DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Herkesin yavaş yavaş DSLR fotoğraf makinesi almaya başladığı bu günlerde, bu konunun temeline inmek istedim. Cep telefonlarının fotoğraf özelliklerinin gelişmesinin fotoğraf makinesi satışlarına olumsuz yönde etki edeceği beklenirken tam tersi oluyor ve profesyonel fotoğraf makinesi satışları gün geçtikçe artıyor. Peki DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

DSLR, eski SLR fotoğraf makinelerinin başına D harfi gelmesiyle oluşmuş bir sözcük aslında. D harfinin anlamı hepimizin bildiği “dijital“. DSLR de Digital Single Reflex Camera kelimelerinin kısaltılmış hali. Türkçeye tam olarak çevrilemese de dijital lensi değiştirilebilir fotoğraf makinesi diyebiliriz sanırım.

DSLR nelerden oluşuyor?

dslrnasilcalisir
Kaynak: Wikipedia

 

Yukarıda bazılarını Türkçeye çevirmekte zorluk çektiğim elemanları ve yerlerini görüyorsunuz. Çalışma mantığı aslında bu şekille anlatmak oldukça kolay.

Fotoğraf Makinesi (DSLR) Nasıl Çalışıyor?

Vizörden baktığınızda görüntüyü şu şekilde görüyorsunuz: Lensten geçen ışık ve görüntü 2 numaralı 45 derecelik aynaya çarpar ve 7 numaralı pentaprizmaya ulaşır, buradan yansıyan görüntü de gözümüzle gördüğümüz, yani vizöre gelen görüntüdür. Ben bunu her zaman denizaltıların çalışma prensibine benzetiyorum, oradaki denizin altından bakılan dürbünümsü aleti düşünün (periskop), denizin altından yeryüzünü görmesini sağlayan sistem de aynı bu şekilde çalışır.

Fotoğraf çektiğinizde ise, yani deklanşöre bastığınızda, 2 numaralı ayna ok istikametinde kalkar ve görüntü obtüratör de denen enstantaneye(3) gelir ve ışık sensöre(4) düşer. Sensör, görüntünün oluşması ve kaydedilmesi için yeterli derecede ışık elde edene kadar kadar enstantane açık kalır.  Daha sonra enstantane(3) kapanır ve ayna(2) da eski yerine geri gelir. Aynanın yukarıda olduğu durumlarda vizörden hiç bir şey göremezsiniz, ayna tekrar eski yerine geldikten sonra vizör görüntüsü de geri gelir. Daha sonra fotoğraf makinesi işlemcisi sensörde oluşan görüntüyü alır ve uygun formatta hafıza kartına kaydeder. Tabi bütün bunlar çok hızlı olduğu için okuduğumuz zaman inanması çok zor olabiliyor ama artık günümüzde ortalama bir DSLR fotoğraf makinesi bu saydıklarımı saniyede 5 defa yapabiliyor.

Çok basit şekilde anlatmaya çalıştım, biraz komplike gibi görünüyor ama olayı özümsemek fotoğrafçılığın temeli açısından çok önemli…

Olympus E-30 DSLR Kesiti
Olympus E-30 DSLR Kesiti

12 YORUM

  1. Gercekten basarili ve bilgilendirici bir anlatim olmus.Tesekkurler.
    Hep makinanin icinde ne var diye merak ederdim…Ancak bu guzel makinayi bu hale getiren eller kirilsin ;))

  2. merhaba emlak işimle ilgili dairelerin,arsaların fotoğraflarını çekmek ve internette yayınlamak , hobi olarak ta doğa manzaralarını çekmek , işimi görebilecek kaliteli görüntü, uygun fiyat fotoğraf makinası tavsiye edermisiniz…

  3. ben fotoğrafçılık kurslarına katıldım orta düzey bilgim var yarı profosyonel makinam var ama ilerletmek istiyorum neyi tavsiye edersiniz bütçe açısından sorunum yok

    • İlerletmek için eğitime devam etmenizi öneririm öncelikle, bütçe sorunu yoksa Canon 5D Mark III veya nikon D800 öneririm.

  4. merhaba ben yeni kursa kayıt oldum,yeni makine alacağım,kurs bitiminde bu makine yetersiz diye yeni bir makine almak,sonradan değiştirmek istemiyorum,hangi makineyi önerirsiniz?

  5. merhabalar, ben fotoğrafçılığa yeni başladım ve acemiyim profosyonel bir makina almak istiyorum ve öğrenci olduğum için çok pahalı bir makina alamam. bir fotoğrafçı canon nun video çekim özelliği olmayan biraz eski bir makina önermişti, sizin bu durum hakkında bilginizi alabilir miyim? teşekkürler.

Cevap Yazın