kategorilere göre değişen fotoğraflar. Fotoğrafları ister yeni pencerede ister proje şeklinde açtırabiliyorsunuz. Basit ama etkili.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

Lens

Lens, fotoğrafçılık özelinde bir tema. Diğerlerinden farklı olarak fotoblog şeklinde dizayn edilmiş. Fotoğraflarla bir proje oluşturduysanız veya sadece bir gününüzü fotoğraflarla anlatmak istiyorsanız Lens tam sizlik.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 75$

Photome

Photome de çok özellikli bir fotoğraf teması. Anasayfa için bile 8 çeşit seçenek söz konusu, ben Kenburn adını verdikleri zoom out yapan efekti çok beğendim. Sitenize hareket katmak istiyorsanız Photome’yi seçebilirsiniz.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

Kinetika

Kinetika içeriği bol bir portfolyo teması. Hem fotoğraflarınızı göstermek hem de blog yazmak için, hem de güzel görselleri şık fontlarla birleştirmek için kullanabilirsiniz.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

Vega

Sliderlar, demolar, kişiselleştirilebilir sayfa tasarımları ile Vega oldukça profesyonel bir tema. Sadece üstteki görsel bile temayı aldırabilecek nitelikte.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 59$

MyFolio

Koyu tasarım sevenler için MyFolio geliyor. Fotoğrafları güzel yazılarla birleştirebilir, kendinizi anlatabildiğiniz güzel ve şık bir siteye sahip olabilirsiniz.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 49$

Nemesis

Nemesis ‘in tasarımı çok hoş, güzel bir karşılama metni, altında portfolyo elementleri, sağda sosyal medya linkleri; hepsi siyah beyaz. Bu temayı alırsanız logoya dikkat edin, mutlaka sade olsun ki cuk otursun.

Satın almak ve incelemek için  Tıklayın | Fiyat: 49$

Şimdilik bu kadar, umarım seçimize yardımcı olmuşumdur :)

 • Merhaba;

  Bende bir fotoğrafçıyım ve sitem wordpress tabanlı kullandığım tema sizin yukarıda verdiklerinize yakın sayılır.

  Site: wwww.erayhaciosmanoglu.com (Benim sitemin template'i ciddi derece editlendi)

 • Oğuzhan Danacı

  Bu temalar senelik kiralama gibi bi şeymi yoksa sadece 1 kere alsan ömür boyu kullanılıyormu ?

  • tahiryildiz85

   1 kere alınıyor, ömür boyu kullanılıyor, tüm güncellemeler de bedava…

 • Oğuzhan Danacı

  Son olarakta Yönetici Paneli Türkçemi ?

  • tahiryildiz85

   Evet, WordPress tamamen Türkçe destekli.

 • Ücretsiz wp teması öneriniz var mı?

  • tahiryildiz85

   Ücretsiz temaları önermiyorum, ya güncel kalamıyorlar ya da güvenlik sorunları oluyor.

 • Hasan Yılmaz

  Merhaba ben de at yarışı ile ilgileniyorum. Hipodromda atların yakın plan ve koşu anını ölümsüzleştiriyorum. Yazınız harika, yeni blogumda kesinlikle kullanacağım iyi çalışmalar.

 • çok teşşekkür ederim faydası oldu :) düğün fotoğrafçısı olarak zorda olsa tema buldum http://www.alinfotograf.com

 • Bunyamin Pinar

  Çoğu fotoğrafçı gibi bende wordpressi tercih ettim.(www.fottografci.com)
  Bu temalarda fena durmuyor denemeye değer.