Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalı?

Bu yazıyı özellikle “DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorum, fotoğraf hakkında hiç bir şey bilmiyorum, ne almalıyım?” , “Ne farkı var ki bu profesyonel fotoğraf makinelerinin?” , “Canon mu alsam, Nikon mu?” diyenler için yazmaya karar verdim, umarım fotoğrafa başlarken size en iyi şekilde yardımcı olur.

Her şeyden önce bunun sadece bir fotoğraf makinesi olduğunun altını çizmek lazım. Yani fotoğrafları kendisi getirmiyor, kompozisyonu kendisi kurmuyor, iyi fotoğrafı kendisi çekmiyor. Bir fotoğrafın iyi olması için teknik olarak mükemmel olması da gerekmiyor. Yine de fotoğraf virüsü insanın içine girdikten sonra çoğu insanda bu tür hastalıklar oluyor. Hastalık diyorum çünkü literatürlere bile girmiş kısa isimleri var, tabii bunlar hep espriler, şakalar :)

canon_ekipman

GAS: Gear Acquisition Syndrome : Ekipman Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aşağıda göreceğiniz tüm hastalıkların genel ismidir.

NAS: Nikon Acquisition Syndrome: Nikon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Nikoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Nikon’u savunurlar.

CAS: Canon Acquisition Syndrome: Canon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aynı şekilde Canoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Canon’u savunurlar.

LLL: L Lens Lust: L Lens Şehveti diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Canon DSLR ‘a sahip olup en iyi lensler olan L lenslerden başka lens kullanamama hastalığıdır.

Bu hastalıklara dönem dönem çoğu fotoğrafçı kapılır, önemli olan bu hastalıklara kapılmamak aslında ama kapılsanız da önemli olanın iyi fotoğraf olduğunu unutmamak… Ekipmanlar tabii ki daha kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlarlar ama her şey değillerdir.

Daha önce hiç fotoğrafla ilgilenmedim, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum ama hiç bir bilgim yok, ne almalıyım?

Fotoğraf popülerleşiyor, son yıllarda özellikle sosyal mecraların patlaması ve mobil sistemlerin gelişmesiyle beraber herkes daha iyi fotoğraflar çekmek istiyor. Aslında yazarken bile emin değilim. Daha iyi fotoğraf çekmek mi istiyorlar yoksa daha fazla Facebook like almak mı? Sonuç olarak fotoğraf görsel bir sanat ve iyi fotoğraf doğal olarak daha fazla beğeniyi getirir.

Bir şekilde fotoğrafa gönül vermek önemli olan. Daha fazla kişinin fotoğrafla ilgilenmesi olumsuz olarak görülse de belki de ülkemizde az olan ve gelişmekte olan fotoğraf sanatının gelişmesi anlamında iyi. Bu rahatsızlığın sebebi şu aslında, ülkemizde ne yazık ki herkes diğer kişinin yaptığı işi kolay görür, bu da böyle, fotoğrafın çok kolay olduğu düşünülüyor ve herkes XYZ Photography oluyor…

Gelelim konumuza; ilk defa fotoğraf makinesi alacaksanız manuel özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi almalısınız. Ben fotoğrafa başlarken kompakt makinelerle DSLR fotoğraf makineleri arasındaki fiyat farkı çok fazlaydı dolayısıyla ben DSLR fotoğraf makinesi almak yerine iyi bir kompakt fotoğraf makinesi almayı tercih etmek zorunda kalmıştım. Ama şu anda öyle değil, artık 1000 TL’nin altında DSLR fotoğraf makinesi bulabiliyorsunuz, hem de lensi ile birlikte.

iPhone da yakında bu hale gelebilir :)
iPhone da yakında bu hale gelebilir :)

Öncelikle hiç bilmeyenler için DSLR fotoğraf makinesinin bazı avantajlarından bahsetmek lazım:

DSLR ‘ın nasıl çalıştığını şu yazımda anlatmıştım: DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

1- Lensi değişebilir.

2- Daha fazla arkaplan bulanıklığı verir.

3- Daha iyi fotoğraf kalitesi verir.

4- Daha hızlı otomatik netleme yapar.

5- Saniyede çektiği kare sayısı daha fazladır.

6- Manuel çekim seçenekleri çok fazladır.

Bunlar tabi aklıma gelen ilk farklılıklar. Bunların çoğunun teknik olarak sebebi daha büyük sensör ama detaylı olarak işin tekniğine yazılarımın hiç birinde girmeyeceğim.

Peki Hangi Markayı Almalı? Canon mu Nikon Mu?

Ben bu başlığı ne zaman yazsam veya bir yerde kullansam hemen “Neden Pentax, Sony, Olympus yok?” diye soranlar oluyor. Ben diğer markaları önemsiz gördüğümden değil fakat bazı Türkiye gerçekleri var. En önemlisi de bulunabilirlik. Pentax kullandığım zamanlar da oldu, çok da severim marka olarak, en güzel renkleri aldığım fotoğraf makinesiydi bile diyebilirim, yalnız başlangıç aşamasında olanlara asla önermeyeceğim.

canonmunikonmu

Canon ve Nikon arasında eskisi kadar açık farklar yok. En kısa şekilde şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Canon da alsanız Nikon da alsanız pişman olmayacaksınız.

Yine de aradaki farklar konusunda benim bu konuda fikirlerim şu şekilde:

– Canon gövdeleri Nikon gövdelere göre daha spor görünüşlü, Nikon daha klasik.

– Nikon’un ergonomisi daha iyi, elde daha iyi duruyor.

– Canon’un kullanımı daha kolay.

– Nikon gövdeleri daha sağlam.

– Nikon’un otomatik netleme sistemi daha başarılı.

– Canon’un bulunurluğu daha fazla. İstediğiniz zaman istediğiniz lensini, gövdesini bulabilir, istediğiniz zaman satabilirsiniz.

– Canon daha ucuz. Bulunabilirlikle beraber gelen bir avantaj.

– Canon ‘da daha fazla lens seçeneği var, bu her bütçe aralığı için geçerli.

– Renkler arasında fark klişelerine inanmayın, artık dijital dünyada istediğiniz rengi istediğiniz tonda elde ediyorsunuz. Bu markaya bağlı değil.

Bunlar tamamen benim kişisel fikirlerim, fotoğrafa Canon ile başlayan, Pentaxı deneyen ve şimdi Nikon ile devam eden biriyim, video kısmında Sony’i tercih ediyorum. Ama net olarak şunu tekrar söylemek istiyorum; Canon ve Nikon, hangisi olursa olsun, bir tanesini alın ve arkanıza bakmayın, çünkü her zaman diğer taraf size daha çekici gelecektir.

Fotoğrafa Başlarken Canon 100D Alın

Net bir başlık atmak istedim çünkü biliyorum ki üstte yazdıklarım kafanızı daha da karıştırdı. Ekim 2015 itibariyle Canon 100D almanız gereken ve sizi geleceğe götürebilecek en ideal fotoğraf makinesi.

Sebeplerini şu şekilde sıralayabilirim:

– Kullanımı kolay, menü Türkçe, menüler arasında gezmek kolay.

– Her zaman yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz hafiflikte, aynasız makine almanıza gerek kalmayacak.

– Lens değiştirmek isterseniz Canon 50mm f/1.8 II gibi harika bir lense 200-250 TL gibi bir aralıkta sahip olabiliyorsunuz, Nikon alsaydınız D3100, D5100 gibi modellerde dahili AF motoru olmadığı için bu maliyetiniz bunun iki katı olacaktı.

– Fotoğrafın size göre olmadığını anlarsanız satmanız çok kolay. (Bunu yapan inanın çok, fotoğraf çok kolay değil)

– Çok kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz, kullanılan sensör üst seviye.

Full HD video çekebilirsiniz. Mikrofon girişi olması kısa film ve sinema anlamında büyük bir artı, çoğu profesyonel fotoğrafçı ve videocu ikinci makine olarak 100D kullanıyor.

– Fiyatı makul seviyede ve başlangıç için daha fazlasına ihtiyacınız yok, full frame gövde almadığınız sürece hepsinden çok benzer sonucu alacaksınız ve farkı gözle anlamanız hemen hemen imkansız.

Full frame ile ilgili yazıma da şuradan ulaşabilirsiniz: Full Frame Nedir? Full Frame vs Crop Sensör

– Megapiksel ve saniyede çektiği kare sayısı inanın hiç önemli değil, zaten şu anda piyasada olan her fotoğraf makinesinin fotoğraf çözünürlüğü üst seviyede.

Canon EOS 100D, fotoğraf ile ilgili her şeye sahip. Eğer fotoğrafla ilgilenmeye karar verdiyseniz ve optimum harcama yaparak kaliteli fotoğraf ve videolar çekmek istiyorsanız 100D ‘yi tercih edin.

Not: Amacınız video ise Canon ve Nikon’u unutun, Sony ile devam edin, bunu ayrı bir yazımda anlatacağım.

Nereden Alınır?

Fotoğraf makinelerini alabileceğiniz pek çok yer mevcut ama tabii neresi güvenilir? Fotoğraf makinelerinin garanti olayında pek çok karmaşa mevcut, Canon Eurasia garantili almanızı tavsiye ediyorum, belki fiyatı biraz daha yüksek görünebilir ama Canon garantisi altında olmak özellikle ilk makinenizde sizi güvende hissettirecektir.

Fotopazar.com üzerinden satın alabilirsiniz ürünü.

Mutlu çekimler :)

475 YORUMLAR

 1. belki 600d de önerile bilinir ama sadece döner ekranı için. eğer kullanacak kişi ben hem fotoğraf çekeceğim hemde kendi başıma evde kurudğum mini stüdio ile video çekip youtube'a koyacağım derse daha mantıklı olur.

 2. Kesinlikle katiliyorum baslangic icin Canon’un daha iyi oldugu konusuna. Ilk DSLR makinem Canon 450D idi hem guzel sonuclar aldim hem de ogrenme konusunda kolay kullanimi olmasi cok faydali oldu. Yaklasik 25,000 kusur fotograf sonra Canon 60D’ye gectim. Elimde Tamron 17-50 f2.8 ve Canon 85mm f1.8 gibi iki adet kaliteli lens vardi. Bu makine ile de cok guzel sonuclar aldiktan sonra ozellikle ic mekanlardaki basarisi nedeni ile Nikon D7000’e gectim. Hicbir zaman kullandigim makineden pismanlik duymadim hep guzel sonuclar aldim. Bence fotografa yeni baslayan birisi icin Canon 550D’nin yanina yazida belirtildigi gibi Canon 50mm f1.8 II sart ayrica temiz bulunursa 2. el Tamron 17-50 f2.8 de 450-500 TL civarina alinabilir ve 18-55 kit lense gore de kat kat iyi sonuclar verecektir.

 3. Video için sony önermişsiniz hangi model ve video için ayrı olarak yazınızı acil bekliyorum çünkü film ile uğraşanların sayısı baya fazla şimdiden teşekkürler

 4. Fiyatlara bakmadım acikcasi, sadece fotografium degil cunku satin alinan yer, yurtdisindan da getirilebilir, veya ikinci el de alinabilir, dolayisiyla fiyat ayni olmayacaktir. Ben sadece temelde 550D'nin yeterli olacagini soylemek istedim…

 5. Paylaşım için çok teşekkür ederim çok yararlı oldu sorularım olucaktı mesalağ budan bi sene sonra bende canon 600d yi saatıım alışımla satışım arasında nekdar bir fiyat uğrar ve nikon içn iç çekimler söyleniyo canon için dış çekimler örneğim stütüyo çekimlerinde nikon dışarda çekilen fotoğraflarda canon söylüyolar fotoğrafçılar ne düşünüyosunuz

 6. Yazınız ve katkılarınız için teşekkürler… Ben de başlangıç için DSLR makine araştırmaya başladım. Yaklaşık 2-3 aydır araştırıyorum. Biraz da mükemmeliyetçi birisi olarak karşılaştırmaları inceledikçe Pentax K-5, K-30 gibi modellere kaymaya başladım. Ancak Türkiye için Pentax önerilmiyor kimse tarafından. Kafam karışık Canon 650 D ler bile 1800 tl fiyatlarına düştü. 550 D yerine 300 tl farkla 650 D de düşünülebilir mi ? Teşekkürler….

 7. İlk Dslr makinem 3 gün sonra Nikon D800 olacak.Yorumunuzu bekliyorum,Dlsr makinelerle ilgili çok bilgili değilimdir ama photoshop bilgim üst düzeydedir.

 8. Canon 650d ile ilk adımımı atdım gayet iyi başarılı 550 De deki bütün özellikleri kapsıyor + bi kaç özellik daha var üzerinde sensör farkı var tek diyebileceğim bide dokunmatik ekran . 550d fiyat bakımından uygun evet ama alacaklara şunu söyleyebilirim almışken tam alın derim azcık paranızı yüksek verin 650d alın daha başka bir bakina ile kıyaslama bile yapma gereği duymazsınız . :D Benim gibi tek düşünceniz lens olsun. Tahir abi lens konusu hakkında nerden bilgi alırım bana 55-250 önermiştin sen

 9. selamlar

  nikon d5100 almak istiyorum fakat video modunda diyafram ayarı yaptırmıyormuş.. bu durum çok can sıkıcı mı olur bir noktadan sonra yoksa önemi olmayan bir konu mudur ??? ayrıca eksi tarafları nelerdir bu d 5100 ün ??

 10. Tahir bey yazınız için teşekkür ederim, faydalı olduğunu düşünüyorum.Lensleri hem 550D hem de 600D ile kullanabilir miyiz. Makine modeline göre lens olmuyordur sanırım.

 11. Tahir bey yeni başlıyorumda iki makine arasında kararsızım biri nikon 3200d dieri canon 600d sizce hangisini almalıyım hangisini alırsam gözüm arkada kalmaz düşünceleriniz söylerseniz sevinirim teşekkürler.

 12. Nıkon seççekler ıcın de 3100 olabilir Af motoru sorunu tabıkı kotu ama yoksa gerçketen guzel makıne kullanıyorum çok memnunum video modunda biraz program biliyorsan sorun olmuyor

 13. Merhaba. Ben canon 650d almaya karar verdim ancak bi sorun kafama takıldı şuan almak istediğim iki ayrı magaza var birinde fiyat 2.400 TL iken dier magazada 1.700 TL herseyleri tamamen aynı yanlız 1.700 TL olan magazada Canon eurasia garantisi yokmus bu almamam için bi sebepmi sizce. ögrenciyim ve en küçük para miktarının bile benim için önemi var Cevap için teşekkürler.

 14. Merhaba Tahir Bey, Bende fotoğrafçılık dünyasına adım atmayı planlıyorum ve makinemi almadan önce oldukça araştırma yaptım lakin Nikon D5100 İle Canon 650D Arasında kaldım, sizce hangi makineyi seçmeliyim ?

 15. fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.şuan aklımda canon 650 d var ama biraz aklım karışık.zira canon 60d ve nikon d3200 gibi modellerede ilgiliyim.sizce hangi model benim için gider ve ben 18.55 kıt ile almayı planlıyorum makinayı hani lensleri daha sonra tamamlarım mantığı var.sizce bu ne kadar doğrudur?Kısacası aklım çok karışık sizce ne yapmalıyım?

 16. Fotoğraf en önemli şey lenstir, dolayısıyla bence en ucuz gövde, en iyi lensleri almaya çalışın, zaten günümüzde kötü makine yok. Bu bodyler arasından bence en iyisi 60D

 17. tahir bey ben 650d alıcaktım ama bu dediklerinizden sonra 60d bana daha cazip geldi.Fakat burada lensleride alın diyosunuz ben 650d ile 2-3 lens alıcak bir miktar param var sizce bunla sadece 60d mi almalıyım yoksa 650d+lensmi dersiniz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

 18. merhaba tahir bey ben fotoğrafçılığa yani başlayacak biriyimde.Bir elektronik mağazada canon 650d yi 1700 tl ye buldum ama canon Euroasia garantisi yarine Elektronic Servis Soloitions Garanti Belgesi vermişler.Birde 2000tl ye canon eurasia garantili 650d buldum.Sizce hangisini tercih etmeliyim?cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 19. Bende çok kararsızdım. İkisi arasında secim yapamıyordum. Bu konudaki bilgileriniz kafamdaki sorunu tamamıyla çözdü. Teşekkürler.

 20. tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.Ve bu hobiyi sonuna kadar götürmek istiyorum.bodye para verdikten sonra kafamda kuruyordum işte her bir dönem keyfime göre lens alırım diye ama bir kaç arkadaşım söyledi shutter sayısını unutma işte bu dslrlerin maliyeti çok fazla sana da maddi külfeti fazla olur diye.şimdi herkes shutter sayısı hakkında kulaktan dolma bilgilerini bana aktardı bende 2,3 bir şey biliyorum ama kulaktan dolma.Birde siz bu shutter sayısı olayını anlatırsanız ve fiyatı mesela canon giriş seviyesi makinaları için ortalama nedir verirseniz çok sevinirim.zira öğrenciyim yani her kuruş benim için çok değerli..

 21. tahir bey ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.2 bin tl param var sizin yazınızıda okudum ama bir daha bi sorayım dedim.sizce başlangıç seviyesi canon 60d mi alsam yoksa orta sekment olan nikon d90 mı ?cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

 22. Benim az çok fotoğrafçılık hakkında fikrim var sadece elime hiç prof. almadım… amatör kameram da sıkmaya başladı sizin dediğinizi mi alayım yoksa benim için başka bir şey önerir misiniz?

 23. O tip mağazalar işlerine ne gelirse onu satıyorlar tahmin edebileceğiniz gibi, Fuji vs hiç bir zaman 650D + uygun lens kombinasyonunu yenemez. Ama siz ben ayrı ayrı lens almak istemiyorum hem makro hem manzara hem portre bir arada olsun diyorsanız DSLR almayın, DSLR paradır, sürekli bir şeyler ister, ihtiyaçları bitmez :) Onun dışında 18-135 size yeterli olmaz, anlattıklarınız ışığında konuşuyorum tabii ki.

 24. bir görüşümü paylaşmak istiyorum bir kere her prof fotograf makinası alan fotografcı kimliğine bürünüyor abi bu bölümü ben 4 yıl bir kac ergen profilinde dudaklarını büzüp, dilini çıkarıp birde üzerine * for* kelimesini kullanarak kendi gibi bir kac ergenin ismini yazıp begeni toplasın ve bende PROFESYONEL FOTOGRAFCI oldum diyip gezsin diye okumadım abi ……………………..
  Hey sen orda olduğunu biliyorum liseli veya sbs ye girecek olan ergen süt tutacak ellerinle o lenslere dokunma. yazıktır günahtır emek hırsızlığıdır bırakta millet işini yapsın ekonomiye can gelsin……………………bizde rahat edelim ailende o fotolara bakan gözlerde……. :)))

 25. tahir bey çok bilgi içerikli ve kolay anlaşılır yazılar paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Yazınızı okuduktan sonra bir hevesle fiyatlara baktım ama benim bütçemin çok üstünde ben üniversite öğrencisiyim sadece anı olsun diye fotoğraf çekmek istiyorum kaliteli ve uzun ömürlü bir makine ararken canon powershot SX160 (398lira) ve samsung WB100 3D (379lira) arasında kaldım sizce hangisini almalıyım? ya da başka önerebileceğiniz makine var mı?cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

 26. tahir abi merhaba.yazını pür dikkat okudum ve canonu tavsiye ettiğinide biliyorum ama Nikon D7000 18-105 VR Lens bana Canon 60D 18-135 IS Lens ten çok daha iyi geldi.ikisininde fiyatı 2800 sence ne yapmalıyım.

 27. Tahir bey bildigime gore 550Dnin doner ekrani yok. ben cok arastirdim Canon 60d yi secdim.ama aklimda soru isareti var makinelerin orginal olup olmamasini neden anliycam? cevaplarsaniz sevinirim .

 28. tahir bey ben canon 60 d almayı planlıyorum.Yeni başlayacağım fotoğraf çekmeye.sizce 60d yi 18-55 kit lenslemi alsam fiyatı 2300 yoksa 2750 ye 18-135 kıt lensle mi alsam?

 29. tahir abi iki makine arasında kaldım canon 60d nikon d7000 ikisi arasından canon lenslerini daha çok sevdiğim ve ucuz olduğu için 60d yi tercih edeceğim galiba ama birde sana sorayım dedim.Sence iki makine arasında fotoğraf kalitesinde fazla fark olurmu?

 30. Tahir Bey yapılan yorumlara verdiğiniz cevaplara bakıyorumda crop sensör makine olduktan sonra genelde aynı özelliklere sahip olduğunu belirtip iyi bir lensin daha çok iş göreceğini söylüyorsunuz. Şimdi seçim yapmamda yardımcı olursanız memnun olurum. Canon body düşünüyorum. 600 D yada 1100 D gibi bir body alıp iyi bir lensmi alayım. Yoksa 650 D + 18-135 Stm lensmi alsam. Sizce ne yapmalıyım. İyi lensten kastım Canon EF S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM Lens yada Canon EF 24-105mm f/4L IS USM Lens yada Sigma 17-70 veya siz ne önerebilirsiniz. Birde 2. L serisi olan lens 24-105 normalde full frame uygun olarak gözüküyor bu lens crop sensöre uyarmı sorun yaratırmı?

 31. merhaba..size bir soru soracaktım canon 60 d almayı planlıyordum.Burada da bir kaç defa 5 d lafını duydum ve 2.ele biraz kanım ısındı.1300 tl ye 5d muhtemelen kullanıcısı 10 bin shutterda diyor.Dışı biraz eskimiş kaplaması filan kalkmış alttarafının …sizce sıfır bir 60d mi almlıyım yoksa 2.el bir 5d mi?(bu arada full frame ile crop makinenin karşılaştırılamayacağını biliyorum ama bir sorayım dedim 2.el konusunda hiç tecrübeli değilim ve 5d biraz eskimi ?)

 32. merhaba tahir bey size bir sorum olacaktım; canon 600d almayı planlıyorum fakat 18-135mm f/3.5-5.6 IS lens ıle bırlıkte almak yerıne 50mm f/1.8 II Autofocus Lens ile birlikte alsam daha iyi olur mu düşüncesindeyim ayrıca bu bnm ilk prof makinem olcak sizce yeterli olur mu ?

 33. iyi günler fotoğraffçılığa yeni başlayacak arkadaşım için fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz almışken iyi bir makine almak istiyor bütçesi 4000-4500 lira siz ne önerirsiniz ? nikon d7100 düşünmüştük leke problemi olduğu söyleniyor ? ayrıca hangi makine olabilir ? ya da düşük bir makine + iyi lesler mi almalıyız ? teşekkür ederim…

 34. Tahir bey merhaba… Tam yazılarınızı okuyup canon 600 d almaya karar vermiştim ki mağzadaki kız canon 700 d yi de kafama soktu, bir de kampanya varmış fiyatı düşmüş …vs. İlk makinem olucak sizce hangisi olmalı?

 35. […] “Canon mu Nikon mu?” sanıyorum fotoğrafa başlamak isteyen ve hatta başlayan herkesin en fazla sorduğu soru. 2010 öncesinde bu ayrım ciddi şekilde varken günümüzde fotoğraf makineleri arasındaki farkların giderek azalmasıyla beraber bu fark da pek kalmadı. Hala bu soruyu soranlar varsa kişisel fikirlerimi şu yazımda anlatmıştım: http://tahiryildiz.com/fotografa-baslarken-hangi-profesyonel-fotograf-makinesini-almali/. […]

 36. Merhabalar sony nex-5r hediye geldi bana.Fakat nedense içime sinmedi yazınızda önerdiğiniz Canon 650d ile değiştirmeyi düşünüyorum.Mantıklı bir adım olur mu acaba?Bu arada fotoğrafçılık dünyasında yolun çok başındayim.Şimdiden teşekkürler

 37. Tahir bey ben de yeni başlayacaklardanım.Öyle çok profesyonel olarak yapmayacağım.İki makine arasında kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim.NİKON D5100 vs CANON 650D.aslında benim nikon sempatim var fakat lens değişimin pahalı olduğu ve daha karışık bi yapıya sahip olduğu duyumlarımla canonuda düşünmeye başladım.Bu iki makine arasında hangisini tercih etmeliyim?Şimdiden çok teşekkürler.

 38. Mrb Tahir bey.fotoğraf makinesi seçimi ile ilgili yazılarınızı ve yorumları inceledim.ve bugün 18-55 lens ve 50mm lens hediyeli canon 600d aldım.amatör çekimler yapıyorum hep.iyi bir makine ve fotoğraf çekimi ile ilgili eğitim almak istiyordum.makinemi bugün aldım en kısa zamanda da eğitim alacağım.şimdilik kendim karıştırdım biraz makineyi kılavuz yardımıyla falan.gayet güzel.sizce de iyi bir seçim yapmış mıyım?birde hareket halindeki nesneleri çekerken hiçbir bulanıklığın olmaması lazım ama ben beceremedim onu.bana ne tavsiye edersiniz gerekli ayar nedir?tşk ederim iyi çalışamalar

 39. Merhaba Tahir bey;
  sizi ve yorumlarınızı çok uzun zamandır takip ediyorum. Değerli incelemeleriniz bana çok büyük katkılar sağladı. uzunca bir süredir like makine kullandım ama artık yetmemeğe başladı. Şimdi artık değişir objektifli D-SLR bir makine alıp daha kapsamlı fotoğraflar çekmek istiyorum. Kapalı ortamlarda ve dıış mekanlarda çekim yapmak hobilerim arasında ayrıca like makinede alıştığım gibi zoom olmassa olmazlarda. uzun pozlama ve doğa fotoğrafları vazgeçilmezlerim arsında bu yüzden canon 650D body ve Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 SP Di VC USD Telefoto Zoom Lens kombinasyonu cazip geldi.bu lensi de çok inceledim, kullananlar tarafından çok övgü alan bir lens, tabi herkesin beklentisi farklı, naçizane olarak siz bu 2 liyi nasıl değerlendiriyorsunuz? tavsiye edermisiniz?..
  şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.

 40. Tahir bey,
  55-250 lens almaya karar verdim. Fakat yaptığım araştırmalarda birde "Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM" lense takıldı gözüm. ayrıca bu lensi de geniş açı olarak düşünüyorum.. ve bir çok özellik bir arada sadece biraz pahalı bir lens. Sizce 55-250 den önce bunu tercih etmelimiyim?.. tekrar teşekkürler.

 41. fotoğrafçılığa yeni başlıyorum, Nikon makinaları beğenmeme rağmen sizin tavsiyeniz ve maddi durumları göz önünde bulundurarak canon 600d almaya karar verdim, Fotografium sitesinden almayı düşünüyorum, ama lensler hakkınad bilgi sahibi değilim hangi lensle alıyım makinayı? 18-55 var, 18-250 var başlangıç olarak hangisini önerirsiniz? kararsız kaldım kusura bakmayın? Aslında Sony A58K'ide almayı düşünüyordum hem 3tane lens veriyor yanında; 18-55mm – 75-300mm – 50mm f/1.8 bir kere alınıyor böyle şeyler karar veremiyor insan işte. Size şimdiden teşşekkür ederim, incelemeleriniz çok güzel hemen hemen hepsini izledim! Müsait olduğunuzda cevap yazarsanız sevinirim. İyi günler, saygılar…

 42. teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Son olarak bir şey daha danışmak istiyorum, sony a58 mi 600d mi? a58'in 3 lens vermesi avantaj oluyor ama elektronik vizor olduğu için kararsız kaldım, arkadaşların nikon ve canon makinaları var onları kullandım ama elektronik vizörle hiç fotoğraf çekmedim!! birde sony çok özellik var, eğer lensleri iyi diyorsanız kararım a58 yönünde olacak ve hemen fotografium'dan hemen sipiriş vereceğim. 1.899 tl.ye 18-55, 75-300mm, 50mmf/1,8 olarak 3lens veriyor. tekrar teşekkürler, kendinize iyi bakın. saygılar…

 43. 600d'nin başlangıç için 18-55 lensli olanını mı sipariş vereyim, yoksa 18-250 lensli olarakmı sipariş vereyim? başlangıç olarak 2 lens konusunda hangisi tavsiyeniz olur. anladığım kadarıyla lens daha önemli, zaten 600d'ye ilerde alabileceğim lens çeşitleri çok fazla ve daha hesaplı. karar vermeme yardımcı olup, beni aydınlattığınız için sağolun. Lens konusunda da yol gösterirseniz sevinirim. saygılar…

 44. Tahir bey iyi günler, yeni başlamayı isteyen biri olarak sony a58 düşünüyorum, gerçi siz yukarda 600d önermişsiniz ama bana a58 daha cazip gibi geliyor fakat sonrasında lens bulma sıkıntısı çekermiyim diye düşünmüyor değilim?? a58 3'lü lesn setiyle 1.899 tl. fotografium com.da sizce bu 3'lü lens setiyle birlikte satın alsam, bana kolaylık sağlamazmı, geniş açı fotoğraflar çekebilirmiyim? birde a58'e sonradan lens almak istersem nerden temin edebilirim? hangi lensleri a58'le birlikte kullana bilirim? Tahir bey bu konuda zaman ayırıp, değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, sağolun

 45. 5 6 yıldır Canon G7 kullanıyorum artık sıkıldım yeterli gelmiyor.DSLR makineye geçmek istiyorum. Canon EOS 6D mi Canon EOS 5D MARK 2 mi yoksa 650D mi almalıyım kararsız kaldım.Teşekkür ederim.

 46. Merhaba Tahir Abi Seni Çok izledim takip ettim. Ama Yine de bir soru sormak istiyorum. Şimdi Ben Biyoloji Okuyorum ve Doğa Fotoğrafçılığı bilhassa makro çekimler yapmak istiyorum. İlk olarak Nikon d5200 almak istiyordum. Ancak doğa fotoğraflarında canonun daha iyi sonuçlar verdiğini söylediler. Bunlardan ziyade sen inceleme videolarının birinde özelliklerden de önemli olan hususun bodynin ele oturması olduğunu söylemiştin. Canon 60D Bodysi çok iyi oldu. Bundan karar kıldım gibi. Senin daha iyi bir önerin varsa bunu dikkate alabilirim. Ekstra bir husus da lens seçeneği hangi lensi almam gerektiğinde karar verebilmiş değilim. Makro lens fiyatları da bütçemi şuan için aşmakta. Canon 50mm 1.8 prime lens alırsam makro işimi görebilir mi? Yoksa 400-500 tl ye kadar makro lens bulabilir miyim? Teşekkür ederim…

 47. merhaba.! :) ben fotoğrafçılıkla ilgili olarak ilk adımımı nikon d5200 ile atmayı düşünüyorum. ilk makinem olacak ama internetten fotoğrafçılıkla ilgili birçok şey öğrendim siz canon mu yoksa nikon umu tavsiye edersiniz..?

 48. Merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlayacağım aklımda canon 600D almak var ama yanında EF-S 18-135 mm f/3.5-5,6 IS STM lens yeterli olurmu yoksa tavsiye ettiğiniz lenslerden 85mm f/1.8 USM almam gerekir mi ?

 49. 1 hafta sonra nikon 5100 alıyorum çok fazla arastırdım canona hiç bakmadım neden bilmiyorum. bende nikon 5100 ve d90 arasında çok kaldım fakat türkçe menu olmaması ve daha yeni başlıyor olmam bu konuda sıkıntı olur diye düşündüm. o sebeble nikon 5100 u sectim. umarım mutlu bir alışveriş olur. fotoğrafçılık gerçekten bir tutku oldu benim için. herkese tavsiye ederim iyi günler :))

 50. Merhaba tahir bey. Öncelikle içinde bulundugunuz tüm video ları izleyip elimden geldigi kadar adınızın geçtigi tüm yazıları okuyor sizi sessiz bir gemi misali takip ediyorum. tanıtım videolarınızdaki fotoğrafçılık adına tüyolarınızı dahi kaçırmadan dikkatle izliyor ve devamlı yeni bilgiler ögreniyorum sizden. Bu anlamda size teşekkürü borç biliyorum.
  Çok uzatmadan bi soru sormak istiyorum.bi bütçe hazırlayıp yola cıktım ve ve tam makinamı alıcakken (canon 650d) sizin sony a58 videonuzu izledim VE en başa geri döndüm.dslr makinalarda şu vizörden baktıgında bi %5 lik kısım varya hani.Vizörde kenara bırakıp tam istegim o anı yakalamışken lcd de birden kenardan fırlayan bi nesne oluyor hani:( Tamda dslr kararımı kesinleştirmişken geri başa döner gibi oldum aralarında nerdeyse cok ciddi anlamda fark var ama benim en çok bu fiyat aralıgındaki makinalaarda vizör ilgimi cekiyor. sony nin bu (%100) dijital vizörü sadece bu yönüyle beni kendine çekiyor.sizce ne yapmalıyım bi fikre ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

 51. Tahir bey merhabalar canon 60d ile 600d arasında görüntü kalitesi açısından ciddi bir fark var mıdır? hani 600d ile lans almak mı yoksa 60 d mi

 52. tahir bey sony a65 ile ilgil herhangi bir söyleminiz bulunmamakta sony a65 nasıl bir makinadır? özellikle kısa film çekimi için ne önerirsiniz?

 53. Sevgili Tahir Yildiz Bey
  Ben fotografciliga yeni basliyorum, İlk fotoğraf makinesi secmekde cok zorlaniyorum canon 600D yi ve samsung nx300'u oneriyorlar. samsung nx300 aynasiz ve icinde ozel modlar geliyor. Bana samsung nx300 hakkinda bilgi verip, kendi dusuncenizi soyleyebilirmisiniz?

 54. Fatih Bey,

  Hayırlı olsun, çanta kişiye göre değişir, bir öneri yapmam yanlış olur, UV'de zaten önerilerim belli. Telefonla Canon makineleri kontrol edemiyorsunuz, en azından resmi bir yazılım yok. 24-105i tabii ki 600D ile kullanabilirsiniz, Canon 'u aradığınızdan emin misiniz, bir bayi size bu bilgiyi vermiş olabilir.

 55. İyi günler Tahir bey..
  3000tl cıvarında bir bütcem var ve nıkon d7000 almayı düşünüyorum fakat çeşitli forumlarda back focus gibi teknık sıkıntılarını duydum ve bu acıkcası benı korkuttu suan ki düşüncem canon 650d alıp Canon EF 24-105mm f/4 L lens almak hangısı sızce mantıklı olur..
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..

 56. Çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız şuanlık nikon d7000 + 50mm 1.8 alabilecek bütcem var makineyı de ögrenene kadar idare edebılecegını dusunuyorum.. son bir sorum olacak nıkon d7000 ıcın tak gez lens önerebilirmisiniz ? çok çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :))

 57. İyi Aksamlar.
  Tahir bey öncelikle bilginize ve yorumlarınızı önemsıyorum.Soruma gelince 18-105 Nikon d7000 kullanıcısıyım 50mm 1.8 lens almayı planlıyorum fakat bu 50mm 1.8g (yeni cıkmıs) 50mm 1.8d arasındakı resım kalıtesı farkı ne kadardır ? fiyat farkı 2 katı göz önünde olunca deger mi g serisini almak veya 18-105 kit lens yeterlimidir sizce baska lenslere mi yönenmeliyim ?

 58. Tahir bey Canonun kullanımı daha kolay tespitinize katılmıyorum, SLR giriş seviyesi makinalar için. Sizin tanıtım videonuz seyrettikten sonra 650d aldım ve kullanımının zor olmasının yanında, Kelvin değerinin olmaması, diyafram ayarı için aynı anda iki tuşu kullanmak gerekmesi gibi eksilerini çarçabuk hissettim. Dokunmatik ekran bir işe yaramıyor zira FF bodylerin çoğunda olmaması da buna işaret. Oysa fiyatı d90'a yakın. arkadaşımda D90 görünce çok pişman oldum. D90 kullanımı çok daha kolay.. Öte yandan aynı fiyat veya aynı seviyedeki makineler için Nikon daha cömert özelliklere sahip. Daha büyük sensör, daha fazla odak noktası vs. . D7100 fiyatına göre en iyi crop makine(hem özellik hem de genel yorumlar bu şekilde) Canonun crop oranı 1.6, vizör kapsama oranı %100ün altında genelde. FF bodylerde İkiside iyi olabilir, ama crop gövdelerde eşdeğerlerine göre Nikon daha iyi ve daha kullanışlı.. Bence bunlardan da bahsetmelisiniz yeni başlayanlar için…

 59. D7100 en iyi crop makina,ama bence d90,d7000 ve 7100 benzer maknalar. D7000 cok makul,fiyat performans olarak en iyi crop makina. Kullanımı da çok kolay, menüye bile girmeden direk tuşlarla çok ayarı yapabiliyorsunuz. Ayrıca diyafram ve enstantene için iki ayrı çark var. Alışkanlık yapacak kadar güzel bir body ve çok kaliteli.

 60. D7000-7100 giriş seviyesi değil. Gövdede ikinci bir dijital ekran olur bu cihazlarda ordan anlayabilirsiniz.Canonunda 60d,70d,7d aynı kategoride. Ben olsam giriş seviyesi diye canon d650-700 alacağıma ki ucuz cihazlar değil, üstüne 500-600 lira daha koyup nikond7000 alırdım. Aradaki fark, gövde kalitesi, kullanım açısından dağlar kadar. Param az diyosan bin liraya yakın 1100d canon alınabilir. Onun dşında 5d mark 2 ye kadar Canon'a bulaşmamak lazım.

 61. tahşr bey merhabalar daha önce sizden hangi makinayı almam için tavsiye almıştım ve neticede 60d de karar kıldım. n11.comdan 18-135 IS lensle birlikte 2249 tl ye buldum sizden rica etsem benim için ürün içeriğini kontrol eder misiniz? eğer bi sıkıntı yoksa bu ürünü bir an önce alıp bende fotograf dünyasına giriş yapmak istiyorum

 62. Tahir bey merhaba öncelikle eğitimli insanların TRde fotoğrafçılığa katkı sağlamasından dolayı çok mutluyum size de teşekkür ederim bu bağlamda. Pek tanıınmayan bir makine Canon 6D almayı düşünüyorum. Siz kullandınız mı, 5D mark II ye göre nasıl? Bu modelin de değerlendirme videosunu çekermisiniz…

 63. yardimlariniz icin com tesekkur ederim..son olarak d7000 ile d7100 arasinda cok buyuk fark varmidir arada cok fiyat farki var bu sartlarda d7100 almak mantiklimidir ?

 64. iyi günler tahir bey, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım, fiyat olarak hemen hemen aynılar, ben otomatik ayarları kullanmak istiyorum, profesyonel kullanıcı değilim. sizce hangisini almalıyım???
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

 65. Tahir bey iyi günler, ben profesyonel değilim, otomatik modlarda çekim yapmak istiyorum, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim. fiyat olarak hemen hemen aynılar.
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

 66. tahir bey oncelikle kutlarim cok basarili bir site olmus herkezi aydinlatiyorsunuz……benim de size bir sorum olacak…ben rusyada kaliyorum burada bir bayan giyim magazam var ….yakinda internet uzerindende satis yapacagim…bunun icin bana bir fotograf makinasi lazim elbiselerin detaylarini rengini en iyi sekilde gosterecek fotograflar cekmek istiyorum… fiyat araligi 1500 2000 tl gibi…1 haftadir bakiyorum internetten ama bir turlu bulamiyorum kararsiz kaliyorum lutfen bana yardimci olun cevabinizi sidetle bekliyorum …simdiden tessekkurederim spasiba

 67. tahir bey canon 650d almaya karar verdim fakat lens olarak 18-55mm +75-300mm önerirsiniz yoksa 18-135mm +50mm lens mi önerirsiniz. Çekim olarak doğa fotoğrafları, manzara, çiçek ve tarihi yapıların resimlerini çekiyorum.

 68. merhabalar. ben dslr fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.gazetecilik okuyorum bundan dolayı da uzun zaman kullanabileceğim bir makine istiyorum. canon 60d ile nikon d7000 arasında kararsız kaldım. sizce hangi makine daha elverişlidir. yada tavsiye edebileceğiniz başka makineler var mı? şimdiden teşekkürler.

 69. Merhaba, fotoğraf cekmeyi çok seviyorum ve ilk defa iyi bir makina almayı planlıyorum. Bütceme uygun olarak A57 ve nx300 tavsiyelerine kulak kabarttim. Hem iç hem de manzara fotoğraflarına bayilıyorum. Özellikle martı ve günbatımı. Siz ne tavsiye edersiniz? Aynasizlardan korkmalı mıyim? Teşekkürler. Meral

 70. yorumlardan çıkardığım özet şu ,
  bana en uygun gövde A58 veya 650D veya D60
  ilk lens ihtiyacı 18-105 + 50 mm
  sony daha üstün gözüküyor ancak sorular var ;
  sadece sony lens mi kullanabileceğim ?
  makinede IS olduğu için lensler ucuz olmalı ama pek öyle durmuyor…
  A58 18-55 + 75-300 + 50 mm 2000 tl kampanya sizce uygun mu ?
  18-105 sanki daha pratik bir çözüm …

  Ne dersiniz ? Saygılar…

 71. yeni fotoğraf makinası alacağım, fotoğrafçılığa yeni adım atıyorum; nikon d7000 / d7100 mü alsam ya da canon 60 d 70d mi 650 d mi 700d mi kafam çok karıştı karar vermemdim, sokak fotoğrafları, gece kfotoğrafları mesela sokak ışıkları ya da gece boğaz manzarını; ya da gündüz bir manzara, hangisini önerirsiniz; ilk 3'ü hangisi olur sizce ?? Teşekkürler ..

 72. Tahir bey merhaba
  Bende herkes gibi sizden fikir rica edecektim
  18 yasindaki ogluma Dslr bir maine hediye etmek istiyorum.
  Ben fotografciliktan malesef hic anlamiyorum fakat oglum bu konuda cok yetenekli. Onumuzdeki yil da universiteye baslayacak ve onu iyi bir sure mutlu edebilecek bir makine almak istiyorum.
  Malesef cok yuksek bir butcem yok ve bir alis veris sitesinden asagidaki Canon lari buldum. Bazilarinin lensleri de var ve fiyat araliklari ayni gibi.
  Acaba bana secim yapmamda yardimci olabilirmisiniz
  Tesekkur ederim

  Canon Eos 1100D 18-55mm DC + EF 75-300MM F/4-5.6 III Objektif 12MP 2.7" LCD DSLR
  Canon Eos 650D 18-55 mm DC 18MP 3.0" LCD SLR Fotoğraf Makinesi (Dokunmatik Ekran)
  Canon Eos 600D 18-55mm DC 18MP 3.0" LCD SLR
  Canon Eos 1100D 18-55mm + 75-300mm + EF 50 mm f/1,8 II 12MP 2.7" LCD DSLR Dijital

 73. Merhaba Tahir bey hemen-hemen butun videolariniza bakdim. Cok iyi bir sekilde anlatiyorsunuz. Onun icin sizden tavsiye almaya karar verdim. Ben de fotografciliga yeni baslayanlardanim ve sizin yazinizi okuduktan sonra 600D almaya karar verdim fakat bana 600D almakdansa 650d-yi tavsiye ettiler. Acaba o kadar farklari var mi? Cevaplandirirsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

 74. Fotoğraf makinesini tam amacıyla kullanmak istiyorsanız ve hakkını vermek istiyorsanız alacağınız canon 1d serisinden bir makine olsun

 75. nikon d 32oo aldım iki haftaoldu canon 600d ye göre birazdaha üst seviyede makinada bir çok yenilikler yapılmış spor ve hafif birkasa iç dizaylarında teknolojinin şu anlık en üst seviyesine çıkmış menüleri eskine göre birazdaha basite düşürülmüş en ömemli özelliklerinden biride 24.2 mekapiksellik efektif çözünürlüğü DSR için oldukça yüksek megapiksel dx format cmos görüntü sensörü kullanılmakta.Büyük sensör kullanımı yüksek kalitede fotoğraf ve filim güzel arka plan bunanıklığıyla alınabilir Iso hassasiyeti 6400 e kadar destek sağlıyor.Hi1 olarak Iso12800'e eşdeğer sonuçlar arabilirsiniz .Arkadaşlar benaldım mkinadan memnunkaldım şu anda nikonların içindeki makinaların eniyilerinden olma statüsüne sahip olacakbir makina .Hat ta evsane d90 sanın koltuğunu sallaya bilecek makinalardan birtanesi gibi ben kısabir süre olmasına rahmen mennunum.

 76. ben canon 650D almak istiyorum , fakat bana çoğu kişi nikon al diyiyor ama Canon'u çok istiyorum çok karasızım yardım edin nolur nikon alırsam pişman olmaktan çok korkuyorum canon 650D iyimi sizce ??

 77. Merhaba Tahir Bey, öncelikle bilgi dolu ve yeni başlayanlar için çok yararlı yazınız için teşekkür ediyorum. Ben de yeni başlıyorum. Nikon D90, Canon EOS 700D ve Canon EOS 60D modelleri arasında kaldım. Sizin tavsiyeniz alacağım modeli belirleyecek. Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

 78. Nezihi Bey cevabınız için teşekkür ederim. 20 Nisan'a kadar yurtdışındayım. Vergi iadesinden yararlanmak için o tarihe kadar almalıyım. Eğer Canon yeni modelini 20 Nisan'a kadar çıkarırsa çok hoş olur. Yok çıkarmayacağı yönünde bir tahminde bulunursanız 1-2 hafta içinde almayı planlıyorum.

 79. Gökhan Bey, bu zaten fotoğrafçılar arasında da sürekli tartışılan bir konu, ama genel kanı şudur ki bulunduğumuz dönem itibarıyle Photoshop kullanmadan yaşamanız mümkün değil, bu zaten filmli zamanda da karanlık odada yapılıyordu, şimdi de aydınlık oda dediğimiz Photoshop 'ta yapılıyor, bir nevi dünya sizi bunu öğrenmeye mecbur tutuyor ama karar sizin.

 80. İyi günler Tahir bey, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Canon EOS M makinasının fiyatının düştüğünü duydum, bu cihazı kullanma imkanınız oldumu? Ben Amasya'da yaşıyorum cihazı internetden araştırdım fakat cihazı buradaki mağzalarda bulamadığım için göremedim, kullanamadım. Almaya karar vermiştim fotografiumdan 15-18 ve 22 mm lensli alacaktım fakat Odaklaması hakkında kötü diye yorumlar okudum Bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Büyük olduğu için 650d almayı düşünmedim.

 81. tahir bey nikon D7000 ve nikon D7100 arasında kararsız kaldım aralarında çok büyük bi fark var mı fiyat farkı 500 lira..500 liralık bi özellik farkı var mı aralarında öneriniz nedir ?

 82. benim dün gece yazdığım yazım gelmedi mi ? :( benim için önemliydi.. canon 5 D MARK III gövdesi niye çok farklı fiyatlarda, eski obj. lerimi bu makinaya takacağım leitax adaptörü satan da yok. ???

 83. selam hangisi daha iyi ve basarili bi makine hangisi daha iyi ve kaliteli
  nikon d3200 mu yoksa canon eos 600d mi yoksa nikon d 5100 mu lutfen cevaplayin

 84. Tahir bey nikon d7100 body satın aldım. Lensi ayrı satın alacağım. Üzerinde verilen 18-105 lensi mi satın almalıyım yoksa önerdiğiniz başka lens varmıdır ?

 85. Tahir bey, Samsung nx300 hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Aynasız makine tavsiye edermisiniz, inceleme şansınız oldu mu, çok özellikli bir makine gibi görünüyor ama fotoğraf kalitesi nedir? Teşekkürler

 86. slmlar. ben canon 100d hakkında görüşlerinizi merak ettim? body olarak çok küçük bu yönüyle çok güzel olduğunu düşünüyorum. fotoğraf ve video kalitesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir. Ben sony hx300 almayı düşünüyordum bu kadar para vermişken DSLR al diyerek canon 100d'yi önerdiler ama makinayı inceleyemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

 87. Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için Tahir bey, küçük ve taşımasının kolay olmasını istiyorum. Aynasızlardan tavsiyeniz ne olur? NX300 hakkında yukarda yazmışsınız yorumunuzu tavsiye etmiyorsunuz? Peki dslr like sony hx300'ü tavsiye edermisiniz? Sağolun şimdiden.

 88. Merhaba tahir bey, uzun zamandir iyi bir camera ariyorum ve bende malesef kararsiz kalanlardanim. Makyaj sanatcisiyim ve fotograflar genellikle yakin planda olmasi lazim, sadece gozler dudaklar yada portret gibi. Ayrica doga tarih manzarasida cekmek istiyorum. Hangi makineyi onerirsiniz. Cogu magzaya girdim ve hepsi farkli makineler onerdiler, nikon d5300, canon 600d canon 100d vesayre. Bu yuzdun kararsizim

 89. Merhaba tahir bey, ben nikon d5100 ve d5200 arasinda kararsiz kaldim. Portre fotograflari icin hangisini tercih etmeliyim. Hangisiyle ve ona uygun lensle guzel sonuclar alabilirim? Sizce ikisinin arasinda buyuk bir var varmi? Yoksa is sadece iyi bir lens almakla mi bitiyor. Makine ve lens konusunde yardimci olursaniz sevinirim:)

 90. Tahir bey, Canon 100d'yi küçük olduğu için almayı düşünüyorum, öncelikle 100d ile ilgili görüşleriniz nedir? Sonrasında da piyasada 18-55 lens ile satılıyor, STM özellikli olanı biraz daha pahalı hangisini önerirsiniz, STM'nin çok farkı varmı. teşekkür ederim şimdiden iyi günler efendim.

 91. Tahir bey merhabalar, başlangıç için 650d düşünüyorum. Ama 700d de aklımı kurcalıyor. Siz nasıl bir tercih yaparsınız. Arasında çok büyük bir fark olmadığını biliyorum. Yorumlarınız için teşekkürler

 92. merhabalar tahir bey. canon 100D'ye karar vermişken yorumlarınız doğrultusunda vazgeçtim. küçük bir makinem olsun ama canon kalitesinde olsun istiyorum. Sony a58K da tercihlerim arasında idi. Ama siz sanırım Sony'yi sadece videoda daha iyi buluyorsunuz. sanırım aynasız modelleerden fujiyi önerirsiniz. peki fuji fotoğraf kalitesi olarak canon'u yakalar mı? çünkü canonun fotoğraf kalitesi çok iyi. fuji aynasızlar ise çok pahalı. lensleri de öyle. Ama çok düşük olmamak kaydıyla orta seviyede bir fuji aynasız önerin desem hangisini söylersiniz? Henüz yeni başlayacak biri olarak yine canon al deyip arkama bakmayım mı, yoksa önereceğiniz fuji ile de arkama bakmadan başlayabilir miyim? saygılarımla…

 93. Merhaba Tahir Bey. Ben de giriş seviyesi olarak basliycam inşallah. Yorumlarda sürekli 600d veya650d onermissiniz. 100d'yi inceledim. Aralarında benim gördüğüm kadarıyla pek bir fark yok gibi. Neden 100d değil acaba? Bir de küçük olmaları dolayısıyla aynasiz olanlara da baktım. Fujifilm x-e2 önerildi. Şuan için böyle bir makineye ne dersiniz? Uzun süre kullanabilmem anlamında. Ya da ilk etapta yine dediğinizi yapmak mı daha mantıklı olur? Canon bir makine ile başlamak. Teşekkürler

 94. Slm Tahir bey. Aynasiz bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Dslr makinelerin büyük olması sebebiyle aynasiz almayı istiyorum. Açıkçası yeni basliycam ben de. Sony'nin full frame makinesi haricinde bir aynasiz makine önerir misiniz bana. Sony A6000 de çıktı. Fujifilm de iyi diyorlar. Cevap verirseniz sevinirim. Kendinize iyi bakin.

 95. Fuji 'nin lensleri aslına bakarsanız oldukça ucuz, o değerlerde lensleri o fiyatlarda almanız DSLR 'da mümkün değil, yatırım yapılabilir tabi neden yapılmasın?

 96. Merhaba Tahir Bey. Fuji xe2 sipariş vericem. Ancak Istanbul dışında bir şehirde olduğum için inceleyemedim. Internetten gördüm sadece. Tuşları biraz karışık sanki. Alışması zor olur mu? Bildiğimiz canon Nikon menüleri gibi değil sanki. Teşekkürler

 97. Tahir Bey merhaba. Aynasizlarda Fujifilm onermeniz beni büyük oranda bu markaya yönlendirdi. Peki x-pro1 ile x-e2 arasında hangisini önerirsiniz. Fiyatları aynı diyebiliriz. Ama ikisi arasında karar vermekte zorlanıyorum. Mağazalarda olmamasından dolayı ebat olarak bile bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler

 98. Selamlar,
  1- Canon 650D Sigma 17-50 mm f72,8
  2- Canon 650D 18-135 STM
  3- Canon 60D 18-135 IS

  Bu 3 seçenekten hangisini alırsam avantajlı olur.

 99. merhabalar Tahir Bey. Aynasız makinelerden fuji almayı düşünüyorum. iki model arasında bana yardımcı olursanız sevinirim. XE2 ve XM1 modelleri. XE2 daha pahalı ve vizör var. XM1 ise yeni başlayanlara hitap eder gibi. fiyatı da uygun. XE2 alabilecek durumdayım. Sizin öneriniz ne olur acaba. Kolay gelsin

 100. Merhaba Tahir Bey
  Ben fotoğrafçılığa hobi olarak yeni başlayacağım. Şuan için fazla bir bilgim yok sadece ilgim var. İnternet üzerinden özellikle sizin yazılarınızdan takip ederek kısmi bir bilgi edindim. Öncelikle emeğiniz için teşekkür edeyim ve soruma geçeyim.

  Bir kaç gün içinde Amerikadan bana fotoğraf makinası gelecek. Malum oradaki fiyatlar ile buradaki fiyatlar arasında baya bir fark var. Kendi araştırmalarım ve zevkime göre tercihlerim sonucu iki model arasında kaldım. İşte tam nu noktada sizden tavsiye rica edicem.

  Canon Eos 70D – 18-135mm IS
  Nikon D7100 – 18-135mm VR

  Mercekler kit şeklinde değil benim tercihim üzerine seçildi. Açıkcası çok fazla mercek var. Yazıları fln okusamda içinden çıkamadım. Fotoğrafçılık için eğitim almayı düşünüyorum. Ozamana kadar beni idare edebilecek bir mercek olarak bunu gördüm bilmiyorum doğrumu düşünüyorum. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

  Kolay Gelsin

 101. hocam instagramdanda yazmiştim ve sonunda buldum burdan cevap atiyorsunuz :)
  1)D5300 elinize aldinizmi hiç ve incelemesini nezman yapicaksiniz ve onerirmisiniz
  2)D5300 ile d7100 arasinda bir tercih yapsaniz hangisini alirisniz ve nedendr?
  3)En kisa zamanda elinizde varsa d610 gibi bir inceleme bekliyorz d5300 içinde… ve d5300 ile yapilan çekimlerle d7100 arasindaki çekimler açisindan fark varmidir? biraz bana eski geliyor d7100 bu yaz d7200 çikicak onu beklesekmiki
  4) Neden d5300 diorm çünkü içindeki ozellikleri beni cezbediyor tabiki fiyatta onemli içinde gprs vs wifi dahili geliyor olmasi ve yeni işlemciyle gelmesi ve en onemlisi de 1080 de 60 kare ile video çekebilimesi cok güzelll..malesef bu d7100 de yok…
  bu ikisi arasinda dedigim gibi kararsiz kaldim bekliyorum sizinde fikrinizi..

 102. Merhabalar Tahir Bey. X-e2 sipariş verdim. Lensi tam takarken birşey farkettim. Sanki lensin içerisinde hafif bir boşluk var gibi. Salladigim zaman farkediliyor. Satın aldığım shop titreşim engelleme sebebiyle bu durumun normal olduğunu söyledi. Gerçekten lensteki bu durum normal mi?

 103. Tahir bey cok bakamiyorsunuz bu foruma ama bugun içinde gorurseniz cevaplarsaniz cok sevinicegim..
  Dün magzaniza gelipte d7100 almiştim onermeniz üzerine….Oncelikle oneriniz için tşkler gayet dogru seçim yapmişim
  Sadece bir sorum olucakti
  Cihazi tabi ilk aldigim içn biraz kurcaladim…şöyleki kutudan çiktiginda nasil tarih saat ayari ile başlaniyordu o şekilde bir format atma şansim varmidir fabrika ayarlarina don gibi bir seçenek yada nikonun tabiri ile full format….Nasil yapiliyor bu
  Şunu hatirlatmakta fayda var 2 tuş kombinasyonu ile sadece ayarlar sifirlaniyor makine sifirlanmiyor…onu denedim …başka bir yolu varmidir?

 104. tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlıycam bi kaç makina arasında kararsız kaldım çok başlangıç bi makinada almak istemiyorum çünkü biraz daha ileri seviyeye geçince değiştirebilcek maddi gücüm öğrenciyim ve iki yıldır para biriktirdim makinay almak için o yüzden uzun zaman bana sorun çıkarmıycak ve özellikleri bana uzun süre yeticek bir makine arıyorum
  canon 600 d
  canon 650 d
  canon 1100 d
  arasında kararsız kaldım bana hangisini önerirsin
  teşekkür ederim şimdiden

 105. merhaba tahir bey canon eos 700d 18-55mm ıs + tamron70-300mm+50mm lens 2299tl sizce bu makina ve fiyat nasıldır.Ya da bu bütçeye hangi makinayı önerirsiniz. Nikon 5200 ve Canon 60 düşündükdüklerim arasında
  Şimdiden teşekkür ederim

 106. Merhaba Tahir Bey. Öncelikle hayırlı bayramlar. Fujinon 10-24mm ile 14mm arasında ne gibi bir fark olduğunu yazarsaniz sevinirim. Geniş açı lens almayı düşünüyorum ama inceleyemiyor olmam nedeniyle sizin fikrinizi rica ediyorum. Ayrıca bu lenslerden hangisini önerirsiniz. Saygılarımla

 107. ben bir fotoğraf makinesinde fotoğraf çekildiğinde fotoğrafta az kirlilik olması optik zoom un iyi olması ergonomisinin iyi olması ve iyi bir hızın olmasını istiyorum sizce canon 60D mi yoksa 700D mi almalıyım

 108. merhaba Tahir Bey.ben de fotoğrafçılığa yeni başlıycam.Samsung NX3000 modelini teknosadaki çalışanlar çok övdüler.fakat makine vizörsüz ve aynasız.bugün sizin yazınızı okudum canon600d önermişsiniz.sizce vizör bi makinenin olmazsa olmazlarından mıdır?Samsung NX3000 modeliyle de canonla aynı kalitede fotoğraf çekilebilir mi?

 109. Tahir bey sizce a58 mi yoksa 3200 mü. A58 özellikleri çok fazla. Aynasız makineler hakkında ne düşünüyorsunuz. Fotoğrafçılıkta yeniyim eos m ile başlangıç mı yapsam.

 110. Tahir bey merhaba
  sık karşılaşılmayan bir durum ya da bu tarz sorular gelmiş olabilir. yeni bir canon 600D aldım. cihazı 1 hafta kullandıktan sonra, LCD ekranın içinde toz zerrecikleri oluştu, tozlanmaların arttığını farkettim tozsuz ortamda kullanılmasına rağmen. LCD ekranların toz alma ihtimali varmıdır?, normal bir şey midir? bir kaç forum sitesinde yine aynı sorunla karşılaşan yeni 600D kullanıcıları ile karşılaştım. bilgileriniz için teşekkür ederim.

 111. tahir bey pentax k-5 ii mi d7100 mü yoksa bunlara alternatif ne olabilir ? bir defa alcğm bir daha arkama bakmak istemiyorum daha çok gezdiğim yerlerin fotoğraflarını çekeceğim ilk makinemiz olacak eşimle sizce bna uygun olan ne ? ve çinden alabilme imknm var gibi tavsiye eder misiniz ? max 1500 tl düşündm sebebi çinde fiyatların daha uygun olması mesela k-5 kit lensle 4500 rmb yklşk 1500 flndı yanılmıyorsam.. şimdiden teşekkür ederim

 112. arkadaşlar fotoğraf çekçeye yeni başlıyorum bir arkadaşım nikon d3100 satıyor fiyat olarak da 800 diyor üzerinde 15-270 tamrom lens flaş sırt çantası ve hfiza kartı var sizce alayım mı tavsye edetmisiniz?

 113. CANON 650 d ALMAYI DÜŞÜNENLER 18-135 LENSLE BİRLİKTE ALMALARINI TAVSİYE EDERİM 15-55 LENSLE ALDIĞINIZDA İLERİKİ ZAMANLAR DA SİZE YETERSİZ KALABİLİR BU LENS, 75-300 LENS ALIRSANIZ SADECE UZAK ÇEKİMLERİNDE İYİ BİR SONUCA ULAŞIRSINIZ AMA 18-135 LENSTE HEM UZAK HEM YAKIN İÇİN İDEAL LENS TİR.

 114. Tahir bey ben 650d almayı düşünüyorum da 18 55 mm lensle birlikte tamronun 75 300mm lens te bulunuyor. tamronun bu lensini önerir misiniz ve fotografium da 650d ile birlikte verilen tamron lenste titreşim engelleyici var mı?

 115. hocam merhaba, bende canon 650d var 2 seneden beri kullanırım aslında öyle fazla da kullanmadım. Şimdi daha taşınabilir bir makina almak istiyorum. Sizce canon 650d'yi elimden çıkartmalı mıyım, bir de video için sony demiştiniz sony a5100 düşünüyordum ben, sizce canon 650d satıp sony a5100 almak ne kadar mantıklı?

 116. Tahir Bey ilgi ile okudum makalenizi. Sorum şu; an itibariyle GOLD da canon 650d 18-55 mm lens ve yanında 18-200mm tamron lens ile beraber 32 gb sd kart ve Çanta hediyeli 1900 tl. Eğer sizce iyi bir fırsatsa kaçırmak istemiyorum. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

 117. Tahir Bey merhabalar benimde bir sorum olacak Samsung NX3000 modeli hakkında bilginiz var mı? Tavsiye edermisiniz CANON EOS M modelimi veya Canon un hangi modeli Smsung NX3000 modeline göre daha iyidir? Samsung NX3000 modeli şu an çok şık çantası 16GB hafıza kartı 16-50 mm lensi ile 1,299 TL ayrıca ilave lensi ile alırsanız 1500 TL
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 118. Tahir Bey Merhaba Hemen hemen çoğu videolarınızı izledim. Fotoğraf dünyasında iyi bir yerlerde olacağınızı tahmin ediyorum. Fotoğraf çekme ilgim var. ama şuana kadar elime doğru -düzgün profelyonel fotoğraf almadım. Beni 4-5 sene idare edecek Body + kit arıyorum Bütçem 1500 tl kadar.

 119. Merhabalar, Ben fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seven biriyim ve artık kaliteli bir makine alarak bu sevgimi bi üst seviyeye çıkarmaya karar verdim. Hangi makineyi alma konusunda araştırma yaparken bir çok yazı okudum. Benim sorum, sizin bu işe nasıl başladığınız. "Hakkımda" kısmını okudum. Ama kursa mı gittiniz, kendiniz mi okudunuz öğrendiniz, bir fotoğraf klübünüz mü vardı gibi daha sosyal konuları merak ettim. Sizin gibi bir seviyeye ulaşmış biri nerden başlamıştır sorusuna yanıt arıyorum :D
  Sevgiler.

 120. Merhaba Tahir bey. Fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat şu konuda çok kararsızım. D7100 18-105VR lens mi alsam yoksa daha ucuz bir makine (örneğin; 650D 18-135IS) alıp geriye kalan parayla ekstra lens mi alsam karar veremedim. Çünkü iki makinede farklı segmentlerde girş seviyesi alıp ilerleyen zamanda orta segment için yine D7100 ve ya muadili bir makine almaktansa en başta orta segment bir makineyle başlamak daha mantıklı değil mi? Bu konuda kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

 121. Ben canon eos 70d alıcaktım ama bu yazıyı gördükten sonra tereddütte kaldım 600d ile arasında çok fark yok mu ve ben fotoğrafçılık hakkında bişey bilmiyorum yeni başlıcam 70d yi kullanamaz mıyım

 122. Tahir bey ben yalovadan ofisinize gelerek 650 d ve 18- 55 / 75-300 lensle birlikte aldım 18-55 le video çekerken ayarlarım nasıl olmalı, yada farklı bir lensmi almalıyım? kolaylıklar diliyorum.

 123. Illa yeni başlayanlar için mi önerirsiniz ben zaten güzel fotoğraflar çektiğim olmuştur başkalarının kamerasından zaten suan istememin sebebi de yetenek li ve istekli olduğumu görmem şimdi sorum şu canon 600D ile var olan yeteneğimi birleştirip düğün fotoğrafları vs fotolar çekebilir miyim

 124. ben fotoğrafa çok ilgiliyim ve 13 yaşındayım. Babam heiye olarak makine alıcak ben yazınızı okudum aynı fikirdeyim ama onlar ise nikon 5300 diyo sizce hangisi daha iyi

 125. Ben canon 100d almayı düşünüyorum çok hoşuma gidiyor ama araştırmalarımda şu detay beni çok rahatsız ediyor gece flaş etkisizmiş sizce alsam iş görür mü lütfen bilgilendirin beni

 126. Merhabalar, ben hazırlık sınıfında okuyan bir radyo-tv ve sinema öğrencisiyim. Yaklaşık $1200 – $1500 arası bir bütçem var. Kısa filmlerimi çekebileceğim, fotoğrafçılıkla ilgilenebileceğim ve okul hayatım boyunca bana yardımcı olacak makina ve ekipman önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler. :)

 127. İyi gunler Tahir Bey , ben de canon 60d yi 18-135 lens ile birlikte almayi dusunuyorum. Baslangicta nikon d7000 18-105 lens ile arada kalmistim. Fakat sensor yaglanmasi back focus gibi sorunlari duyduktan sonra biraz sogudum. Ikiside magazada 2800 tl. 60d alirsam ayrica canon 50 mm 1.8 lensi de alicam. Fakat yurtdisindan nikon d7100 alma imkanimda var. Ve oda yurtdisi oldugu icin 18-105 lens ile yine 2700-2800 arasi. Nikon d7100 daha ust segment bi makine saniyorum ki. Fakat canonda ki canliligi, renklerin sicakligini yakalayamazsam diye kafamda soru isareti var. Nikon d7100 alma imkanim varken canon 60d almamali miyim? Yardimci olabilirseniz sevinirim. Kendime ait ilk makine olacak. Fakat daha once nikon d7100 kullanmisligim var en azindan menusune ve tuslarina daha hakimim. Ama yine de canon aklimi karistiriyor.

 128. 60D artık olmayan bir makine, mağazalarda buluyorsanız Canon garantili değildir bilginiz olsun. Renkler vs artık eskidendi, şimdi her şeyi zaten bilgisayarda yapıyoruz, ben olsam D7100 alırdım :)

 129. Merhaba Tahir Bey yeni başlayanlar için genelde dslr daha uygun olur deniyor yaptığım araştırmalarda. Benim aklımı da hep aynasızlar çeliyor :) Bir iki sorum daha olacak size müsadenizle .

  1- Dslr olarak canon 700d aynasız olarak sony a6000 veya olympus omd em 10 düşünüyorum sizin fikriniz ne olur ?
  2- Birde doların yükselmesi ile makine fiyatlarında da yükseliş oldu . Yakın zamanda fotopazar da indirim olur mu bu saydığım üç model için ?

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 130. iyi günler, ilk dslr olarak canon 700d ile nikon d5300 arasında kararsız kaldım. hangi makine temel fotoğrafçılık ögrendikten sonra 4 5 sene daha iş görür? bunun dışında başlangıç için hangi lensi almamı önerirsiniz? teşekkürler…

 131. Üstadım yazınız için teşekkürler.
  Ben iki makina arasında kaldım.
  Canon 700D ve Nikon D7000 .Daha çok gezi fotoğrafı ve portre çekeceğim.
  Siz hangisini tavsiye edersiniz?
  Canon 700D 18-55 Stm lensle geliyor. Tavsiyeniz üzerine 50 mm f/1.8 lens alabilirim.
  Nikon D7000 de ise 18-105 Vr lens var. Buna da 50 mm lens almam isabetli olur mu?
  Nikon 600 TL daha pahalıya geliyor. Buna değer mi?
  Şimdiden teşekkürler…

 132. merhabalar benim bir sorum olucaktı.kafam çok karışık.yuotube kanalım var ve sürekli video çekiyorum yalnız videolarımın kalitesi düşük benim ihtiyacımı giderecek iyi video çeken bir makine almak istiyorum dediğim gibi video kalitesi çok çok iyi olmalı diğer özellikleri benim için önemli değil.hangi makineyi önerirsiniz.uygun fiyatlı bi kaç secenek sunarsanız çok sevinirim.bu konuyu araştırıken bloğunuza denk geldim.fazlada anlamam makinelerden biton özellikleri var ne neişe yarar bilmem.dediğim gibi video kalitesi iyi olan makineler neler .yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler :)

 133. İlk dslr makinemi alıcam ama 600d ve 650d arasında kaldım. 650d'nin alerji sorunlarından dolayı mimlenmiş bi makine olduğunu duydum. İkisi arasından hangisini önerirsiniz? Bir de başlangıç için 18-55 lens iyi midir yoksa başka bir tavsiyeniz var mı?

 134. İyi Günler Tahir Bey Üstteki yazılarınızı okudum kafam biraz karıştı Benim aklımda Nikon D80 18-55 Kit lens almak vardı ama canon 600d'den Bahsetmissiniz Benim istedigim autofocus otamatik netleme yapan ve arkası flu yapan yani bulanık yapan bir makine almak istiyorum portre çekimler için en iyi fluluğu veren ve odagı iyi ypan bir makine Tavsiye edin bana Nikon D80 Nasıldır ? Ondada arkası flu olarak portre iyi fotoraflar alabilirmiyim ?Lütfen bir bilgi Verin ve Lenside #Fotopazardan almayı Düsünüyorum Hangi Makine Hangi Lens ???? !!! İYİ GÜNLER TAHİR YILMAZ Bey .Barış Dalkız .

 135. merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlıyorum fakat 2 makine arasında kaldım . 600d ve 700d . çekim kaliteleri aynı fakat 700d nin bazı özellikleri beni ikilemde bırakıyor . HDR , video'da otomatik netleme,daha uzun ömürli batarya , saniyede çektiği kare sayısı felan derken kafam baya karıştı fikriniz nedir. bu arada lens olarak 18-135mm ıs lens seçtim , güzel bir lens midir? , doğru bir seçim midir ?
  şimdiden teşekkürler.

 136. Tahir Bey, Canon 650 D var 18-55 lens ile beraber geldi. Bu kış tatile gideceğim ve bu lens bana yetmiyor renk bakımından ve zoom bakımından. Bana lens önerebilir misiniz bütçem 3000 tl civarı. Teşekkür ederim.

 137. Merhaba tahir bey bu detaylı ve bilgilendirici harika yazınız için çok teşekkür ederim. Ben ilk defa bir fotoğraf makinesi alacağım ve bu makinenin hem güzel/manuel ayarları olan hem de video çekebilmemi sağlayan bir makine olmasını istiyorum. Biraz da bütçemi aşmayacak maksimum 1400tl civarında bir şeyler bakıyorum. Araştırmalarım sonucunda 3 adet makine buldum bunlardan ikisi sony biri canon ve şu an siz burada video ile ilgili sony dediğiniz için çok daha fazla kararsız kaldım. Canon biraz maliyet olarak yüksek ama tercih edilebiliritesi yüksek, video olarak eksi özellikte. Sony ise videodan ve fiyattan kazanıyor ama aşağıda modelleri belirtiyorum yardımınızı ve varsa da başka model, bütçeme de uygun alternatif önerilerinizi bekliyorum. Şunu da belirteyim diyafram açıklığı en fazla olan 1.8 vs tercihim olacak bu konuda da canon ön planda. Yardım edin lütfen :( modeller : canonon eos 1200d, sony dsc h400 20.1mp 63x zoom, sony cyber-shot dsc-hx300 20.4mp 100x. Şimdiden teşekkür ederim tahir bey :)

 138. bende canon 100d ile 700d arasında kaldım aslında tek farkları biri daha hafif diğerinda açılabilir ekran var ve daha uzun ömürlü batarya.. ama fiyat farkı büyük ikisi arasında.. ben çok seviyorum fotoğraf çekmeyi ve çekmeye başlayınca durduramıyorum kendimi.. sürekli şarj etmekle uğraşmak istemiyorum aslında ama fiyat farkı düşündürtüyor.. dediğiniz gibi 100 d alıp yanına farklı lensler almak daha mantıklı.. kısacası bana öneriniz ne olur ilk kez alıcam dslr makina.. açılır ekran çok önemli midir? hangi kamerayı tercih etmeliyim? 100d ye yıne 18-135mm yada 70-300mm canon lensleri de uyar değil mi? teşekkürler çoook uzun oldu k.bakmayın :)

 139. Elimde canon 550d var 18-55. 75-300 ve 50mm lens var nikon d90 18-105 lensli vir makineyle takas yapsam dahami mantikli olur hangisiyle daha iyi cekimmyapabilirim d90 hakkinda hic bilgim yok kisisel cekim arac cekimi ve ara sira dugyn cekimleri yapiyorum

 140. Tahir Bey merhabalar iyi çalışmalar 100D ile sigma 18-250 lensi birlikte almak istiyorum sizce akıllıca bir seçim mi? Macro özelliğine sahip olması zoom lens olması beni cezbetti flickerda örnek fotolarada baktım son olarak bir uzman görüşü almak istedim. Siz 18-135 Is stm mi yoksa sigma 18-250 mi tercih ederdiniz?

 141. selamın aleykm fotograf makıneleriyle ilgili bi soru sorabılırmıym almayı dusunuyorm da kameramız var düğünlerde cekım yapıyorz da sony hxr1500 markası yanına bi fotoğraf makınesı alayım diyorm acaba nasıl bı makıne alsam yeterlı olur veya sızın önereceğinız bı marka model varmı yardımcı olursanız cok sevınırm :)

 142. İyi günler Tahir bey…ben hobi olarak fotoğrafçılığa başlıyacağım,biyoloji öğretmeniyim ve malum bu yüzden doğa fotğrafı çok çekeceğim..fazla bütçem yok 1500 civarı başlangıç için uygun bir fotoğraf makinesi önerirmisiniz bana acaba…

 143. teşekkürler emeğiniz için. bir sorum olacak size, arada 300 tl farkla d5300 yerine d7000 almak mantıklı mı? biliyorum farklı sınıflar ama bende 2 adet lens var ve bunlarda otofokus motoru yok, eski filmli bir makineye aitler. bugün d5300 alacaktım fakat eşim lenslerden bahsedince kafam karıştı rica etsem cevap verebilir misiniz?

 144. Meraba bende ilk kez DSLR makina alacam ama fazla anlamam su denilenlerden 650 d alirsam yanina isimi görecek uygun bir lens tavsiyemiz varmi yada 60d mi almaliyim veyatta 700d cevap verirseniz çok mutlu olacam lütfen

CEVAP VER